Rodič
Konzultační hodiny pedagogů
úterý 15,30 – 16,00 - po telefonické domluvě
Pravidla pro omlouvání
- Do 3 dnů omluvit absenci svého dítěte třídnímu učiteli.
- O uvolnění žáka na dobu delší 2 dnů požádat písemně ředitelku školy.
- Dokládat důvody nepřítomnosti žáka v žákovské knížce v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem. V odůvodněných případech může být požadováno lékařské potvrzení nebo jiný úřední doklad potvrzující důvod nepřítomnosti žáka.
Práva a povinnosti zákonných zástupců
Výběr ze školního řádu:
- Zákonný zástupce má právo:
- Na informace o průběhu vzdělávání a chování dítěte ve škole. Jednat s kompetentním zaměstnancem školy o záležitostech souvisejících se vzděláváním a dalšími činnostmi svého dítěte či svěřence na třídních schůzkách a pohovorech, v konzultačních hodinách, na předem dohodnuté schůzce i mimo konzultační hodiny.
- Podle platných předpisů si zvolit formu hodnocení svého dítěte, která mu nejvíce vyhovuje .
- Vstoupit do školy a být přítomen ve vyučování i ostatním činnostem žáka ve škole( z bezpečnostních a organizačních důvodů po dohodě s vedením školy).
- Být v demokratických volbách zvolen zástupcem třídy a ve výboru sdružení rodičů předkládat potřeby a zájmy ostatních zákonných zástupců žáků i své vlastní.
- Volit a být voleni do Školské rady.
- Na informace a poradenskou pomoc školy nebo školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se vzdělávání podle školského zákona
- Podle svých možností účastnit se třídních schůzek, pohovorů nebo konzultací . Pomáhat svému dítěti při plnění školních povinností. Dostavit se na požádání učitele k projednání záležitostí týkajících se jeho dítěte.
- Na svobodnou volbu školy dle svého výběru pro své dítě
- Zákonný zástupce je povinen:
- Zajistit, aby žák docházel řádně do školy.
- Na vyzvání ředitelky školy se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání žáka.
- Do 3 dnů omluvit absenci svého dítěte třídnímu učiteli.
- Dokládat důvody nepřítomnosti žáka v žákovské knížce v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem. V odůvodněných případech může být požadováno lékařské potvrzení nebo jiný úřední doklad potvrzující důvod nepřítomnosti žáka.
- Oznamovat škole údaje o tom, zda je žák zdravotně postižen, včetně druhu postižení, nebo zdravotně znevýhodněn, popř. údaj tom, zda je žák sociálně znevýhodněn, pokud je škole tento údaj poskytnut.
- Neprodleně oznámit škole každou změnu trvalého pobytu žáka, pobytu zákonných zástupců, změnu adresy pro doručování písemností, telefonického a e-mailového spojení, (změna v době prázdnin se hlásí ihned po zahájení školního roku)
- Pravidla vzájemných vztahů žáků a zákonných zástupců se zaměstnanci školy
- Dobrou spolupráci se žáky a zákonnými zástupci žáků považujeme v naší praxi za základní kámen pro vzdělávání a výchovu dětí ve škole. Spolupráci rozvíjíme a každoročně přicházíme s novými náměty na navázání blízkých kontaktů se zákonnými zástupci, na nové a moderní formy předávání informací, na odstranění bariér neporozumění mezi školou a rodinou.
- Zaměstnanec školy má právo na partnerskou spolupráci se žáky i zákonnými zástupci, na vzájemnou úctu, respekt, slušné jednání a chování
- Učitelé věnují individuální péči žákům se speciálními vzdělávacími potřebami se zdravotním postižením, zdravotním znevýhodněním nebo sociálním znevýhodněním. Berou ohled na výsledky lékařských vyšetření, zpráv o vyšetření školských poradenských zařízení a na sdělení zákonných zástupců o dítěti.
- Třídní učitelé průběžně seznamují ostatní pedagogy o nových skutečnostech zjištěných u žáka - problémy s chováním, prospěchem, zdravotní a rodinné problémy. Všichni vyučující zajišťují bezpečnost a ochranu zdraví žáků při činnostech, které přímo souvisejí s výchovou a vzděláním. Pravidelně a soustavně informují zákonného zástupce žáka o prospěchu a chování žáka, sdělují všechny závažné známky. Informují je o každém mimořádném zhoršení prospěchu a chování žáka.
- Učitelé pozorně vyslechnout dotaz, přání či stížnost kteréhokoliv žáka, vhodným způsobem naněj reagují, odpoví, navrhnou řešení a jsou povinni zachovat důvěrnost informací.
- Připravují žáky k odpovědnému životu, vedou je k porozumění, snášenlivosti, toleranci a respektuk rovnoprávnosti.
- Povzbuzují žáky k aktivní spoluúčasti na dění ve škole a umožnit ji i žákům handicapovaným.
- Opraví písemné práce nejpozději do 14 dnů od jejich napsání, s výsledkem neprodleně seznámížáky. Písemné práce žáků II. stupně budou k dispozici zákonným zástupcům k nahlédnutí uučitelů v době konzultačních hodin, třídních schůzek, pohovorů i v jiných termínech po osobnídomluvě s učitelem, pokud se zákonný zástupce s učitelem nedohodne jinak.
- Pro jednání zákonných zástupců s učiteli jsou určeny třídní schůzky a pohovory. Zákonnízástupci jsou o termínech informováni sdělením v žákovské knížce a na webu školy. Konzultacezákonných zástupců s vyučujícími jsou možné na základě předběžné domluvy v době konzultacínebo v jinou dohodnutou dobu.
- Zjistit důvod nepřítomnosti žáka, pokud není zákonnými zástupci omluven do 3 dnů.
- Vyrozumět zákonného zástupce telefonicky pokud žák nemůže ze zdravotních důvodůpokračovat ve výuce. Pouze v doprovodu zákonného zástupce nebo jím pověřené osoby můžežák odejít domů.
Informování zákonných zástupců
Ve škole pracuje Sdružení rodičů, Sdružení rodičů Montessori a Školská rada. Školská rada se vyjadřuje k návrhům školního vzdělávacího programu, schvaluje výroční zprávu o činnosti školy, školní řád, pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků, podílí se na zpracování koncepčních záměrů rozvoje školy, projednává návrh rozpočtu, vyjadřuje se k rozboru hospodaření, projednává inspekční zprávy České školní inspekce a v některých oblastech navrhuje změny a opatření.
Zákonní zástupci jsou informováni o dění ve škole prostřednictvím:
- školního „Zpravodaje“ vydávaného ředitelkou školy na začátku školního roku
- webových stránek školy
- školního časopisu „Čtvera“
- pravidelných schůzek zákonných zástupců s učiteli
- schůzek s třídními důvěrníky
- plenárního zasedání v úvodu školního roku.
- Zprávy o prospěchu a chování žáků dostávají zákonní zástupci prostřednictvím:
- žákovských kníže, elektronické ŽK
- schůzek s učiteli
- konzultačních hodin jednotlivých učitelů
- telefonického kontaktu
- domluvených individuálních pohovorů s učiteli
- konzultace společně s učitelem, zákonným zástupcem i dítětem v případě náhlého zhoršení prospěchu ihned telefonicky
- Kontakt se školou je možný prostřednictvím:
- emailu
- telefonického spojení
- webových stránek
- osobní návštěvy
- dne otevřených dveří
- týdne otevřených dveří
Prevence šikany - projekt "Nenech to být"
Vážení rodiče, žáci,
Cílem naší školy je, aby byla přátelským a bezpečným prostředím pro všechny žáky. Naší snahou je zlepšovat klima školy, zlepšovat atmosféru mezi žáky a předejít řadě problémů, které každodenní školní život přináší v oblasti vzájemných vtahů mezi žáky. Jsme školou otevřenou a problémy se snažíme řešit. Žáci mají k dispozici schránku důvěry, kdykoliv se svými problémy mohou přijít za kterýmkoliv ze členů pedagogického sboru včetně vedení školy. Naše škola dlouhodobě pořádá pro žáky školy v přírodě, zážitkové kurzy, žáci se účastní celé řady preventivních programů, kde se nastavují pravidla soužití i vzájemných vztahů. Nevhodné chování mezi žáky nám není lhostejné, snažíme se je řešit a žákům pomoci. Ne každý z žáků má odvahu přijít za učitelem. Proto se naše škola zapojila
do projektu „NENECH TO BÝT - NNTB“
„Nenech to být“ je internetový systém a mobilní aplikace pomáhající velmi rychle odhalovat negativní vztahy vyskytující se ve školním prostředí, řešit či minimalizovat rizika spojená s případnou šikanou, nevhodným chováním nebo vylučování z kolektivu na školách po celé ČR. S podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy mají žáci i rodiče možnost anonymně a bez obav nahlásit vyskytující se problémy v kolektivu.
Jak postupovat:
- Otevřít webovou stránku www.nntb.cz
- Vstoupit do prostředí jako žák nebo jako rodič
- Vyhledat svou školu
- Vyplnit a odeslat potřebné informace – žák nebo rodič popíše problémy nebo šikanu, které se u něj ve třídě, či škole vyskytují.
Zprávu pak obdrží v e-mailu pověřená osoba příslušné školy – metodik prevence, který se jí bude dále zabývat.
Věříme, že zapojení naší školy do projektu přispěje k udržení zdravého klimatu v naší škole