Aktivity Montessori 2023/2024

Ptáci

Umět létat bylo odedávna přání lidí. Studovali let ptáků a snažili se přijít na to, jak to dokážou. Nyní již i lidé umí létat, i když k tomu používají různé dopravní prostředky. Ale každým rokem, když nám vracející se tažní ptáci přináší jaro, se skláníme obdivem nad tím, jak velkou vzdálenost nad oceánem tito křehcí tvorové dokáží překonat. My už víme, že jim k tomu pomáhají i jejich duté kosti, dozvěděli jsme se o nich řadu dalších zajímavých informací a určitě již dokážeme v přírodě i některé rozpoznat a pojmenovat.


Mgr. Iveta Zámečníková

Velký pátek 

Velký pátek je odnedávna spojován s magickými silami a tajemnem. Podle pověstí se otevírají skály a vydávají své poklady. My jsme za pokladem vyrazili do krásného jarního dne a plnění velikonočních úkolů nás postupně k jednomu přivedlo. Byli jsme rádi, že ukrytý poklad nebyl zlatý ani stříbrný, ale čokoládový a dal se krásně sníst.


Mgr. Iveta Zámečníková

Není rajče jako rajče

Některé je velké, jiné malé, kulaté, oválné, žluté, červené. Ale hlavně každé chutná trochu jinak. Dnes jsme měli možnost vyzkoušet hned několik druhů této plodové zeleniny a ochutnali dokonce i ti, kteří se běžně rajčatům vyhýbají. A komu se nechtělo kousat, ten se mohl na závěr napít rajčatové šťávy.


Mgr. Iveta Zámečníková

Pašijový týden

Přestože máme dnes škaredou středu, tak my jsme si dnešní den moc užili a ještě jsme se u toho usmívali. Vyzkoušeli jsme si práci v týmech, které představovaly jednotlivé dny pašijového týdne. Takže se dnes vymetaly pavučiny, barvila se vajíčka, připravovalo se něco zeleného, pochutnali jsme si na mazanci, něco málo jsme i zaseli, důkladně jsme se omyli vodou ze studánky a nakonec jsme našli ukrytý poklad.....

Mgr. Martina Zetíková


Voda

V rámci výuky o neživé přírodě jsme se podrobněji věnovali jedné její složce, a to vodě. Zdá se, že je všude kolem nás, doma jen stačí otočit kohoutkem. Ale je to skutečně tak jednoduché? Jaké má skupenství a při jakých teplotách ho mění? Na to vše již umíme odpovědět. A na závěr jsme si připravili malé ztvárnění koloběhu vody vlastními těly. A teď již vzhůru na probouzející se živou přírodu.

Mgr. Iveta Zámečníková

Den s učitelem Janem Ámosem Komenským 

Blíží se konec měsíce března a právě tento měsíc je neodmyslitelně spjatý s učitelem, kazatelem Jednoty bratrské, reformátorem, spisovatelem a průkopníkem moderní pedagogiky Janem Ámosem Komenským. Narodil se 28. března 1592, ale na místo narození neznáme jasnou odpověď (Nivnice, Uherský Brod). Je tvůrcem několika důležitých zásad výuky, které jsme si dnes připomněli (např. zásada názornosti, systematičnosti, aktivnosti či zásada trvalosti) a zavedl školní týden, vyučovací hodiny a námi tááák oblíbené prázdniny. Je také autorem řady knih. Některé jsme si dnes vyzkoušeli přečíst v originálu, ale naštěstí jsme měli k dispozici i překlad v současném jazyce. Děkujeme, pane Komenský, škola hrou nás baví.

Mgr. Martina Zetíková


Scénické čtení 

Dnes jsme měli v Montessori nevšední zážitek - zúčastnili jsme se jako diváci scénického čtení. Říkáte si, co je na tom zvláštního? Není to přeci poprvé, co naše děti měly tuto možnost. Ano, máte pravdu, snažíme se dětem tento zajímavý zážitek každý rok zprostředkovat. A naše snaha dnes přinesla své ovoce. Scénické čtení si pro nás totiž tentokrát připravili naši lonští páťáci, které natolik zaujalo, že se odvážně pustili do práce a spolu se svou paní učitelkou si pro nás připravili hned tři knižní tituly. Moc jsme se bavili a kdo vi? Třeba i někdo z nás sebere v budoucnu odvahu a můžeme se těšit na další odvážné pokračování.

Mgr. Iveta Zámečníková

Spaní ve škole

Tak jako každý rok i letos jsme si mohli užít noc ve škole. Nebyla to ledajaká noc, jelikož jsme pátrali v historii a vyrazili jsme po stopách sedmi divů světa. Cestovali jsme po kontinentech, rozvíjeli své pohybové dovednosti po škole, která patřila tuto noc jen nám, a rozšiřovali si své znalosti (někdy jsme se až „světově divili“). Naši starší spolužáci si pro nás připravili strašidelnou stezku odvahy. Před spaním jsme shlédli film Jumanji a pak jsme se plni zážitků a nových informací oddávali sladkým snům….

Mgr. Martina Zetíková

První vysvědčení v Montessori

A je to tady…. 31. ledna odpoledne jsme se my, prvňáčci, se svými rodiči a staršími spolužáky sešli ve třídě, abychom slavnostně převzali naše úplně první vysvědčení. Krásně oblečení, s úsměvem, ale i mírnou nejistotou, jsme ukázali našim blízkým alespoň část z toho, co všechno jsme se za první pololetí naučili. A že toho nebylo málo! A pak to přišlo. Naši starší kamarádi nás za pomoci paní učitelky ozdobili slavnostní šerpou a předali nám vysvědčení, do kterého jsme se i s rodiči hned s chutí začetli. Všichni jsme byli moc spokojení, protože jsme urazili veliký kus cesty, a to je třeba ocenit. A co následovalo? Moc dobré pohoštění, které připravili naši rodiče i prarodiče. To byla dobrota. Společně jsme si pak zahráli několik her, rodiče si příjemně popovídali a celkově jsme prožili hezké odpoledne.

Gábina, Jolana

Masopust v Montessori

Fašank, končiny či ostatky – to vše jsou označení pro čas hodování (ač to tak z názvu masopust nevypadá) před obdobím půstu, které začíná tzv. Popeleční středou, která letos připadá na 14. února. A co na masopustní tabuli rozhodně nesmí chybět? Tradičním pečivem je kobliha, která lidem údajně připomíná málo vídané slunce v tomto období. Pro masožravce jsou to neodmyslitelně jitrnice a jiné zabijačkové speciality. No a ke všem těmto dobrotám jsme si v Montesssori ještě napekli vynikající koláče a vyrobili originální vozembouch k zpěvu a tanci. Takže hurá – masopustní „party“ může začít!!

Mgr. Martina Zetíková

Lidské tělo 

Co se skrývá uvnitř našeho těla? Jaké orgánové soustavy? A jaký je vlastně jejich úkol? Do našeho těla sice pouhým okem nevidíme, ale odpovědi na tyto otázky jsme našli v knihách, pomůckách, nebo na internetu. Vše, co jsme se dozvěděli, a věřte, že toho nebylo málo, jsme pak zakreslili do obrysu našich těl.


Mgr. Iveta Zámečníková

Hokejové utkání

V pátek jsme si oblékli žlutomodré šály, čepice, případně dresy Zlínských Beranů a vyrazili podpořit deváťáky na utkání na zimní stadion. Mnozí byli na hokejovém utkání poprvé a zpočátku je zaskočila nevídaně hlučná atmosféra bubnů, trubek, řehtaček a prostě všeho, co ke správným hokejovým fanouškům patří. Utkání bylo dramatické, Berani srovnali s naší podporou z 0:3 na 3:3, ale závěr nakonec přeci jen patřil vítězům.

Mgr. Iveta Zámečníková


Návštěva skanzenu

Dnešní den jsme se vydali za vánoční atmosférou do skanzenu do Rožnova. Vše bylo umocněno krásnou sněhovou nadílkou, která jen podtrhla kouzlo starých dřevěných chaloupek. Seznámili jsme se s celou řadou vánočních tradic, ochutnali perník z devatero koření a napili se čaje z devatero bylinek. Víme, jak naši předci vyráběli svíčky a co vše nesmělo chybět na štědrovečerní večeři. Ale přeci jen se těšíme, až si doma ozdobíme vánoční stromeček pestrobarevnými baňkami a svítícími řetězy.

Mgr. Iveta Zámečníková

Zima je tady! 

Hurá, zima konečně přišla se sněhovou nadílkou! V Montessori třídách jsme zajásali, popadli sáně, boby, lopaty a různé jiné sněhové dopravní prostředky a vyrazili na nedaleké zasněžené kopečky. Nenechali jsme se odradit ani mrazem a dovádění na sněhu si společně moc užili.

Mgr. Iveta Zámečníková

Svatý Martin 

V pátek jsme společně oslavili svátek svatého Martina, který bezesporu patří k jednomu z nejoblíbenějších svátků. Společně jsme si poslechli legendy spjaté s životem Martina z Tours, pochutnali si na svatomartinských rohlíčcích a na chvíli se oblékli do jeho červeného pláště. Jen na ten sníh si budeme muset ještě chvíli počkat.   

Mgr. Iveta Zámečníková

Projekt Mraveneček

Víte, kolik mravenců žije v jednom mraveništi? A víte, že mravenčí královna se schovává až v podzemním patře? A že každý mravenec si sám najde a v mraveništi zastává svou důležitou funkci? My už to víme! A dozvěděli jsme se řadu dalších zajímavých informacích o okřídlených mravencích, spižírně mšic, mravenčí síle a jejich šťípnutí, zahráli si pár mravenčích her a hlavně už nikdy nebudeme šťourat do mraveniště, protože víme, kolik práce to mrňavé mravenečky stálo, a jak jim tím ubližujeme.


Mgr. Iveta Zámečníková

Den jablka po halloweensku

Dnes se to v Montessori hemžilo různými kostlivci, pavouky, dýněmi, čaroději a dalšími neuvěřitelnými kostýmy. A nejen to. Zároveň se stoly prohýbaly jablečno dýňovými dobrotami různých tvarů a je neuvěřitelné, co vše děti s maminkami a babičkami dokázaly doma z jablíček a dýně připravit. Jablek je na světě 35 tisíc odrůd a křížaly prý znali lidé již v době kamenné. Tak daleko sice naše paměť nesahá, ale na dnešní den budeme jistě dlouho vzpomínat.


Mgr. Iveta Zámečníková

Řemesla v Montessori

Řemeslo je zlatý důl. Ale není to tak jednoduché, jak by se mohlo na prvni pohled zdát. Dnes jsme si několik řemesel vyzkoušeli a zjistili jsme, že řemeslník musí být nejen fyzicky zdatný, ale také musí své práci velmi dobře rozumět. Kdo by chtěl například nový dům, který by mu časem spadl na hlavu? My rozhodně ne! V budoucnu uvidíme, pro jaké povolání se kdo z nás rozhodne.


Mgr. Iveta Zámečníková

Městská policie Zlín

Středeční podzimní den strávili třeťáci návštěvou Městské policie Zlín. Dozvěděli se nejen spoustu zajímavého o jejich práci, ale také o tom, jak se chovat v každodenních situacích cestou do školy či při hrách venku, jak být obezřetný při komunikaci s cizími lidmi a jak jednat v případě nebezpečí. Měli jedinečnou možnost seznámit se se služebně nejstarším služebním psem, zeptat se na jeho práci a prohlédnout si policejní výzbroj. Také jsme si vyzkoušeli základy sebeobrany a již nyní se těšíme na další setkání v páté třídě.


Mgr. Iveta Zámečníková

Exkurze na kozí farmě

Příroda se dělí na živou a neživou. Koza je tedy živá přírodnina. A někdy živá až moc. Přesto jsme si na ni dnes mohli na kozí farmě sáhnout a vyposlechnout si řadu zajímavých informací z jejího života. A nejen to. Už také víme, co je to surovina a zjistili jsme, že kefír a kozí sýry z ní vyrobené nechutnají vůbec špatně. A věřte nebo nevěřte, měli jsme i kozí zmrzlinu!

Mgr. Iveta Zámečníková

Horní Lideč

Není trezor jako trezor. V některém jsou ukryté peníze, v jiném tajné dokumenty a v tom našem byly schovány informace o přírodě. Abychom však k němu získali klíč, museli jsme splnit celou řadu úkolů během nichž jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o chráněných krajinných oblastech. A návštěva nádherného, rozsáhlého a pohyblivého betlému byla krásnou tečkou za naším dnešním dnem.


Mgr. Iveta Zámečníková

Můj první školní den v Montessori třídě

Radostně hlásíme všem svým kamarádům, známým a příbuzným, že už jsou z náš školáci! S novou aktovkou jsme v pondělí vykročili do světa těch starších, zkušenějších a nebojácných. Sice v některých z nás byla malá dušička, ukáplo i pár slziček, ale za nic na světě bychom tento den nepromarnili. Uvítaly nás usměvavé paní učitelky a paní asistentky, přivítat nás přišla i paní ředitelka, která nás povzbudila a popřála nám spoustu nových a krásných zážitků v získávání dovedností a vědomostí při čtení, psaní i počítání. Pomáhali nám  také naši starší spolužáci, snažili se nás povzbudit, rozveselit a naladit na školní vlnu. Zahráli jsme si společně seznamovací hry, zjistili o sobě různé zajímavosti, uzavřeli nová přátelství. Neznáme se mezi sebou ještě úplně dobře, ale už teď se těšíme na další dny, co nového nám přinesou, co se dozvíme, vyzkoušíme, možná i popleteme….Ale jak nás už ti dospěláci uklidňují, že každý má právo něco poplést, pokazit, poničit, ale nejdůležitější je nic nevzdávat!!!!! Tak do dalšího dne vykročíme s úsměvem a necháme se překvapit!!!.....pokud nezaspíme.

Finanční gramotnost v Montessori

Hned v září jsme se vrhli do světa a tajů finanční gramotnosti. Nejdříve jsme po prázdninách potrápili své hlavičky brainstormingem, kdy jsme v rámci skupin měli vymyslet a zapsat co nejvíce pojmů a slov, které se světem financí jakýmkoliv způsobem souvisí. A že jich nebylo málo, na co jsme si vzpomněli!!! Nejsme totiž žádní nováčci!!

Pak jsme se vrhli v rámci skupinek na hru, která spočívala v tom, že jsme si sestavili každý svůj rozpočet, do kterého jsme pomocí losovaných kartiček zahrnuli nejrůznější příjmy a výdaje. Počítali jsme, až se nám z hlav kouřilo. Někteří dopadli s rozpočtem hůře díky samým výdajům, někteří měli rozpočet téměř vyrovnaný a někteří z nás tento den hezky „vydělali“. Na konec jsme vyhlásili absolutního vítěze, který měl na svém účtu největší zůstatek… teď už jen vymyslet, jak ho utratit. Nebo raději uspořit?

Mgr. Martina Zetíková

Baseballový turnaj škol

Baseball u nás není příliš rozšířeným sportem, proto jsme s nadšením využili možnost vyzkoušet si ho a pod vedením profesionálních trenérů se zúčastnili velkého celodenního baseballového turnaje. Naše týmy si vedly statečně jak v poli, tak i na pálce. Každým dalším zápasem získávaly větší jistotu a zdokonalovaly strategii hry. Velmi kvalitní výkony podali také naši nadhazovači v souběžné soutěži. Děkujeme organizátorům za příjemný a netradiční zážitek a určitě se v rámci rozvíjení svých sportovních aktivit rádi zúčastníme i dalších sportovních zážitků. 

Cvičná evakuace 

Hoří!!!! Úraz!!! Ztratili jsme se v lese!! Našli jsme injekční stříkačku! To vše zaznělo při dnešním nácviku evakuace školy, kdy jsme se naučili nejen v klidu opustit školu, ale také správně reagovat v různých situacích ohrožení. Jednotlivá témata jsme také ve skupinkách zdramatizovali a předvedli ostatním spolužákům, jak se v takové situaci zachovat. Dnešní den tak byl nejen velmi poučný, ale zároveň zábavný.


Mgr. Iveta Zámečníková

Příběhy Montessori

Stejně jako každý školní rok i letos jsme vyslechli již v průběhu září tři velké příběhy, které jsou na první pohled „obyčejné“, ale přitom v sobě zahrnují veškerý běh světa. První příběh O vzniku vesmíru a naší Země je příběhem o úplném  začátku všeho a o základních zákonech neživé přírody. Tato počáteční fáze existence vesmíru se nazývá Velký třesk a je naší nejoblíbenější. Druhý Velký příběh O Vzniku a vývoji života na zemi nás zavedl do tajů prvních jednobuněčných organismů a jejich postupného vývoje. Třetí Velký příběh vypráví a popisuje příchod a vývoj člověka na Zemi. Poukazuje na výjimečnost lidí, kteří mají  tři velké dary. Dar mysli, dar ruky  a dar srdce, které je schopné  milovat. Díky těmto příběhům máme vždy chuť k dalšímu zkoumání a hledání odpovědí na otázky, které nám tyto příběhy každý rok přináší.

Mgr. Martina Zetíková