Aktivity ŠD 2022/2023

Karneval školní družiny

Ve čtvrtek 22.6.2023 proběhl na školní zahradě velký karneval. Žáci školní družiny se oblékli do masek, namalovali si legračně obličeje a vyrazili na karneval. Počasí nám moc nepřálo, protože teplota byla nad 30 stupňů Celsia. Proto jsme si rozložili do stínu plastové deky na odpočívání. Všichni žáci měli možnost se napít ledového čaje. A pak už jsme společně tancovali, soutěžili, hráli si a tvořili bubliny z bublifuků. Na jednom stanovišti hráli žáci velké dřevěné mikádo, na dalším házeli míče do dřevěného šaška a na dalším cvičili se stuhou.Všichni jsme si karneval moc užili.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka

JOGÍNCI VE DRUŽINĚ

Tento týden proběhl v našich družinkách druhý ročník akce Jógínci – zdravé a hravé cvičení pro děti. Děti se rozdělily do skupinek po deseti a každou skupinku pak čekala půlhodinka jógování. Společně pak „upekly koláč“, pozdravily sluníčko, „proletěly se jako motýlci“, „uvařily si horkou čokoládu“ a zrelaxovaly při hudbě s příběhem. Dětem se cvičení líbilo a tak se mohou od září těšit na další jógu v podobě družinového kroužku.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

DEN OTCŮ

Tento týden jsme se v naší družince věnovali významnému svátku – Dni otců. Děti se učily písničku – „Říkej mi táto“, vytvořily diplom pro tatínka i záložku do knížky. Ve čtvrtek v oddělení paní Maňáskové a Leciánové proběhlo společné tvoření, kde děti vyrobily krásný „fousatý“ hrneček pro tatínky.

Přejeme tatínkům vše nejlepší k svátku.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Vyrábíme přání pro tatínky

Včera se sešly děti z družiny pí. Zajíčkové a pí. Frkalové, aby společně vyrobily dáreček pro tatínky ke Dni otců. Každý žák si vystřihl a dle své fantazie vyzdobil kravatu a na zadní stranu napsal přání pro svého tatínka. Výsledkem byly krásné a barevné kravaty, které se dětem moc povedly a určitě udělají velkou radost všem tatínkům. Tvoření jsme si moc užili a těšíme se na další akci.

Jana Zajíčková

vychovatelka

Hmyzí domečky

Žáčci z družiny paní Frkalové využili sluníčka a krásného dne hraním na školní zahradě. Zahrada je ideální prostředí, které nabízí spoustu přírodního materiálu ke stavění domečků pro naše hmyzí kamarády. Žáci si ve skupinkách vybrali vhodné místo pro stavbu a potom nasbírali různé přírodniny, jako třeba větvičky, listy, květiny a kamínky, které ke stavení použili. Někde jejich počínání sledovali mravenečci a jiní broučci, kteří se už nemohli dočkat, až se do některého z těchto úžasných domečků nastěhují. Všichni si toto netradiční tvoření moc užili.

Bc. Simona Frkalová - vychovatelka ŠD

Můj milý tatínku

Děti od paní vychovatelky Úrubové a Plškové letos pro tatínky vyráběly krásná přáníčka. Každý měl možnost vybrat si pro tatínka barvičku papíru, přesně podle vlastního přání. Během chvilky vznikla spousta barevných kufříků s nářadím. Děti tatínkům napsaly i krásné vzkazy a nakreslily obrázky. V neděli tak budou mít obdarovaní tatínci jistě velkou radost.

Zdeňka Úrubová

Předprázdninové protažení s Desítkou

I když už to „máme za pár“, v pondělí 12. června nabídly děti ze družiny p.Leciánové svoji ruku k „mači“ kamarádům z Desítky, tedy školní družiny p.Bohmové ze ZŠ Dřevnická, s nimiž se v tomto školním roce již několikrát potkaly. Tentokrát 15 dětí od nás a 12 „přespolních“ v malé tělocvičně protáhlo svá tělíčka před prázdninami. Čekalo je nejprve promísení do 4 stejnorodých týmů a pak už štafety: „žebříková“, „stříšková“ a „zátková“. Při poslední z nich přenášely kramlíkem umělohmotné zátky do „hnízd“, následně běhaly po jedné pro zátky dané barvy, pak formou vláčku. Čas je bohužel neúprosný, ale i spravedlivý, takže nakonec vyskládávaly obrys těla jednoho z nich, což se jim mimochodem moc povedlo. Všichni se bavili přímo královsky. Na závěr p. Leciánová odpoledne zhodnotila, „soupeři“ si podali ruce, rozloučili se a už teď se těší na další soutěže.

Jana Leciánová

vychovatelka

Hrajeme Bingo

V pátek se sešly v naší školní  družině děti pí. Zajíčkové a pí. Frkalové, aby si společně zahrály oblíbenou hru Bingo s čísly. Děti trpělivě vylňovaly kartičky s čísly a každý z nich doufal, že uslyší číslo, kterém mu chybí. Poté vítězně zakřičely BINGO !!! Na vítěze čekala sladká odměna. Všichni si hru moc užili a už se těší na další společné aktivity.

Jana Zajíčková

vychovatelka

Letem světem oceánem

Ve čtvrtek 8. 6. jsme ve družince oslavili Světový den oceánů. Povídali jsme si o tom, proč je voda v oceánech slaná, kolik pokrývají oceány plochy naší Země a proč je potřeba oceány chránit. Vytvořili jsme si podmořský svět s želvičkami a vyzkoušeli jsme si pokusy se slanou vodou.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Canisterapie v naší družince

S dětmi jsme dnes přivítali krásné pejsky, kteří s námi trávili celé odpoledne. Program s našimi čtyřnohými kamarády byl opravdu pestrý. Vyzkoušeli jsme si chůzi poslepu, hledali jsme hmatem šmoulíky, seznámili jsme se prací asistenčních pejsků a užili jsme si u toho spoustu legrace. Děti si pejsky mohly hladit a dokonce si zkoušely, jak pejsek umí chodit vedle pána a poslouchat různé povely. Dozvěděli jsme se, že práce asistenčních pejsků je velmi důležitá a někteří lidé by se bez ní neobešli. Ze společného odpoledne máme spoustu krásných fotek.

Zdeňka Úrubová

Den dětí plný barev

Děti paní vychovatelky Úrubové a Plškové si Den dětí užily naplno. V altánku si povídaly s kamarády, proměnily se v rybáře a lovily barevné rybičky a přenášely důležitý náklad. Z malé mozaiky děti vyrobily nejrůznější obrázky a hod do obřího koše byl skvělou zábavou. Na konci odpoledne na děti čekaly barevné pastelky a skvělé propisky. No a samozřejmě nechyběla dobrá nálada a sladké odměny.

Den dětí sportovně

Den dětí pojaly p.vychovatelky Leciánová, Zajíčková,Frkalová se svými i dětmi ze družiny p.Maňáskové letos ve sportovním duchu dle hesla : „v zdravém těle,zdravý duch“ a uspořádaly na hřišti za Janušticí ve středu 31.května odpoledne pohybové aktivity. Přálo nám víc než dobře i sluníčkové počasí, takže nic nebránilo rozdělení spousty dětí do 5 týmů po 11 a 12 účastnících, načež byly samozřejmě poučeny o bezpečnosti a pak už následovaly úkoly, které děti plnily s plným nasazením i s povzbuzováním. Čekal je běh pozpátku, hod tenisovým míčkem do kruhu, postrkování tohoto míčku umělohmotnou tyčkou po trati, skok pozpátku z místa, přenos tyčky na břiše formou krabího běhu a následně přesun celých týmů po trati jako vláčky. Děti se bezvadně bavily, rozpohybovaly se, vyzkoušely své schopnosti a jen nerady odcházely po vyhodnocení celé akce.

Nicméně už příští týden je čekají nová dobrodružství v rámci všech družin, takže vzhůru na ně !

Jana Leciánová

vychovatelka

Kouzelné malování

Na praxi k nám do školní družiny přišla naše bývalá žákyně Eliška. Je velmi kreativní a pochlubila se nám, že umí pracovat s tělovými barvičkami. Ve čtvrtek se slaví Den dětí a tak děti z oddělení paní Plškové a Úrubové dostaly k tomuto velké dni krásný dárek. Celý týden si mohou vybírat z nepřeberného množství malůvek na obličej, ruce nebo nohy. Eliška i děti jsou velmi nápadité a moc se těšíme na všechna barevná zvířátka, která nás budou zdobit.

Zdeňka Úrubová

Školní družina sází fazole na našich pozemcích

V pěkných květnových dnech se školní družinka rozhodla nasadit fazole na pozemky školy. Nejprve jsme si upravili záhonky. Pokopali a shrabali jsme hlínu. Pomocí provázku jsme si vytvořili řádky. Pak žáci nasadili malé fazolky. Půdu jsme zahrnuli a upěchovali. Řádky s fazolemi jsme si označili cedulkou. Každý den budeme fazole zalévat. A teď už budeme všichni netrpělivě čekat, až nám začnou fazole klíčit.

Marcela Plšková a Zdeňka Úrubová

Krajská výtvarná soutěž školních družin na naší škole

Ve čtvrtek 18.5.2023 proběhla ve školní družině schůzka vychovatelek spojená s předáváním cen letošní Krajské výtvarné soutěže školních družin na téma: “Moje boty do pohody“. Dvacátého druhého ročníku se zúčastnilo šest škol se sto sedmi výtvarnými dílky, která se vydařila. Porota měla opravdu těžkou volbu, když měla ocenit ty nejlepší, protože se opět, tak jako každý rok ukázalo, že žáci malovali s nadšením a radostí. A to je myslím to nejdůležitější.

Marcela Plšková a Zdeňka Úrubová

Odpoledne v naší herně

Tento týden bylo deštivé počasí, ale my jsme si to s dětmi opět užili. V pondělí a v úterý jsme zažehlovali korálky a ve středu jsme se věnovali sportování. Ve skupinkách si děti nacvičovaly pinkání míčků a ve dvojicích si míčky přihrávaly. Každý si vyzkoušel stolní tenis a oblíbený fotbálek, u kterého si děti vzájemně fandily. Odpočinek během sportování jsme si užívali v sedacích vacích. Teď už se děti od paní Úrubové a Plškové moc těší na slunečné dny na školní zahradě.

Zdeňka Úrubová

Dílna ke Dni matek

Páteční odpoledne jsme s dětmi věnovali výrobě netradičních vyškrabovaných přání pro naše maminky. Každý si vybral z mnoha obrázků přesně ten, který se bude mamince nejvíce líbit. Během krátké chvilky vznikly krásné vzory vyškrabané na stříbrný podklad, který se třpytil jako opravdové diamanty. Uvnitř přání byly krásné obrázky se vzkazem a hotová přáníčka byla v barevných obálkách s nejrůznějšími nálepkami. Děti si tvoření pro maminky moc užily a dokonce jsme stihli i malování křídami a míčové hry na jarním sluníčku.

Zdeňka Úrubová a Mgr. Marcela Plšková

Kocourek Modroočko a jeho filmoví kamarádi

V pátek 28. 4. jsme se s dětmi vypravili do muzea, kde jsme navštívili expozici animovaného filmu ve Filmovém kabinetu. Jak je možné, že pletená loutka kocourka nehybně stojí v muzejní expozici, ale v animovaném filmu nám ožívá před očima? Úžasná průvodkyně Adéla Šimová nás seznámila s tvorbou Hermíny Týrlové a odhalila nám kouzlo filmového Ferdy mravence, Kocoura Modroočka a dalších filmových postaviček, které ožívaly ve Zlínských ateliérech. Děti si jednoduchým způsobem zkusily rozpohybovat vlastní kreslené postavičky a nakonec si podobně jako zlínští filmaři zkusily oživit postavičku kocourka Modroočka. Byl to opět krásný zážitek a už teď se těšíme na další program v muzeu.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Poklady skryté v podzemí Karpat

Žáci z družiny paní Frkalové navštívili Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Program s názvem Poklady skryté v podzemí Karpat seznámil žáky s paleontologickými nálezy ze štěrkových náplav řeky Moravy a s nerostným bohatstvím našeho kraje. Velice zajímavá byla expozice minerálů a fosílií, kterou si mohli všichni v klidu prohlédnout. Nakonec si žáci vytvořili frotáž ryby nebo raka. Žákům se program moc líbil a každý si odnesl domů svůj výrobek a spoustu zajímavých informací.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Čarodějnické dovádění

Ve čtvrtek 27. dubna 2023 čekalo děti z družinek paní vychovatelky Maňáskové a Leciánové čarodějnické dovádění. Nejdřív se děti rozdělily do čtyř družstev a pak už si mohly dát na hlavu „ moudrý klobouk“, který jim pověděl hodně o tom, jak jim jde pohybová rovnováha a soustředěnost. Následoval let na pomyslném koštěti, při kterém děti zkoušely kličky a smyčky mezi překážkami. Pak jsme čarovali a z dětí se staly černé kočky a kocouři, ty musely splnit další pohybové úkoly. Nakonec děti dostaly „dračí vejce“ a jejich úkolem bylo je přenést do svého doupěte. Bohužel některým vejce padaly na zem a tak se z nich vyklubali malí draci. Ty pak musely přesným hodem přemístit zpět do dračího hnízda. Všechny „čarodějnice a čarodějové“ ukončili hry vítězným pokřikem a za odměnu dostaly potvrzení o zvládnutí čarodějnické zkoušky.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Květinové věnečky a hadi

Žáci z družiny paní Frkalové využili sluníčka a krásného dne hraním na školní zahradě, která je zaplavena krásnými jarními květinami a kvetoucími stromy. Rozhodli jsme se využít tohoto skvělého přírodního materiálu k vytvoření květinových věnečků a hadů dřív, než nám plány pokazí sekačka na trávu. Holky se naučily zaplétat věnečky a poté si je dávaly do vlasů. Někteří se rozhodli vyrobit květinové hady. Všem se toto netradiční tvoření z květin moc povedlo a líbilo.

Bc. Simona Frkalová - vychovatelka ŠD

EXKURZE DO DSZO

Spousta malých zvědavců se v pátek 21 .4. 2023 vypravila do Dopravního podniku Zlín – Otrokovice, aby nahlídla do míst, které nejsou veřejnosti běžně dostupné. Úžasná průvodkyně paní Reková nás provedla dispečinkem, správní budovou i celým vozovým parkem. V zasedací místnosti si všichni prohlídli funkční model trolejbusu, na dobových fotografiích pak mohli porovnat vozy a ulice Zlína v minulosti a nyní. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, například to, že zde v minulosti bylo letiště, že tato společnost převeze za rok přes 38 milionů cestujících a autobusy najedou přes 5 milionů kilometrů. V areálu jsme pak mohli nahlídnout do historických trolejbusů a jedním o něco mladším nás ochotný pan řidič provezl celým areálem. Jako zlatou tečku si pro nás připravil jízdu kontrolní a čistící linkou, na konci které nás čekala myčka autobusu, kterou jsme za plného provozu projeli. Exkurze byla velmi zajímavá a přínosná a s dětmi jsme byli nadšení. Ještě jednou děkujeme všem skvělým a obětavým zaměstnanců Dopravního podniku a přejeme mnoho kilometrů bez nehod.

Jana Maňásková a Jana Leciánová, vychovatelky ŠD

Zábavná artistická show – žonglér Milan Ošmera

Ve čtvrtek 20. dubna navštívil naši školní družinu žonglér Milan Ošmera se svou strhující artistickou show. Předvedl nám žonglování, kouzlení, vyrábění hraček z nafukovacích míčků a předal spoustu pozitivní energie, radosti a úsměvů. Do svého představení zapojil nadšené děti i paní vychovatelky. Všichni jsme si show moc užili a těšíme se na jeho další vystoupení třeba příští rok.

Jana Zajíčková

vychovatelka

DEN ZEMĚ

Tento „den“ je vhodnou příležitostí pro všechny, aby se zamysleli nad vším, co nám naše planeta dává a my to bereme většinou jako samozřejmost (vzduch, voda, příroda…) Celý školní rok se děti ze školní družiny věnují různým činnostem ekologického charakteru. V komunitním kruhu si povídáme o důležitosti čisté přírody a jak se v přírodě správně chovat. Děti si namalovaly planutu Zemi a pomocí rukou znázornily, že všichni jsme její součástí. Při interaktivní hře jsme si vysvětlili důležitost třídění odpadů a také to, jak správně třídit. Každý z nás může pro planetu něco udělat a tak jsme se zamysleli, jak být k naší planetě ohleduplnější.

Jana Maňásková

vychovatelka ˇŠD

Velikonoční přání pro seniory

Již mnoho let se naše školní družina zapojuje do výroby velikonočních přání pro seniory a pacienty nemocnice ve Zlíně. Ve spolupráci s paní Rochovanskou, která zastupuje Malstézskou pomoc v Otrokovicích děláme s dětmi radost spoustě lidí. Každý rok vyrobených přáníček přibývá a spolupráce lidí s dobrým srdcem je neskutečná. Tyto Velikonoce jsou zatím rekordní a přáníček se mezi seniory dostalo téměř tisíc. Za každý úsměv, který naše výrobky vykouzlí jsme moc vděční a těšíme se na další tvoření, které nás čeká letos na Vánoce.

Netradiční Odemykání lesa

Dlouhá léta chodíme na podzim zamykat a na jaře odemykat les, nicméně letos si myslelo počasí, že nám tuto tradiční akci překazí. Jenže my si poradíme za každé situace, tudíž jen co přestalo v pátek 14. dubna pršet, alou ven i s našimi kouzelnými klíči., tedy děti ze družinek p.Leciánové a Maňáskové. V době elektronických zařízení, kdy lze i domovy prgramovat na dálku, jsme my tentokrát odemkli les na dálku pomocí přenosu ze stromu na strom, abychom až vysvitne sluníčko mohli kdykoli do lesa vyrazit. Následovala soutěž v přetahování lanem, kdy si děti zahrály na mravence, kteří jsou schopni přemísťovat i několikanásobek své váhy formou břemene. A teď už nám nic nebrání kdykoli vyrazit do lesa.

Jana Leciánová

vychovatelka

Vernisáž krajské výtvarné soutěže školních družin - 11.4. 2023

Školní družina při ZŠ Komenské I. Zlín pořádala již 21. ročník krajské výtvarné soutěže, letos na téma – Moje boty do pohody. V úterý 11.4.2023 proto uspořádala vernisáž v BAŤOVĚ INSTITUTU 14/15. Cílem akce bylo ukázat, že i ve školních družinách probíhá edukační činnost. Jednou z nich je i činnost výtvarná. Letos se krajské výtvarné soutěže zúčastnily tyto školy:  ZŠ Komenského II.,  ZŠ Okružní,  ZŠ Dřevnická,  ZŠ Trávníky Otrokovice,  ZŠ Mánesova Otrokovice,  ZŠ Komenského I. .

Ocenění žáci:

ZŠ Komenského I, Zlín - Viktorie Ondlevcová, Jáchym Lysák, Sofie Podsedníková,

ZŠ Komenského II., Zlín - Tereza Tomášková, Karel Unzeitlich

ZŠ Okružní - Aneta Čevelová, Maral Sodbayar

ZŠ Dřevnická - Pavel Pilčík, Jan Henčl

ZŠ Trávníky Otrokovice - Amálie Kadlečková, Adriana Brhelová

ZŠ Mánesova Otrokovice - Gabriela Lukešová a Lucie Neulingerová.

Vystavená dílka budou v BAŤOVĚ INSTITUTU 14/15 do konce dubna. Neváhejte a jděte se podívat.

Mgr. Marcela Plšková 

Zdeňka Úrubová

Velikonoční jarmark školní družiny

Školní družinka při ZŠ Komenského I. tak jako již po několikáté uspořádala velikonoční jarmark výrobků žáků školní družinky a kroužků školní družinky. V úterý 4. dubna 2023 se na dvorku školy objevily dva krásné červené stany a pod nimi stolečky plné výrobků z papíru, hedvábí, drátků, bavlnek, keramiky, dřeva, vaty a dokonce i zelené osení a sladkosti. Žáci, maminky, babičky a dokonce i tatínkové a dědečkové obdivovali zručnost všech, kteří se na výrobcích podíleli. Jedna maminka poslala nazdobené perníčky, jiná háčkované slepičky nebo domácí med. Paní vychovatelky doma také něco vyrobily, ale nejvíce se na krásných výrobcích podíleli samotní žáci. Přestože nám moc nepřálo počasí, jarmark jsme si užili, společně si povídali a těšili se na svátky jara.

Mgr. Marcela Plšková

vedoucí vychovatelka

Předškoláci na „průzkumu školy“

Doslova mílovými kroky se blíží zápis budoucích prváčků i do naší školy, proto tradičně v týdnu od 27. do 31. března postupně s paní učitelkami z nejbližších školek přišlo celkem cca 60 zvídavých „mrňousků“ ve 4 skupinách , nabitých napětím , prozkoumat možná prostory, v nichž se budou následujících 9 let pohybovat. Hned v pondělí 27. března přišli první z mateřské školy na Kútech. Po škole je provedla p. vychovatelka Jana Leciánová. Nejprve se vydaly za letošními prváčky ve třídě p. učitelky Absolonové, aby se jim pochlubili se svými nově nabitými znalostmi za uplynulý rok, nechali je sednout do skutečné lavice, vyzkoušeli si poprvé psaní na prváckou tabulku, procvičili ruce, vyhledali dvojice pohádkových střevíčků na pracovním listu, dokonce si poslechli i básničku. Následovala postupně počítačová učebna, knihovna, chodby se všudypřítomnými dílky našich dětí, obě tělocvičny, v nichž se budoucí školáčci s gustem proběhli, školní družinky a na závěr školní jídelna s názornou ukázkou provozu. Na památku si „školkáčci“ s hrdostí odnesli barevné papírové zápichy. Ve středu přišli další ze školky na Kútech, čtvrtek 30. a pátek 31. března patřil se stejným průběhem dětem ze školky na Sokolské ulici, které tentokrát navštívily třídu 1.A p. učitelky Kusbachové. Odcházeli spokojení všichni budoucí školáčci, nabití zážitky, hrdě nesoucí zvolené zápichy. Další měsíce ukáží, se kterými se budeme potkávat i nadále.

Jana Leciánová

vychovatelka

Naše koníčky

Děti z oddělení paní vychovatelky Úrubové a Plškové se celý týden věnovaly tomu, co rády dělají ve svém volném čase. Kdo chtěl, mohl nám a svým kamarádům představit svoji zálibu. Hned první den jsme se dozvěděli, jak probíhají tréninky atletiky a dokonce jsme společně zkusili i rozcvičku. Dále nás čekal fotbal, mažoretky, flétna, gymnastika, klavír, tenis hokej, zpěv a také dramatický kroužek. Společné povídání a ukázky úspěchů dětí jsou velmi inspirující. Dokonce se děti pochlubily i medailemi, poháry a nejrůznějšími oceněními. Rozmanitost kroužků je úžasná a to, že děti měly možnost nahlédnout do volného času kamarádů bylo velmi přínosné.

Zdeňka Úrubová

BESIP ve školní družině

Pravidly silničního provozu se musíme bez vyjímky řídit všichni, proto je důležité je znát, ale umění seznámit děti s nimi zábavnou, poutavou formou ovládá málokdo. Mezi ně bezesporu patří lektor zlínského Besipu pan Zdeněk Patík, který za prvními dvěma skupinami dětí přišel v pondělí 27. března vyzbrojen dobrou náladou, dopravními značkami, ale i netradičními převleky za dopravní značení a dopravní prostředky pro malé účastníky besedy. Zhruba ve 13.00 hodin pro nás všechny začala neopakovatelná hodinka, v níž si děti odlehčenou formou připomenuly poznatky z chování v dopravním provozu kolem sebe, dozvěděly se i nějaké novinky, zasmály se a dokonce si zahrály v převlecích na situaci na silnicích, čímž se budou ve skutečném provozu určitě lépe orientovat.

Řídit se heslem „vidět a být viděn“ nám napomohou reflexní vesty a nálepky, které jsme dostali, dopravní laminované značky nám pomohou zdokonalit se na silnicích i chodnících. Kéž by takovýchto lektorů na svém místě bylo více. Na jeho slova si určitě brzy vzpomeneme a vždy jen v dobrém.

Jana Leciánová

vychovatelka

Vynášení Morany

V nádherné sluníčkové,teplé čtvrteční odpoledne 23. března jsme ve školní družině paní Leciánové a Maňáskové oprášili tradici vynášení Morany. Už ve škole jsme si řekli něco o její historii a významu, děti vy vymalovaly a následně vystříhaly jako puzzle její obrázek. Starší z dětí od paní Leciánové se chopily samotné postavičky Moreny, kterou si můžete prohlédnout ve fotoalbu nebo fotečkách pod článkem, a hurá na hřiště za Janušticí,kde se odehrávalo slavnostní odpoledne. Na místě nejprve paní vychovatelka Leciánová několika větami znovu připomněla, proč jsme se sešli, děti z obou družinek postupně zazpívaly Moraně písničku, symbolicky jsme se s ní rozloučili a už následovaly jarní soutěže.

Jaro, otevřeli jsme Ti dveře…..

Jana Leciánová

vychovatelka

Sférické kino

Opět po roce bylo ve škole sférické kino. Žáci si mohli vybrat ze čtyř různých vzdělávacích filmů.Prvním filmem Polaris je provázel tučňák z jižního pólu a lední medvěd ze severního pólu a společně tak seznamovali žáky s planetami, hvězdami a odpovídali na spoustu zajímavých otázek. V druhém filmu Grossologie se žáci proletěli dýchacími cestami, potápěli se do trávicího traktu a vtipným způsobem se dozvěděli mnoho zajímavého o tom, jak funguje náš imunitní systém. Film Super Salvador seznámil žáky s mimořádně aktuálním tématem klimatických změn a poslední film Tajemství stromů odpověděl na otázky o fotosyntéze, oběhu kyslíku a struktuře stromů od kořenů až po listy.

Všem se promítání moc líbilo a už se těší až nás zase někdy sférické kino navštíví.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Sportovní odpoledne ve školní družině

V pátek se spojily družiny pí. Zajíčkové, pí. Maňáskové a pí. Frkalové, aby se společně provětraly a zasportovaly si na čerstvém vzduchu. Děti si zasoutěžily v týmech, užily si spoustu zábavy, byly odměněny ovocným nápojem a spokojeně odcházely domů.

Těšíme se na další společné setkání.

Jana Zajíčková

vychovatelka

Co je to ukulele?

Ve školní družině u paní vychovatelky Úrubové a Plškové se v pátek linuly krásné tony hudebního nástroje s názvem ukulele. Děti si se slečnou praktikantkou zopakovaly písničky, které znají ze školky a moc si zpívánky užily. Renatka nechala děti na ukulele i zabrnkat a tak každý měl možnost si vyzkoušet, jaké krásné tony jdou zahrát.

Zdeňka Úrubová

Jogurtový mls

Dnes si děti od paní Plškové a Úrubové zpříjemnily odpoledne ve školní kuchyňce. Pochutnaly si na bílem jogurtu a vločkách s brusinkami. Někdo ochutnával pouze jogurt, někdo vločky a brusinky. Ve školní kuchyňce se dětem moc líbilo a moc se těší na další společné vaření.

Veselí ptáčci pro maminky

Minulý týden se sešly děti z družin pí. Frkalové a pí. Zajíčkové, aby vyrobily veselé ptáčky pro maminky k jejich jarnímu svátku MDŽ. Nachystali jsme si kolíčky, látky různých barev, lepidla, nůžky a pustili se do práce. Postupně vznikli barevní ptáčci, kteří ozdobí našim maminkám kuchyň či obývací pokoj. Práce děti moc bavila a z veselých ptáčků měly velkou radost. Těšíme se na další tvoření.

Jana Zajíčková

vychovatelka

„Jak se kniha narodila“

Každý z nás ví, že měsíc březen je Měsícem knih. I když na ně často v dnešní zrychlené době plné krátkých textů a zpráv zapomínáme. S dětmi jsme se tento týden věnovali tomu, jak kniha vzniká od prvního nápadu autora po oslovení nakladatelství, přes redaktora, jazykového korektora, ilustrátora, grafika až po tisk a taky prodej v knihkupectví. Navštívili jsme školní knihovnu, kde jsme si vybrali knihu, která nás nejvíc zaujala. Četli jsme si z ní i pozoroval, i v jakém je obalu a jak vypadají její stránky, nebo jak jsou rozmístěné obrázky. Vytvořili jsme si záložku do knihy a výtvarně jsme ztvárnili svoji oblíbenou knihu. Vysvětlili jsme si výrobu papíru ze dřeva a pomocí pokusu jsme zjistili rozdíl mezi vlastnostmi dřeva a papíru. Taky jsme s dětmi vyrobili z krabice od bot naše vlastní „pohádkové pokojíčky“.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Mezidružinové tvoření k MDŽ

I když jsou venku patrny první náznaky jara, kalendář nám připomenul blížící se svátek všech žen, který každoročně připadá na 8.březen, proto se společně sešly děti ze družinek p. Leciánové a Maňáskové ke společnému tvoření v pátek 3. března. Krásné srdíčko k zavěšení polepené kuličkami červeného krepáku zaměstnalo děti jen na chvíli, k tomu si s chutí zazpívaly písničky, jež jsme se doposud naučili ve družinkách. To bylo príma. Ti rychlí zvládli i přáníčko, případně stylovou záložku do knihy či poukaz např. Na „Den beze mne, Den dětského mytí nádobí“ ...A kdo některou z těchto nádherných pozorností obdrží už teď záleží jen na jednotlivých dětech. Všichni věří, že přinesou radost.

Jana Leciánová

vychovatelka

Hrajeme bingo

Dnes byl deštivý pátek a tak jsme s dětmi navštívili naše kamarády ze ZŠ Komenského II. Naučili jsme je hrát bingo, které jsme si sami vyrobili a užili jsme si velkou legraci. Děti si také zahrály vybíjenou a soutěžily v hodu míčem na koš. Některé holčičky si hrály s panenkami a kluci postavili krásné stavby z lega. Na konci všechny čekala sladká odměna.

Sportovní hrátky s 5. ZŠ

Žáci z družiny paní Frkalové a Zajíčkové se na školním hřišti sešli s kamarády z 5. ZŠ, aby si společně zasportovali a zasoutěžili. Krásné počasí bylo domluvené, děti byly natěšené, takže nic jim nestálo v cestě užít si skvělou zábavu. Žáci vytvořili družstva a soutěžili ve štafetách. Všichni si odpoledne moc užili a už se těší na další společnou akci.

Bc. Simona Frkalová

Vychovatelka ŠD

Fašanková etapovka

Děti prováděl stezkou Laufr – který řídí všechny maškary. Ten zjistil, že mu chybí basa, jejímž pochováváním končí fašank – masopust. Úkolem dětí bylo najít basu. Postupně se na stezce setkávaly s šesti masopustními maškarami (kobylou, slaměným, smrtkou, medvědem, turkem, bábou s nůší). O každé maškaře se děti něco dozvěděly a také musely splnit pohybový úkol a zjisti jedno písmeno do tajenky. Na konci stezky – v poslední chalupě – našly děti basu, která se bála, že jí pochovají. ..

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Handicap hrátky

Ve středu 22.února odpoledne navštívily děti ze školních družinek p.Leciánové a Maňáskové pomyslně okrajově svět našich spoluobčanů s handicapem. Bylo třeba si ujasnit základní pojem a následně jsme se „ponořili“ do daného světa. Některé děti si až nyní uvědomily, že není samozřejmostí to co bylo dáno do vínku jim, že ale lze žít i s postiženími a na vlastní kůži si vyzkoušely alespoň okrajově, jaké by to bylo, pokud by měly zkusit některý pro ně neobvyklý pohyb. Nejdříve jsme si představili svět nevidomých, na příkladech z praktického života okolo nás včetně přepravy MHD, následovala 1. zkouška : zdolání trasy se zavázanýma očima s pomocí navigátora a naopak, přičemž velmi podnětné bylo vyhodnocení ze strany dětí. 2. zkouška : zdolání trasy pomocí jedné končetiny a na závěr zkouška č.3 : revize sluchu – děti měly pojmenovat zvuk, který navnímaly se zavřenýma očima. Bohužel se čas opět postavil proti nám, tudíž jsme si nevyzkoušeli spoustu dalších zajímavých pokusů, např. psaní opačnou rukou, kresbu nohou nebo ústy… ale můžeme si to ještě vyzkoušet individuálně. Přítomní odcházeli nabytí dojmy a nadšením, že mohou žít ve svém světě.

Jana Leciánová

vychovatelka

Valentýnské tvoření

I když nám svátek zamilovaných vyšel na jarní prázdniny, přesto jsme si nenechali ujít valentýnské tvoření. V družinkách paní vychovatelky Plškové, Úrubové a Maňáskové si děti vytvořily krásnou bižuterii pro maminky, sourozence i kamarády a povedla se vskutku všem. Aby dáreček udělal ještě větší radost, tak jsme jej dali do vlastnoručně vyrobené krabičky na šperky. Děti odcházely spokojené a už teď se těší na další společné tvoření.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY

S dětmi jsme včera navštívili Zlínské muzeum a absolvovali program Pohádky a pověsti starého Zlína. Nejprve děti vyslechly ukázku Zlínských pověstí a pohádek. Následně samy vymyslely a s pomocí dřevěných kulis předvedly svou originální pohádku. Děti byly odměněny potleskem a na závěr shlédly expozici Starého Zlína Všichni byli moc spokojeni a už se těšíme na příští návštěvu.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Máme rádi Česko

Celý týden jsme si v naší družince povídali o naší milované vlasti – České republice. Začali jsme skupinovou prací, v níž děti znázornily symboly naší země a zajímavosti, které dalo Česko světu. Například slovo ROBOT. Svého vlastního robotka jsme si i vyrobili. Děti docenily pohádku Dášeňka od Karla Čapka i pohádku O dvanácti měsíčkách od naší slavné spisovatelky Boženy Němcové. Václav Čtvrtek nám zase připomněl, jak to bylo, když měl Rumcajs pod čepicí a přechytračil obra. Zazpívali jsme si písničku Beskyde, Beskyde. Pomocí interaktivní magnetické mapy jsme zjistili, že Zlín je od Prahy dál než jsme si mysleli. Poznali jsme pohoří i vodní toky. Vysvětlili jsme si, co jsou to ty bory, o kterých se zpívá v naší české hymně a po jakých, že to lučinách teče ta voda. Hymnu jsme si pak všichni zazpívali. Povídali jsme si o národních jídlech, o našem fenoménu – obloženém chlebíčku (který jsme si také udělali a ochutnali) i našem po celém světě vyhlášeném lahodném moku – pivu. Svoje vědomosti si děti ověřily v zábavném vědomostním kvízu. Byla to zábava a už teď se těšíme, do které země se podíváme příště.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Malí archeologové

Kde se dozvíte formou hry, nenásilně a zábavně, na vlastní ruce si vyzkoušíte něco málo z tohoto zajímavého vědního oboru ? No přece při výukovém programu v Muzeu ve Zlíně, kterého se ve čtvrtek 9. února zúčastnilo 21 dětí ze školní družinky paní Leciánové. Nejprve se dozvěděly něco málo z teorie, ale jim srozumitelnou formou, s překvapením poslouchaly, kde v našem nejbližším okolí, místech, po nichž se denodenně pohybujeme našly archeologické vykopávky. Vzápětí dostaly do skupin u stolů výzkumné archeo sady, což znamená štětce, obrázky vykopávek a mísy s pískem, v němž se ukrývaly střepy nádob. Opatrně je musely pomocí štětců odhalit a následně seskládat. Vrcholem bylo vlastní tvoření s hlínou. Z ní přítomní svýma dovednýma rukama vytvořili danými technikami předmět, který si potom vyzdobili pomocí pazourku, parůžku, provázku nebo prstu, což bylo pro děti asi nejpřínosnější. Velmi nerady odcházely, zato s hlavami nabitými novými, neotřelými zážitky. A co příště ?

Jana Leciánová

vychovatelka

Zdravé svačinky

Včera jsme se s dětmi v naší školní družině učili připravovat zdravé svačinky. Nachystali jsme si celozrnný chleba, zeleninu a lehké pomazánky. Děti si vše sami nakrájely, namazaly a ozdobily. Vznikli tak například veselí smajlíci. Společnou práci jsme si velice užili a děti snad přiloží svou ruku k dílu i doma.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Zdravé svačinky

Žáci z družiny paní Frkalové si vyzkoušeli přípravu zdravých svačinek. Nejprve pečlivě namazali celozrnný chlebík pomazánkovým máslem a poté jej podle své fantazie ozdobili nakrájenou žlutou a červenou paprikou, ředkvičkou, okurkem, rajčaty a mrkvičkou. Někteří vytvořili pomocí zeleniny hotová umělecká díla jako třeba kočičky, smajlíky, motýlky a jiné obrazce. Všem se příprava zdravých svačinek moc líbila a hlavně si skvěle pochutnali.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Hravé - zdravé svačinky

Že se jí i očima si ověřily děti ve družince paní vychovatelky Maňáskové. Děti si vytvořily zdravé svačinky a to velmi hravou formou, při které popustily uzdu své fantazii. Z veky, pomazánkového másla, koření a různé zeleniny byli najednou sovičky, medvídci, smajlíci a lvíčci. Z toastového chleba jsme zase naaranžovali krásnou rybičku. Děti byly moc šikovné, a jelikož se blíží Valentýn, tak se maminky mohou těšit na krásné překvapení rovnou do postele. 

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Kostkování

Čím si zpestřit mrazivé únorové odpoledne ? Třeba hrami s papírovými kostkami. Děti ze školní družiny paní Leciánové to vyzkoušely „na vlastní kůži“ v úterý 7. února v krytu. Nejprve se rozdělily na dva věkově porovnatelné týmy, ty se rozhýbaly klasickými běhacími štafetami, které je moc bavily a bezvadně se povzbuzovaly k co nejlepším a hlavně fair-play výkonům. A pak už nás čekaly papírové barevné kostky v krabici. Jednu kostku si podávaly zepředu dozadu a pak nazpátek, nad hlavou i tunelem mezi rozkročenýma nohama. K čemu byla papírová krabice ? Po jednom kuse je běhaly házet dovnitř, následně jako ptáčci stavěly domnělé hnízdo, vyzkoušely postavit komín za běhu….Čas nám uběhl víc než rychle a už teď se děti těší na pozítřejší akci : výukový program v Muzeu.

Jana Leciánová

vychovatelka

Krmíme kačenky

Děti od paní vychovatelky Úrubové a Plškové vyrazily na břeh potoka pozorovat kachny. Děti si povídaly o tom, čím se od sebe liší kačena a kačer a pozorovaly, jak plují po potoce. Dokonce nám k tomu začalo i krásně sněžit. Některé kačenky vyšly i na břeh, aby se podívaly, co jim děti přinesly. Vycházka byla příjemná a zasněžená.


Pohádkohraní s Desítkou

Noví kamarádi ze základní školy Dřevnická se se zvědavostí sobě vlastní přišli podívat a zasoutěžit si tentokrát do našich domácích prostor. 16 dětí s paní vychovatelkou čekalo 17 prváků a třeťáků z oddělení p. Leciánové a téma Pohádky na několik způsobů. Takzvaně na rozjezd čekaly oba týmy pohádkové „záludné“ otázky, např. Jak se jmenoval hodný král z pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele, kde bydleli Broučci, kdo odnesl Smolíčka…. Následně dva reprezentanti skládali puzzle večerníčka, „domácí“ s chutí zazpívali Večerníčka a nechybělo ani veršované doplňování pohádky O Palečkovi a Hrnečku, vař. Na závěr si děti celé odpoledne vyhodnotily, sborovým „ahoooj“ se rozloučily obě skupiny navzájem se slibem, že toto rozhodně nebyla poslední společná akce.

Jana Leciánová

vychovatelka

Lyžování trochu jinak

V úterý jsme měli ve školní družině pana Šperku, který dětem přišel popovídat, jak se právně udržují lyže. Přinesl s sebou nářadí, které je potřeba k ručnímu voskování a broušení lyží. Podívali jsme se, jak se lyže voskují, jak se pečuje o hrany a dozvěděli jsme se něco i o dodržování bezpečnosti na svahu. Každý z dětských účastníků této přednášky dostal diplom a sladkou odměnu. Děti si mohly vymalovat omalovánky a udělat pracovní list. Na konci skvělého odpoledne si děti zazvonily na rakouský zvon, který měl úplně kouzelný zvuk. Děti se velmi těší na jarní prázdniny, protože mnoho z nich pojede na hory užívat si sněhové radovánky.

Mgr. Marcela Plšková a Zdeňka Úrubová

Zdravé pomazánky

V úterý 24.ledna jsme se s dětmi mého oddělení školní družiny rozhodli rozšířit si obzory formou výroby zdravých pomazánek přímo ve školní kuchyňce. Většina dětí tady byla poprvé, takže nejdříve jsme se seznámili vůbec s prostorami, zařízením, bezpečností při pohybu zde a následně jsme už pokračovali instrukcí o samotné přípravě různých druhů pomazánek i samotném mazání na předchystané celozrnné rohlíky. A to byla nějaká zábava, jelikož některé děti držely příborový nůž k mazání v ruce poprvé. Nicméně snažily se všechny podle svých sil a představ. Ještě zeleninka jako nezbytná „koruna“ celé akce a už se děti mohly pustit do výsledků své práce.

Jestli budou pokračovat i doma teď záleží jen na nich.

Jana Leciánová

vychovatelka

Vesmír

Co je to stav beztíže? Je na Marsu život? Svítí Měsíc? Toto a jiné odpovědi jsme celý týden zjišťovali v naší družince. S dětmi jsme navštívili v pondělí hvězdárnu, což byl velmi pěkný úvod do celotýdenního tématu. Pomocí koláže jsme udělali naši překrásnou planetu Zemi. Vytvořili jsme si pohyblivý obrázek, pomocí kterého jsme poznávali fáze Měsíce a také leporelo planet sluneční soustavy. Shlédli jsme zajímavé video s kamarádem Marťanem. Ten nám vysvětlil, proč se střídá den a noc, zavedl nás na jednotlivé planety, ukázal nám družice, raketoplány, skafandr i co je to stav beztíže. Hráli jsme pohybovou hru Velký třesk a Kosmonauti. Cvičili jsme Pozdrav slunci i Pozdrav měsíci. Luštili jsme osmisměrky, ve kterých jsme hledali názvy planet a nakonec jsme si zahráli zábavný vědomostní kvíz o vesmír, za sladké odměny.

Tak zase příště milí vesmírní badatelé…

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Seznamujeme se s nerosty a fosíliemi

V družině paní Frkalové jsme si povídali o nerostech a fosíliích. Dozvěděli jsme se, co nerosty a fosílie jsou, kde je můžeme najít, jaké jsou jejich vlastnosti a využití. Nejzajímavější byly skutečné ukázky krásných nerostů, drahých kamenů a fosílií, ať už zakoupených nebo nalezených v přírodě. Žáci měli příležitost držet v ruce fosílie živočichů, jejichž stáří se odhaduje na více než 300 miliónů let. Žákům se to moc líbilo a doufají, že se jim taky podaří v přírodě najít nějakou zkamenělinu nebo krystal .

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Hvězdárna – nové obzory

V pondělí vpodvečer 16. ledna byl pro děti a rodiče ze družin p.Leciánové a Maňáskové přichystán program ve zcela pro děti novém prostředí, na hvězdárně na Lesní čtvrti. Počasí bylo celý den jako na houpačce, dokonce i sluníčko se přes den na několik okamžiků ukázalo, ale daný čas byl v režii mraků. Spousta „malých hvězdářů“ se v této části města ocitla poprvé, tma přidala na tajemnosti a samotná budova podpořila zvídavost. Přivítal nás všechny sympatický lektor p.Zdeněk Coufal, který se po úvodní kreslené pohádce na odlehčení se pustil se zanícením sobě vlastním do poutavého výkladu ohledně zajímavostí Sluneční soustavy. Informace prokládal snímky, dal prostor i samotným dětem, zvídavou, kontrolní otázku položil i přítomným rodičům, čímž je nenásilně vtáhl do tématu. A nejlepší všechny čekalo nakonec, díky počasí alespoň pohled a ukázka fungování skutečného hvězdářského dalekohledu.

Příště snad hlavně u hvězdářského dalekohledu.

Jana Leciánová

vychovatelka

Superstar v naší školní družině

Celý týden v naší školní družině probíhala Superstar. Naučili jsme se spoustu nových písniček, lidových i moderních. Po napínavém boji se do finále probojovali pouze ti nejlepší zpěváci z každé družiny. V pátek zasedla porota a vybrala následující vítěze:

1. Karolína Přeučilová (z družiny pí. Maňáskové)

2. Liliana Pančochová ( z družiny pí. Frkalové)

3. Ema Pyšňáková a Tereza Kulaviak (z družiny pí. Zajíčkové)

Všechny děti si superstar užily. Obdržely krásné ceny a odcházely spokojeně domů.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Co Čech, to muzikant

Tento týden se děti přesvědčily, že stále platí „ Co Čech, to muzikant“. Naučili jsme se píseň s pohybem – BANANA. Vyzkoušeli jsme si, že i naše tělo se může stát hudebním nástrojem. Zkusili jsme si to pomocí hry na tělo - STUPNICE. Vytvořili jsme si alternativní hudební nástroje. Roztočili jsme bubínek a vyrobili si vlastní rumba koule. V hudebních hádankách měly děti za úkol uhodnout, ze které pohádky písnička či znělka pochází. Ve výtvarném ztvárnění zpěváčka, si děti vyzkoušely, jak vypadá notová osnova a jak namalovat houslový klíč a noty. Celý týden jsme samozřejmě zpívali a hráli si. Tak zase příště, milí muzikanti.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

PEXESOMÁNIE

Celý týden probíhala v družinkách paní vychovatelky Frkalové, Zajíčkové,Leciánové a Maňáskové Pexesománie. Děti se soustředěně ponořily do karetní hry. Kdo se probojuje do finále? Kdo nasbírá nejvíce dvojic? Vše jsme se dozvěděli na společném finále. Naši výherci si ho velmi užili a odnesli si krásné ceny.

1. místo – Medard Lysák 3.B

2. místo - Adam Válek 1.A

3. místo – Monička Veselá 2.A

4. místo – Lilianka Pančochová 2.B

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Tradiční zpívánky u stromu

Každý rok se sejdeme na školní zahradě, abychom si společně zazpívali koledy. Letos jsme měli i krásnou vánoční písničku s ozvěnou. Pro děti jsme ozdobily stromy a plot lojovými kouličkami a do krmítka jsme nasypali semínka a ořechy, které děti pro ptáčky přinesly. Pondělní odpoledne bylo na předvánoční zpívánky jako stvořené, protože všude kolem nás byla spousta krásného bílého sněhu.

Mgr. Marcela Plšková a Zdeňka Úrubová

Koledování v Domovince

Těsně před vánočními svátky v úterý 20. prosince navázaly děti ze školní družinky p.Leciánové na další tradici, tentokrát zašly zazpívat koledy a tím rozveselit i zpestřit odpoledne dědečkům a babičkám do stacionáře Domovinka. Útulným pokojem zněly jasné hlásky dětí, staroušci se k nim rádi přidali. Děti ještě rády na závěr přidaly několik dalších písniček ze svého „repertoáru“, popřály nádherné Vánoce, zdravíčko v novém roce a navzájem jsme si slíbili, že se brzy potkáme znovu. 

Jana Leciánová

vychovatelka

Družinové mistrovství ve stolním fotbale

Není snad nikdo, kdo by nežil velkou událostí tohoto týdne – Mistrovstvím světa ve fotbale. Proto družina paní Leciánové a Maňáskové uspořádala turnaj ve stolním fotbale, kde hrál kdo jiný než Argantina proti Francii. Děti prokázaly smysl pro FAIR PLAY i sportovního ducha. Všichni jsme si to užili.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Vánoční netradiční setkání

V letošním roce si dopisujeme s kamarády až z Rokytnice nad Jizerou. Včera jsme se s našimi novými kamarády spojili přes videohovor a skvěle jsme si popovídali. Děti si společně zazpívaly i koledy a vzájemně si prozradily, co si přejí pod stromeček. U nás ve škole máme na nástěnce vystavený dopis i s výrobky, který nám děti z Rokytnice poslaly. Oni mají ve své třídě kouzelný Obálkovník a už pro nás připravují další vzkazy. Moc se těšíme na Vánoce a také na další společné dopisování v roce 2023.

Mgr. Marcela Plšková a Zdeňka Úrubová

Předvánoční setkání

V pátek 16.12. se paní vychovatelky Úrubová a Plšková vydaly s dětmi na návštěvu na ZŠ Komenského II. Naši noví kamarádi nám ukázali své hračky, zahráli si s dětmi stolní fotbal a hokej a užili si spoustu legrace. Také jsme si mohli vyrobit krásná přáníčka, krabičky, zvířátka a různé dekorace. Teď už nás čekají poslední dny před prázdninami, na které se děti moc těší.

Vánoční jarmark školní družiny

Školní družinka při ZŠ Komenského I. tak jako již po několikáté uspořádala vánoční jarmark výrobků žáků školní družinky a kroužků školní družinky. V úterý 13. prosince 2022 se na dvorku školy objevily dva krásné červené stany a pod nimi stolečky plné výrobků z papíru, hedvábí, drátků, bavlnek, keramiky, oříšků, dřeva, vaty a dokonce starých cd nosičů.  Žáci, maminky, babičky a dokonce i tatínkové a dědečkové obdivovali zručnost všech, kteří se na výrobcích podíleli. Jedna maminka poslala nazdobené perníčky, jiná ušité panáčky nebo domácí pečený čaj. Paní vychovatelky doma také něco vyrobily, ale nejvíce se na krásných výrobcích podíleli samotní žáci. Na vánočním jarmarku jsme mohli ochutnat čaj i vánoční svařák, k tomu nám hrály krásné koledy a všichni jsme si společně povídali a těšili se na Vánoce. Krásné výrobky se prodávaly ve škole ještě celý týden.

Mgr. Marcela Plšková

vedoucí vychovatelka

Vánoční tvoření s rodiči

Středeční odpoledne bylo jako stvořené k tomu, abychom si s dětmi, rodiči a prarodiči něco pěkného vyrobili. Vánoce se blíží a my jsme si chtěli navodit vánoční atmosféru. Ochutnávali jsme vánoční cukroví s výborným čajem a poslouchali jsme vánoční koledy. Děti si mohly vytvořit krásného andílka z vařečky i vánoční přání z pěnovky ve tvaru stromečku a baněk. Taky jsme udělali sněhuláčka z ruliček, knoflíků a papíru. Děkujeme všem, kdo si k nám přišel něco pěkného vyrobit a budeme se těšit zase příště.

Jana Maňásková, vychovatelka

Ptáčci v zimě

Děti z družinky paní vychovatelky Maňáskové se celý týden věnovaly povídání o životě ptáčků v zimě. Povídali jsme si o tom, kteří ptáčci u nás zůstávají, i o tom, proč se o ptáčky a zvířata v zimě staráme a čím je krmíme. Všichni si užili hru „Pepíčku pípni“ a „Živé pexeso“. Vyráběli jsme 3D obrázek ptáčka v zasněžené přírodě. Následně si děti měly možnost vyrobit krmítko pro ptáčky z krabice od mléka. Tu jsme pak pověsili i s lojovými koulemi na strom na školní zahradě a ptáčkům jsme zazpívali vánoční koledy. Hurá, Vánoce jsou za dveřmi.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Zdobíme perníčky

Každý rok si s dětmi užíváme krásnou atmosféru Vánoc a zdobíme perníčky. Během celého týdne si děti vytvořily barevná zvířátka a nejrůznější tvary perníčků. Letos jsme měli k dispozici i zdobičky krásných pastelových barev, a tak perníčky získaly netradiční vzhled. Každý si s velkou radostí odnášel domů kornout plný perníčků, kterým se všem bude chtít pochlubit. Toto voňavé tvoření jsme si společně moc užili a teď už se těšíme na školní vánoční jarmark.

Vánoční přání

V pátek 2. prosince za námi přišly děti ze ZŠ Komenského II. Paní vychovatelky Úrubová a Plšková si pro všechny děti připravily výrobu krásných přání. Nádherní zimní ptáčci zdobily modrá a fialová přáníčka, a červené novoročenky byly dekorovány stříbrnými hvězdičkami. Všichni jsme si společné odpoledne moc užili a teď už netrpělivě otvíráme okénka adventního kalendáře a těšíme se na Vánoce.

Zdeňka Úrubová a Mgr. Marcela Plšková

Čertovské dovádění na ZŠ Dřevnická

Po několika vynucených letech odmlky jsme v pátek 2, prosince opět navázali spolupráci se ZŠ Dřevnická, tentokrát v tamní tělocvičně byly pro naše děti připraveny Čertovské hrátky a dovádění. Přivítala nás p.vychovatelka Bohmová, pod jejíž taktovkou se celém odpoledne neslo. Děti se vmžiku proměnily v nadpřirozené bytosti a vyzkoušely si své zvuky a pohyb, Následně poslouchaly příběh a pokud se v něm objevilo jejich jméno, vybíhaly na čáru, tam se předvedly a následně vracely zpět. Následovala podobná soutěž, promíchané děti stály v řadě proti sobě, mezi nimi ležela přezůvka, vykonávaly dané cvičební úkony, když znenadání se mezi pokyny objevilo slovo“přezůvka“ a děti se tudíž jí musely zmocnit,no, byla to ohromná legrace. Poté jsme si vyzkoušeli variaci na hru Molekuly, shromažďovali se čertíci do skupinek  a hned poté obdobu Zlaté brány s čertovskou básničkou. Protože i tentokrát čas stál neúprosně proti nám, nezbylo nám než se nechtěně rozloučit s novými kamarády hurónským čertovským řevem, dostali jsme památeční medaili a sladkost a ač neradi, museli jsme se rozloučit. Příště přivítáme nové kamarády při báječné akci u nás ve družině.

Jana Leciánová

vychovatelka

Mikulášské tvoření

Všechny děti se už moc těší na Vánoce a tak už si ve školní družině vytváříme atmosféru s koledami. Využili jsme chladného odpoledne k andělskému tvoření. Děti u paní vychovatelky Plškové tvořily nádherné třpytivé andílky a u paní vychovatelky Úrubové se družinka hemžila krásnými čertíky. Společné úsilí se vyplatilo a vznikla nám nádherná nástěnka, kterou se děti mohou pochlubit.

Čertovské dovádění

Žáci z družiny paní Frkalové a paní Zajíčkové si společně zasoutěžili v čertovských disciplínách. Nejprve čertíci přenášeli horké uhlíky, které následně odhazovali do kotle, aby dobře zatopili a v pekle bylo pěkně teploučko. Čerty také čekala těžká dřina v pekle, kterou taky dobře zvládli. Nakonec si čertíci zahráli několik pekelných her, aby se udrželi v dobré kondici. Všichni si skvěle zasoutěžili, procvičili obratnost, protáhli svá tělíčka a skvěle se u toho pobavili.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Návštěva Slunečnice

V  pátek 25. 11.2022 jsme s dětmi z družiny pí. Zajíčkové a pí. Leciánové navštívili centrum Slunečnice. Mohli jsme tak nahlédnout do světa klientů tohoto zařízení. Děti předaly drobné dárečky, které sami vyrobily. Sociální pracovnice jim povyprávěly, jak klienti tráví svůj čas. Děti si také pohrály s asistenčním psem. Na závěr jsme dostali vlastnoručně vyrobená mýdla, rozloučili jsme se a vrátili zpět do naší školy.

Jana Zajíčková

Exkurze do Městského divadla

Žáci z družiny paní Frkalové byli na exkurzi v Městském divadle ve Zlíně, kde dostali příležitost nahlédnout do zákulisí tohoto krásného divadla. Naše prohlídka začala ve foyer divadla, kde nás všechny uchvátil krásný vánoční stromeček vyrobený z mnoha světýlek. Následně jsme se dostali na prázdné jeviště, které jsme si mohli v klidu prohlédnout a kde jsme sledovali technické pracovníky, jak připravují kulisy a rekvizity na večerní představení. Poté jsme procházeli úzkými chodbami směrem do maskérny, kde vlásenkářka zrovna česala jednu z hereček a zkoušela ji nasadit vhodnou paruku. Nakonec jsme se dostali do obrovské místnosti, kde jsme viděli stovky různých kostýmů ze všech představení, které kdy divadlo hrálo. Žákům se exkurze moc líbila a už se těší na další zajímavou akci.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Návštěva MUZEA – „ U ševce Tomáše“

Naše družinka navštívila Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Nasedli jsme společně do časostroje, který nás přenesl o více než 100 let do minulosti města Zlína, kde jsme navštívili mladého ševce Tomáše. Úžasná paní průvodkyně nám vysvětlila, jak se vyráběly boty, co je to šídlo a jaké druhy kůže se na šití bot používaly. Měli jsme možnost osahat si různé druhy ševcovských kopyt a prohlédli jsme si i starou ševcovskou dílnu. Viděli jsme kus továrny, kterou nechal později postavit Tomáš Baťa a zkusili jsme si v továrně probudit spící obuvnické stroje. Prozkoumali jsme různé vzory obuvi, které sjížděly z pásu výrobní linky. Program byl moc pěkný a děti odcházely z muzea nadšené.

Už se těšíme na další návštěvu.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Výukový program v Muzeu

Předadventní dobu pnou očekávání si ve středu 23. listopadu obohatily děti ze školní družinky paní Leciánové návštěvou Muzea Jihovýchodní Moravy, kde na ně čekal výukový program Pohádky a pověsti starého Zlína. A co se pod tímto názvem skrývalo ? Po přivítání paní Trnčákovou měly děti možnost si nejprve prohlédnout nejstarší dochovanou zlínskou pověst, následně se usadily na určeném místě na koberci, aby si jednu takovou z úst paní Trnčákové nejprve v původním a posléze nám přístupnějším nářečí, vyslechly  včetně rozboru. Pak už na ně čekalo rozřazení do 4 skupin, které dostaly k dispozici jako rekvizity dřevěné vyřezávané kostičky, s jejichž pomocí měly vymyslet vlastní zlínskou pověst a následně ji odprezentovat. Chvíli sice trvalo, než děti našly svůj způsob, nicméně zhostily se ho víc než na výbornou, fantazie hrála prim a výsledkem byly neuvěřitelné příhody, které děti do sebe plně vtáhly. Na závěr všichni obdrželi svoji pověst, vystřihovánky rytíře a draka, takže opouštět“ vysněnou krajinu“ se dětem nechtělo. A na základě této zkušenosti je už 8. února čeká výprava za vykopávkami, včetně vlastních objevů. Takže hurá vstříc dalším zážitkům.

Jana Leciánová

vychovatelka

Lampionový průvod ve školní družince

Ve druhé polovině listopadu, konkrétně v úterý 22. .byl nejvyšší čas na lampionový průvod. Před třemi lety nám jej překazilo počasí, s čímž jsme si poradili průvodem s lampionky po škole, předloni covid, takže letos už byly děti pořádně natěšené. Potmě, v 17.00 hodin se shromáždily spolu s doprovodem rodičů, případně i zvířecích kamarádů ve svitu lampionků u zadního vchodu školy, z tvářiček všem vyzařovalo těšení se. Po bezpečnostních instrukcích, proložených odlehčeným slovem paní vychovatelky, se všichni , včetně paní vychovatelek Leciánové a Maňáskové vydali dohodnutým směrem po cyklostezce. Cestou jsme si všichni vesele povídali, sledovali zář lampionků i reakci přihlížejících, nejen kachen. Z reakcí zůčastněných mohu říci, že se nám podvečer vydařil a už teď se děti těší na další společnou akci.

Jana Leciánová vychovatelka

Vánoční přání pro seniory

Již se stalo tradicí v naší školní družině, že předvánoční čas věnujeme výrobě přáníček s vánoční tematikou pro seniory. Tato akce probíhá ve spolupráci s Maltézskou pomocí Otrokovice. Děti vyrábějí nejrůznější přáníčka a mohou si tak vyzkoušet mnoho rozmanitých výtvarných technik. Letos děti pracovaly na skládání stromečků, vlepování malých vystřihovánek a na spoustě dalších přáníček. Moc se těšíme, až senioři naše přáníčka dostanou a vykouzlí jim úsměv na tváři.

Zdeňka Úrubová vychovatelka ŠD

První pomoc hrou

Děti z družinek paní vychovatelky Maňáskové a Leciánové si vyzkoušely první pomoc prožitkem. Naučili jsme se přenos raněného pomocí stoličky, kterou jsme vytvořili ze svých rukou. Také jsme vyzkoušeli fixaci zlomeniny pomocí klacíku i stabilizační polohu raněného. Na plyšových kamarádech jsme trénovali pomocí písničky ROLNIČKY, masáž srdce. Dětem se líbila i hra, při které měly za úkol namotat použitý obvaz. Nakonec jsme pomocí hraných scének zvolili správný postup při pomoci raněném u kamarádovi včetně vytočení správného telefonního čísla na integrovaný záchranný systém. Všichni byli moc šikovní mladí záchranáři.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Tvoření na vánoční jarmark

Děti ze školní družiny paní Plškové a Úrubové začaly pilně tvořit krásné výrobky na Vánoční jarmark. Letos se můžete těšit na krásné mýdlové kytičky, odlitky z licí hmoty, barevné pavoučky z korálků, korálkové vločky a mnoho dalšího. Můžete omrknout malou ukázku našich výrobků a určitě vás velmi překvapí, jak krásné věci dokážou děti vyrobit.

Podzimní vrškování

Na sportovním hřišti se sešly děti z družiny pí Zajíčkové, pí Frkalové s kamarády z 5. ZŠ, aby si užily tvoření podzimních obrázků z vršků. Děti si vylosovaly různé motivy, které následně vyskládaly. Všichni se moc snažili a během chvíle začaly zaplavovat hřiště nádherné obrázky. Vznikla krásná dýně, kůň, drak, hruška a další. Společnou akci jsme si všichni užili a moc se těšíme na další.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Svatomartinské tvoření

Letos k nám svatý Martin na koni nepřijel, tak si žáci z družiny paní Frkalové a Maňáskové vyrobili bílého koně z papíru. Nejdříve si nakreslili hlavu koně a poté opatrně vystřihli. Žáčci si koníka vyzdobili podle své vlastní fantazie a pomocí vlny nebo chemlonu vytvořili hřívu. Nakonec nalepili ze zadní strany špejli, aby se jim lépe držel v ruce. Všem se společné tvoření moc líbilo a už se těšíme na další.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Tkaničkování

Prvňáčci ve školní družině p.Leciánové prověřovali ve čtvrtek 3.listopadu ohebnost svých prstů zároveň se šikovností. Nejprve si vykreslili podle vlastní fantazie obrys boty, následně museli „ zabojovat“ při vystřižení 6 otvorů pro tkaničky. A to ještě nebyl konec. Nejvíc se většina z nich zapotila při samotném správném šněrování, vidět bylo možné všechny možné způsoby. Jako vyvrcholení pro ně byla připravena soutěž, při níž poměřili všichni své schopnosti. Domů si děti odnesly nejen svůj výrobek, ale i pocit, že většina z nich zvládla další dovednost nezbytnou pro život.

Jana Leciánová

vychovatelka

Z pohádky do pohádky

Ve družině paní vychovatelky Jany Maňáskové a Jany Leciánové to žilo celý týden pohádkami. Děti si vyrobily pohádkové puzzle, četly si pohádky z různých kontinentů a hádaly v pohádkovém kvízu. Ve středu jsme vyrazili na pohádkovou stezku. Rozdělili jsme se do skupin a šli jsme cestou rovnou do pohádky, kde nás čekalo celkem 17 různých pohádkových úkolů. Nejdřív jsme museli uhodnout pohádku a pak splnit úkol, který nám napověděl písmenko do tajenky. Mladším dětem pomáhaly ty starší a spolupráce byla úžasná. Samozřejmě nemohla chybět ani sladká odměna a pamětní listy.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Skauti u nás ve družině

Každý rok se k nám do družiny nahlašují skauti ze Zlína, aby dětem ukázali, co vše se u nich mohou naučit a jaké by mohli hrát hry. Děti se dozví něco nového o přírodě a o historii skatů a mohou se do kroužku i přihlásit. Někteří velcí skauti jsou i bývalí žáci naší školy a tak si mohou s našimi menšími dětmi zavzpomínat, na jejich školní léta. Hra kámen, nůžky, papír, had se dětem moc líbila a určitě si ji zase zahrajeme. Počasí nám dnes přálo a společné ,,skautí“ odpoledne jsme si venku užili.

Halloweenské opékání špekáčků

V úterý 25.10.2022 se ve tři hodiny odpoledne sešli rodiče, žáci a pedagogové na školní zahradě. Školní družina připravila Halloweenské odpoledne spojené s opékáním špekáčků. Někteří z přítomných byli oblečeni do kouzelných a strašidelných kostýmů. Paní kuchařky nám nachystaly výborný čaj a na školní zahradě panovala příjemná atmosféra. Společně jsme si povídali, opékali špekáčky a všichni jsme si užili školní zahradu vyzdobenou lampiónky a strašidelnými duchy. Bylo to moc příjemné odpoledne a dokonce nám přálo i počasí. Všichni se budeme těšit na příští rok, protože v této tradici bude naše škola ráda pokračovat.

Mgr. Marcela Plšková

vedoucí vychovatelka

 

Halloweenské tvoření

Žáci z družiny paní Zajíčkové a Frkalové se sešli, aby si společně užili halloweenské tvoření.  Děti měly na výběr ze dvou různých výrobků.  Někteří tvořili strašidelné halloweenské dýně a jiní mumie.  Všem se akce moc líbila, výrobky se jim podařili a hrdě si je odnášeli domů.  Těšíme se na další společné tvoření.

 Jana Zajíčková, vychovatelka

Strašidla, kam se podíváš

Děti ze školní družiny paní Úrubové a Plškové pojaly Halloweenské tvoření velkolepě. Nejprve jsme vytvořili nádherné dýně pomocí geometrických tvarů, které byly opravdu úžasné. Pondělní přeháňkové odpoledne jsme věnovali práci s temperou a houbičkami a vznikly tak duchové, dýně, strašidelné zámky, netopýři a ježibaby různých barev a velikostí. Moc se těšíme, až naše výtvory ozdobí listopadovou nástěnku.

Zdeňka Úrubová

Mgr. Marcela Plšková

Bramboriáda ve školní družině

Koulela se ze dvora, tááákhle velká brambora. Neviděla, neslyšela, že odněkud ze shora padá na ni závora. Kam koukáš ty bramboro? Na tebe ty závoro. Kdyby tudy projel vlak, byl by z tebe bramborák.

Jako každý rok na podzim v naší školní družině probíhá týden, kdy se věnujeme celkem nenápadné, ale velmi důležité plodině – bramboře. Během celého týdne si povídáme o pěstování, historii i důležitosti brambor. Malujeme brambory a soutěžíme napříč družinami s bramborami. 

Paní vychovatelka Leciánová si s žáky povídala o vzhledu, růstu, sklizni a druzích brambor. Následně odhadovali délku své brambory a nakonec ji přenášeli mezi koleny, házeli jí na cíl do kruhu a šťouchali bramborou pomocí umělohmotné tyče. Všichni si rádi zasportovali.

Paní Zajíčková společně se svými žáky tvořili razítka z brambor, Z bramborových tiskátek tiskli ovoce a hříbky na talířek. Rovněž si zazpívali písničku o bramboře a někteří se naučili básničku.

Žáci z družinky paní vychovatelky Maňáskové se tento týden staly herci. Nejdříve bylo potřeba naučit se text, jako správný herec. Nám postačila básnička „Princeznička na bále“. Po trojicích si žáci vyzkoušeli básničku zahrát a jako správní herci si na to pořídili i patřičné masky. Také si vyrobili papírové loutky na špejli a zahráli kamarádům loutkové divadlo. Vyrobili pro Honzu pořádný pytel brambor z bramborových tiskátek. Nakonec pomohli Honzovi posbírat „korále“ při zábavných hrách s bramborou.

Žáci z družiny paní Frkalové se zapojili do bramboriády a pomocí fantazie vytvořili krásné figurky z brambor. Na výrobu použili párátka, badyán, hřebíček, rozinky a umělá očička. Během chvíle začaly zaplavovat třídu panáčci, ježci, pejsci , rybka a další postavičky. Všem se to moc povedlo a tvoření si užili.

Paní vychovatelka Úrubová a Plšková se svými žáky upekli ve školní družince brambory na plechu. To byla dobrota!

Žáci z družiny paní vychovatelky Plškové naplnili čtyřlitrovou láhev bramborami a všichni hádali kolik je v ní brambor. Ze 162 žáků jenom jedna žákyně správně určila, že v láhvi je 39 brambor a získala tak sladkou odměnu a pexeso.  Odměna však není důležitá. Důležité je získání znalostí, prohloubení dovedností, rozvoj komunikace a interakce mezi žáky. A v neposlední řadě relaxace a spokojenost žáků školní družiny.

Myslím, že to se povedlo a zároveň jsme si všichni užili spoustu legrace.

Mgr. Marcela Plšková

Sportovní odpoledne

Žáci z družiny paní Frkalové a paní Maňáskové si společně zasoutěžili v pohybových disciplínách na školní zahradě. Na začátku se žáčci rozdělili do třech družstev a soutěž mohla začít. Vyzkoušeli si hod tenisovým míčkem na cíl, štafetový běh a jiné zajímavé aktivity, při kterých si protáhli svá tělíčka a procvičili tělesnou zdatnost. Všichni si soutěž moc užili, skvěle se pobavili a už se těší na další společnou akci.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Sirkové hlavolamy

Žáci z družiny paní Frkalové si vyzkoušeli, jak bystré mají hlavičky.  Jejich úkolem bylo poskládat sirky podle zadání do určitého obrazce a poté dostali pokyn vytvořit jiný tvar přesunem jedné nebo několika  sirek.  I když se na začátku žákům jevil úkol docela jednoduchý, tak jim dal celkem zabrat. Nikdo se nevzdával a všichni se velmi snažili hlavolamy rozluštit, což se nakonec některým podařilo.  Žáci si hravou formou procvičili logické myšlení a geometrické tvary,ale hlavně si sirkové hlavolamy užili.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD


Zamykání lesa

V úterý 18. října obnovily děti ze školních družin paní Leciánové a Maňáskové tradici Zamykání lesa. Příhodný se pro ně stal tentokrát kousek lesa nad fotbalovým areálem na Vršavě. Pomocí 4„kouzelných“ klíčů a zvoleného zaříkávání 4 vybrané děti „zamkly“ les, aby nám následující měsíce zavřel svoji náruč pro naše aktivity.

    Hned na to si děti ve skupinkách vybraly svá místečka, aby podle fantazie vybudovaly nádherné domečky, což můžete posoudit z následujících fotografií. Nechtělo se jim odcházet, ale následující podzimní dny nás čeká spousta dalších aktivit, takže hurá na ně.

Jana Leciánová, vychovatelka

Zapojení do soutěže Vycistiles.cz

Děti ze všech oddělení školní družiny se spontánně zapojily do celostátní enviromentální soutěže Vycistiles.cz ve druhém a třetím říjnovém týdnu, kdy nám nad rámec přálo podzimní počasí. Vyzbrojily se nezbytnými pracovními rukavicemi, pytli na očekávané odpadky a hlavně chutí pomoci, aby následně vyrazily do terénu. Nejprve jim neunikly žádné nevhodné předměty, které se povalovaly v trávě na břehu Fryštackého potoka v úseku od mostu u Januštice k naší škole, následně pak i v opačném směru . V úterý 18.10. se vydaly děti ze družin p.Leciánové a Maňáskové do části lesa nad fotbalovým stadionem na Vršavě. V připravených pytlích se nejčastěji objevovaly nedopalky cigaret, papírky, plastové i skleněné lahve, kousky plastu i igelitu ….Zpočátku to vypadalo, že příroda je nezatížená lidskými zbytečnostmi a my, lidé jsme se ukáznili, nicméně po několika minutách pilné práce dětí se opak stal pravdou. Nasbírali jsme celkově 3 pytle, čímž jsme jen minimálně osvobodili Přírodu, nicméně každý podobný skutek je dobrý.

A už teď se děti těší, že na jaře budeme se stejnou akcí pokračovat.

Jana Leciánová

vychovatelka

Kytarová družina

Celý týden děti zpívaly písničky s kytarou. Zazněla hymna našeho oddělení i píseň „Co z tebe bude“. Hráli jsme písničky s pohybem Otec Abraham, Když jsi kamarád, Slunce za hory….

Také jsme zpívali písničky z pohádek i ukolébavky pro lepší spaní. Dětem se naše „kytarovka“

moc líbila a tak ji určitě brzy zopakujeme.

Jana Maňásková

vychovatelka ŠD

Sportujeme s kamarády z 5. ZŠ

V pondělí nám počasí přálo a tak byl ideální čas na sportovní hry. Na zahradu za námi přišly děti ze školy Komenského II a děti z oddělení paní Plškové a Úrubové jim ukázaly naši školní zahradu. Děti čekalo skákání v pytlích, týmové přenášení míčků a běhavé štafety. Děti z 5. ZŠ naučily naše děti úžasnou hru na zajíčky a lišky a společně si užily spoustu zábavy. Na všechny sportovce čekala sladká odměna a další společné akce se už připravují.

Dopis pro kamarády


S dětmi si již několik let posíláme dopisy s jinými školami. Letos si dopisujeme se školou z Rokytnice nad Jizerou. Děti z Montessori byly s paní učitelkami a vychovatelkami na škole v přírodě a navštívily papírnu. Zde jsme si všichni vyzkoušeli vyrobit vlastní papír a také odlít voskovou pečeť. Napsali jsme dopis na tento papír a na pohled s pečetí jsme napsali krátký pozdrav.  Děti od paní Plškové vytvořily krátké vzkazy, aby se dětem představily a prvňáčci od paní Úrubové nakreslily obrázky, které jsme do dopisu také přidali. Moc se těšíme na dopis od našich nových kamarádů.

Jurský svět a hledání pokladu

Děti ze všech oddělení školní družiny si dnes užily společné odpoledne plné dinosauřího dobrodružství. Při hledání pokladu na ně čekal lov dinosaurů, hledaly popletené dinosaury, chytaly mamuty a byly u líhnutí malých dinosauřích mláďat. Všichni si to skvěle užili a poklad byl zasloužená odměna.

Netradiční Drakiáda

Nádherné slunečné úterní odpoledne 11.října provedlo děti ze školních družinek p.Leciánové a Maňáskové další ze zajímavých akcí. Tentokrát pro ně p. Vychovatelky na hřišti za Janušticí připravily Drakiádu, ale jinak. Děti měly za úkol v rozdělených smíšených týmech vytvořit co nejdelšího a odolného draka. Ptáte se z čeho? Z nejdostupnějších podzimních surovin, popadaných listů, kterých bylo i na tomto zvoleném místě spousta. Po předvedené názorné ukázce se všechny přítomné děti s vervou sobě vlastní pustily do díla a brzy byly vidět výsledky. Nádherně spolupracovaly, některé z nich objevily své skryté schopnosti, nicméně bavily se tak, že by v navazování pokračovaly možná i teď…. Na závěr jsme „dráčky“ změřili, navzájem se pochválili a jen neradi se vraceli do do školy. Ale už brzy nás čekají další skvělé akce, o kterých vás takto budeme samozřejmě informovat.

Jana Leciánová

vychovatelka

Zpívánky ve školní družině

Děkujeme našim čtvrťačkám Anetce Paličkové, Anetce Hanákové, Terezce Kostkové a Barunce Petříkové za snahu naučit děti z družiny pí. Zajíčkové a pí. Frkalové  oblíbené táborové písničky. Využili jsme krásného počasí ke zpěvu a tanci na školním hřišti.

Žáci si to moc užili a zpěv písniček byl slyšet ještě dlouho po ukončení této povedené akce. Všichni se moc těšíme na další.

 

Jana Zajíčková

Vychovatelky ŠD
VČELAŘ VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

V družinkách paní vychovatelky Jany Maňáskové a Jany Leciánové jsme v pondělí přivítali včelaře pana Ing. Petra Maňáska, který se včelaření věnuje mnoho let. Děti se seznámily s různými pomůckami chovatele včel, jako například s rámkem s mezistěnou, propolisem, včelařským oblekem a také jeho důležitou součástí včelařským kloboukem. Mohly pozorovat včely v úlu, to jak se rodí i jak umírají. Poznaly mezi nimi také Královnu.  Řekli jsme si, jak krátký život včely mají i o jejich užitečnosti. Následovala ochutnávka sedmi druhů medů od květového, lesního, medovicového, slunečnicového, lipového, akátového až po pastový. Dozvěděli jsme se, na co je med dobrý a proč ho maminky dávají do čaje. Povídání o včelách bylo moc zajímavé. Děti měly spoustu zvídavých dotazů. Celá akce měla velký úspěch.

 

Jana Maňásková, vychovatelka ŠDZnakování ve školní družině

V pátek 23. září si děti ze školních družinek p. Leciánové a p. Maňáskové na vlastní prsty vyzkoušely znakovou řeč s pomocí a hlavně ukázkami „rodilé mluvčí“ Amandy Pivodové ze 6. třídy naší školy. Nejprve jsme si řekli o dorozumívání neslyšících a poté už následovaly ukázky. Dozvěděli jsme se a několikrát si opakovaně vyzkoušeli např: „Dobrý den, Dobrý večer, škola, pejsek, kočička, mléko, kravička, brýle….“ 

Dětem se to moc líbilo, na závěr Amandě poděkovaly, zamávaly pozdravem „Ahoj“ a následně ještě samy několikrát vyzkoušely. Nikdy nevíme, kdy toto můžeme potřebovat.

Jana Leciánová,  vychovatelka

Mandalování

Žáci z družiny paní Frkalové a paní Zajíčkové se sešli na společnou akci s názvem Mandalování. Nejprve jsme si všichni ujasnili, jak by takové mandaly měly vypadat, poté jsme už nechali pracovat jen naši fantazii. Žáci tvořili ve skupinkách a během několika chvil už začaly zaplavovat třídu krásné barevné mandaly. Všichni jsme si tvoření moc užili a už se těšíme na další společnou akci.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD


Donuty, kam se podíváš

S dětmi jsme dnes využili deštivé odpoledne ke sladkému překvapení. Oddělení paní vychovatelky Plškové a Úrubové se sešly společně ve družině a zábava mola začít. Povídali jsme si o tom, jak vypadají koblížky, koláčky a donuty. Každý má nějakou oblíbenou příchuť nebo polevu a tak si to děti mezi sebou nadšeně řekly. Nakonec jsme si společně pochutnali na kulatém donutu a odpoledne jsme si moc užili.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Papoušci a jejich život

Do naší družiny zavítali papoušci. Navštívilo nás 15 papoušků ze čtyř

kontinentů. Pan Jareš nám přiblížil jejich život, co mají a nemají rádi, jak se

chovají v zajetí, odkud pocházejí, jak moc jsou chytří a jak moc je jejich chov

náročný. Překvapilo nás, jaká potravina je pro všechny papoušky jedovatá. 

Děti si mohly papoušky nakrmit i pohladit. Byl to pro ně velký zážitek. Pan Jareš

dokázal děti zaujmout i pobavit a všechny děti ho pozorně poslouchaly. 

Všichni se moc těší na další společnou akci.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Mimoňská pravidla

V naší družince jsme začali školní rok pravidly třídy. Letos nám pomáhají

kamarádi MIMONI, kteří nám říkají, že v naší družince se nikdo nad nikoho

nepovyšuje a taky se před nikým neponižuje. Mluvíme slušně, pomáháme si,

udržujeme pořádek a jiné důležité pravidla slušného chování. Také jsme si

vyrobili krásnou mimoňskou záložku do knížky.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD