Aktivity ŠD 2021/2022

JOGÍNCI v družině

V našich družinkách jsme se tento týden zaměřili na protáhnutí a posílení celého těla. Ve středu jsme se věnovali józe. Krásné počasí nám umožnilo cvičení venku a to se dětem moc líbilo. Ve skupinkách jsme se seznámili s některými jógovými pozicemi, které nesou názvy zvířat. A protože byl slunečný den, rozhodli jsme se sluníčko pozdravit. Nezapomněli jsme přidat i básničku:

Pozdravíme sluníčko

a usmějem se maličko.

Travička nás lechtá

až se celý chechtám.

Ahoj kočko milá,

jsem rád, že jsi mě navštívila.

Tebe pejsku zdravím též,

ahoj žabko klidně lež.


Jana Leciánová, Jana Zajíčková, Jana Maňásková, Simona Frkalová

vychovatelky ŠD

Táta je náš velký vzor…

Tento týden jsme si s dětmi povídali o tom, co pro nás znamenají tatínci. Naučili jsme se krásnou básničku, namalovali jsme tatínky, vyrobili jsme jim přívěšek na klíče SUPER TÁTA. Z papíru se nám nádherně podařil 3D hrneček a každému tatínkovi jsme vystavili Průkazku pro nejlepšího tátu. Všechno jsme krásně zabalili do vlastnoručně vyrobené a vyzdobené obálky. Všechny děti se už těší na neděli, že své tatínky překvapí.

Táta je náš velký vzor,

silný jako vichr z hor.

Pořád pro nás něco kutí

a je na něj spolehnutí.

Všechno zvládne, opraví,

připijme mu NA ZDRAVÍ!


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Hokus, pokus

Děti ze družinek paní Úrubové a Plškové využily krásného počasí k barevným pokusům. Pomocí Herkulesu a soli na bílé čtvrtky vytvořily motivy podle své fantazie. Po zaschnutí na děti čekalo barevné čarování. Pomocí malých kapaték děti aplikovaly barvu smíchanou s vodou na solné obrázky a pozorovaly, jak se barvičky rozpíjejí, míchají a vytvářejí duhové obrazce. Na sluníčku nám výtvory rychle uschly a my jsme si společné odpoledne moc užili.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Hadi

V družině paní Frkalové jsme si společně povídali o hadech. Dozvěděli jsme se, které druhy v naší zemi žijí, podle čeho jednotlivé druhy poznáme a taky, čím se tito krásní živočichové živí. Nakonec jsme si vyrobili hady z papíru. Žákům se povídání na toto téma moc líbilo a dozvěděli se spoustu zajímavých informací. Tvoření papírových hadů bylo velice zábavné, výsledkem byli úžasní veselí hadi všech barev a velikostí.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Školní družina vaří a ochutnává čaj z bylinek ze školní zahrady

Školní družina paní vychovatelky Úrubové a Plškové se rozhodla, že využije bylinky ze školní zahrady.

Společně jsme posbírali meduňku, mátu a šalvěj. Bylinky jsme se učili rozpoznávat podle tvaru i podle chuti. Zelené lístky jsme totiž i ochutnávali. Ve školní družince jsme si byliny také namalovali. Každý takovou, která mu chutnala. Společně jsme si povídali o užitečnosti těchto bylin. A pak jsme si ve školní kuchyňce připravili chutný čaj. Někteří žáci byli překvapeni chutí, jiným chyběl cukr a další by si příště chtěli uvařit čaj z kopřiv. Žáci chtěli také ochutnat lístky bylin po uvaření. Společně jsme tak porovnávali chuť bylinky před a po uvaření.


Mgr. Marcela Plšková

Vedoucí vychovatelka

Můj milý tatínku

Děti od paní vychovatelky Úrubové a Plškové se rozhodly, že udělají tatínkům radost vlastnoručním dárkem. Do krásných hrníčků, ze kterých tatínci budou moct pít čaj nebo kafíčko jim děti vytvořily rozmanité druhy kaktusů se srdíčky. Aby to byl dárek, jak se patří, tak si děti hotové kaktusové překvapení zabalily do celofánu s barevnou mašličkou. Už se nemůžeme dočkat, až dárky tatínkům dáme.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Den dětí ve družince

Středeční odpoledne 1. června si děti ze školních družinek paní Leciánové a Maňáskové zpestřily netradičními soutěžemi na školním hřišti. Nejprve si vyzkoušely svoji mrštnost a obratnost skákáním v pytlích, jak můžete posoudit v přiložených fotografiích, následovaly úkoly hodny našeho titulu Ekoškola: za použití letáků přesun jednotlivců po tzv. pohyblivém chodníku, běh s dvojlistem novin na hrudi bez držení rukama a následně hod na cíl, v našem případě do daného kruhu 3 papírovými koulemi.

Čas je bohužel neúprosný, proto se děti musely spokojit protentokrát jen s těmito úkoly, ovšem samozřejmě ve družině následovalo vyhodnocení včetně předání spousty slaďounkých odměn. A hurá na další aktivity.

Jana Leciánová, vychovatelka

Karneval školní družiny

Ve čtvrtek 26. 5. 2022 proběhl na školní zahradě velký karneval. Žáci školní družiny se oblékli do masek, namalovali si legračně obličeje a vyrazili na karneval. Společně jsme tancovali, soutěžili, hráli si a chodili po hmatovém chodníčku. Žáci se mohli občerstvit vodou a zdravými sušenkami. Květnové počasí nám přálo a všichni jsme si karneval moc užili.

Mgr. Marcela Plšková

vedoucí vychovatelka


Květinový týden

Jaro na nás volá a láká nás ven omamná vůně květin. Pomocí samotvrdnoucí hmoty jsme si vytvořili květiny, ptáčky a jiné jarní motivy, které jsme pak projasnili barvami. Sbírali jsme různé květiny, které jsme pak vylisovali a vytvořili si tak svůj vlastní HERBÁŘ. Pomocí tisku z papírové koláže jsme vytvořili krásné obrazy květin. Také jsme si vyzkoušeli namalovat květiny jedním tahem. Jak se nám vše povedlo můžete sami posoudit ve fotogalerii.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Barevný svět

Je tu jaro a blíží se nám léto. Příroda hraje všemi barvami. Ty krásné barvy nás inspirovaly v naší školní družině k výrobě kouzelných zrcátek. A to ne obyčejných, ale barevných. Přes ně budeme pozorovat krásy přírody. Někdo ji chce vidět růžově, jiný modře, žlutě, zeleně či fialově. Přeneseme se do pohádkové říše. Naše fantazie si vytváří svět podle svých představ.

Všichni si přejeme veselý, barevný a krásný svět bez starostí, problémů a konfliktů a přesně takový mi si dnes užijeme.


Jana Zajíčková, Marcela Plšková, Zdeňka Úrubová

vychovatelky


Návštěva útulku pro zvířata v nouzi

Včera jsme s dětmi absolvovali návštěvu zlínského útulku pro zvířata v nouzi ve Zlíně na Vršavě.

Děti se na tuto akci velmi těšily a náležitě se připravily. Přinesli jsme spoustu granulí a pamlsků pro zvířata, což můžete posoudit v galerii. Pro výzdobu útulku si také děti připravily krásné obrázky zvířecích kamarádů.

Po příchodu se nás ujala paní ošetřovatelka, která vše přebrala a dětem poděkovala. Následně je seznámila s počtem přítomných zvířat. Prohlédnout nám bylo umožněno pouze kočičí pavilon.

Děti mrzelo, že se nepotkaly s pejsky.


Jana Zajíčková, Jana Leciánová

vychovatelky

Sázíme hrášek

Děti z družiny paní vychovatelky Úrubové a Plškové dnes na zahradě čekalo překvapení. Na záhonku si vyznačily řádky a společně nasadily hrášek. Místo si děti označily cedulkami, aby mohly pozorovat, jak jim hrášek roste. Teď se všechny děti těší, až si na hrášku budou pochutnávat.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka

K čemu jsou holky na světě?

Na konci tohoto týdne mají svátek naše maminky a tak jsme se rozhodli, že jim nachystáme s dětmi překvapení. Tvořili jsme vyšívanou kytičku, přáníčko, ve kterém jsme ukázali maminkám, jak moc je máme rádi. A taky jsme jim napsali „dopis“. Zatancovali jsme si ploužák na písničku od skupiny Holki – Pro mámu. A taky jsme se naučili básničku od Jiřího Žáčka:

K čemu jsou holky na světě?

Aby z nich byly maminky,

aby se pěkně usmály

na toho, kdo je malinký.

Aby nás měl kdo pohladit

a vyprávět nám pohádku.

Proto jsou tady maminky,

aby náš svět byl v pořádku.


Milé maminky přeji Vám i já k Vašemu svátku hodně trpělivosti s Vašimi poklady.

„Maminky drží děti za ruce jen chvíli, ale jejich srdce nepustí nikdy.“


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Ukázka práce psovoda

Nádherné slunečné jarní odpoledne ve čtvrtek 5.května 2022 bylo zasvěceno ve školních družinách na nádvoří prevenci chování Městské policie Zlín a návdavkem i ukázce práce psovoda s jeho dvěma čtyřnohými pomocníky. Nejdříve si děti poslechly informace o prevenci chování a vzápětí následoval psí kamarád Jerry s dvounohým velitelem a učitelem Ondrou, aby předvedli co se spolu naučili.

Děti sledovaly se zatajeným dechem, pejska odměnily potleskem ale to ještě netušily, že je čeká 13týdenní psí „dorostenec“ ve výcviku, který se také předvedl ve vší parádě. Všechnu pozornost věnoval jenom svému pánovi, nenechal se rozptýlit, nicméně umí už spoustu „dospěláckých“ praktik.

Na závěr všichni obdrželi reflexní pásky a už se těší na další akci.

Jana Leciánová, vychovatelka

Dílna ke Dni maminek

Ve středu k nám se svými paní vychovatelkami přišly děti ze speciální školy Lazy Zlín. Moc jsme se na ně těšili a užili jsme si skvělé odpoledne. Pro maminky si děti vyrobily růže s čokoládovými pralinkami a krásný obrázek s rozkvetlou větvičkou. Naše děti svým novým kamarádům se vším ochotně pomohly a povídaly si o všem možném. Naučili jsme se, jak se ve znakové řeči řekne trolejbus a mám Tě rád. Domů děti odcházely s úsměvem a se sladkým překvapením pro maminku.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Domácí mazlíčci

V naší školní družině si často povídáme o našich domácích mazlíčcích, kočičkách, pejscích, rybkách, leguánech a pavoucích. Děti chtěly tyto domácí mazlíčky přinést ukázat. Abych předešla malé ZOO ve družině, přivedla jsem ukázat svého pejska, o kterém dětem často povídám.

Jde o dvouletého mopse, jménem Roxy, který si svým smutným kukučem získá každého. Děti byly nadšené, každý si ho pohladil a dokonce nakrmil. Spolu dováděli na školním dvorku a milý mopsík si asi zhluboka vydechl, když odcházel domů.

Na závěr jsme si společně zazpívali písničku „Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá“.

Jana Zajíčková, vychovatelka ŠD


Sférické kino

Ve čtvrtek k nám do školy zavítalo sférické kino. V krytu nám vyrostl stan, který pro většinu dětí ukrýval velké překvapení. Promítání filmů bylo netradiční, protože se film zobrazoval nad námi i po stranách stanu. Navštívili jsme Severní a Jižní pól, procestovali jsme různé části lidského těla a setkali jsme se se spoustou zvířátek. Byl to krásný zážitek a všichni jsme si to moc užili.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Čarohrátky

Čarodějnický týden ve družinách paní Leciánové a Maňáskové jsme završili v nádherném slunečném odpoledni v pátek 29.dubna 2022 čarodějnickými disciplínami 2 družstev. Začali jsme samozřejmě jízdou na koštěti, následoval hod koštětem, přenos kouzelného vejce na tomto čarodějnickém prostředku i šťouchání kouzelného vejce násadou koštěte do vytyčeného prostoru. Vyzkoušeli jsme i hod brkem, jenže spikla se proti nám příroda, tudíž vyzkoušeli jsme přechod čarodějnické lávky s následným slalomem a jelikož se nám završil čas, závěr patřil běhu v sedmimílových botách.

Všechny přítomné „čarodějnice a čarodějové“ ukončili Čarohrátky trojnásobným vítězným pokřikem a jen velmi neradi se vraceli do skutečnosti.

Jana Leciánová, vychovatelka


Den Země

Dne 22. 4. slavíme DEN ZEMĚ. S dětmi na komunitním kruhu jsme si vysvětlili, že tento svátek slavíme proto, abychom se snažili chránit naši zem. Připomněli si, že potřebujeme čisté ovzduší, čistou vodu a celkově chránit naše životní prostředí.

Proto se snažíme uklízet a čistit různá veřejná prostranství a taky naše lesy, kde nechávají stopy neukáznění lidé.

My jsme si s dětmi vyrobili papírovou zeměkouli a zakreslili do ní čistá moře a hodně stromů a lesů, aby se na naší planetě lépe dýchalo. Společnou práci jsme si všichni užili a náš výtvor ozdobí nástěnku ŠD.


Jana Zajíčková, vychovatelkaNetradiční úklid břehu potoka

Ve čtvrtek 21. dubna se děti ze školních družin těšily na slibovanou tradiční akci ke Dni Země, úklid vybraného úseku Fryštackého potoka v okolí cyklostezky směrem ke sběrnému dvoru.

Děti byly „vyzbrojeny“ kromě nadšení pracovními rukavicemi, p. vychovatelky Leciánová, Maňásková a Zajíčková navíc i igelitovými pytli, zopakovali jsme si bezpečnostní pravidla a už hurá na odpad... Nacházeli jsme hlavně umělohmotná brčka a nedopalky cigaret, umělohmotné sáčky, obaly od jídel, konzerv... Pytle se rychle plnily, celkově jsme vysbírali nakonec z téměř obou stran velký pytel. Hrůza.... Děti se svěřily navzájem s nejkurióznějšími „úlovky“, poté jsme pytle podle pravidel odnesli do Sběrného dvora na Zálešné, kde jsme je uložili na určené místo pod bedlivým dohledem přítomných.

Děti byly velmi spokojené, celou zpáteční cestu probíraly zážitky a některé možná zážitek zopakují i s rodiči.

To bylo nezapomenutelné odpoledne.


Jana Leciánová, vychovatelkaINTERAKTIVNÍ DOPRAVNÍ VÝCHOVA

Tento týden jsme v naší družince věnovali pozornost dopravě. Vyrobili jsme si dopravní značky, které jsme úspěšně pojmenovali. Pomocí scének jsme si vyzkoušeli, jak se máme chovat, když do autobusu nastoupí starší osoba, kdo je to černý pasažér a jaká je funkce revizora, co dělat, když autobus navštíví kapsář a jiné hry. Pomocí interaktivní aplikace „bezpečně na cesty“ jsme si osvěžili povinnou výbavu na kolo a co vše máme zkontrolovat, než vyrazíme do ulic. Výtvarně jsme ztvárnili dopravní prostředky a na vycházce jsme si zahráli dopravní bingo.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Velikonoční jarmark školní družiny 12.4. 2022

Školní družina při ZŠ Komenského I. tak jako již po několikáté uspořádala velikonoční jarmark výrobků žáků školní družinky. Jarmarky jsou prezentací prací žáků školní družiny. Při tvoření se rozvíjí jemná motorika ruky, fantazie a kreativita žáků. Během jarmarku dochází k výuce finanční gramotnosti.

Velikonoční jarmark proběhl na dvorku školy. Počasí bylo nádherné. Na stolečcích bylo vidět mnoho výrobků z papíru, hedvábí, drátků, bavlnek, vajíček, keramiky, oříšků a dokonce starých CD nosičů.

Rodiče a prarodiče upekli sladké i slané dobroty. Pro včechny byl připraven výborný jarní čaj.

Žáci, maminky, babičky a dokonce i tatínkové a dědečkové obdivovali zručnost všech, kteří se na výrobcích podíleli. Jedna maminka poslala nazdobené perníčky, jiná ušité panáčky. Jeník přinesl upletené tatary. Paní vychovatelky doma také něco vyrobily, ale nejvíce se na krásných výrobcích podíleli samotní žáci.

Během jarmarku si mladší žáci i starší žáci, paní vychovatelky, paní učitelky a rodiče společně povídali a všichni se těšili na nadcházející Velikonoce.

Vedoucí vychovatelka by chtěla moc poděkovat rodičům, kteří připravili pro všechny pečené dobroty.

Děkujeme mnohokrát.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka

Návštěva sférického kina

Vážení rodiče


Pro děti jsme opět připravili možnost návštěvy sférického kina. Jedná s o promítání různých pohádek nebo vzdělávacích programů v nafukovací kopuli a děti tak budou mít nezapomenutelný zážitek. Ve čtvrtek 28.4. 2022 proběhne promítání ve sférickém kině u nás ve škole v době 12:30-15:15.

Cena je 90,- za jeden film.


1. Polaris 12:30 – 13:05 ANO - NE


2.PŘÁTELÉ – uvnitř lidského těla 13:15 – 13:50 ANO - NE

3.Grossologie 13:55-14:30 ANO - NE

4. Příležitostní astronauté 14:35- 15:10 ANO - NE


Mám zájem o účast dcery/syna………………………………………….. ze třídy………. na promítání.

Podpis………………………………….


1. Polaris 12:30 – 13:05

Co všechno může přinést neobvyklé setkání tučňáka z jižního a ledního medvěda ze severního pólu?

Kromě nerozlučného přátelství také spoustu zajímavých otázek. Ať jste malí nebo velcí, buďte vítáni v zemi věčného sněhu a ledu, odkud se tak báječně pozorují hvězdy i planety. Vědecká výprava může začít!

2.PŘÁTELÉ – uvnitř lidského těla 13:15 – 13:50

Zajímá vás, jak funguje lidské tělo? Jak mozek řídí naše smysly, co má za úkol srdce nebo co se děje, když dýcháme?

Čtveřice hlavních hrdinů objeví pokoj virtuální reality a s ním i způsob, jak se podívat dovnitř lidského organismu. Zanedlouho však zjistí, že tam nejsou sami. Do těla se spolu s nimi dostal i nebezpečný vir a je potřeba jej přemoci, aby tělo bylo zase zdravé. Jak se jim to podaří a co vše je na cestě čeká?

3.Grossologie 13:55-14:30

Zveme všechny, aby se připojili k neuvěřitelné hře s názvem "Osobní vesmír". Tato neobvyklá hra nám pomůže zjistit, který systém lidského těla je nejlepší a nejinteligentnější. Možná to bude náš imunitní nebo respirační systém? Nebo je nejlepší zažívací systém?

Film dává divákovi skutečný pocit "létání" lidskými dýchacími cestami, "potápění" do trávicího traktu a "účast" v procesech imunitního systému! Program bude inspirovat zvědavost dětí a seznámí je se strukturou kůže, nemocí, bakterií, akné, kýchání, opalování a podrobně vysvětlí, co, jak a proč se s námi děje.

Bavte se a učte se, protože vtipné postavy filmu se zábavným humorem profesionálně prozkoumají fungování lidského těla a nenechají vás smutnými!

4. Příležitostní astronauté 14:35- 15:00

Malí roboti s přáteli jedou na třídní výlet. Myslí si, že to bude jen nudná přednáška. Hlavní postavy filmu zažijí mnohem více z této cesty, než se očekávalo ... Robotíci se náhle stanou příležitostnými astronauty a půjdou do nádherného dobrodružství objevování Země, Slunce a Měsíce!

Zveme diváky filmu „Příležitostní astronauté“, aby cestovali na neuvěřitelné vesmírné lodi a prozkoumali tajemná nebeská tělesa. Naši malí diváci budou mít možnost nejen účastnit se závodu na povrchu Měsíce, ale budou schopni vidět, jak naši astronauti sbírají vzorky asteroidů, prožívají a přežívají sluneční bouři, chápou jedinečnost a krásu Země.


Koncert ve školní družině

Koncert ve školní družině

Děti ze družiny paní vychovatelky Úrubové hrály svým kamarádům na kytaru. Děti si společně zpívaly písničky , které známe od táboráku a moc se jim to líbilo. U paní Plškové zase děti zahrály svým spolužákům na klavír a udělali jsme si takové odpoledne na koncertě. Všichni jsme si to moc užili, protože hudba je nejlepším receptem na dobrou náladu.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka


Odemykání lesa

Ve čtvrtek 7. dubna obnovily děti ze školních družin paní Leciánové a Maňáskové tradici Odemykání lesa. Příhodný se pro ně stal tentokrát kousek lesa nad fotbalovým areálem na Vršavě. Pomocí dvou „kouzelných“ klíčů a zvoleného zaříkávání 2 vybrané děti „odemkly“ les, aby nám následující měsíce otevřel svoji náruč pro naše aktivity.

Hned na to si děti ve skupinkách vybraly svá místečka, aby podle fantazie vybudovaly nádherné domečky, což můžete posoudit z následujících fotografií. Nechtělo se jim odcházet, ale následující jarní dny nás čeká spousta dalších aktivit, takže hurá na ně.

Jana Leciánová, vychovatelka

Country tance v družině

Děti si v naší družince tento týden pořádně zatancovaly. Tentokrát jsme se věnovali country tancům. Na melodie známé písničky od Waldemara Matušky „Ó, Zuzano“, jsme si vyzkoušeli svůj první country tanec. Nakonec jsme se pochválili svým vystoupením kamarádům z druhé družinky.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD
Velikonoční jarmark

Vážení rodiče.

Velmi se těšíme na setkání s vámi a vašimi dětmi na tradičním velikonočním jarmarku. Jarmark proběhne na nádvoří školy stejně, jako vánoční jarmark v prosinci loňského kalendářního roku.

Touto cestou bychom vás chtěli požádat o drobné pohoštění pro vás a vaše děti. Skvělým občerstvením by byly upečené sladké či slané dobroty.

Občerstvení můžete poslat po dětech nebo přinést přímo na velikonoční jarmark v úterý 12.4.2022.

Děkujeme a těšíme na příjemnou atmosféru.

Vychovatelky školní družinyVelikonoční tvoření

Děti od paní vychovatelky Úrubové a Plškové se celý měsíc věnují velikonočnímu tvoření. Minulý týden děti sely jarní obilí, které každý den pozorují. Včera do váziček s obilím vytvořily zápichy ze sádry. A tento týden děti tvoří velikonoční vajíčka, která zdobí pomocí špendlíků a barevných flitrů. Také vyrábíme spoustu krásných věcí na velikonoční jarmark, který se koná 12.4. na nádvoří školy. Všechny vás srdečně zveme na velikonoční nákup krásných věcí, které pro vás děti připravily.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠD

Velikonoční tvoření

Velikonoce se nám nezadržitelně blíží a s nimi i náš družinový jarmark. Děti z naší družinky tvoří krásné výrobky, kterými udělají radost sobě i rodičům.

Výrobky si můžete koupit i na velikonočním jarmarku, který bude v úterý 12. dubna. Můžete se těšit na kuřátkové zápichy, textilní zajíčky a medvídky, barevná vajíčka, dřevěné králíčky, voňavou pěnu do koupele, motýlky na záclonu, dárky z filcu od našich čtvrťaček a další výrobky.

Těšíme se na bohatou účast a podporu naší družinky.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Fantastická zvířata ve školní družině

Nejen pohybem se baví děti ve školní družině paní Leciánové. Třeba v deštivý čtvrtek 31.března ožily v jejich představách fantastická zvířata, která vznikla vylosováním dvou náhodných lístečků s názvem některého z nich. Dvojice měly za úkol stvořit a „oživit“ nové tvory pomocí výtvarného sdělení a následně i ústní prezentace o jeho životních podmínkách ostatním dvojicím, které následně v kruhu na koberci nezávisle hodnotily.

Protože děti tato hra více než zaujala, po vyhodnocení prvního kola se s elánem sobě vlastním vrhly i na nové tvory opět vzniklé z vylosovaných lístků….

Nejlepší zvolená prezentace dle dětí je vyvěšena v naší školní družině k dispozici i jiným.


Jana Leciánová, vychovatelka

Diamantové malování

Děti v kroužku korálkování celý rok vyrábí z nejrůznějších materiálů. Někdy si odnesou domů náramky, jindy přáníčka a dnes jsme čarovali s diamanty. Ptáte se, jak se to dělá? Obrázek v rámečku, který si potom kdekoli mohou vystavit malinko lepí a děti takovou kouzelnou tužkou, aplikují třpytivé kamínky do připravené předlohy. Děti u tohoto tvoření procvičují velkou trpělivost, která se jim vyplatí. Během kroužku byli třpytivé princezny, lamy, motýlci a mořské víly, proměněny v krásné obrázky. Teď nás čeká velikonoční tvoření, na které se už moc těšíme.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Malovaná vajíčka

Blíží se nám Velikonoce, proto jsme si s dětmi vyrobili malovaná velikonoční vajíčka. Nejdříve žáčci malovali barvami a potom dozdobili své vajíčko třpytkami. Netradiční vajíčka se nám moc povedla a všichni jsme si společné tvoření užili. A nyní už se jen moc těšíme na Velikonoce.


Jana Zajíčková, vychovatelka

Krajská výtvarná soutěž školních družin na naší škole

Školní družina ZŠ Komenského I. vyhlásila krajskou výtvarnou soutěž s tématickým názvem Cirkus. Dvacátého prvního ročníku se zúčastnilo pět škol s šedesáti sedmi výtvarnými dílky. Všechna dílka byla opravdu moc krásná. Porota měla opravdu těžkou volbu, když měla ocenit ty nejlepší.

30.3.2022 se ve školní družině uskutečnila vernisáž s vyhlášením výsledků. Všechna dílka byla vystavená v prostorách školních družin. Tak jako každý rok se ukázalo, že žáci malovali s nadšením a radostí. Projevili svou fantazii a to je myslím to nejdůležitější.

Výsledková listina:

ZŠ Komenského II.

Sofia Bzdyr 2.A

Nicol Tržilová 3.C

Timo Otruba 1.A

ZŠ Dřevnická

Natálie Burešová 2.tř

Lucie Škodová 1.tř.

Vendula Brýdlová 2.tř

ZŠ Okružní

Klaudie Koutná 3.B

Natálie Vašková 2.A

Klára Bezslezinová 3.B

ZŠ Mánesova

Veronika Máčalová 4.B

Magdaléna Matuszková 4.C

Vojtěch Filípek 5.A

ZŠ Komenského I.

Aneta Paličková 3.B

Alexandr Ilkynych 3.B

Sofie Mullerová 1.A


Marcela Plšková a Zdeňka Úrubová
Motýlkování

Venku je krásné jarní počasí a příroda se probouzí k životu. Sluníčko vylákalo i motýlky, kteří začínají poletovat a hledají první květiny, aby se posilnili nektarem, což je nádherná podívaná. Naší celodružinové akce s názvem Motýlkování se zúčastnili žáci z družin paní Frkalové, Leciánové, Maňáskové, Zajíčkové, Úrubové a Plškové. Všichni vyráběli krásné motýlkové dekorace, které ozdobí jakýkoliv květináč. Žáčkům se tvoření moc líbilo a už se těší, až si zakoupí vyrobené dekorace na velikonočním jarmarku.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠDVynášení Morany

V nádherné, sluníčkové, teplé čtvrteční odpoledne 24. března jsme ve školní družině paní Leciánové a Maňáskové oprášili tradici vynášení Morany. Už ve škole jsme si řekli něco o její historii a významu, děti vymalovaly a následně vystříhaly jako puzzle její obrázek. Starší z dětí od paní Leciánové se chopily samotné postavičky Moreny, kterou si můžete prohlédnout ve fotoalbu nebo fotečkách pod článkem, a hurá na hřiště za Janušticí, kde se odehrávalo slavnostní odpoledne.

Na místě nejprve paní vychovatelka Leciánová několika větami znovu připomněla, proč jsme se sešli, děti z obou družinek postupně zazpívaly Moraně písničku, symbolicky jsme se s ní rozloučili a už následovaly jarní soutěže. Nejprve děti s vervou utekly Moraně, následně jí namalovaly nádherná sluníčka přímo na asfalt hřiště, zahrály si dvě verze Zlaté brány a celé odpoledne jsme zakončili naučením se tanečku Krakowjak. Uteklo nám to zase moc rychle, ale co, další akce už jsou na obzoru.

Jana Leciánová, vychovatelka

Výroba koupelových solí

S dětmi se ve školní družině připravujeme na velikonoční jarmark a dnes jsme dělali koupelové soli. Celá družinka nám voněla po malinách a příprava barevných kornoutků děti moc bavila. Nejprve jsme obarvily a ovoněli sůl do koupele s minerály a poté jimi děti plnily celofánové kornoutky podle vlastní fantazie. Moc se na jarmark těšíme a budeme ještě připravovat spoustu krásných věcí.


Zdeňka Úrubová, vychovatelkaExperimentárium

Pro děti je přirozená zvídavost a právě na ni vsadily paní vychovatelky Maňásková a Leciánová při plánování návštěvy Experimentária v Otrokovicích. V pondělí 14. března 2022 hned po obědě nasedly děti z jejich družin do připraveného autobusu a ten je odvezl vstříc 2 hodinám zkoumání, bádání, objevování a všeobecnému nadšení. Na místě byly rozděleny do dvou stejnorodých, ale přesto smíšených skupin a těch se vzápětí ujali jejich průvodci, kluci jen o pár roků starší než ony, i jejich mluvnicky velmi zdatný učitel.

Postupně si vyzkoušely obě skupiny lom světla, skládání geometrických tvarů, vyvažování váhy různými závažími podle zadaných početních příkladů, skládání dřevěných stavebnic do tvarů dle obrázků, obhlédly obrovitánské kolejiště, modely lidského těla, zjistily, kde vlastně leží u každého srdíčko, zaběhaly a zakřičely si na povel na dráze, na vlastní kůži si ověřily simulaci s 2D brýlemi a několik dalších, běžně veřejnosti nedostupných aktivit. Závěr byl ve znamení 3D kina.

Věříme, že všechny přítomné děti se měly doma s rodiči o co podělit a vyprávění některých jistě nebralo konce.


Jana Leciánová, Jana Maňásková

vychovatelky

CVIČÍME S PLYŠÁKEM

Naše děti celý týden cvičily s jejich nejmilejším plyšovým kamarádem. Plyšáka jsme vyvezli na rozhlednu, pohoupali jsme ho na houpačce, zkoušeli jsme si sednout s kamarádem na hlavě, udělali jsme mu stoleček, stříšku, vzali jsme ho na výlet, naučili jsme ho skákat a povozili jsme ho výtahem. Byla to legrace a navíc jsme si u toho pěkně protáhli tělo.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Výroba barevných klíčenek

Tvoření nás baví. Děti z družiny paní Úrubové si během celého týdne mohly vyrobit vlastní klíčenky. Někdo využil barevná písmenka, jiné děti tvořily pomocí třpytivých kytiček a srdíček. Přívěsky na klíče jsou skvělým dárkem pro naše blízké. Hotové výrobky si děti zabalily do celofánového sáčku a moc se těšily, až dárečky předají a udělají tak radost rodičům, sourozencům nebo kamarádům.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠD

POKUSY S VODOU

Tento týden jsme v naší družince měli téma Koloběh vody v přírodě. Děti si pohybově i výtvarně ztvárnily, jak koloběh vody probíhá. Také jsme prováděli různé pokusy s vodou. Vyzkoušeli jsme si TANČÍCÍ HROZNY - do minerální vody jsme dali hrozny, oxid uhličitý. Jeho uvolňující se bublinky se přichytily na povrch hroznů, vynesly je na hladinu, kde praskly a hrozny opět klesly ke dnu. Děj se opakuje, a proto říkáme, že hrozny tančí. LÁVOVÁ LAMPA - smíchali jsme dvě kapaliny o různých hustotách (olej a voda). Pro lepší efekt jsme přidali potravinové barvivo. Podstatou je, že hustší kapalina (voda) se pomocí oxidu uhličitého (použili jsme šumivou tabletu) dostane nahoru, kde bublinka praskne a voda klesá zpět dolů. Tato reakce vytvoří efekt lávové lampy. Poslední pokus se jmenuje DUHA a je přímo „k sežrání“. Na talíř jsme rozmístili skittlesky a vlili teplou vodu. Voda se postupně krásně zbarvila do barev duhy.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠDKroužek vaření

S dětmi jsme od začátku školního roku uvařili velkou spoustu dobrot. Před Vánocemi jsme pekli cukroví a také jsme modelovali ozdoby z marcipánu. Vyzkoušeli jsme si domácí pizzu, tyčinky i šneky. Pochutnali jsme si na sladkém kelímku s čokoládou a také jsme si udělali vajíčkovou snídani. Ještě nás čeká spousta vaření a my se na každý kroužek moc těšíme. Máme před sebou spoustu jídel, které si chceme vyzkoušet a naučit se je uvařit pro rodiče.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠD


MASOPUSTNÍ PEČENÍ

Oslavy masopustu začaly u nás v dužince pečením skořicových šneků z listového těsta. Také jsme se pustili do vyrábění masek a škrabošek. Samozřejmě jsme se seznámili s významem masopustu a vším, co k němu patří. Masopustní týden jsme zakončili karnevalem. Děti si zarejdily i zasoutěžily v různých zábavných disciplínách. Celý týden jsme si užili.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Příprava na výtvarnou soutěž

Ve čtvrtek nám na okna bubnovaly kapičky, a my jsme se s dětmi rozhodli, že si zamračený den rozzáříme. V březnu nás čeká krajská výtvarná soutěž a letos je naším tématem cirkus. Děti proměnily bílé papíry v nádherné barevné manéže, plné zvířat, baletek i klaunů. U kreslení si děti povídaly o svých návštěvách v cirkuse a o tom, co se jim nejvíce líbilo. Odpoledne jsme si moc užili a v březnu se budeme těšit na velkou výstavu všech výkresů.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠD

Sněženky

Příroda se probouzí k životu a venku se už objevují první poslové jara – sněženky, které nás inspirovaly a hned jsme měli námět na tvoření. Žáčci vytvořili stonek a lístečky z krepového papíru a květ složili z bílého papíru. Sněženky se všem moc povedly a všichni se už těší na další společné tvoření.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

VÍTÁNÍ JARA

Ptáci se pomalu vracejí z teplých krajů a venku rozkvétají kočičky. Maminky a babičky sejí doma za oknem první semínka a to se jaro už opravdu blíží.

My jsme si vyrobili v naší školní družině rozkvetlou louku a těšíme se, že na procházce venku objevíme další poslíčky jara.

Jana Zajíčková, vychovatelka ŠDOLYMPIJSKÉ HRY

Tak jako v Pekingu, tak i v naší dužince probíhala tento týden olympiáda. Naši zdatní sportovci soutěžili ve skoku na lyžích, střelbě na hokejovou bránu i v curlingu. Aby si vyzkoušeli, jak těžké to mají naši paralympijští sportovci, soutěžili ve slalomu, kde jeden z kamarádů měl zavázané oči a druhý ho navigoval, střelbě na bránu, curlingu, při kterém měly vždy dvě děti svázané nohy a musely tak spolupracovat. Sami si pak vytvořily tu nejkrásnější olympijskou medaili. Zahrály si paměťovou hru Krasobruslař jde na trénink a ztvárnily si voskovanou technikou kluziště. Děti již vědí, co znázorňují olympijské kruhy, i to jakou historii má olympijský oheň. A co je nejdůležitější, znají pravidla fair play.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Srdíčková družina

Děti od paní vychovatelky Úrubové a Plškové si povídaly o svátku Svatého Valentýna a dozvěděly se spoustu zajímavých věcí. Ještě než se děti rozutekly na prázdniny, užily si společné odpoledne plné tvoření. Velká papírová srdíčka byla během odpoledne plná rozkvetlých květin různých barev, tvarů i velikostí. K vyrábění si děti zpívaly své oblíbené písničky a pochutnaly si i na malé sladkosti.


Zdeňka Úrubová, vychovatelkaPříprava na zimní olympiádu

Ani karanténa ve dvou třídách družiny paní Leciánové nás nezastavila v přípravách a těšení se na letošní zimní olympiádu. Protože ve družině zůstali jen tři , a posléze dva kluci, vyrobili a vyzdobili si v úterý 1. února prozatím lyže z kartonů a ty následně vyzkoušeli nejprve na trati ve družině, následně při slalomu na chodbě před školní družinou. Soutěžili s plnou vervou a už teď se těší na další olympijské družinové soutěže a úkoly.

Jana Leciánová, vychovatelka

Zimní krmítka

V předchozích dnech jsme si povídali o tom, kteří ptáčci zůstávají v naší zemi přes zimu a kteří letí za teplem na jih. Ukázali jsme si, co do krmítek patří a co ne, chodili jsme ptáčkům sypat semínka do krmítka na naší školní zahradě a pozorovali, jak si ptáčci pochutnávají. Jednou, když bylo venku opravdu ošklivé počasí, jsme si vytvořili zasněžená zimní krmítka i s krásnými ptáčky. No posuďte sami, nejsme my šikovní?

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠDCirkus v naší družině

V naší družině byl tento týden pěkný cirkus! Vytvořili jsme krásné pozvánky do cirkusu, děti ho pojmenovaly Maňáskov. Vytvořili jsme si seznam všech cirkusových čísel. Do našeho cirkusu přišel kouzelník, který začaroval děti pod deku, ostatní pak musely hádat, kdo chybí. Taky jsme hádali, co se skrývá pod šátkem i to co se ztratilo. Tvořili jsme klauna z CD i lva s krásnou hřívou. Volnou kresbu na téma cirkus bude hodnotit komise v rámci výtvarné soutěže. Při netradičních pohybových aktivitách jsme si hráli na krasojezdkyně (cvičení na židli), žongléře (žonglování s papírovými koulemi), artisty (chůze po laně a překážková dráha) i krotitelé lvů (cvičení s obručí).


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Cirkusování

Náročné dny vzhledem k epidemii se děti ze školní družiny paní Leciánové snaží zpestřit různými způsoby. V pondělí 24. ledna je po rukodělném tvoření, jmenovitě rukavice-palčáku, čekalo „Cirkusování“ v krytu. A co to obnáší? Ve dvou týmech si vyzkoušely něco z cirkusového umění: nejprve žonglovaly s dvěma papírovými míčky při přesunu po trati, následoval přechod po lanu, proskočení obruče po vzoru našich zvířecích kamarádů, podávání papírového míčku v týmu jednou rukou, oběma nad hlavou i pod nohama a na závěr předávání tohoto chodidly. A aby toho nebylo málo, celou akci jsme zakončili na overalech.

To byla zábava, což můžete posoudit z fotografie, případně dokumentace ve fotogalerii školní družiny.

Jana Leciánová, vychovatelka

SUPERSTAR

V našich školních družinkách proběhla v průběhu tohoto týdne celodružinová akce SuperStar. Malí zpěváci soutěžili a taky se navzájem hodnotili v této oblíbené soutěži. Každé oddělení pak vyhodnotilo nejlepší pěvce, který byl odměněn diplomem a pěknou cenou.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Kytarová družina

Celý týden byl u nás ve znamení zpěvu. Děti každý den zpívaly s kytarou známé písničky z pohádek, hravé písničky s pohybem i hymnu naší družiny. A pravda je taková, že co Čech to muzikant. A kdo tomu nevěří, tak ať se přijde podívat do naší družinky.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD
Hrajeme si s kamarády

Děti z naší školní družiny dostaly na Vánoce spoustu skvělých deskových a společenských her. Ze všech mají velkou radost a stále přicházejí i na pravidla her, které jsou pro ně nové. Ve čtvrtek jsme s dětmi strávili společné odpoledne plné zábavy. Hráli jsme Ubongo, Tipni si, Dobble s Harrym Potterem, Monopoly junior a mnoho dalších her. Společně jsme si užili spoustu legrace a dokonce jsme si odnesli domů i diplomy za účast v turnaji deskových her.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka


Jak se cítí lidé s handicapem ?

Netradičně začalo odpoledne ve středu 12. ledna 2022 pro děti ze školní družiny paní Leciánové. Posadily se nejprve na koberec a v komunitním kruhu jsme si všichni přiblížili, co vůbec znamená slovíčko „handicap“. Paní vychovatelka uvedla i příklady přímo ze života, na což okamžitě navázaly i přítomné děti. Jako první vyzkoušely absenci rukou a pokusily se fixou mezi prsty nohy zcela bez pomoci rukou nakreslit na přiložený výkres domeček. Následně zjistily, jak těžké by to bylo pokud by si musely vystačit pouze s psací potřebou v ústech, opět bez dopomocí rukou a nakonec to bylo nejjednodušší, obrázek malovaly opačnou rukou než kterou běžně používají.

Následovala zaranžovaná ztráta zraku, kdy dětem paní vychovatelka zavázala oči a měly za úkol u dřezu ve školní kuchyňce vzít do jedné ruky hrnek, do druhé kelímek a naplnit ho do poloviny vodou.

To už bylo podle reakcí dětí velmi náročné, nicméně parádně si poradily a hodnotily toto zpětně velmi pozitivně.

Poslední úkol je čekal ve vstupu do školní družiny, kdy musely s maximální opatrností zdolat se zavázanýma očima 5 schodů do mezipatra, aniž tušily, že paní vychovatelka je jistí. Po ukončení se většina dětí shodla, že těžší bylo sestoupit ze schodů než opak.

Pro přítomné děti to byla velká zkušenost, kterou přivítaly a hodnotily velmi pozitivně. Příště budeme pokračovat s dalšími úkoly a výzvami.

Jana Leciánová, vychovatelka

Předsevzetí na rok 2022

S dětmi jsme v komunitním kruhu přivítali Nový rok 2022. Řekli jsme si, jak se těšíme na nové zážitky, situace a výzvy. Poté jsme si vyrobili seznam našich cílů a předsevzetí. Děti přemýšlely nad tím, v čem se chtějí zlepšit, zdokonalit nebo co nového se chtějí naučit.

Své sny výtvarně zpracovaly, jak můžete vidět na přiložené fotografii.


Jana Zajíčková, vychovatelka ŠD

Letem světem – ITÁLIE

V pondělí se děti z naší družinky ocitly v Itálii. V komunitním kruhu jsme si povídali o tom, jací jsou Italové i o památkách v této zemi. Vysvětlili jsme si proč je šikmá věž v Pise šikmá i to kdo to byl gladiátor. Povídali jsme si o hlavním městě Římě i nejmenším státě, kterým je Vatikán. Obdivovali jsme krásu obrazu Mony Lisy od Leonarda da Vinciho i sportovní auto Ferrari. Zdravili jsme se Buon giorno - dobrý den! Hráli jsme národní italský sport – FOTBAL.

Četli jsme si pohádku od italského autora Carla Collodiho Pinocchiova dobrodružství. Nakonec jsme si ve školní kuchyňce upekli pravou italskou pizzu.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

PEXESOMÁNIE

V pátek 7. 1. 2022 proběhla ve všech našich družinkách Pexesománie.

Děti se soustředěně ponořily do karetní hry. Do finále se probojovali jen ti nejlepší. Vítězové byli odměněni krásnými cenami.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠDZpíváme koledy a zdobíme stromek pro ptáčky

V pondělí 20. 12. 2021 se sešli žáci školní družiny na školní zahradě. Přinesli si s sebou mrkvičky, jablíčka, slunečnicová semínka, lojové kouličky a dokonce i baňky na ozdobení stromečku. Počasí sice nevypadalo jako před Vánocemi, přesto jsme si společně zazpívali několik vánočních koled a nachystali dobroty pro ptáčky do krmítek a tři stromky. Všichni se již těšíme na Vánoce.

Mgr. Marcela PlškováPo roce přicházejí Vánoce

Vánoce jsou nejkrásnější svátky v roce a jak si je užily moje děti? Zpívali jsme koledy, povídali jsme si o tom, jak probíhají Vánoce u nás doma i ve světě. Ve Švédsku, že nosí dárky JULBOCK což je kozel ze slámy a v Austrálii slaví Vánoce na pláži piknikem. Děti malovaly, jak si představují Ježíška a vyráběly krásné dárky na vánoční jarmark. Užili jsme si vánoční vrškování a procvičili jsme si andělská chodidla. Následovala ochutnávka cukroví po slepu a taky ukázka zvyků a tradic pomocí hry. V pátek k nám přišel Ježíšek a přinesl dětem nové hračky do družiny.

Milé děti i rodiče, já Vám přeji:

Krásné vánoční svátky,

ať máte čas na pohádky,

ať se na Vás štěstí směje,

ať vás láska stále hřeje,

ať Vás úsměv provází i v roce,

který přichází.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠDVánoční jarmark školní družiny

Školní družinka při ZŠ Komenského uspořádala 16. 12. 2021 vánoční jarmark výrobků žáků školní družinky a kroužků školní družinky. Po dvouleté odmlce se v prostoru školního dvorku ozývaly pěkné koledy, naléval se čaj a vánoční punč. Na stolečcích bylo vidět mnoho krásných výrobků z papíru, hedvábí, drátků, bavlnek, vlny, keramiky, oříšků a starých CD nosičů.

Žáci, maminky, babičky a dokonce i tatínkové a dědečkové obdivovali zručnost všech, kteří se na výrobcích podíleli. Paní vychovatelky Leciánová, Maňásková, Zajíčková, Frkalová, Úrubová, Plšková a paní asistentky doma také něco vyrobily ale nejvíce se na krásných výrobcích podíleli samotní žáci.

Během jarmarku si žáci, pedagogové a rodiče společně povídali a všichni se již těšili na Vánoce.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka

Vánoční skřítci

S dětmi ve školní družině jsme ve skupinkách vyrobili veselé vánoční skřítky. Děti si samy rozdělily práce a zapojily svou fantazii.

Kouzelnými skřítky a bílými vločkami jsme ozdobili nástěnku na chodbě naší školy a těšili se zase o něco více na bílé Vánoce.


Jana Zajíčková, vychovatelka

Vánoční vrškování

V rámci aktivit si děti ze družinek p. Leciánové a Maňáskové zkrátily čekání na Vánoce i Vánočním vrškováním, kdy se umělohmotné barevné zátky změnily v jejich rukách v nádherné vánoční stromečky, následně pod nimi ze stejného materiálu vytvořily i v kouzelné barevné dárečky, nakonec pod stromečky vznikl nápis Vánoce. A jelikož k Vánocům patří neodmyslitelně i andělíčci v různých podobách, položilo se jedno dítě na podlahu a ostatní z něj pomocí zátek stvořily zcela nadpozemské andělíčky, což můžete posoudit i z přiložených fotografií, případně ve fotogalerii.

To nám to zase uteklo a pohádkové svátky jsou zase o kousínek blíž.

Jana Leciánová, vychovatelka

Čertík PUNTÍK

V naší družince máme nového kamaráda. Je to čertík, kterému daly děti jméno PUNTÍK. Je to velký neposeda a pěkně se nám rozkutálel, než jsme ho správně usadili – jednu kouli na druhou. Rohy i nos má z šišek, knoflíky z lesklých kamínků a ruce z větviček. Škoda, že nám vydrží jen do prvního tání.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠDVánoční řetězování

Mílovými kroky se blíží nejkrásnější svátky roku, už se na ně ve družince paní Leciánové připravujeme výrobou vánočních přáníček, ale ve čtvrtek 9. prosince jsme si těšení proložili soutěží O nejdelší vánoční řetěz za určenou dobu. Přítomní se s elánem sobě vlastním pustili do práce a za hodinu se výsledek jejich práce dal posoudit podle délky pestrobarevných řetězů položených vedle sebe na zem.

Pochválili jsme se navzájem a dílky vyzdobili prozatím družinku, následně si je děti rozeberou domů.

Jana Leciánová, vychovatelka

Přáníčka pro seniory v Otrokovicích

Již druhým rokem se naše školní družina zapojila do vyrábění přání pro seniory. Ve spolupráci s organizací Maltézská pomoc, Centrum Otrokovice, se s dětmi snažíme udělat radost babičkám a dědečkům, kteří žijí v domovech pro seniory. V letošním roce jsme vyráběli přáníčka se sněhuláčky, svíčkami i malými vystřihovánkami. Děti u tvoření poslouchaly oblíbené koledy a užívaly si společně krásnou atmosféru adventního času.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka


Vánoční dílny

Žáčci od paní Maňáskové, Leciánové, Zajíčkové, Frkalové, Plškové a Úrubové se společně sešli na Vánoční tvoření. Dílničky probíhaly ve třech družinách po dvou třídách. Žáčci měli na výběr ze čtyř různých výrobků: dvě přáníčka, jmenovky na dárečky, ozdobná rybka a stromeček. Žáci si sami zvolili,čím chtějí začít a někteří stihli vytvořit i tři různé věci. Dětem se tvoření moc líbilo, výrobky se jim moc povedly a už se těší na další společné tvoření.

Bc. Simona Frkalová, vychovatelka ŠDMikuláši, Mikuláši, kdo to tady děti straší…

Tento týden naše školní družinka prožila ve znamení příchodu Mikuláše. Děti si poslechly pohádku Čert a Káča. Taky si zazpívaly a zatancovaly na písničku Byla jedna Káča. Učili jsme se písničky i básničky pro Mikuláše i básničku s pohybem Čerte, čerte rohatý. Hráli jsme čertovské pohybové hry i soutěže. Výtvarně jsme si ztvárnili Mikuláše z netradičních materiálů, čerta z ruličky i 3D anděla. A protože v naší družince se nikdy nenudíme, vytvořili jsme si krásné vánoční pexeso, které jsme si pak s chutí zahráli.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Barevné perníčky

Barevné perníčky

Děti z celé naší družiny si měly možnost ozdobit vlastní perníčky. Barevnými polevami přivedly k životu různé pohádkové postavy, oblíbená zvířátka i klastické tvary perníčků. Fantazie dětí je nekonečná a tak pod rukama malých cukrářů vznikaly opravdu nádherná díla. Když dětem perníčky uschly, přišel čas na uložení perníků do celofánových kornoutů a na barevnou mašličku. Ke zdobení jsme si s dětmi pustili oblíbené koledy a vánoční písničky, abychom si vytvořili tu správnou vánoční atmosféru. Všechny děti si zdobení moc užily a těší se na další společné aktivity.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Vánoční nástěnka

Děti od paní vychovatelky Úrubové, Plškové a Zajíčkové se zhostily nelehkého úkolu naprosto skvěle. V prosinci na nás čekaly školní nástěnky, které jsme chtěly vyzdobit vánočními dekoracemi. Během dvou týdnu se školní družinka proměnila ve výtvarnou dílnu, kde byly dětem k dispozici nejrůznější materiály. Pod rukama dětí vznikli třpytivé vločky, nádherní andílci, roztomilí sobíci a zasněžené stromečky.

Společná práce plná vánoční energie má velký úspěch a děti jsou na sebe právem pyšné.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Sněhuláci

Já se budu velmi těšit, když nám bude venku sněžit.

Se svou partou kamarádů, vydám já se na zahradu.

Jedna koule, druhá, třetí, pojďte si hrát všechny děti.

Sněhulák už hlídá školu, zvládli jsme to všichni spolu.

Jana Zajíčková, vychovatelka ŠD

Netradiční vánoční stromečky

"Proč nezkusit vytvořit papírový vánoční stromeček jinak?", řekly si děti pod vedením paní Leciánové a chopily se s elánem sobě vlastním přichystaných letáků. Podle ukázky vystříhaly z pestrobarevných potištěných listů příslušné tvary a následně je naskládaly do tvaru vánočního stromečku na výkres podle vlastní fantazie. Pod rukama jim vznikaly roztodivné variace, ale vždy s puncem originality.

Na závěr větvičky stromečku dozdobily baněčkami z výrazné barevné samolepicí fólie a následně už obdivovaly svá dílka.

Příště budou vznikat jejich rukama další dílka, o která se s vámi rády podělí.

Jana Leciánová, vychovatelka

Hra na prodavače

V naší družince se děti proměnily v zákazníky a prodavače. Vyrobily si vlastní peníze (někteří i vlastní platební kartu), udělaly cenovky na zboží a pak již hra mohla začít. Důležité bylo, správně spočítat kolik mají zaplatit a také zda jim pan prodavač dobře vrátil nazpět. Hra se dětem moc líbila.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠDVýroba vlastního puzzle

Děti ze školní družiny paní vychovatelky Úrubové si chtěly užít krásné odpoledne. I přes to, že nám na okna bubnovaly dešťové kapičky, náladu nám to nezkazilo. Naopak si děti vybraly tvořivou činnost. Pohádka Mimoni je stále velmi populární, takže obrázek, který byl na puzzlích předtištěn, byl jasnou volbou. Voskovkami si děti podle své fantazie vybarvily oblíbené postavičky a vytvořily si tak dárek pro své mladší sourozence.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Vlněné čepičky

Žáčci z družiny paní Frkalové pomáhají s přípravou vánočního jarmarku, který se velmi rychle blíží. Tentokrát vyráběli dekorativní vlněné čepičky, které se mohou použít například jako ozdoby na vánoční stromeček. Přestože vypadají velmi jednoduše, jejich výroba vyžaduje velkou dávku trpělivosti a hlavně zručnosti. Bylo úžasné pozorovat, jak se kousky nastříhané vlny mění v dětských ručkách na krásné čepičky. Žáčkům se výrobky velmi povedly a už se těší na další společné tvoření.

Bc. Simona Frkalová, vychovatelka

Lampionový průvod ve školní družince

V polovině listopadu, konkrétně ve čtvrtek 18. listopadu byl nejvyšší čas na lampionový průvod. Před třemi lety nám jej překazilo počasí, s čímž jsme si poradili průvodem s lampionky po škole, předloni a loni covid, takže letos už byly děti pořádně natěšené.

Potmě, v 17.00 hodin, se shromáždily spolu s doprovodem rodičů, případně i zvířecích kamarádů ve svitu lampionků u zadního vchodu školy. Z tvářiček všem vyzařovalo těšení.

Po bezpečnostních instrukcích, proložených odlehčeným slovem paní vychovatelky se všichni , včetně paní vychovatelky Leciánové, Maňáskové a Frkalové, vydali dohodnutým směrem po cyklostezce. Cestou jsme si všichni vesele povídali, sledovali zář lampionků i reakci přihlížejících, nejen kachen.

Z reakcí zúčastněných mohu říci, že se nám podvečer vydařil a už teď se děti těší na další společnou akci.

Jana Leciánová, vychovatelka

Muzikantská rodina

Celý týden jsme si v družince povídali o naší rodině. Kreslili jsme obrázek rodiny a učili jsme se básničku o mamince. Pomocí Orffových hudebních nástrojů jsme si doprovodili písničku Muzikantská rodina, kterou jsme si tento rok mohli i z plna hrdla zazpívat. Jsem ráda, že opravdu platí “co Čech to muzikant” a jestli tomu nevěříte, přijďte se někdy podívat do naší družinky.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

První pomoc prožitkem

Děti z družinek paní vychovatelky Maňáskové, Leciánové a Frkalové si vyzkoušely první pomoc hrou. Naučily se stabilizační polohu i to, v jakých případech ji použít. Na plyšových kamarádech trénovaly pomocí písničky ROLNIČKY, masáž srdce. Vědí, jak zafixovat zlomenou nohu a umí použít trojcípý šátek při zranění ruky. Také si vyzkoušely, jak přenést raněného pomocí vlastních rukou. Nakonec jsme si zahráli pohybovou hru – tísňová čísla.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠDV rodinném kruhu

V rodinném kruhu

S dětmi jsme si dnes povídali o rodině. O svých kamarádech jsme se dozvěděli, kolik mají sourozenců, kde bydlí a hlavně co rádi dělají. Někdo má rád Vánoce s rodinou, jiné děti si užívají hry na hřišti a na prolézačkách. Na některých obrázcích jsme s dětmi na dovolené procestovali kus světa a jinde jsme s nimi zasedli ke stolu u společné večeře. Také jsme se ocitli v lese na houbách a nakonec jsme navštívili i kino. Odpoledne bylo plné nových informací a teď už víme, co naši kamarádi rádi dělají ve volném čase.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Bramboriáda ve školní družině

Koulela se ze dvora, tááákhle velká brambora. Neviděla, neslyšela, že odněkud ze shora padá na ni závora. Kam koukáš ty bramboro? Na tebe ty závoro. Kdyby tudy projel vlak, byl by z tebe bramborák.

Jako každý rok na podzim v naší školní družině probíhá týden, kdy se věnujeme celkem nenápadné, ale velmi důležité plodině – bramboře. Během celého týdne si povídáme o pěstování, historii i důležitosti brambor. Malujeme brambory a soutěžíme napříč družinami s bramborami.

Paní vychovatelka Leciánová si s žáky povídala o vzhledu, růstu, sklizni a druzích brambor. Poté následovalo klasické řazení brambor podle velikosti (včetně náhodného přeměření), bramborový souboj se lžícemi dvojic a na školním hřišti hod bramborou na cíl, pošťuchování brambory tyčkou, cvrnkání brambor a přenášení brambory na hlavě.

Paní vychovatelka Úrubová společně s paní vychovatelkou Plškovou a žáky upekli ve školní kuchyňce americké brambory. Všem opravdu moc chutnalo.

Paní vychovatelka Zajíčková společně se svými žáky tvořila podzimní zavařovací sklenice. Žáci si vystřihli zavařovací sklenice z papíru. Následně vytvořili razítka z brambor a tiskli různé druhy ovoce. Nakonec nádobu obvázali provázkem a vymalovali pozadí.

Paní vychovatelka Frkalová tvořila z brambor ježky Bramboráčky. Bodlinky vyrobili z párátek. Na oči a čumáček použili hřebíček. Nakonec na papír nakreslili jablíčka a hrušky, které krásně vybarvili, vystřihli a napíchali ježkovi bodlinky. Všem se ježci povedli a tvoření se jim moc líbilo.

Paní vychovatelka Maňásková měla ve družině vzácnou návštěvu. Přišel pan král a jeho dcera princezna Julie. Ta byla na začátku smutná, protože poztrácela korále. Žáci ji společně pomohli korále najít a spočítat. Také ji naučili taneček na básničku – Princeznička na bále. Žáci vyrobili princezničce z bramborových razítek krásné šaty. Při pohybových hrách si potom zahráli na živé korálky a soutěžili s bramborou v různých disciplínách.

Žáci z družiny paní vychovatelky Plškové naplnili čtyřlitrovou láhev bramborami a všichni hádali kolik je v ní brambor. Ze 109 žáků 2 žáci správně určili, že v láhvi je 35 brambor a získali tak odměnu . Odměna však není důležitá. Důležité je získání znalostí, prohloubení dovedností, rozvoj komunikace a interakce mezi žáky. A v neposlední řadě relaxace a spokojenost žáků školní družiny. Myslím, že to se povedlo a zároveň jsme si všichni užili spoustu legrace.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka

Zdravotníček

Tento týden jsme prožili v roli záchranářů.

Učili jsme se důležitá telefonní čísla. Naučili jsme se písničku Polámal se mraveneček a společně jsme si ji zdramatizovali. S Hurvínkem jsme se vydali za lékařem, vyrobili jsme si lékařský kufřík i sanitku. A nakonec jsme si vyzkoušeli zásady první pomoci formou hry.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Hledáme poklad

Každý rok se u nás ve družině sejdou všechny děti a jejich paní vychovatelky, aby si společně užili odpoledne plné zábavy. Dnes nás čekaly soutěže, luštění šifry a barevné tvoření. Téma letošního hledání pokladu je Harry Potter. Chytali jsme neposedné skákavé fazolky a vařili jsme kouzelný lektvar. Při plnění všech úkolů si děti užily spoustu legrace a na konci nás čekal ukrytý poklad se sladkým překvapením.


Zdeňka Úrubová, vychovatelkaNetradiční listová Drakiáda

Letošní nádherný, prosluněný podzim zakončily děti ze školní družiny p. Leciánové a Maňáskové tradiční akcí - listovou Drakiádou. V teplém, pondělním odpoledni 1. listopadu vytvořily pomocí listů z javorů nádherné dlouhé ocasy netradičních draků. Děti tímto potrénovaly mimovolně i jemnou motoriku ruky, protože navázat listy, aby se nepřetrhly, dalo mnohým zabrat, nicméně výsledek stál rozhodně za to, o čemž se můžete přesvědčit ve fotogalerii. Vázali kluci i děvčátka, bavilo je to a na závěr vytvořili z “ocasů“ kruh, aby jej mohli porovnat. A hromada navršeného listí byla opravdu závěrečnou odměnou pro všechny, protože si do ní mohli skočit jako do peřinky.

Takže zase za rok……

Jana Leciánová, vychovatelka

Dílna plná strašidel

Děti z oddělení paní Úrubové, Plškové a Zajíčkové se sešly, aby společně vytvořily strašidelné obrázky. Z obyčejných bílých čtvrtek se během chvilky staly různobarevné podklady, na které si děti dle své fantazie lepily nejrůznější motivy k tématu Halloween. Někde byl strašidelný zámek plný duchů, jinde zase kočky a čarodějnice a nezapomněli jsme ani na dýně. Aby se nám lépe tvořilo, tak jsme si pochutnali i na sladké buchtičce a odpoledne jsme si skvěle užili.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Opékání špekáčků

S dětmi se každý rok těšíme na oblíbené opékání na školní zahradě. Naši starší kamarádi nám v pracovních činnostech připravili ohniště a tak nám nic nebránilo, abychom nakoupili špekáčky a užili jsme si krásné odpoledne. Dnešní den nám přálo i počasí, tak jsme si rozložili s dětmi deky, rozdělali jsme oheň a za chvilinku se kolem zahrady linula krásná vůně opečených špekáčků. Děti si opekly i rohlík nebo chleba, a tak si každý pochutnal na tom, co má rád. S plnými bříšky jsme si ještě povídali a moc se těšíme na další společné aktivity.

Zdeňka Úrubová, vychovatelkaPapíroví draci

Žáčci z družiny paní Frkalové a Zajíčkové si společně vytvořili veselé papírové draky. Nejprve vytvořili obličej pomocí barevných papírů a fixů. Potom následoval ocas draka, který vyrobili z vlny a barevného krepového papíru. Tvoření žáčky nejen bavilo, ale zároveň si při tom rozhýbali prstíky, procvičili jemnou motoriku a z hotových draků měli velkou radost.

Vychovatelka ŠD

Bc. Simona Frkalová

Sportovní odpoledne

Čtvrteční prosluněné odpoledne jsme s dětmi z družiny pí. Leciánové a pí. Zajíčkové strávili na dopravním hřišti.

Děti se brodily na novinové kře po moři a předávaly si kaštany ve štafetách.

Pobyt na čerstvém vzduchu nám prospěl, zažili jsme spoustu legrace a společné odpoledne jsme si všichni moc užili.

Jana Zajíčková, Jana Leciánová, vychovatelky

Ovocný týden

V družinách paní Maňáskové a Frkalové proběhla mezidružinová akce v rámci ovocného týdne. Děti si společně připravily ovocné špízy. Zdravou dobrotu pak s chutí snědly. Taky se naučily mazurku na písničku Měla babka čtyři jabka, ochutnaly jablečný štrúdl i výborné borůvkové muffiny. Se zavázanýma očima děti poznávaly různé druhy ovoce. Z roztírané modelíny vytvořily krásná jablíčka, hrušky a švestky. Nakonec si zasoutěžily v jablíčkohraní.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠDBota jménem Melichar

Děti z naší družinky si tento týden mimo jiné vyrobily vlastní botu z tvrdého papíru. Do vystřižených dírek si uvázaly tkaničky. Nakonec přišlo na trénink v zavazování. Všichni to zvládli na výbornou. Musím pochválit i naše čtvrťáky, kteří menším kamarádům rádi a ochotně pomáhali.

Tak děti pilně trénujte, příští týden Vás čeká v naší družince TKANIČKYÁDA.

A nezapomeňte na básničku:

Jedna smyčka, druhá smyčka,

k tomu ještě malá klička.

Utáhni to trošičku,

ať máš hezkou mašličku.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠDZažehlování korálků

Včera se sešly děti z družin paní vychovatelky Úrubové a Zajíčkové a Plškové, aby si procvičily jemnou motoriku – skládáním barevných korálků do určitých obrazců. Tyto obrázky jsme následně společně s dětmi zažehlili.

Děti si společnou práci velice užily i a odnášely si krásné výrobky domů.


Jana Zajíčková, vychovatelka

Drakiáda 2021

Letos nepřeje naší tradiční akci počasí, ale to nás nemůže napálit. Okamžitě nastupuje náhradní plán, tedy netradiční Drakiáda v krytu. Už v průběhu uplynulého týdne si děti ve družinkách p. Leciánové a Maňáskové vyrobily výtvarnými technikami dráčky, ať už polepováním kousky kuliček z letáku či barevné lepící fólie, případně přímo z posbíraných „živých“ listů ze stromů. Nyní následuje pohybová část : skládání draka z vlastních těl dětí na podlaze v krytu, což mělo ohromný úspěch, a posléze vytvoření draka po jednom kousku barevné umělohmotné zátky, což děti nejen zabavilo, proběhly se, ale i toto se jim moc líbilo.

Za zhruba 14 dnů nás ještě podle počasí čeká venku na hřišti netradiční drakiáda s pomůckami z listí.

Jana Leciánová, vychovatelka

Podzimní sportování

Děti ze školní družiny paní vychovatelky Plškové a Úrubové využily slunečného odpoledne ke sportování. Skákaly přes gumu a přes švihadlo, soutěžily ve foukání barevného listí a hrály pohybové hry ve skupinách. Velký úspěch měla hra: Kdo má rád, co má rád? Nakonec si děti zahrály vybíjenou, kterou mají všechny moc rády. Kluci se těší na další sportovní odpoledne, které věnujeme fotbalu.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠDSbírka pro Útulek 2021

I letos jsme navázali na mnohaletou tradici v pomoci opuštěným zvířátkům v nouzi, tudíž vyhlásili v pátek 1. října Sbírku granulí, polštářků, starých ručníků, piškotů, případně vhodných hraček pro pejsky a kočičky v Útulku na Vršavě. Navíc děti ze školní družiny paní Leciánové nakreslily obrázky pro výzdobu výběhů. Celý říjen mohou děti z naší školy shromažďovat výše uvedené ve družině p.Leciánové, následně budou odvezeny včetně výkresů do Útulku, kde udělají velkou radost zde přítomným zvířátkům.

Jsme v očekávání kolik dětí se letos zapojí do Sbírky.

Jana Leciánová

vychovatelkaStrom přátelství

Na komunitním kruhu jsme s dětmi probírali, jak důležité je kamarádství. Kamarád ti podá pomocnou ruku nebo tě rozesměje, když to potřebuješ.

Nakonec jsme vyrobili s dětmi strom , kde jsme symbolicky spojili svoje ruce na znamení našeho přátelství.

Jana Zajíčková

Vychovatelka 2.B, 3.BPoznáváme školní zahradu

Žáčci z 1.B se postupně učí poznávat naši školu a její okolí. Tentokrát jsme s žáky zamířili na školní zahradu. Jejich starší spolužačky ze 3.A je naučily hrát novou hru Tečka, čárka, vykřičník, při které si žáčci rozhýbali a protáhli svá tělíčka, ale hlavně se skvěle pobavili. Už teď to vypadá, že zahrada bude našim nejoblíběnějším místem ve škole a moc se těšíme, až tam příště opět zamíříme.

Vychovatelka ŠD

Bc. Simona FrkalováPodzimní tvoření

Začátek podzimu nám dopřál krásné počasí, a proto jsme s dětmi trávili co nejvíce času na školní zahradě. Slunečních paprsků jsme si užívali i ve družinách, ve kterých jsme se pustili do prvního letošního vyrábění. Děti od paní vychovatelky Úrubové a Plškové ozdobily barevnými puntíky deštníky, které během chvíle hrály nejrůznějšími barvičkami. Také se nám na našem kouzelném stromě urodila velká červená jablíčka, ze kterých na nás vykukovali veselí červíci. První letošní tvoření jsme si společně moc užili a vždycky, když jdeme kolem barevné nástěnky se nám na tváři objeví úsměv.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠD


Prvňáčci v naší družině

Noví prvňáčci jsou opravdu moc šikovní. V naší školní družině se už rozkoukali a taky poprvé vyráběli krásného podzimního ježka. Musím také pochválit čtvrťáky, kteří těm, co trošku bojovali při stříhání, rádi a ochotně pomohli. Přesně tak, jak to má být v dobré partě kamarádů.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD