Aktivity ŠD 2023/2024

Adventní kalendář

Vánoce se blíží, advent klepe na dveře, proto se žáci z družiny paní Frkalové a paní Zajíčkové setkali, aby si vytvořili adventní kalendář. Z tvrdého papíru žáčci vystřihli tvar vánočního stromečku, nakreslili 24 kulatých baněk, vše krásně vybarvili, očíslovali a nakonec nalepili hvězdu. Všichni si tvoření moc užili, kalendáře se jim moc povedly a teď už jen zbývá proškrtat se adventem až do příchodu Ježíška.

Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Hravé odpoledne s kamarády z 5. ZŠ

Děti od paní vychovatelky Plškové a Úrubové dnes ve svých družinách přivítaly kamarády ze školy, která je hned naproti té naší. Děti si společně hrály, povídaly si, vyráběly vlastní vánoční dekorace a také společně dotvořily přáníčka pro seniory. Spoustu zábavy si děti užily se stavebnicemi, kuličkami a autodráhou. Během odpoledne se vytvořila velká spousta přání a vánočních obrázků. Velkým hitem je nyní tvoření mačkacích zvířátek, která si děti vycpávají vatou. Každý si našel svoji oblíbenou aktivitu a děti se moc těší, až se půjdeme podívat k našim novým kamarádům do jejich družinky.

Zdeňka Úrubová

Adventní zpívání

Včera se sešly děti z družin pí. Zajíčkové, pí. Frkalové a pí. Maňáskové, aby si společně zazpívali. Osvěžili jsme si vánoční koledy a písničky, které jsme dlouho neslyšeli. Společný čas jsme si užili a zpívat budeme určitě dál, každý ve své družince.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Oblíbená hra Dobble

Děti od paní Plškové a Úrubové využily úterní upršené odpoledne na společné hry. Oblíbená hra Dobble má již mnoho podob. Některé kartičky jsou se zvířátky, jiné mají příšerky z Halloweenu a dokonce jsou i s pohádkovými postavami. Děti v různých skupinkách, zkoušely všechny možné varianty této hry a zaslouženě si po vítězných turnajích vybraly odměny. Každý si přišel na své a odpoledne bylo plné smíchu a dobré nálady.

Zdeňka Úrubová vychovatelka ŠD

Levandulový sirup

V rámci týdne zdraví jsme si ve družince povídali o zdravém životním stylu. Řekli jsme si, že je důležité nejen správně a vyváženě jíst, ale i sportovat a odpočívat. Zkusili jsme si vytvořit vlastní zdravý a vyvážený jídelníček. Poslechli jsme si pohádku od Karla Jaromíra Erbena – Otesánek, kterého jsme si pomocí koláže z letáku ztvárnili. Vyrobili jsme si zdravý LEVANDULOVÝ SIRUP, který jsme společně ochutnali.

Všichni jsme si to užili a už se těšíme, co na nás čeká příště.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Dílna v Domovince

Děti od paní Plškové a Úrubové se vypravily i přes deštivé počasí za našimi seniory. Projekt přátelství mezi generacemi jsme začali v loňském roce a letos budeme pokračovat. Děti si společně se seniory vyrobili krásné vyškrabávané obrázky, zazpívali si společně písničku a především si užili spoustu legrace. Obrázky byly pro seniory i jejich pečovatelky velkým překvapením a fantazie všech byla nekonečná. Někdo nakreslil co si přeje pod stromeček, někdo vánoční stromeček a spoustu obrázků zdobili andílci a zasněžené krajiny.

Vychovatelka Zdeňka Úrubová

Hledáme poklad

Letošní podzim plný sluníčka je jako dělaný na společné aktivity v prostorách naší krásné školní zahrady.Téma oblíbeného hledání pokladu pro letošní rok bylo putování po moři. Děti hledaly ztracené mořské živočichy, vracely na mapu odfouknuté ostrovy a luštily zajímavou šifru. Všechny děti si odpoledne moc užily a na konci cestování našly krabice s pokladem. Na fotkách je krásně zachycena nálada, která panovala celé odpoledne a velká radost z nalezených pokladů.

ZdeŇa Úrubová, vychovatelka ŠD

Kytarová družina

Celý týden jsme s dětmi zpívali písničky s kytarou. Zazněly písničky od táborových ohňů i hity z pohádek. Nezapomněli jsme ani na píseň s pohybem Banana. Naše „kytarovka“ byla super a pro velký úspěch ji jistě brzy zopakujeme.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Bramboriáda ve školní družině

Koulela se ze dvora, tááákhle velká brambora. Neviděla, neslyšela, že odněkud ze shora padá na ni závora. Kam koukáš ty bramboro? Na tebe ty závoro. Kdyby tudy projel vlak, byl by z tebe bramborák. Jako každý rok na podzim v naší školní družině probíhá týden, kdy se věnujeme celkem nenápadné, ale velmi důležité plodině – bramboře. Během celého týdne si povídáme o pěstování, historii i důležitosti brambor. Malujeme brambory a soutěžíme napříč družinami s bramborami.

Paní vychovatelka Leciánová si s žáky povídala o vzhledu, růstu, sklizni a druzích brambor. Následně si na školním hřišti zasoutěžili. Žáci bramboru přenášeli mezi koleny, házeli jí na cíl do kruhu a šťouchali bramborou pomocí umělohmotné tyče. Všichni si rádi zasportovali. Paní Zajíčková a její žáci společně tvořili razítka z brambor. Z bramborových tiskátek tiskli ovoce a hříbky na talířek. Rovněž si zazpívali písničku o bramboře a někteří se naučili básničku. 

Ve družině paní Maňáskové žáci prováděli pokusy s bramborou. Nejdříve si vyzkoušeli vyrobit si svůj vlastní bramborový škrob. Pak si bramboru ponořili do různých tekutin a zjistili, že zatímco ve sladké vodě padá ke dnu, pak ve slané vodě plave na hladině. Za tento jev může různá hustota kapalin. Při této příležitosti také žáci objevili Archimédův zákon, když zjistili, že čím větší bramboru ponoří do sklenice, tím víc se zvedne hladina kapaliny, v tomto případě vody.

Žáci z družiny paní Frkalové se zapojili do naší Bramboriády a pomocí fantazie vytvořili krásné figurky z brambor. Na výrobu použili párátka, badyán, hřebíček, rozinky a umělá očička. Během chvíle žáci vytvořili panáčky, ježky, pejsky, rybky a další postavičky. Všem se to moc povedlo a tvoření si užili.

Paní vychovatelka Úrubová a Plšková se svými žáky upekli ve školní družince brambory na plechu. To byla dobrota!

Žáci z družiny paní vychovatelky Plškové naplnili čtyřlitrovou láhev bramborami a všichni hádali kolik je v ní brambor. Ze 124 žáků ani jeden žák nebo žákyně neurčili správně, že v láhvi je 41 brambor. Proto bylo oceněno 8 žáků, kteří hádali počet brambor v láhvi 40. Odměna však není důležitá. Důležité je získání znalostí, prohloubení dovedností, rozvoj komunikace a interakce mezi žáky. A v neposlední řadě relaxace a spokojenost žáků školní družiny. Myslím, že to se povedlo a zároveň jsme si všichni užili spoustu legrace. 

Mgr. Marcela Plšková

Sbírka pro Útulek 2023

I letos jsme navázali na mnohaletou tradici s pomocí opuštěným zvířátkům v nouzi, tudíž vyhlásili v pátek 29.září Sbírku granulí, polštářků, starých ručníků, piškotů, případně vhodných hraček pro pejsky a kočičky v Útulku na Vršavě. Navíc děti ze školních družinek nakreslily obrázky pro výzdobu výběhů. Celý říjen mohly děti z naší školy shromažďovat výše uvedené a nosit p.Leciánové, následně každý pátek v rozhlase proběhlo vyhodnocení , kupa věcí se nádherně rozrostla. Celou ji odvezla pracovnice Útulku ve čtvrtek 2. listopadu a následovalo poděkování všem dětem, které něco přinesly.

I já se připojuji

Jana Leciánová, vychovatelka

Podzimní čarování

Letos si během podzimních měsíců užíváme opravdu spoustu sluníčka a vysokých teplot. Už jsme s dětmi soutěžili v kroketu, hráli jsme fotbal a vybíjenou, stavěli jsme hrady z písku a hráli jsme si na zahradě s kamarády ze ZŠ Komenského II. Teď jsme využili barevného listí k výrobě nádherných růží, které udělají našim maminkám nebo babičkám určitě radost. Také si děti vytvořily stromy se zvířátky a třpytivé pavučiny se strašidelnými pavoučky. V kostýmech, které si děti užívaly celé úterý jsme si zahráli i spoustu her a udělali jsme si i mini diskotéku. Děti z oddělení paní vychovatelky Úrubové a Plškové si společné odpoledne vždy užívají plnými doušky a už se moc těší na další dny plné zábavy a vyrábění.

Zdeňka Úrubová vychovatelka ŠD

Halloweenské tvoření

Dnes jsme si s dětmi v družině povídali o blížícím se tajemném svátku Halloween. Řekli jsme si, že vychází z keltské tradice a jak se slaví nyní. Mezi symboly Halloweenu patří vyřezané dýně se svíčkami uvnitř. Děti si vyrobili dýně podle své vlastní fantazie. Dýně se nám moc povedly a práci jsme si společně užili a těšíme se na další tvoření.

Jana Zajíčková

vychovatelka

NETRADIČNÍ DRAKIÁDA

V pátek 20. 10. si děti z družinek paní Maňáskové a Leciánové užily soutěžení v netradiční DRAKIÁDĚ. Po rozřazení do družstev, jsme začali soutěžit. Nejdřív jsme vytvořili krásné barevné draky z vršků od PET lahví a pak jsme se všichni proměnili v draky. Následovaly soutěže v dračí síle, kdy děti běžely s novinami na těle, pak jsme natrénovali dračí let s novinami na roztažených rukou a nakonec nás čekala zkouška v dračím přeskoku. Všem našim „drakům“ se soutěžení moc líbilo a čekala je i sladká odměna.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Návštěva Útulku

Nádherné slunečné, i když chladné podzimní odpoledne ve středu 18. října 2023 bylo dnem vhodným pro návštěvu Útulku pro opuštěná zvířata na Vršavě pro děti ze školní družiny p.Leciánové. Vybavily se několika pamlsky pro zvířátka, nádhernými barevnými výkresy i od ostatních dětí zbylých družinek a hlavně obrovitánskou chutí a těšením se na nové čtyřnohé kamarády. Statečně absolvovaly pěšky po cyklostezce trasu a ještě před vstupem do areálu se od p. vychovatelky dověděly, kde se tam převážně pejsci a kočičky berou a byly poučeny i z bezpečnostního hlediska, jak se chovat. Ještě společná fotečka a hurá dovnitř. Tam už je svým štěkotem vítali pejsci, kočičky si je spíše zvědavě prohlížely. Ochotná a vstřícná paní ošetřovatelka je skvělou formou seznámila s klienty svého zařízení, provedla nás, poděkovala i za sbírku od všech dětí naší školy, která bude ukončena za 3 dny a teprve následně odvezena. U6 teď se těší, že s některými dětmi a jejich dospělými průvodci se co nejdříve znovu setká.

Jana Leciánová

vychovatelka

Letí dráček, letí drak

Děti od paní vychovatelky Plškové a Úrubové pojaly letošní drakiádu netradičně. Barevné dráčky s dlouhými ocásky si vylepšily o sladkou tečku. Duhoví draci dostali krásná jména a děti si s nimi užily spoustu legrace. Někdo si nesl domů celou dračí rodinu a draci mezi sebou závodili v létání do výšky a v dračím sprintu. Tvořivé odpoledne bylo skvělé a my se těšíme na další hry s kamarády.

Vychovatelka Zdeňka Úrubová

Podzimní dovádění v krytu

Žáci z družiny paní Frkalové a paní Zajíčkové si společně zasoutěžili v pohybových disciplínách. Nejprve bylo potřeba vybrat kapitány a rozdělit se do družstev, poté se mohlo začít. V soutěži se objevilo několik zajímavých úkolů na přesnost, rychlost, týmovou spolupráci a jiné zajímavé aktivity, při kterých si žáci protáhli svá tělíčka, procvičili bystrost a tělesnou zdatnost. Všichni si soutěž moc užili, skvěle se pobavili a už se těší na další společnou akci.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Strašidelné plechovky

Paní vychovatelka Plšková dostala plnou krabici plechovek, kterým jsme s dětmi vdechli nový život. Školní družiny paní Plškové a Úrubové se sešly na školním dvorku, kde si užívaly nádherný pátek plný sluníčka. Halloween se blíží a tak téma výzdoby bylo jasné. Během celého odpoledne si děti vyrobily spoustu plechovek které zdobili duchové a oranžové dýně. Letošní podzim našim aktivitám venku opravdu přeje a my si tak můžeme společné chvíle s barevným listím kolem nás naplno užívat.

LISTOHRÁTKY

Děti z naší družinky si tento týden hrály a tvořily s přírodninami. Vytvořili jsme krásné obrázky z listů různých stromů. Děti vykouzlily z listů krásné víly, lvy, ježky, motýlky, pávy, slunce, stromy a tanečnice. Dětem se práce moc vydařila.

Jana Maňásková

Vychovatelka ŠD

Halloweenské lampionky

Děti od paní vychovatelek Úrubové a Plškové se už moc těší na strašidelné opékání. Abychom na naší nové školní zahradě vykouzlili tu správnou atmosféru, bylo potřeba, aby děti společně vyrobily krásné a trochu strašidelné dekorace. Barevné papírové lampionky visely na stromech a na plotě a kolem chodníčků na nás vykoukli duchové. Ve čtvrtek se u táboráku můžete sami přesvědčit, jak se nám dekorace vydařily a užít si příjemné podzimní odpoledne.

Skauti u nás ve družině

Dnes nás přišli navštívit skauti ze Zlína. Je to již mnohaleté tradice a nám i dětem se to vždy líbí. Letos si děti společně se skauty poskládaly skvělé vlaštovky, se kterými soutěžily a užily si spoustu legrace. Děti se naučily novou hru na bombu a štít a zahrály si stříhacího hada. Rybičky a rybáři byli skvělou tečkou na závěr odpoledne. Všichni jsme se skvěle bavili a užívali jsme si podzimního sluníčka. 

Projekt Podzimní listy

Celým tímto týdnem se ve školní družince p.Leciánové prolíná projekt Podzimní listy. Protože většinu účastníků tvoří prvňáci, procvičili nejprve své šikovné prstíky při dokreslování osově souměrných lístků, přičemž jsme si zároveň řekli, z jakých stromů pocházejí. Na každodenní vycházce při nádherném teplém počasí p. vy\chovatelka upozornila děti na změny v přírodě a zároveň zpomalení procesu barvení listí na stromech. Na ně se díky tomuto budeme muset evidentně ještě několik týdnů počkat. Letos bohužel ještě podzim nezbarvil ani listy popínavých rostlin, jimiž se jinak pyšní už o měsíc dříve. A jelikož prvňáčci jsou moc šikovní, dostali v úterý 3. října od p. vychovatelky předkreslený papírový věnec. Ten si pečlivě vykreslili, následovalo opatrné vystřižení za dodržování bezpečnostních pravidel, výběr ze 4 tvarů a druhů listů, jež čekaly rovněž na domalování podle fantazie dětí. Pak opět listy vystřihly, nalepily na věnec a aby výsledek byl co nejlepší, efekt završily papírovým žaludem na zvolené místo na korpusu. Všechny se snažily na maximum i proto, že si mohly hned výtvor odnést domů na výzdobu. S listy ovšem ještě nekončíme, zkusíme si z nich vyrobit třeba i dráčky.

Zkuste to třeba i Vy podle naší fotografie.

Jana Leciánová, vychovatelka

Čokoládový týden

Letos jsme naši družinku začali opravdu sladce. Celý týden byl ve znamení čokolády. Vyprávěli jsme si o tom, jak se dělá čokoláda, od sklizně kakaových bobů až po samotnou výrobu čokolády. Vše jsme doplnili zajímavými videi a vyrobili jsme si vlastní originální přebal na čokoládu. 13. 9. jsme si připomněli Mezinárodní den čokolády. V zábavném vědomostním kvízu o sladkou odměnu jsme se například dozvěděli, jaké jsou hlavní suroviny pro výrobu čokolády, zda je čokoláda zdraví prospěšná, nebo co víme o bílé čokoládě. Vše jsme doplnili o píseň s pohybem „Čokoláda“ a na závěr týdne nás čekala v družince i výroba belgické čokolády, do které jsme si namáčeli různé druhy ovoce.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Zpívá celá družina

V pátek 15.9.2023 se sešly děti z družin pí. Zajíčkové a pí. Frkalové. Rozdali jsme dětem družinové zpěvníčky a začali jsme zpívat. Děti vybraly písničky, které mají rády. Ke zpěvu jsme přidali i pohyb a společně jsme se naučili krásné nové písničky. Společný čas jsme si moc užili a těšíme se na další akci.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Sbírka pro Útulek

Mnoho let nazpátek zpříjemňují děti naší školy bezútěšný život zvířátkům v nouzi v Útulku na Vršavě alespoň malými pamlsky, granulkami, plyšovými hračkami, případně něčím heboučkým na odpočívání. Letos vyhlásila p. vychovatelka Leciánová Sbírku v rozhlase uplynulý týden s tím, že bude každotýdenně vyhodnocována ve školním rozhlase a ukončena zhruba v půlce měsíce října. Navíc průběžně děti ze všech oddělení školních družin namalují obrázky, které následně ty od p.Leciánové předají při osobní návštěvě Útulku k jeho výzdobě. V úterý 19. září se právě ony pustily s chutí do práce, vzhledem k tomu, že jsou to hlavně prváčci, snažili se ze všech sil a výsledek jejich práce můžete zatím posoudit níže.

Věřím, že i do letošní Sbírky se zapojí hodně skvělých dětí a výsledek v každém případě bude stát za to.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Hrátky s papírem

Žáčci z družiny paní Frkalové a Zajíčkové se sešli na společné tvoření s papírem. Všichni dostali na výběr ze dvou možností – parník nebo skládanku Nebe, peklo, ráj. Většina z nich nakonec zvolila obě varianty. Poskládané výrobky si žáčci ozdobili a poté si s nimi hráli. Všem se tvoření moc líbilo a už se těší na další společnou akci.

Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

RETRO TÝDEN + KULIČKIÁDA

Celý týden v družinkách paní Leciánové a Maňáskové proběhl v duchu retro. Povídali jsme si s dětmi o tom, co znamená slovo retro a jak si hrály naše babičky. V krytu jsme odhalili kouzlo PROMÍTAČKY, která nám pomocí diapozitivu přiblížila několik klasických českých pohádek neopakovatelnou formou. Děti se mohli ohmatat a vyzkoušet retro hračky například RUBIKOVU KOSTKU, VĚŽ, hru LOGIK, MAGNETONOVÉ KAZETY, HADA, KRASOHLED, BERUŠKOVÉ DOMINO…Hráli jsme hru s „céčky“ ČÁRU a „PŘEVLÉKANOU“ s provázky. Vyrobili jsme si retro hru „ HOP, KULIČKO DO KELÍMKU“, četli jsme si původní časopis ČTYŘLÍSTEK a oživili jsme si pohybové hry HONZO VSTÁVEJ a SKÁKÁNÍ PŘES GUMU. Jako zlatý hřeb tohoto týdne byla mezidružinová akce KULIČKIÁDA, ve které děti soutěžily ve cvrnkání kuliček. Ty nejlepší pak byly odměněny diplomem a balíčkem s překvapením. A jak se to dětem líbilo?

Zeptejte se jich …..

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Hrátky s kamarády ze ZŠ Komenského II

Dnes jsme slunečné odpoledne trávili na naší krásné školní zahradě. Nejlepší zábavou pro děti je hra a těch nás dnes čekala velká spousta. Děti stavěly z písku hrady a tunely, hrály si na obchod a na cukrárnu a využily i oblíbené skluzavky. Motání bambulek všechny nadchlo a tak děti tvořily barevná klubíčka. Slunečné počasí jsme si všichni společně užívali a dokonce jsme postavili i malé domečky pro skřítky.

Těšíme se, až se podíváme za novými kamarády o jejich družiny.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠD