Aktivity ŠD 2023/2024

Dáreček pro maminky

Před několika dny se sešli žáčci z družiny paní Frkalové, paní Maňáskové a paní Leciánové, aby společně vytvořili drobné dárečky pro své maminky ke Dni matek. Tentokrát se vyráběli ptáčci, které žáci ozdobili vybranými látkami a nakonec přilepili z obou stran ke kolíčku, aby se ptáček mohl lépe přichytit. Všem se to moc povedlo a doufáme, že maminkám udělal dáreček velkou radost.

Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Drátkování

V minulém týdnu se sešly družiny pí. Plškové, pí. Šuba a pí. Zajíčkové. Za slunečného počasí jsme si nachystali deky, drátky a korálky a začali navlékat. Během chvilky vznikala krásná barevná srdíčka, kterými děti obdarovaly své maminky.

Děti práce moc bavila a už se těší na další tvoření.

Jana Zajíčková, vyhovatelka

Zpívá celá družina

Tento týden se sešli žáci z družiny pí. Zajíčkové a pí. Maňáskové, aby si společně zazpívali táborové písničky. Pro některé to bude příprava k  táboráku na školu v  přírodě, někteří se naučí nové hity. Nejprve pí. Maňásková naladila kytaru a začali jme zpěvem známých písniček. Potom jsme již zpívali písničky podle přání dětí.

Všichni si zpívání moc užili a těšíme se na další akci.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Hokejbal v ŠD

Česká republika se letos stala pořadatelskou zemí Mistrovství světa v ledním hokeji. Fandit našim hokejistům můžeme již 10. května. Abychom dětem alespoň trošku přiblížili tento náš národní sport, uspořádali jsme ve družinkách paní Maňáskové a Leciánové hokejbalový turnaj. Děti se rozdělily do několika družstev, která spolu soupeřila. Naučila se pravidla i smysl pro fair play. Dětem se hra moc líbila a už teď se těšíme na to, jak budeme fandit našemu národnímu týmu.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Barvy, barvy barvičky

Celý týden si děti mohly nechat namalovat tělovými barvami nejrůznější zvířátka, příšery a cokoli podle vlastní fantazie. Na praxi k nám opět zavítaly velmi šikovné studentky pedagogické školy, které si malování na ruce a obličej dětí moc užily. Mezi oblíbené obrázky patří lištičky, tučňáci a kytičky. Přání dětí byla vyslyšena a občas se objevily i netradiční obrázky, které byly někdy roztomilé a jindy zase trochu strašidelné. V dalších dnech bude tato aktivita v naší družině pokračovat, protože se těší obrovskému úspěchu.

Zdeňka Šuba

Čarohrátky

Čarodějnický týden ve družinách paní Leciánové a Maňáskové jsme završili v nádherném slunečném odpoledni v  úterý 30.dubna 2024čarodějnickými disciplinami 2 družstev. Začali jsme samozřejmě jízdou na koštěti, následoval hod koštětem, přenos kouzelného vejce na tomto čarodějnickém prostředku i šťouchání kouzelného vejce násadou koštěte do vytyčeného prostoru. Vyzkoušeli jsme i hod brkem, jenže spikla se proti nám příroda, tudíž vyzkoušeli jsme přechod čarodějnické lávky s následným slalomem a jelikož se nám završil čas, závěr patřil běhu v sedmimílových botách. Všechny přítomné „čarodějnice a čarodějové“ ukončili Čarohrátky trojnásobným vítězným pokřikem a jen velmi neradi se vraceli do skutečnosti.

Jana Leciánová

vychovatelka

Turnaj v kopané

Letos nám počasí na fotbalový zápas opravdu přálo. ZŠ Komenského II pořádala tradiční fotbalový turnaj školních družin. Letos se zúčastnily tyto školy: ZŠ Komenského I. Zlín, ZŠ Komenského II Zlín, ZŠ Dřevnická, ZŠ Mánesova Otrokovice a 16. ZŠ Zlín. Všechny týmy hrály skvěle a naši sportovci byli na 4. místě. Děti si užily spoustu legrace, potkaly se s kamarády z jiných škol a na všechny hráče čekala i odměna. Náš tým měl i úžasné fanoušky, kteří byli vybaveni mávátky a transparenty s logem naší barevné školy. Zahájení fotbalového turnaje bylo netradiční a velmi krásné. Letos totiž fotbal odstartovaly šikovné mažoretky.

Všem děkujeme za úžasné sportovní odpoledne a těšíme se na brzké shledání.

Zdeňka Šuba

Ruční výroba papíru

Dětem v naší družince se snažíme vštěpovat, jak je důležité zbytečně nezatěžovat přírodu. Tentokrát jsme se zaměřili na recyklaci použitého papíru. S dětmi jsme nejprve natrhali použitý papír na malé kousky. Ten jsme zalili horkou vodou a nechali den rozmočit. Papír jsme rozmixovali a vzniklou hmotu jsme potom usušili. Vznikl nám nový papír. Děti to moc bavilo a spousta z nich si výrobu zkusila i doma. Také zjistili, kolik práce to dá, než se papír zrecykluje.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Netradiční úklid břehu potoka

V pátek 26.dubna se děti ze školních družin těšily na slibovanou tradiční akci ke Dni Země, úklid vybraného úseku Fryštackého potoka v okolí cyklostezky směrem ke sběrnému dvoru. Děti byly „vyzbrojeny“ kromě nadšení pracovními rukavicemi, p.vychovatelky Leciánová, Maňásková ,Zajíčková, Frkalová a Šuba navíc i igelitovými pytli, zopakovali jsme si bezpečnostní pravidla a už hurá na odpad... Nacházeli jsme hlavně umělohmotná brčka a nedopalky cigaret, umělohmotné sáčky, obaly od jídel, konzerv... Pytle se rychle plnily, celkově jsme vysbírali nakonec z téměř obou stran velký pytel. Hrůza.... Děti se svěřily navzájem s nejkurióznějšími „úlovky“, poté jsme pytle podle pravidel odnesli do Sběrného dvora na Zálešné, kde jsme je uložili na určené místo pod bedlivým dohledem přítomných. Děti byly velmi spokojené, celou zpáteční cestu probíraly zážitky a některé možná zážitek zopakují i s rodiči.

To bylo nezapomenutelné odpoledne.

Jana Leciánová

vychovatelka

Den Země

Děti ve družině paní Plškové a Šuba si povídaly o planetě Zemi. Dozvěděli jsme různé zajímavosti a každý vytvořil vlastní otisk naší planety. Kolem planety Země se dětem rozzářila velká spousta krásných hvězd a hotový výrobek se třpytí na všechny strany. Ještě se budeme věnovat povídání o tom, jak se o naši planetu můžeme starat a co uděláme pro to, aby příroda kolem nás byla stále krásná.

Zdeňka Šuba

Vyrábíme mávátka na fotbalové utkání

V pondělí 29. dubna 2024 se uskuteční Turnaj v malé kopané pro žáky 2. a 3. ročníku ZŠ o pohár školní družiny ZŠ Komenského II. Proto se sešli žáci z družiny pí. Zajíčkové a pí. Frkalové, aby se s dětmi na tuto událost připravili. Nachystali jsme si barevný krepový papír, špejle a izolepu. Žáci nastříhali pestrobarevné proužky a začaly tak vznikat kouzelná a veselá mávátka.

Děti si práci moc užily a už se těší na fotbalové utkání, kde budou svoje spolužáky povzbuzovat.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Kouzelné obrázky

Děti od paní vychovatelky Plškové a Šuba si vyrábí obrázky, které jsou vidět jenom někdy. Ptáte se, jak je to možné? Odpověď je snadná, protože obrázky jsou kouzelné. Obrázky jsou na všechna možná témata a děti zapojily všechnu svoji fantazii a kreativitu. K tomu, aby se obrázek objevil je potřeba ještě vlastnoručně vyrobená baterka. Všechny obrázky jsou úžasné a ještě jich určitě, velká spousta vznikne.

Zdeňka Šuba

Vyrábíme MAŇÁSKY

Tento týden byl v naší družince ve znamení divadla. Ušili jsme si vlastní prstové maňásky z flisu. Taky jsme si ve skupince vyrobili loutky z papíru včetně kulis a zahráli jsme si dvě krásné pohádky – Tři prasátka a Červená Karkulka. Děti opět projevily svou kreativitu i herecký talent.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Maňáskové divadlo v ŠD

Dne 16. 4. 2024 se děti z družinky paní Maňáskové a Leciánové společně potkaly na Maňáskovém divadle Šikulka, které za námi přijelo s programem přímo do naší školy. Pro víc než polovinu dětí to byla první zkušenost s tímto druhem divadla. Paní Bílková a její kolegyně si pro děti připravily tři krásné pohádky. První pohádka byla o tom, jak se zachovat při setkání s cizími lidmi a jak může být nebezpečná neposlušnost. Zazněla zde slova jako šikana a kyberšikana, a bylo vidět, že dětem toto téma není cizí a potřebují se o něm bavit. Druhá pohádka „O bráškovi a umíněné sestřičce“ citlivým způsobem učila děti lásce a správnému pohledu na nového člena rodiny, nežárlit, pomáhat si a vidět v něm nového kamaráda. Třetí veselá pohádka plná písniček, děti zábavnou formou poučila o hygieně a mytí rukou. Dětem se divadlo moc líbilo a ještě dlouho jsme si povídali o ponaučení, které z pohádek plynulo. 

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Čokoládový mls

Děti od paní Úrubové a Plškové si zahrály na cukráře a cukrářky. Zdobily úžasné čokoládové bábovičky, na kterých si i pochutnaly. Někdo donesl svoji bábovku domů rodičům nebo sourozencům, ale někdo prostě neodolal. Ke zdobení děti použily cukrové zdobičky, perličky a motýlky. Bábovičky hrály všemi barvami a tvoření se všem moc podařilo.

Zdeňka Úrubová

Hravé odpoledne s Desítkou

Ve středu 10. dubna se vydaly děti ze družinky p.Leciánové za novými kamarády do družinky na Základní školu Dřevnická. Přivítali nás tam prváci se třeťáky, s nimiž si děti hned vyzkoušely svoji paměť a fantazii při zábavných hádankách. Následovalo smíšení do dvou družstev, jedno se vydalo na chodbu školy, kde byla připravená veselá pohybová trať Ruce,nohy, dřepy, výskoky, otočky, kliky. Ta oslovila zejména naše děti, ale na nejvyšší míru si ji užily i „domácí“. Druhá polovina zatím soutěžila ve družině v barevném vrškování. A jelikož zábavy není nikdy dost, na družinovém hřišti připravila „domácí“ p. vychovatelka kartičkový přírodovědný kvíz s obrázky, v němž prváci odkrývali zvířecí kamarády a ty starší čekalo běhání se skládáním abecedy do řetězu z umělohmotných zátek. Na závěr si všichni společně zahráli hru Pastička na myši, u níž se také báječně bavili a jen neradi se po vzájemném potřepání rukou rozloučili se slibem : příště u nás na čtverce….

Jana Leciánová

vychovatelka

Jarní rýmování

Žáci z družiny paní Frkalové a paní Zajíčkové se sešli na zahradě, kde si ve skupinkách zahráli na básníky. Všichni dostali stejné zadání – vymyslet básničku, ve které se musí objevit slova jaro a květina. Všichni se moc snažili a výsledkem byly rýmy, krátké verše, ale taky krásné básničky. Vítězná básnička, kterou složila Lilianka Gajdošíková 2.B s Alinkou Lavrynets 2.B a Samem Stodůlkou (1.A) zněla:

Brouček leze na kytičku

Brouček leze na kytičku,

potkal malou včeličku.

Kdepak lezeš malý broučku

po velkém paloučku?

Aha už to mám,

lezeš domů k nám.

Ale kdepak, nenene,

lezu k mámě do postele.

Ty nechceš jít domů k nám?

nemůžu, moc práce mám.

Brouček leze na kytičku,

jaro ho šimrá po tělíčku.

Všichni si rýmování moc užili, po vyhodnocení žáčci dostali malou odměnu a už se těší na další společnou akci.

Simona Frkalová - vychovatelka ŠD

Domečky se zahrádkou

Děti od paní vychovatelky Úrubové a Plškové vyráběly vlastní domečky se zelenou zahrádkou. Netradiční vesnička vyrostla během chvilky a už se všichni moc těšíme, až nám řeřicha zezelená a vyroste. Tato aktivita děti moc bavila a všichni si vzpomněli, jak jsme na Velikonoce sázeli osení do ozdobných květináčů. Domečkům děti udělaly barevné zdobení a u některých dokonce svítilo sluníčko.

Zdeňka Úrubová

Odemykání lesa

V pátek 5. dubna obnovily děti ze školních družin paní Leciánové a Maňáskové tradici Odemykání lesa. Příhodný se pro ně stal tentokrát kousek lesa nad fotbalovým areálem na Vršavě. Pomocí 4„kouzelných“ klíčů a zvoleného zaříkávání 4 vybrané děti „odemkly“ les, aby nám následující měsíce otevřel svoji náruč pro naše aktivity. Hned na to si děti ve skupinkách vybraly svá místečka, aby podle fantazie vybudovaly nádherné domečky, což můžete posoudit z následujících fotografií. Nechtělo se jim odcházet, ale následující dny nás čeká spousta dalších aktivit, takže hurá na ně.

Jana Leciánová

vychovatelka

Jarní tvoření v Domovince

V rámci projektu Přátelství napříč generacemi, jsme s dětmi opět zavítali do centra pro seniory. S dětmi si babičky a dědečci vyrobili krásná hnízdečka s barevnými ptáčky. Tuto vlastnoručně vyrobenou závěsnou dekoraci si mohou zavěsit doma nebo s ní někoho obdarovat. Tato spolupráce je naprosto skvělá a děti i senioři si to společně velmi užívají. Dokonce jsme dostali pozvání na jejich krásnou zahradu, kde si společně zahrajeme hry s padákem a povíme si něco o zahradničení.

Zdeňka Úrubová

Pěstitelské pokusy

Prváci a několik čtvrťáků ze školní družiny p. Leciánové se pokusí vypěstovat na prvním vyvýšeném záhonu od zahrady školní družiny svoji vlastní úrodu. Podaří se jim to ? O tom vás všechny budu ještě informovat, nicméně první rázný krok byl učiněn v pátek 22. března odpoledne, kdy nám příjemné počasí umožnilo pustit se do práce. Děti se těšily, s elánem sobě vlastním si nasadily přinesené pracovní rukavice, aby mohly pečlivě od plevele vyčistit záhon a následně pomocí motyček jej připravit k sázení. K dispozici od p. vychovatelky dostaly 30 sazeniček bílých a fialových kedluben a 2 keříky tyčkových rajčátek – žlutých hruštiček a mini. Ty byly brzy na vytypovaných místech v zemi, zbývalo je ještě zalít. Paní vychovatelka děti seznámila s pracovním postupem následných dnů a několika týdnů a teď už nám musí trochu pomoci i počasí, které je letos nádherné.

O výsledku budeme samozřejmě informovat.

Jana Leciánová

vychovatelka

Zábavný BESIP

Děti se dnes seznámily s pravidly silničního provozu. Někdo se na chvíli stal přechodem, jiný autíčkem a někdo dokonce semaforem. Každý přispěl vlastními zkušenostmi z cesty do školy, jak je důležité dobře se rozhlédnout a po které straně se správně chodí. Odpoledne bylo plné zábavy, různých dopravních situací a bezpečnostních prvků. Děti si odnášely nové vědomosti a úžasné reflexní medvídky. Po přednášce si děti ještě povídaly o tom, kdo má jaké kolo nebo koloběžku a kam na nich jezdí.

Zdeňka Úrubová

Velikonoční jarmark školní družiny

Školní družinka při ZŠ Komenského I. tak jako již po několikáté uspořádala velikonoční jarmark výrobků žáků školní družinky a kroužků školní družinky. V úterý 19. března 2024 se na dvorku školy objevily dva krásné zelené stany a pod nimi stolečky plné výrobků z papíru, hedvábí, drátků, bavlnek, keramiky, dřeva, vaty a dokonce i zelené osení a sladkosti. Žáci, maminky, babičky a dokonce i tatínkové a dědečkové obdivovali zručnost všech, kteří se na výrobcích podíleli. Jedna maminka poslala nazdobené perníčky, jiná háčkované slepičky nebo domácí med. Paní vychovatelky doma také něco vyrobily, ale nejvíce se na krásných výrobcích podíleli samotní žáci. Počasí nám celkem přálo a dokonce vykouklo i sluníčko. Velikonoční jarmark jsme si užili, společně si povídali a těšili se na svátky jara.

Mgr. Marcela Plšková

vedoucí vychovatelka

BESIP ve školní družině

Pravidly silničního provozu se musíme bez vyjímky řídit všichni, proto je důležité je znát, ale umění seznámit děti s nimi zábavnou, poutavou formou ovládá málokdo. Mezi ně bezesporu patří lektor zlínského Besipu pan Zdeněk Patík, který za prvními dvěma skupinami dětí přišel v pátek 15. března vyzbrojen dobrou náladou, dopravními značkami, ale i netradičními převleky za dopravní značení a dopravní prostředky pro malé účastníky besedy. Zhruba ve 13.00 hodin pro nás všechny začalo neopakovatelné odpoledne, v němž si děti odlehčenou formou připomenuly poznatky z chování v dopravním provozu kolem sebe, dozvěděly se i nějaké novinky, zasmály se a dokonce si zahrály v převlecích na situaci na silnicích, díky čemuž se budou ve skutečném provozu určitě lépe orientovat. Řídit se heslem „vidět a být viděn“ nám napomohou reflexní vesty a nálepky, které jsme dostali, dopravní laminované značky nám pomohou zdokonalit se na silnicích i chodnících. Kéž by takovýchto lektorů na svém místě bylo více. Na jeho slova si určitě brzy vzpomeneme a vždy jen v dobrém. 

Jana Leciánová

vychovatelka

Návštěva v Knihovně Díly

Březen se pyšní titulem Měsíc knihy, i proto domluvila p. vychovatelka dětem ze svého oddělení školní družiny návštěvu nejbližší pobočky knihovny. V pondělí 18. března se vydaly prozkoumat jejím taje na Díly, tedy nedaleko naší školy. Čekala nás jako vždy velmi vstřícná knihovnice paní Zemánková, která děti nejprve po usazení seznámila s prostorami a pak už následoval přehled jednotlivých oddělení a zároveň objasnění významu(např. beletrie, vědecká literatura, encyklopedie…) formou blízkou myšlení prváčků. Následně si mohly děti prohlédnout přichystané knížky spolu s výkladem, vyzkoušet svoje myšlení na přichystaných kvízech a pak už je čekala přímá prohlídka s nahlížením do jimi vybraných knih. Jistě v některých z nich se probudila touha po dalších vědomostech a dobrodružstvích, která mohou najít právě v některé z knihoven. A i o toto jde. Takže příště už děti samy nebo s rodiči, hurá do knihovny.

Jana Leciánová

vychovatelka

Sférické kino

Opět po roce se v naší škole uskutečnilo sférické kino. Žáci si mohli vybrat ze čtyř různých vzdělávacích filmů. V tom prvním nás dva nerozluční kamarádi Barney a Beenie vzali na dobrodružnou výpravu do podmořské říše. V dalším filmu jsme se s tučňákem Jamesem a jeho kamarádem ledním medvědem vydali na putování hlubokým vesmírem. Zula hlídka nás zavedla za zkamenělinami a dozvěděli jsme se zajímavosti o vývoji života na naší planetě a poslední film nás seznámil s tím, jak funguje naše tělo. Všem se promítání moc líbilo a už se těšíme až nás zase někdy sférické kino navštíví.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

TRÉNINK MOZKŮ

V pondělí 11.3. byl u nás ve družince ve znamení Evropského dne mozků a tak jsme se rozhodli si potrápit mozkové závity. Nejprve jsme se rozdělili do dvou družstev a určili si svého kapitána. Vše bylo připraveno a mohli jsme začít. Jako první soutěž nás čekal „nákupní seznam“, kdy bylo úkolem si zapamatovat co nejvíce věcí z nákupního seznamu a získat tak pro své družstvo cenné body. Pak již naši kapitáni mohli ukázat svou výmluvnost ve hře s názvem „kartičky“. Všichni účastníci pak překvapili svými výkony ve hře „přesmyčky“, kde bravurně zvládli rozluštit názvy měst. Na závěr nás čekalo hádání známých osobností „kdo já jsem“. Děti měly za úkol zjistit utajenou osobu pomocí otázek, na které šlo odpovědět pouze „ano“ nebo „ne“. Poznávaly tak významné osobnosti České republiky z různých oblastí života. Do her jsme se ponořili tak, že se nikomu nechtělo končit, ale čas byl bohužel proti nám. A tak nezbylo, než na konci jen zvolat, „sláva vítězům a čest poraženým“.

Jana Maňáková

vychovatelka ŠD

Schůzka vedoucích vychovatelek na naší škole

Vychovatelky z celého kraje se sešly na schůzce, která se konala ke Krajské výtvarné soutěži. Tu pořádala naše školní družina. Společně jsme také naplánovaly akce, které chceme v letošním roce uskutečnit. Na ZŠ Komenského II. proběhne turnaj v kopané, kam dorazí i malé mažoretky ze školní družiny při ZŠ Okružní. A možná navštívíme školní družinu v Otrokovicích. Příjemné dopoledne v naší školní družině rychle uběhlo a všechny se již těšíme na další schůzku. Ta proběhne ve školní družině při 16.ZŠ.

Marcela Plšková a Zdeňka Úrubová

Dílnička s rodiči

Ve čtvrtek odpoledne 7. března 2024 byla připravena ve školní družině p.Leciánové Dílnička pro rodiče aktuálně k následnému svátku. Přihlášené děti se těšily celé odpoledne na daný okamžik. Ten nastal po 15.00 hodině, kdy postupně přišly maminky a dokonce i jeden tatínek. Čekaly na ně šablony a výtvarné pomůcky na výrobu přáníček. Všichni si vybrali podle svých představ, s chutí se pustili společně do práce, přičemž pod rukama dětí vznikala postupně nádherná, neotřelá, originální přáníčka, která následně určitě potěší příjemkyni. Akce byla výborná i k probrání témat mezi rodiči navzájem či rodiči a p. vychovatelkou. Poslední maminka s dcerou odcházela až po 17.00 hodině a už teď mohu konstatovat, že se rozhodně nejednalo o poslední takovéto společné odpoledne.

Jana Leciánová, vychovatelka

Jarní sportování s netradičnín náčiním

Na školním dvorku se sešly družiny pí. Zajíčkové, pí. Frkalové a pí. Maňáskové, aby si společně užily hezké počasí a vyzkoušely nově zakoupené sportovní náčiní pro děti. Děti se s vybavením seznámily formou soutěží na jednotlivých stanovištích a užily si pobyt na čerstvém vzduchu. Následně byly odměněny drobnou sladkostí.

Těšíme se na další společnou akci.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Děti tvoří k MDŽ

U paní vychovatelky Plškové a Úrubové se v úterý proměnily třídy družin v rozkvetlou zahrádku plnou tulipánů. K výrobě netradičních přáníček děti potřebovaly i dýhu, která je velmi oblíbeným materiálem při pracovních činnostech. Tulipány děti měly v nejrůznějších barvách a na papírové květináče napsaly pro maminky a babičky krásná věnování. Teď už jsou přípravy na vítání jara v plném proudu a s dětmi se moc těšíme na sluníčko a dovádění na zahradě mezi opravdovými tulipány.

Zdeňka Úrubová

Handicap hrátky

Ve středu 28.února odpoledne navštívily děti ze školních družinek p.Leciánové a Maňáskové pomyslně okrajově svět našich spoluobčanů s handicapem. Bylo třeba si ujasnit základní pojem a následně jsme se „ponořili“ do daného světa. Některé děti si až nyní uvědomily, že není samozřejmostí to ,co bylo dáno do vínku jim, že ale lze žít i s postiženími a na vlastní kůži si vyzkoušely alespoň okrajově, jaké by to bylo, pokud by měly zkusit některý pro ně neobvyklý pohyb. Nejdříve jsme si představili svět nevidomých, na příkladech z praktického života okolo nás včetně přepravy MHD, následovala 1. zkouška : zdolání trasy se zavázanýma očima ztížená o překonání překážek, přičemž velmi podnětné bylo vyhodnocení ze strany dětí. 2. zkouška : zdolání trasy s míjením a překážek a následná orientace za hlasem navigátora, včetně jeho nalezení: zkouška č.3 : revize sluchu – děti měly pojmenovat zvuk, který navnímaly se zavřenýma očima, nakonec si všichni zkusili odmyslet ruce a namalovat na papír sluníčko s tužkou v puse, následně měsíc s tužkou mezi prstama na noze Bohužel se čas opět postavil proti nám, tudíž jsme si nevyzkoušeli spoustu dalších zajímavých pokusů, např. psaní opačnou rukou, ale můžeme si to ještě vyzkoušet individuálně. Přítomní odcházeli nabýtí dojmy a nadšením, že mohou žít ve svém světě.

Jana Leciánová

vychovatelka

Hádanky plné písniček

První den po jarních prázdninách se děti od paní vychovatelky Úrubové a Plškové vydaly na školu Komenského II. Paní vychovatelka Michaela si pro děti připravila skvělou hru s písničkami. Děti si ve družstvech zazpívaly spoustu písniček, některé byly velmi známé, jiné byly pro někoho zcela nové. Úkolem bylo zazpívat kousek písničky kde je například barva nebo nějaké povolání či zvíře. Během hry si děti užily spoustu legrace a nakonec na ně čekaly krásné magnetky a sladká odměna. Děti si domluvily další společnou aktivitu na školním hřišti a moc se těší na jarní fotbal a jiné sportování.

Zdeňka Úrubová

Bubnování ve družině

Za dveřmi naší družiny se v úterý, 13. února nesly rytmické tóny bubnování, smích a jásot dětí. Se svým hudebním programem k nám přijel pan Štětkář ze sdružení Rytmus pro život. Během hodinového programu nás čekala společná hra na hudební nástroje z celého světa – africké bubny, hudební žáby, tamburíny, „rumbakoule“, hudební vajíčka atd. Děti se zapojily do hudebních a pohybových aktivit formou skupinového bubnování Drum Circle. Přesvědčili jsme se o tom, že hudba, zpěv, pohyb a divadlo je pro nás nejpřirozenější formou odreagování a navození dobré nálady.

Děkujeme za úžasný program i atmosféru

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Masopust – tučný čtvrtek

Celý týden jsme si ve družince povídali o tom, co znamenají zvyky a tradice masopustu a jaký je význam masek v masopustním průvodu. Protože jsme si chtěli i my ve školní družině užít trošku masopustního hodování, připravili jsme si na tučný čtvrtek, neboli „tučňák“, jak se mu lidově říká, tradiční masopustní pokrm – Boží milosti. Děti byly rozděleny do malých skupinek, aby každé z nich mělo možnost udělat si samostatně svůj vlastní pokrm. S nadšením a elánem sobě vlastním válely těsto, vykrajovaly, smažily a obalovaly Boží milosti v cukru se skořicí. Po usmažení je také s chutí snědly, jakoby očekávaly čtyřicetidenní půst.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Zdravé pohoštění

Děti od paní Plškové a Úrubové si v úterý připravovaly ve školní kuchyňce zdravé svačinky. Pro tentokrát jsme s dětmi zvolili obložené chlebíčky ve tvaru srdíček a hvězdiček. Děti si nejprve vykrájely různé tvary z chleba, které namazaly pomazánkou a nakonec obložily šunkou a sýrem. Jako sladkou tečku po svačince si děti pochutnaly na čokorolkách a na croissanech. Příprava ve školní kuchyňce děti moc bavila a určitě ji zase brzo společně využijeme. 

Zdeňka Úrubová

Valentýnské dílničky

Dnes se sešly děti z družin pí. Plškové, pí. Maňáskové, pí. Úrubové a pí. Zajíčkové, aby společně vyráběly z drátků a korálků a zhotovily si také valentýnské přáníčko. Děti si mohly vybrat, jestli to bude náramek nebo náušnice. Vysvětlili jsme podrobný postup a korálkování mohlo začít. Začaly vznikat krásné a různobarevné šperky. Poté se děti přesunuly do vedlejší místnosti a vyrobily si také valentýnské přáníčko. Vše zabalily do celofánu a tak jim vznikly originální dárky pro maminky, babičky či kamarády.

Všichni byli moc šikovní a těšíme se další společnou akci.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Družina má talent

Každý rok si děti připravují pečlivě svá vystoupení, aby se mohly předvést před svými kamarády. Letošní rok byl plný krásného zpěvu, hry na hudební nástroje, tancování a recitace. Zapojily se děti ze všech oddělení školní družiny a užily si tak skvělé odpoledne. Všichni účinkující si odnesli barevné tašky s odměnami a měli velkou radost ze svých podařených čísel. Už teď se nemohou děti dočkat, další společné akce ve školní družině.

Zdeňka Úrubová

Živé pexeso

Krásné počasí a sluníčko lákalo děti z družin pí. Zajíčkové a pí. Maňáskové, aby si na školním dvorku zahráli živé pexeso. Žáci vytvořili dvojice a nacvičili si krátký pohybový útvar. Poté se všichni promíchali a pexeso mohlo začít. Všichni strávili čas s novými kamarády, na čerstvém vzduchu a užili si spousty legrace.

Těšíme se na další akci.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Návštěva Hvězdárny

V úterý 23. ledna se děti ze školní družiny paní Maňáskové a Leciánové společně s rodiči a paní vychovatelkou vydaly na návštěvu Zlínské hvězdárny. V 18 hodin se všichni sešli před hvězdárnou na Lesní čtvrti. Tam děti a rodiče přivítal pan Jiří Vašátko, který se pustil se zanícením sobě vlastním do poutavého výkladu ohledně zajímavostí o planetách, hvězdách, raketoplánech a dalších zajímavostech o astronomii a vesmíru. Dozvěděli jsme se, že povrch Měsíce je černý jako uhlí, že naše galaxie se jmenuje Mléčná dráha, na Venuši prší kyselina sírová a Saturn má prstenec, který je převážně z ledu. Informace prokládal snímky a prostor byl i pro zvídavé dotazy dětí i rodičů. To nejlepší nás čekalo nakonec, díky špatnému počasí alespoň pohled a ukázka fungování skutečného hvězdářského dalekohledu. Příště snad s lepším počasím u hvězdářského dalekohledu.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

PEXESOMÁNIE

Ve středu 17. 1. 2024 proběhlo v našich družinkách finále „Pexesománie“. Děti z družinek paní Maňáskové, Leciánové, Zajíčkové a Fajgarové soutěžily nejdříve ve třídním kole a ti nejlepší pak mohli svoji družinku reprezentovat ve finále. Po pečlivé přípravě ve škole i doma se děti ponořily do karetní hry. Bylo to velice napínavé. Kdo nasbírá nejvíce dvojic? Na společném finále jsme se dozvěděli konečné pořadí a výherci si odnesli krásné ceny.

1. místo - Monička Veselá 3.A

2. místo – Robinek Šeděnka 2.A

3. místo – Karolínka Letochová 3.A a Tomášek Zábojník 1.A

Všem výhercům srdečně blahopřejeme.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Krajská výtvarná soutěž školních družin na naší škole

Školní družina ZŠ Komenského I. vyhlásila krajskou výtvarnou soutěž na téma:“ Moje oblíbená kniha“. Dvacátého třetího ročníku se zúčastnilo 106 obrázků a všechny překvapily svým obsahem i výtvarným projevem. Hlavně proto, že děti v dnešní době milují mobily, tablety, notebooky a chytré hodinky. Přesto se objevily knihy od Ondřeje Sekory, Josefa Lady, různé dívčí romány a samozřejmě i Harry Potter. Porota měla opravdu těžkou volbu, když měla ocenit ty nejlepší. 16.1.2024 proběhla ve 14/15 Baťově institutu vernisáž s předáváním cen vítězům. Zúčastnilo se jí mnoho rodičů, prarodičů i žáků, vychovatelek a hostů. Tak jako každý rok se ukázalo, že všichni malovali s nadšením a radostí. Projevili svou fantazii a to je myslím to nejdůležitější.

Výsledková listina:

ZŠ Mikoláše Alše           ZŠ Dřevnická

Eliška Mořinglová Patrik Dubec

Lucie Svačinová Mark Ionascu

Ema Hubová Karolína horká

ZŠ Okružní ZŠ Otrokovice Mánesova

Aneta Čevelová Laura Vaňharová

Ulyana Babei Monika Malinská

Andrea Vilímková Gabriela Lukešová

ZŠ Komenského II ZŠ Komenského I.

Ema Žůrková Vojta Parkan

Zuzana Pawiňská Sofie Mullerová

Šimon Moravec Jakub Žídek

Mgr. Marcela Plšková a Zdeňka Úrubová

Mráz čaruje

Děti od paní vychovatelky Úrubové a Plškové využily mrazivé počasí ke krásnému pokusu. Do formiček nalily barevnou vodu, kterou nechaly přes noc venku. Druhý den se už děti nemohly dočkat, jestli nám vše opravdu zmrzlo. Děti z formiček vylouply berušky, motýlky, barevné geometrické tvary, tlapky a velké bublinkové kostky. Radost z barevného tvoření byla velká a děti po naší školní zahradě své výrobky rozmístily, aby se na ně mohli podívat i všichni ostatní.

Zdeňka Úrubová

Vyrábíme masky

Vzhledem k blížícímu se masopustu a karnevalu se sešly družiny pí. Zajíčkové, pí. Úrubové a pí. Plškové, aby společně vyráběly škrabošky a různé masky. Děti si vybraly z mnoha šablonek, použily fixy, pastelky, flitry, peříčka a jiné materiály. Pod rukama jim vznikaly nápadité a originální masky.

Společnou práci jsme si moc užili a těšíme se na další.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Tajemné písmo

v pátek 5. ledna 2024 se děti ze školních družin p.Leciánové a Zajíčkové rozhodly objasnit význam slov „Braillovo písmo“. Nejprve své oddělení p.Leciánová pomalounku „ponořila“ do světa lidí s handicapem, v našem případě slepců. Vysvětlila se zvídavostí v očích naslouchajícím dětem, jakým způsobem se tak může stát, přičemž se okamžitě rozvinula z jejich strany dlouhá rozprava o příbězích ze života. Nenásilně přešly k „tajnému“ Braillovu písmu. Na papírových čtvrtkách měly připravena slova, dostaly špendlík, aby mohly tato slova špendlíkem „vydírkovat“ Následně zkusily zavřít oči a přečíst hmatem. Poté dítě se zavázanýma očima muselo převzít z rukou p. vychovatelky umělohmotný kelímek, přejít s ním k umyvadlu a naplnit ho vodou, což mělo u zúčastněných ohromný úspěch. Na chodbě měly zavázané oči trojice a každý sám za sebe měle za úkol dorazit ke dveřím jídelny. Nevěřili byste orientačnímu smyslu zvolených dětí…..

Na závěr následovaly příklady ze života a zhodnocení dětmi, pro něž bylo odpoledne nějaké krátké…..

Jana Leciánová, vychovatelka

Koledování v Domovince

Těsně před vánočními svátky ve středu 20. prosince navázaly děti ze školní družinky p.Leciánové na další tradici, tentokrát zašly zazpívat koledy a tím rozveselit i zpestřit odpoledne dědečkům a babičkám do stacionáře Domovinka. Útulným pokojem zněly jasné hlásky dětí, staroušci se k nim rádi přidali. Děti ještě podle přání na závěr přidaly několik dalších písniček ze svého „repertoáru“, popřály nádherné Vánoce, zdravíčko v novém roce a navzájem jsme si slíbili, že se brzy potkáme znovu.

Jana Leciánová, vychovatelka

Zážitkový adventní kalendář

V naší družince máme v průběhu Adventu kalendář, který nenabízí každý den cukrovinku, ale pomáhá nám užít si předvánoční čekání na Ježíška s dětmi naplno. Každý den na nás čekají zážitky, kterými si zpestříme a zpříjemníme celý adventní čas. Například jsme si vyrobili vlastní adventní kalendář v podobě kapříka, nebo vánoční ozdobu na stromeček z vlny a korálků. Zpívali jsme koledy, nastříhali jsme si Barborky a povídali jsme si o jejich významu, na svatou Lucii jsme si uklidily skříň s hračkami, uvařili jsme si horkou čokoládu a udělali jsme si čajový dýchánek a mnoho dalších aktivit.

Dětem se tyto zážitky moc líbily a společně jsme si to moc užili.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Zdobení stromečku pro ptáčky

Ve pondělí 18.12.2023 se sešli žáci paní vychovatelky Úrubové a Plškové na školní zahradě . Přinesli si s sebou mrkvičky, jablíčka, slunečnicová semínka, lojové kouličky a dokonce i baňky na ozdobení stromečku pro ptáčky. Počasí sice nevypadalo jako před Vánocemi, přesto jsme si zazpívali několik krásných vánočních koled společně s paní asistentkou Petrou Salajovou.

Mgr. Marcela Plšková

Senioři se vrátili do školních let

V letošním roce jsme s dětmi již jednou centrum Domovinka navštívili. Teď v předvánočním čase zavítali senioři k nám do školy. Děti si s paní asistentkou Petrou Salajovou připravily zpěv krásným vánočních koled a dokonce někteří i zahrály na klavír. Společně si zavzpomínali na svá školní léta a děti jim ukázaly, co vše ve družince vyrábíme. Společně jsme se pustili i do tvoření vánočních přání a přitom jsme si pochutnali na sladkém občerstvení a bylinkovém čaji. Děti dostaly od babiček a dědečků sladké vystřihovánky a ony jim na oplátku daly andělská křídla s pralinkou. Projekt přátelství napříč generacemi se setkává s velkým úspěchem a již teď plánujeme další společné aktivity. 

Zdena Úrubová, vychovatelka

Krmíme ptáčky

Žáci paní Frkalové a paní Zajíčkové si v družince povídali o ptactvu. Dozvěděli se, které ptáčky mohou v tomto období v krmítku vidět, čím je bezpečně přikrmovat, ale taky, co by jim mohlo ublížit. Nakonec jsme společně zamířili na školní zahradu ke krmítku, abychom jim nasypali semínka slunečnice. Všichni měli dobrý pocit, že mohli ptáčkům přilepšit a určitě to nebylo naposledy.

Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Čertovské dovádění

V pátek 8. prosince odpoledne se sešly ke tradiční akci děti ze školních družinek p.Leciánové aMaňáskové v krytu a očekávaly co bude následovat. Po „čertovském“ přivítání byly rozděleny do 2 pekelnických týmů a hned si změřily síly v první soutěži , přenášení „čertovských vajíček“ po jednom do svých hnízd a odhadu jejich počtu. Následovalo odnášení vajec zpět mezi čely dvojic „čertíků“. Ale to už čekala „dračí vejce“ a jejich různorodé přemísťování….Jenže i „pekelníkům“čas odkrajuje spravedlivě, než se nadáli, museli končit. Ale jen pro letošek. Celou akci zhodnotili bouřlivým uznalým pokřikem a už teď se těší na další.

Jana Leciánová

vychovatelka

Přátelské fotbalové utkání s 5.ZŠ

Žáci z družin pí. Zajíčkové, pí. Frkalové a pí. Maňáskové se sešli, aby si užili společný čas a zahráli si fotbálek. Dva kapitáni si rozdělili děti do družstev a ostatní povzbuzovali. Utkání jsme si moc užili a těšíme se na další společné zážitky s 5.ZŠ.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Vánoční jarmark školní družiny

Školní družinka při ZŠ Komenského I. tak jako již po několikáté uspořádala vánoční jarmark výrobků žáků školní družiny a kroužků školní družiny. Ve čtvrtek 7. prosince 2023 se na dvorku školy objevily dva krásné stany a pod nimi stolečky plné výrobků z papíru, hedvábí, drátků, bavlnek, keramiky, oříšků, dřeva, vaty a dokonce starých cd nosičů. Žáci, maminky, babičky a dokonce i tatínkové a dědečkové obdivovali zručnost všech, kteří se na výrobcích podíleli. Jedna maminka poslala nazdobené perníčky, jiná ušité panáčky nebo andílky z polínek břízy. Paní vychovatelky doma také něco vyrobily, ale nejvíce se na krásných výrobcích podíleli samotní žáci. V herně školy zároveň probíhala vánoční dílna. Všichni si mohli vytvořit klíčenky oblíbenou technikou diamantového zdobení nebo mýdlové dárečky ve vánočních krabičkách. Na vánočním jarmarku jsme mohli ochutnat čaj i vánoční svařák, k tomu nám hrály krásné koledy a všichni jsme si společně povídali a těšili se na Vánoce. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili jarmarku, podpořili nás svými výrobky a pomáhali s přípravami nebo úklidem.

Krásné výrobky se prodávaly ve škole ještě celý týden.

Mgr. Marcela Plšková

vedoucí vychovatelka

PEČENÍ MEDOVÝCH PERNÍČKŮ

Mezi tradiční aktivity v naší družince patří Mikulášské pečení perníčků, které jsme si ani v tomto roce nenechali ujít. Všichni jsme se s radostí ponořili do přípravy této vánoční dobroty. Nejdříve jsme si uhnětli těsto, pak už jsme se vrhli do válení, vykrajování a pečení perníčků, které krásně provoněly školu. Následovala nejoblíbenější aktivita - ochutnávání. Zbytky sladkých dobrot si děti odnesly domů, aby potěšily své blízké. Práce ve školní kuchyňce patří k oblíbeným činnostem dětí, proto si i pečení perníčků děti užily.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Adventní kalendář

Vánoce se blíží, advent klepe na dveře, proto se žáci z družiny paní Frkalové a paní Zajíčkové setkali, aby si vytvořili adventní kalendář. Z tvrdého papíru žáčci vystřihli tvar vánočního stromečku, nakreslili 24 kulatých baněk, vše krásně vybarvili, očíslovali a nakonec nalepili hvězdu. Všichni si tvoření moc užili, kalendáře se jim moc povedly a teď už jen zbývá proškrtat se adventem až do příchodu Ježíška.

Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Hravé odpoledne s kamarády z 5. ZŠ

Děti od paní vychovatelky Plškové a Úrubové dnes ve svých družinách přivítaly kamarády ze školy, která je hned naproti té naší. Děti si společně hrály, povídaly si, vyráběly vlastní vánoční dekorace a také společně dotvořily přáníčka pro seniory. Spoustu zábavy si děti užily se stavebnicemi, kuličkami a autodráhou. Během odpoledne se vytvořila velká spousta přání a vánočních obrázků. Velkým hitem je nyní tvoření mačkacích zvířátek, která si děti vycpávají vatou. Každý si našel svoji oblíbenou aktivitu a děti se moc těší, až se půjdeme podívat k našim novým kamarádům do jejich družinky.

Zdeňka Úrubová

Adventní zpívání

Včera se sešly děti z družin pí. Zajíčkové, pí. Frkalové a pí. Maňáskové, aby si společně zazpívali. Osvěžili jsme si vánoční koledy a písničky, které jsme dlouho neslyšeli. Společný čas jsme si užili a zpívat budeme určitě dál, každý ve své družince.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Oblíbená hra Dobble

Děti od paní Plškové a Úrubové využily úterní upršené odpoledne na společné hry. Oblíbená hra Dobble má již mnoho podob. Některé kartičky jsou se zvířátky, jiné mají příšerky z Halloweenu a dokonce jsou i s pohádkovými postavami. Děti v různých skupinkách, zkoušely všechny možné varianty této hry a zaslouženě si po vítězných turnajích vybraly odměny. Každý si přišel na své a odpoledne bylo plné smíchu a dobré nálady.

Zdeňka Úrubová vychovatelka ŠD

Levandulový sirup

V rámci týdne zdraví jsme si ve družince povídali o zdravém životním stylu. Řekli jsme si, že je důležité nejen správně a vyváženě jíst, ale i sportovat a odpočívat. Zkusili jsme si vytvořit vlastní zdravý a vyvážený jídelníček. Poslechli jsme si pohádku od Karla Jaromíra Erbena – Otesánek, kterého jsme si pomocí koláže z letáku ztvárnili. Vyrobili jsme si zdravý LEVANDULOVÝ SIRUP, který jsme společně ochutnali.

Všichni jsme si to užili a už se těšíme, co na nás čeká příště.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Dílna v Domovince

Děti od paní Plškové a Úrubové se vypravily i přes deštivé počasí za našimi seniory. Projekt přátelství mezi generacemi jsme začali v loňském roce a letos budeme pokračovat. Děti si společně se seniory vyrobili krásné vyškrabávané obrázky, zazpívali si společně písničku a především si užili spoustu legrace. Obrázky byly pro seniory i jejich pečovatelky velkým překvapením a fantazie všech byla nekonečná. Někdo nakreslil co si přeje pod stromeček, někdo vánoční stromeček a spoustu obrázků zdobili andílci a zasněžené krajiny.

Vychovatelka Zdeňka Úrubová

Hledáme poklad

Letošní podzim plný sluníčka je jako dělaný na společné aktivity v prostorách naší krásné školní zahrady.Téma oblíbeného hledání pokladu pro letošní rok bylo putování po moři. Děti hledaly ztracené mořské živočichy, vracely na mapu odfouknuté ostrovy a luštily zajímavou šifru. Všechny děti si odpoledne moc užily a na konci cestování našly krabice s pokladem. Na fotkách je krásně zachycena nálada, která panovala celé odpoledne a velká radost z nalezených pokladů.

ZdeŇa Úrubová, vychovatelka ŠD

Kytarová družina

Celý týden jsme s dětmi zpívali písničky s kytarou. Zazněly písničky od táborových ohňů i hity z pohádek. Nezapomněli jsme ani na píseň s pohybem Banana. Naše „kytarovka“ byla super a pro velký úspěch ji jistě brzy zopakujeme.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Bramboriáda ve školní družině

Koulela se ze dvora, tááákhle velká brambora. Neviděla, neslyšela, že odněkud ze shora padá na ni závora. Kam koukáš ty bramboro? Na tebe ty závoro. Kdyby tudy projel vlak, byl by z tebe bramborák. Jako každý rok na podzim v naší školní družině probíhá týden, kdy se věnujeme celkem nenápadné, ale velmi důležité plodině – bramboře. Během celého týdne si povídáme o pěstování, historii i důležitosti brambor. Malujeme brambory a soutěžíme napříč družinami s bramborami.

Paní vychovatelka Leciánová si s žáky povídala o vzhledu, růstu, sklizni a druzích brambor. Následně si na školním hřišti zasoutěžili. Žáci bramboru přenášeli mezi koleny, házeli jí na cíl do kruhu a šťouchali bramborou pomocí umělohmotné tyče. Všichni si rádi zasportovali. Paní Zajíčková a její žáci společně tvořili razítka z brambor. Z bramborových tiskátek tiskli ovoce a hříbky na talířek. Rovněž si zazpívali písničku o bramboře a někteří se naučili básničku. 

Ve družině paní Maňáskové žáci prováděli pokusy s bramborou. Nejdříve si vyzkoušeli vyrobit si svůj vlastní bramborový škrob. Pak si bramboru ponořili do různých tekutin a zjistili, že zatímco ve sladké vodě padá ke dnu, pak ve slané vodě plave na hladině. Za tento jev může různá hustota kapalin. Při této příležitosti také žáci objevili Archimédův zákon, když zjistili, že čím větší bramboru ponoří do sklenice, tím víc se zvedne hladina kapaliny, v tomto případě vody.

Žáci z družiny paní Frkalové se zapojili do naší Bramboriády a pomocí fantazie vytvořili krásné figurky z brambor. Na výrobu použili párátka, badyán, hřebíček, rozinky a umělá očička. Během chvíle žáci vytvořili panáčky, ježky, pejsky, rybky a další postavičky. Všem se to moc povedlo a tvoření si užili.

Paní vychovatelka Úrubová a Plšková se svými žáky upekli ve školní družince brambory na plechu. To byla dobrota!

Žáci z družiny paní vychovatelky Plškové naplnili čtyřlitrovou láhev bramborami a všichni hádali kolik je v ní brambor. Ze 124 žáků ani jeden žák nebo žákyně neurčili správně, že v láhvi je 41 brambor. Proto bylo oceněno 8 žáků, kteří hádali počet brambor v láhvi 40. Odměna však není důležitá. Důležité je získání znalostí, prohloubení dovedností, rozvoj komunikace a interakce mezi žáky. A v neposlední řadě relaxace a spokojenost žáků školní družiny. Myslím, že to se povedlo a zároveň jsme si všichni užili spoustu legrace. 

Mgr. Marcela Plšková

Sbírka pro Útulek 2023

I letos jsme navázali na mnohaletou tradici s pomocí opuštěným zvířátkům v nouzi, tudíž vyhlásili v pátek 29.září Sbírku granulí, polštářků, starých ručníků, piškotů, případně vhodných hraček pro pejsky a kočičky v Útulku na Vršavě. Navíc děti ze školních družinek nakreslily obrázky pro výzdobu výběhů. Celý říjen mohly děti z naší školy shromažďovat výše uvedené a nosit p.Leciánové, následně každý pátek v rozhlase proběhlo vyhodnocení , kupa věcí se nádherně rozrostla. Celou ji odvezla pracovnice Útulku ve čtvrtek 2. listopadu a následovalo poděkování všem dětem, které něco přinesly.

I já se připojuji

Jana Leciánová, vychovatelka

Podzimní čarování

Letos si během podzimních měsíců užíváme opravdu spoustu sluníčka a vysokých teplot. Už jsme s dětmi soutěžili v kroketu, hráli jsme fotbal a vybíjenou, stavěli jsme hrady z písku a hráli jsme si na zahradě s kamarády ze ZŠ Komenského II. Teď jsme využili barevného listí k výrobě nádherných růží, které udělají našim maminkám nebo babičkám určitě radost. Také si děti vytvořily stromy se zvířátky a třpytivé pavučiny se strašidelnými pavoučky. V kostýmech, které si děti užívaly celé úterý jsme si zahráli i spoustu her a udělali jsme si i mini diskotéku. Děti z oddělení paní vychovatelky Úrubové a Plškové si společné odpoledne vždy užívají plnými doušky a už se moc těší na další dny plné zábavy a vyrábění.

Zdeňka Úrubová vychovatelka ŠD

Halloweenské tvoření

Dnes jsme si s dětmi v družině povídali o blížícím se tajemném svátku Halloween. Řekli jsme si, že vychází z keltské tradice a jak se slaví nyní. Mezi symboly Halloweenu patří vyřezané dýně se svíčkami uvnitř. Děti si vyrobili dýně podle své vlastní fantazie. Dýně se nám moc povedly a práci jsme si společně užili a těšíme se na další tvoření.

Jana Zajíčková

vychovatelka

NETRADIČNÍ DRAKIÁDA

V pátek 20. 10. si děti z družinek paní Maňáskové a Leciánové užily soutěžení v netradiční DRAKIÁDĚ. Po rozřazení do družstev, jsme začali soutěžit. Nejdřív jsme vytvořili krásné barevné draky z vršků od PET lahví a pak jsme se všichni proměnili v draky. Následovaly soutěže v dračí síle, kdy děti běžely s novinami na těle, pak jsme natrénovali dračí let s novinami na roztažených rukou a nakonec nás čekala zkouška v dračím přeskoku. Všem našim „drakům“ se soutěžení moc líbilo a čekala je i sladká odměna.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Návštěva Útulku

Nádherné slunečné, i když chladné podzimní odpoledne ve středu 18. října 2023 bylo dnem vhodným pro návštěvu Útulku pro opuštěná zvířata na Vršavě pro děti ze školní družiny p.Leciánové. Vybavily se několika pamlsky pro zvířátka, nádhernými barevnými výkresy i od ostatních dětí zbylých družinek a hlavně obrovitánskou chutí a těšením se na nové čtyřnohé kamarády. Statečně absolvovaly pěšky po cyklostezce trasu a ještě před vstupem do areálu se od p. vychovatelky dověděly, kde se tam převážně pejsci a kočičky berou a byly poučeny i z bezpečnostního hlediska, jak se chovat. Ještě společná fotečka a hurá dovnitř. Tam už je svým štěkotem vítali pejsci, kočičky si je spíše zvědavě prohlížely. Ochotná a vstřícná paní ošetřovatelka je skvělou formou seznámila s klienty svého zařízení, provedla nás, poděkovala i za sbírku od všech dětí naší školy, která bude ukončena za 3 dny a teprve následně odvezena. U6 teď se těší, že s některými dětmi a jejich dospělými průvodci se co nejdříve znovu setká.

Jana Leciánová

vychovatelka

Letí dráček, letí drak

Děti od paní vychovatelky Plškové a Úrubové pojaly letošní drakiádu netradičně. Barevné dráčky s dlouhými ocásky si vylepšily o sladkou tečku. Duhoví draci dostali krásná jména a děti si s nimi užily spoustu legrace. Někdo si nesl domů celou dračí rodinu a draci mezi sebou závodili v létání do výšky a v dračím sprintu. Tvořivé odpoledne bylo skvělé a my se těšíme na další hry s kamarády.

Vychovatelka Zdeňka Úrubová

Podzimní dovádění v krytu

Žáci z družiny paní Frkalové a paní Zajíčkové si společně zasoutěžili v pohybových disciplínách. Nejprve bylo potřeba vybrat kapitány a rozdělit se do družstev, poté se mohlo začít. V soutěži se objevilo několik zajímavých úkolů na přesnost, rychlost, týmovou spolupráci a jiné zajímavé aktivity, při kterých si žáci protáhli svá tělíčka, procvičili bystrost a tělesnou zdatnost. Všichni si soutěž moc užili, skvěle se pobavili a už se těší na další společnou akci.

Bc. Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

Strašidelné plechovky

Paní vychovatelka Plšková dostala plnou krabici plechovek, kterým jsme s dětmi vdechli nový život. Školní družiny paní Plškové a Úrubové se sešly na školním dvorku, kde si užívaly nádherný pátek plný sluníčka. Halloween se blíží a tak téma výzdoby bylo jasné. Během celého odpoledne si děti vyrobily spoustu plechovek které zdobili duchové a oranžové dýně. Letošní podzim našim aktivitám venku opravdu přeje a my si tak můžeme společné chvíle s barevným listím kolem nás naplno užívat.

LISTOHRÁTKY

Děti z naší družinky si tento týden hrály a tvořily s přírodninami. Vytvořili jsme krásné obrázky z listů různých stromů. Děti vykouzlily z listů krásné víly, lvy, ježky, motýlky, pávy, slunce, stromy a tanečnice. Dětem se práce moc vydařila.

Jana Maňásková

Vychovatelka ŠD

Halloweenské lampionky

Děti od paní vychovatelek Úrubové a Plškové se už moc těší na strašidelné opékání. Abychom na naší nové školní zahradě vykouzlili tu správnou atmosféru, bylo potřeba, aby děti společně vyrobily krásné a trochu strašidelné dekorace. Barevné papírové lampionky visely na stromech a na plotě a kolem chodníčků na nás vykoukli duchové. Ve čtvrtek se u táboráku můžete sami přesvědčit, jak se nám dekorace vydařily a užít si příjemné podzimní odpoledne.

Skauti u nás ve družině

Dnes nás přišli navštívit skauti ze Zlína. Je to již mnohaleté tradice a nám i dětem se to vždy líbí. Letos si děti společně se skauty poskládaly skvělé vlaštovky, se kterými soutěžily a užily si spoustu legrace. Děti se naučily novou hru na bombu a štít a zahrály si stříhacího hada. Rybičky a rybáři byli skvělou tečkou na závěr odpoledne. Všichni jsme se skvěle bavili a užívali jsme si podzimního sluníčka. 

Projekt Podzimní listy

Celým tímto týdnem se ve školní družince p.Leciánové prolíná projekt Podzimní listy. Protože většinu účastníků tvoří prvňáci, procvičili nejprve své šikovné prstíky při dokreslování osově souměrných lístků, přičemž jsme si zároveň řekli, z jakých stromů pocházejí. Na každodenní vycházce při nádherném teplém počasí p. vy\chovatelka upozornila děti na změny v přírodě a zároveň zpomalení procesu barvení listí na stromech. Na ně se díky tomuto budeme muset evidentně ještě několik týdnů počkat. Letos bohužel ještě podzim nezbarvil ani listy popínavých rostlin, jimiž se jinak pyšní už o měsíc dříve. A jelikož prvňáčci jsou moc šikovní, dostali v úterý 3. října od p. vychovatelky předkreslený papírový věnec. Ten si pečlivě vykreslili, následovalo opatrné vystřižení za dodržování bezpečnostních pravidel, výběr ze 4 tvarů a druhů listů, jež čekaly rovněž na domalování podle fantazie dětí. Pak opět listy vystřihly, nalepily na věnec a aby výsledek byl co nejlepší, efekt završily papírovým žaludem na zvolené místo na korpusu. Všechny se snažily na maximum i proto, že si mohly hned výtvor odnést domů na výzdobu. S listy ovšem ještě nekončíme, zkusíme si z nich vyrobit třeba i dráčky.

Zkuste to třeba i Vy podle naší fotografie.

Jana Leciánová, vychovatelka

Čokoládový týden

Letos jsme naši družinku začali opravdu sladce. Celý týden byl ve znamení čokolády. Vyprávěli jsme si o tom, jak se dělá čokoláda, od sklizně kakaových bobů až po samotnou výrobu čokolády. Vše jsme doplnili zajímavými videi a vyrobili jsme si vlastní originální přebal na čokoládu. 13. 9. jsme si připomněli Mezinárodní den čokolády. V zábavném vědomostním kvízu o sladkou odměnu jsme se například dozvěděli, jaké jsou hlavní suroviny pro výrobu čokolády, zda je čokoláda zdraví prospěšná, nebo co víme o bílé čokoládě. Vše jsme doplnili o píseň s pohybem „Čokoláda“ a na závěr týdne nás čekala v družince i výroba belgické čokolády, do které jsme si namáčeli různé druhy ovoce.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Zpívá celá družina

V pátek 15.9.2023 se sešly děti z družin pí. Zajíčkové a pí. Frkalové. Rozdali jsme dětem družinové zpěvníčky a začali jsme zpívat. Děti vybraly písničky, které mají rády. Ke zpěvu jsme přidali i pohyb a společně jsme se naučili krásné nové písničky. Společný čas jsme si moc užili a těšíme se na další akci.

Jana Zajíčková, vychovatelka

Sbírka pro Útulek

Mnoho let nazpátek zpříjemňují děti naší školy bezútěšný život zvířátkům v nouzi v Útulku na Vršavě alespoň malými pamlsky, granulkami, plyšovými hračkami, případně něčím heboučkým na odpočívání. Letos vyhlásila p. vychovatelka Leciánová Sbírku v rozhlase uplynulý týden s tím, že bude každotýdenně vyhodnocována ve školním rozhlase a ukončena zhruba v půlce měsíce října. Navíc průběžně děti ze všech oddělení školních družin namalují obrázky, které následně ty od p.Leciánové předají při osobní návštěvě Útulku k jeho výzdobě. V úterý 19. září se právě ony pustily s chutí do práce, vzhledem k tomu, že jsou to hlavně prváčci, snažili se ze všech sil a výsledek jejich práce můžete zatím posoudit níže.

Věřím, že i do letošní Sbírky se zapojí hodně skvělých dětí a výsledek v každém případě bude stát za to.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Hrátky s papírem

Žáčci z družiny paní Frkalové a Zajíčkové se sešli na společné tvoření s papírem. Všichni dostali na výběr ze dvou možností – parník nebo skládanku Nebe, peklo, ráj. Většina z nich nakonec zvolila obě varianty. Poskládané výrobky si žáčci ozdobili a poté si s nimi hráli. Všem se tvoření moc líbilo a už se těší na další společnou akci.

Simona Frkalová – vychovatelka ŠD

RETRO TÝDEN + KULIČKIÁDA

Celý týden v družinkách paní Leciánové a Maňáskové proběhl v duchu retro. Povídali jsme si s dětmi o tom, co znamená slovo retro a jak si hrály naše babičky. V krytu jsme odhalili kouzlo PROMÍTAČKY, která nám pomocí diapozitivu přiblížila několik klasických českých pohádek neopakovatelnou formou. Děti se mohli ohmatat a vyzkoušet retro hračky například RUBIKOVU KOSTKU, VĚŽ, hru LOGIK, MAGNETONOVÉ KAZETY, HADA, KRASOHLED, BERUŠKOVÉ DOMINO…Hráli jsme hru s „céčky“ ČÁRU a „PŘEVLÉKANOU“ s provázky. Vyrobili jsme si retro hru „ HOP, KULIČKO DO KELÍMKU“, četli jsme si původní časopis ČTYŘLÍSTEK a oživili jsme si pohybové hry HONZO VSTÁVEJ a SKÁKÁNÍ PŘES GUMU. Jako zlatý hřeb tohoto týdne byla mezidružinová akce KULIČKIÁDA, ve které děti soutěžily ve cvrnkání kuliček. Ty nejlepší pak byly odměněny diplomem a balíčkem s překvapením. A jak se to dětem líbilo?

Zeptejte se jich …..

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Hrátky s kamarády ze ZŠ Komenského II

Dnes jsme slunečné odpoledne trávili na naší krásné školní zahradě. Nejlepší zábavou pro děti je hra a těch nás dnes čekala velká spousta. Děti stavěly z písku hrady a tunely, hrály si na obchod a na cukrárnu a využily i oblíbené skluzavky. Motání bambulek všechny nadchlo a tak děti tvořily barevná klubíčka. Slunečné počasí jsme si všichni společně užívali a dokonce jsme postavili i malé domečky pro skřítky.

Těšíme se, až se podíváme za novými kamarády o jejich družiny.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠD

Školní družina dělá pokus s bílým tulipánem

Žáci školní družiny paní vychovatelky Plškové a Úrubové si společně provedli pokus na bílých tulipánech. Do vody, ve kterém byl bílý tulipán jsme nasypali zelené potravinářské barvivo. Do druhé nádoby s bílým tulipánem jsme přidali do vody hnědé potravinářské barvivo. Společně jsme pak několik dní pozorovali co se bude dít. Postupně se barvivo s vodou vstřebávalo do jednotlivých částí rostliny. Jeden tulipán se zabarvil do zelena a druhý do hněda.

Ukázali jsme si tak, že rostliny potřebují tekutinu, stejně jako živočichové.

Mgr. Marcela Plšková a Zdeňka Úrubová