Aktivity Montessori 2022/2023

Svatý Martin

V pátek jsme společně oslavili svátek svatého Martina, který bezesporu patří k jednomu z nejoblíbenějších svátků. My jsme za ním tentokrát vyrazili do přírody na farmu do Březůvek. Vyrobili jsme si lampičky, prošli svatomartinskou spirálou, pochutnali si na svatomartinských rohlíčcích, zahráli si hru spojenou s objevováním pranostik, poslechli si legendy spjaté s životem martina z Tours, vyrobili si bílého koně a hlavně jsme se všichni na koni projeli. A ptáte se, jestli přijel i svatý Martin? Ano, přijel, jen na sníh si budeme muset ještě chvíli počkat.

Mgr. Iveta Zámečníková

Bobule plné vitamínů

Dnes jsme měli ve škole možnost šťavnaté ochutnávky hroznového vína. Dozvěděli jsme se, že hroznové víno je po pomerančích druhé nejšlechtěnější ovoce na světě a také, že je právem přezdíváno KRÁLEM OVOCE. Díky hroznovému cukru je tento druh ovoce velmi dobrým zdrojem energie, která je pro tělo využitelná ihned po konzumaci těchto bobulek. Tuto bleskovou energii můžeme využít při sportu, když jsme unaveni nebo třeba při učení. Ochutnávali jsem hroznovou šťávu, různé odrůdy hroznů, ale nejvíce jsme si pochutnali na sušených plodech, tzv.sultánkách. Bylo to moc prima a taky moc „mňam“.

Mgr. Martina Zetíková

Projekt Mraveneček

Víte, kolik mravenců žije v jednom mraveništi? A víte, že mravenčí královna se schovává až v podzemním patře? A že každý mravenec si sám najde a v mraveništi zastává svou důležitou funkci? My už to víme! A dozvěděli jsme se řadu dalších zajímavých informacích o okřídlených mravencích, spižírně mšic, mravenčí síle a jejich šťípnutí, zahráli si pár mravenčích her a hlavně už nikdy nebudeme šťourat do mraveniště, protože víme, kolik práce to mrňavé mravenečky stálo, a jak jim tim ubližujeme.

Mgr. Iveta Zámečníková

Den JABLKA

14. října se pavilonem naší školy nesla vůně jablíček. Děti přinesly do školy štrůdly, mošty, křížaly, přesnídávky, dortíčky - zkrátka spoustu dobrot, které uvařily, upekly či vytvořily za pomoci rodičů i prarodičů. Kromě důkladného ochutnávání děti samozřejmě také četly, luštily, zapisovaly, zkoumaly, měřily i vážily, zahrály si na spisovatele a průzkumníky, kuchaře i vynálezce. Akce se líbila nejen všem dětem i dospělým z Montessori, ale i našim zcela plným bříškům, za což patří dík všem rodičům, kteří se do akce zapojili.

Projekt SVATÝ VÁCLAV

Ani v letošním roce jsme 28. září v Montessori nenechali bez povšimnutí. Tento významný den, který je neodmyslitelně spojen s patronem českého národa a symbolem české státnosti svatým Václavem, jsme si připomněli písní Legenda o svatém Václavovi. Toulali jsme se společně po památkách, které nesou jeho jméno. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí z jeho života a také se snažili porozumět pranostikám, které často hovoří o sklizni nebo o počasí. V rámci výtvarné výchovy jsme Václavovi vytvořili portrét technikou vypichování a napsali mu vzkaz na námi ručně vyrobený papír ve Velkých Losinách.


Výtvarná výchova v podzimní přírodě


Dnešní výtvarnou výchovu jsme v Montessori věnovali kresbě stromu. Ne však v pohodlných lavicích, ale jako začínající malíři přímo v nádherné podzimní přírodě. Vzali jsme si podložky, tužky a nechali jsme na stromech, aby nás každý nějakým způsobem oslovil a přilákal si k sobě konkrétního malíře.

Mgr. Iveta Zámečníková

Montessori na škole v přírodě


Na letošní školu v přírodě v Malé Morávce jsme vzhledem k předpovědi počasí odjeli s velkými obavami, pláštěnkami, zimními bundami, čepicemi a rukavicemi. První den jsme strávili v ručních papírnách ve Velkých Losinách, dozvěděli se řadu informací o historii výroby papíru a každý si také svůj papír vyrobil. Každým dalším dnem pak ubývalo deště a přibývalo sluníčka. Strávili jsme většinu času v přírodě při společných hrách, šifrovací cestě za pokladem a stihli si zatrsat na diskotéce, zahrát řadu deskových her a prožít kulturní zážitek díky úžasnému a vtipnému divadelnímu představení o Nafrněné princezně, kterou si pro nás připravila skupina děvčat. Zpáteční cesta proběhla bez komplikací a s hitem letošní školy v přírodě, písní Vysoký jalovec... jsme po týdnu vběhli do náruče čekajících rodičů.

Mgr. Iveta Zámečníková
Prvňáčci v Montessori

Prázdniny utekly jako voda a místa odcházejících páťáků zaplnili ve školních lavicích noví prvňáčci. Svůj první školní týden zvládli naprosto skvěle, navázali nová přátelství a všichni jim přejeme, ať se jim u nás v Montessori daří.

Mgr. Iveta ZámečníkováPříběh o vzniku vesmíru

Letošní školní rok jsme zahájili v Montessori příběhem o vzniku vesmíru. Tento první z šesti

velkých příběhů nás vždy překvapí něčím novým. Přestože jsme jej slyšeli někteří už po

několikáté, i tentokrát nás toto téma přivedlo na řadu nových otázek a inspirací pro další práci.

Vylekal nás velký třesk, vyzkoušeli jsme si několik pokusů, ověřili si vlastnosti jednotlivých

skupenství látek, vyzkoušeli jsme si tanec částic i uspořádání vrstev a dozvěděli jsme se o

neklidném žhavém jádru naší planety – nádherné perly ve vesmírném oceánu. Už nyní se

těšíme na další příběhy.

Mgr. Martina Zetíková