Aktivity Montessori 2022/2023

Baseball 

Dnešní hodinu tělocviku jsme věnovali baseballu. Pod taktovkou profesionálního trenéra a jeho zkušených pomocníků jsme si vyzkoušeli hru v poli i na pálce. K vidění byly krásné odpaly, auty ze vzduchu a dokonce i nějaký ten hemerun. A jak utkání skončilo? No přeci jasným vítězstvím domácích. 

Mgr. Iveta Zámečníková

Finanční gramotnost


Dnes za námi přišli studenti z UTB, aby poodkryli druháčkům tajemství světa financí. Vysvětlili nám, co je to rodinný rozpočet, seznámili nás s pojmy bankovky, mince, ochranné prvky, příjmy, výdaje, dluh, úrok a vysvětlili nám hlavní funkce banky. V připravených pracovních listech jsme si pak mohli své nově získané vědomosti procvičit a jeho správné řešení nám bylo společně s čokoládovou medailí příjenou odměnou. Studentům moc děkujeme a již se těšíme na další setkání, které nám dnes slíbili brzy uskutečnit.


Mgr. Iveta Zámečníková

Hokejové úterý 

Úterní den jsme prožili ve sportovním duchu. Využili jsme celou řadu aktivit, které si pro nás připravili zlínští hokejisté a postupně si všichni vyzkoušeli střelbu pukem na cíl, jestli máme rozklek jako správný hokejový brankář, jakou máme sílu stisku rukou, kolik km v hodině letí námi odpálený puk, zahráli si hokejové hry a v neposlední řadě změřili své síly při utkání v nafukovací hokejové aréně. A jestli si myslíte, že holky neumí hrát hokej, měli jste se na ně přijít podívat.


Mgr. Iveta Zámečníková

Exkurze Praha 

Příroda pro nás nachystala krásné jarní počasí, které montessori čtvrťáci a páťáci využili a jako každý rok vyrazili na vícedenní exkurzi do našeho hlavního města.  Zahájili jsme ji výstupem na Petřínskou rozhlednu s nádherným výhledem, prošli si Karlův most a večerní Prahu. Ve čtvrtek jsme shlédli skleníky v Botanické zahradě, dozvěděli se řadu informací o vývoji a životě exotických motýlů, kteří si občas někoho z nás spletli s květem a usedli nám na ramena nebo čepice. Přes Dětský ostrov jsme se přesunuli do Werichovy vily a každý si uhnětl svého malého golema. V pátek nás pak čekala náročná mise na Vyšehradě, kterou jsme úspěšně zakončili nalezením originálů soch z Karlova mostu ukrytých v temném podzemí. Exkurzi jsme zakončili v České národní bance, nahlédli do historie vývoje platidel i výroby současné měny a zjistili, že i kdybychom zlatou cihlu dokázali unést, určitě bychom s ní díky její váze moc daleko neutekli. Viděli jsme toho opravdu hodně a už nyní jsme zvědaví, jaký program pro nás naše paní učitelky přichystají příští rok na další exkurzi.

Mgr. Iveta Zámečníková

Příběh rostlin 

Tento týden nás čekal v Montessori příběh rostlin. Seznámili jsme se s jejich stavbou, obdivovali jsme jejich neuvěřitelné tvary a barvy a také nás ohromilo, jak se dokážou přizpůsobit složitým životním podmínkám. Je jen těžko uvěřitelné, že kořínek tenký jako vlas si dokáže proklestit cestičku betonem, Růže z Jericha žije tisíce let a každý les má svůj zvláštní kořenový internet. To, že nám stromy a rostliny vyrábí kyslík nezbytný pro život, bereme všichni jako samozřejmost, ale pokud o ně nebudeme v budoucnu rozumně pečovat, bude to tak i nadále?


Mgr. Iveta Zámečníková

Den Země 

Všichni víme, kdy má svátek maminka, tatínek, sestra, brácha nebo babička a děda. Víte však, kdo má svátek 22.4.? Ano, správně, je to naše planeta Země. Bereme ji jako samozřejmost, využíváme její dary každý den, chodíme odpočívat a nabírat sílu do přírody, ale přitom se k ní velmi často nechováme tak, jak bychom měli. Proto jsme dnešní den věnovali činnostem, které nám připomněly její důležitost a přiměly nás k zamyšlení, co bychom každý sám za sebe pro naši modrou planetu mohli udělat. Zkuste se zamyslet i vy a pomoci nám svými každodenními činy naši planetu, náš domov chránit a zachovat pro další generace.


Mgr. Iveta Zámečníková

Finanční gramotnost ve spolupráci se studenty Univerzity Tomáše Bati 

Tento týden jsme se hned po Velikonocích vrhli do světa financí, kterým nás tentokrát provázeli studenti z UTB. Tito naši noví kamarádi nám poodkryli a vysvětlili hned několik pojmů ze světa peněz a bankovek. Právě ty jsme společně zkoumali, konkrétně jejich ochranné prvky, také jsme si společně započítali a nakonec jsme si vzali na pomoc i naše kalkulačky, jelikož se nám z hlav skoro kouřilo. Pojmy jako spoření, výdaje, příjmy, rozpočet jsme již někteří znali, nicméně opakování je matka moudrosti a ve světě financí není nikdy opatrnosti nazbyt. Tímto studentů moc děkujeme a doufáme, že se opět brzy setkáme. 

Mgr. Martina Zetíková

Spaní ve škole

Stejně jako každý rok i letos v Montessori proběhla velmi oblíbená a populární akce Spaní ve škole. Tentokrát se vše neslo v duchu velikonoční detektivky s názvem „Kdo snědl beránka“. Kromě úžasného občerstvení, které nám připravily naše milé maminky, jsme si užili detektivní pátrání po beránkovi, který neodmyslitelně patří k symbolům Velikonoc, rozšířili jsme si své znalosti o svátcích jara a večer jsme strávili v našem Montessori cinema, kde se promítala pohádka Kocour v botách – Poslední přání. U té jsme se společně s kocourem moooc nasmáli. A naše poslední přání? No přeci sejít se zase za rok na naší přespávačce.

Mgr. Martina Zetíková

První pomoc 

150, 112. Důležitá telefonní čísla, jejichž znalost může zachránit lidský život. Nejen, že tak zajistíte výjezd záchranného vozidla, ale zkušený operátor vám poradí, jak postupovat s pomocí zraněnému. A právě to jsme si dnes vyzkoušeli na zdravotní škole pod vedením budoucích zdravotníků. Na několika stanovištích jsme se seznámili s ošetřením různých úrazů a i když doufáme, že nebudeme muset své nabyté znalosti nikdy použít, určitě jsou natolik důležité, že si je i příští rok přijdeme na zdravotní školu připomenout. 

Mgr. Iveta Zámečníková

Výstava Josefa Lady 

Kresby Josefa Lady nás všechny provází již od dětství, jeho trefnými obrázky je ilustrována velká řada oblíbených dětských říkanek pro nejmenší, a jak dnes bylo na montessori dětech vidět, stále oslovují další a další generace. Vypravili jsme se na jedinečnou výstavu Ladových děl zapůjčených z celé řady muzeí, galerií a soukromých sbírek z celé republiky. Kdo si myslel, že Ladův rukopis pozná na první pohled, byl dnes velmi zaskočen. Výstava obsahovala řadu méně známých děl z raného Ladova tvůrčího období, které svým odlišným stylem opravdu překvapí. Velmi zajímavou informací pro nás byla skutečnost, že temperové kresby mohou spatřit světlo světa jen jednou za čtyři roky a pak musí být pečlivě uloženy ve tmě, aby tato vzácná díla neutrpěla. Určitě si tuto jedinečnou výstavu nenechte ujít, další zde bude nejdříve za 10 let.

Mgr. Iveta Zámečníková

První vysvědčení 

Zda se, že je to chvilička, kdy naši prvňáčci z Montessori prožili svůj první školní den, a při tom již uběhlo celé pololetí. Za tu dobu urazili obrovský kus cesty, naučili se nejen všechna písmena, ale dokáží si již poradit s větami a čtou v opravdových knížkách. Umí sčítat a odčítat do deseti a nezaleknou se ani slovní úlohy, kterou si pro ně připraví jejich starší spolužáci. Také píší psacím písmem a pracují s celou řadou pomůcek. Jak to všechno dokázali zvládnout? Svou pílí, houževnatostí, nadšením, s pomocí starších, vždy ochotných, spolužáků a hlavně s obrovskou pomocí, trpělivostí a láskou svých rodičů. Co vše již umí, měli možnost předvést rodičům během slavnostního předávání jejich prvního vysvědčení. Za přítomnosti maminek, tatínků a sourozenců pak prolezli tunelem, na jehož konci obdrželi vysvědčení a šerpu od svých starších spolužáků, a vydali se tak na cestu do druhého pololetí.

Mgr. Iveta Zámečníková

Lentilkománie v Montessori 

Žlutá, modrá, červená…co to asi znamená? Oblíbené čokoládové čočky, kterých se vyrobí až osm miliónů denně, jsou jednou z nejvíce populárních cukrovinek u dětí i dospělých po celém světě. My jsme se rozhodli prozkoumat tyto krabičky plné barevného překvapení. Porovnávali jsme počet barviček v jednotlivých krabičkách, vážili jsme lentilky, které by měly každá vážit jeden gram a měřit jeden centimetr. Z hlediska historie jsme se vrátili až do roku 1863, kdy spatřily světlo světa první lentilky v Holešově na Kroměřížsku. V rámci finanční gramotnosti jsme počítali slovní úlohy, které se lentilkami jen hemžily, a nakonec jsme si je mohli za odměnu sníst.

Mgr. Martina Zetíková

Historie létání

Víte, kdo byl Charles Lindbergh? My už ano. Díky besedě o přečtené knize jsme se dozvěděli nejen o dlouhé, zajímavé a často pohnuté historii létání, ale také o prvním přeletu Atlantického oceánu, který podnikl bez přistání se svým jednomotorovým strojem Charles Lindbergh. Vzlétl z Rooseveltova letiště na Long Islandu 20. května 1927 a za 33,5 hodin přistál v Paříži. Inspirováni touto knihou jsme si naše létací stroje vyrobili v pracovní výchově a vyrazili s nimi na první zkušební let. Výsledky letu sice nenaplnily vždy naše očekávání, ale s jistotou můžeme říct, že při nich nezahynul ani jeden zkušební pilot.

Mgr. Iveta Zámečníková


Ochutnávka sýrů 

Dnešní den jsme věnovali zdravé stravě a zvláště jsme se zaměřili na mléčné výrobky, konkrétně sýry. Sýry obsahují bílkoviny, vápník, zinek, jód, horčík, fosfor, vitamíny A,B a D a pouze minimální množství cukru. Díky školnímu projektu jsme měli možnosti ochutnat sýry pařené, polotvrdé a tvrdé. Do ochutnávky se odvážně pustili i děti, které sýry moc rády nemají a bylo milé zjištění, že dospěly k názoru, že nejsou zas až tak špatné :-) A jako bonus jsme měli připraveny pekanové ořechy rostoucí na stromech až 300 let starých. A co vy, máte rádi sýry? Jestli ne, doporučujeme vám si občas alespoň kousíček ochutnat, možná změníte názor. 

Mgr. Iveta Zámečníková


Dobroty pro zvířátka 

Všichni se jistě těšíme na nadcházející vánoční svátky a dárečky, které najdeme pod stromečkem. Abychom kousek té radosti předali dál, rozhodli jsme se s montessori dětmi potěšit také zvířátka. Přinesli jsme pro ně jablíčka, mrkvičky, zrníčka, kaštany a vydali se do lesa na společnou předvánoční vycházku. Vyhlédli jsme pěkná místečka a všechny ty dobroty pod něj pro zvířátka nachystali.

Přejeme také vám krásné prožití vánočních svátků a radost z dárků pod stromečkem.

Mgr. Iveta Zámečníková

Scénické čtení v Montessori

Jan Werich je znám nejen jako herec, ale také jako dramatik, filmový scénárista a spisovatel. Jedna z jeho pohádek nese název O rybáři a jeho ženě. Jak mnozí vědí nebo alespoň tuší, jde o alegorický příběh o lidské nenasytnosti. Během četby doplněné obrázkovými ilustracemi mohly děti v Montessori s napětím sledovat, zda se touha po majetku a moci vyplatí. Navíc si hraní na „jevišti“ samy i vyzkoušely. Nebyly tedy pouze diváky, ale také se staly na chvíli herci a byly za to odměněny velkým potleskem svých spolužáků. Už teď se těšíme na další představení, neboť co si budeme povídat – pohádek není nikdy dost.

Mgr. Martina Zetíková

Návštěva knihovny 

Ačkoliv se Zlín jeví na první pohled jako moderní město, má svou již 700 let dlouhou historii. Ta je spojená s řadou pověstí a tajuplných příběhů. Dříve se předávaly pouze ústní formou, my je však dnes již můžeme najít a sami si přečíst v knihách. Ty nám dnes umožnily seznámit se s pověstmi, ve kterých vystupoval rytíř Miloš, kudlovský drak, nekřťěňátko, světlonoš a řada dalších. Tak neváhejte, a také si nějakou pověst brzy přečtěte. 

Mgr. Iveta Zámečníková

Montessori ve skanzenu Rochus 

Čekání na Vánoce jsme si letos v Montessori zkrátili a zpříjemnili návštěvou skanzenu Rochus v Uherském Hradiště. Potkali jsme zde Mikuláše, odpověděli mu na jeho všetečné otázky a nechali se očistit Lucčiným peříčkem. Vyzkoušeli jsme si zdobení perníčků, drhnutí peří, sledovali jsme, jak se přede na kolovrátku a ochutnali oplatky vyrobené z mouky a vody, které se pečou přímou na kamnech. Zasedli jsme také k prostřenému štědrovečernímu stolu našich prababiček, praprababiček či prapradědečků a zjistili jsme, že by nám dnešní honosné večeře a sladkosti mohli jen závidět. Na závěr exkurze jsme připravili do proutěné ošatky malou hostinu i zvířátkům, abychom i jim zpříjemnili adventní čas. 

Mgr. Martina Zetíková

Pečení perníčků

Stejně jako je tomu každý rok, ani letos jsme v Montessori nevynechali naši oblíbenou tradici pečení perníčků. Masterchefem v kuchyni byla paní učitelka Jolana, díky které šlo všechno jako po másle a taky paní asistentka Peťa, která zase pečlivě hlídala trouby, aby se nám nic nespálilo.  Naše plechy se hemžily perníčky nejrůznějších tvarů a velikostí, až přecházel zrak. Celou školou se linula kořeněná vůně perníčků, která k nám do kuchyňky přilákala ne jednoho zvědavce a mlsouna. Samozřejmě jsme se jako správní kamarádi rádi rozdělili. No a teď už nám zbývá jen perníčky nazdobit a sníst.

Mgr. Martina Zetíková

Program Sítě

Tento týden se naši starší žáci Montessori zúčastnili preventivního programu s názvem Sítě. Jak název sám napovídá a evokuje, sociální sítě, které jsou nedílnou součástí života nejen žáků a mladých lidí, s sebou přináší velké množství reálných hrozeb a nebezpečí – tedy jistých „uvíznutích v síti“. A právě o těchto negativních stránkách a hrozbách jako jsou např. falešné profily uživatelů, kyberšikaně, kybergroomingu, či zneužívání sociálních sítí v různém slova smyslu si žáci s lektorem povídali, sdělovali své zkušenosti, simulovali různé situace a diskutovali. Získali tak rozšířené kompetence k využívání sociálních sítí a zároveň jim byly připomenuty důsledky neuváženého a nezodpovědného chování na sociálních sítích.

Mgr. Martina Zetíková

Tonda obal 

Zelená, modrá, žlutá, hnědá, černá červená, víte co to znamená? Kdo tipoval popelnice  na tříděný odpad, hádal správně. Dnešní den jsme s mladšími spolužáky v Montessori věnovali třídění odpadů. Naučili jsme se, jaká barva popelnice je určena na různé odpadky, sledovali celou cestu odpadků z naší domácnosti přes třídící linku až na skládku nebo do spalovny, zjistili, co je to recyklace a v neposlední řadě si uvědomili, že i malé dítě může tříděním odpadů velmi pomoci naší planetě. A co vy? Také doma třídíte odpad?

Mgr. Iveta Zámečníková

Workshop pro rodiče 

V sobotu 26.11. naše třídy Montessori navštívili rodiče, kteří chtěli proniknout do tajů montessori pedagogiky a jejich hlavních zásad a principů. Vyzkoušeli si na „vlastní kůži“ osvojování si poznatků pomocí pomůcek Marie Montessori nejen v matematice, ale navštívili také lekci českého jazyka. Otevřel se jim malinko i svět kosmické výchovy skrz jeden z velkých příběhů, které dětem ukazují vzájemnou propojenost a souvislost věcí a dějů kolem nás. Strávili jsme společně velmi příjemné dopoledne, které rodičům nabídlo malou „ochutnávku“ a možnost stát se na chvíli zase dítětem.

Mgr. Martina Zetíková


Svatý Martin 

V pátek jsme společně oslavili svátek svatého Martina, který bezesporu patří k jednomu z nejoblíbenějších svátků. My jsme za ním tentokrát vyrazili do přírody na farmu do Březůvek. Vyrobili jsme si lampičky, prošli svatomartinskou spirálou, pochutnali si na svatomartinských rohlíčcích, zahráli si hru spojenou s objevováním pranostik, poslechli si legendy spjaté s životem martina z Tours, vyrobili si bílého koně a hlavně jsme se všichni na koni projeli. A ptáte se, jestli přijel i svatý Martin? Ano, přijel, jen na sníh si budeme muset ještě chvíli počkat.   

Mgr. Iveta Zámečníková

Bobule plné vitamínů

Dnes jsme měli ve škole možnost šťavnaté ochutnávky hroznového vína. Dozvěděli jsme se, že hroznové víno je po pomerančích druhé nejšlechtěnější ovoce na světě a také, že je právem přezdíváno KRÁLEM OVOCE. Díky hroznovému cukru je tento druh ovoce velmi dobrým zdrojem energie, která je pro tělo využitelná ihned po konzumaci těchto bobulek. Tuto bleskovou energii můžeme využít při sportu, když jsme unaveni nebo třeba při učení. Ochutnávali jsem hroznovou šťávu, různé odrůdy hroznů, ale nejvíce jsme si pochutnali na sušených plodech, tzv.sultánkách. Bylo to moc prima a taky moc „mňam“.

Mgr. Martina Zetíková

Projekt Mraveneček 

Víte, kolik mravenců žije v jednom mraveništi? A víte, že mravenčí královna se schovává až v podzemním patře? A že každý mravenec si sám najde a v mraveništi zastává svou důležitou funkci? My už to víme! A dozvěděli jsme se řadu dalších zajímavých informacích o okřídlených mravencích, spižírně mšic, mravenčí síle a jejich šťípnutí, zahráli si pár mravenčích her a hlavně už nikdy nebudeme šťourat do mraveniště, protože víme, kolik práce to mrňavé mravenečky stálo, a jak jim tim ubližujeme.

Mgr. Iveta Zámečníková

Den JABLKA

14. října se pavilonem naší školy nesla vůně jablíček. Děti přinesly do školy štrůdly, mošty, křížaly, přesnídávky, dortíčky -  zkrátka spoustu dobrot, které uvařily, upekly či vytvořily za pomoci rodičů i prarodičů. Kromě důkladného ochutnávání děti samozřejmě také četly, luštily, zapisovaly, zkoumaly, měřily i vážily, zahrály si na spisovatele a průzkumníky, kuchaře i vynálezce. Akce se líbila nejen všem dětem i dospělým z Montessori, ale i našim zcela plným bříškům, za což patří dík všem rodičům, kteří se do akce zapojili.

Projekt SVATÝ VÁCLAV

Ani v letošním roce jsme 28. září v Montessori nenechali bez povšimnutí. Tento významný den, který je neodmyslitelně spojen s patronem českého národa a symbolem české státnosti svatým Václavem, jsme si připomněli písní Legenda o svatém Václavovi.  Toulali jsme se společně po památkách, které nesou jeho jméno. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí z jeho života a také se snažili porozumět pranostikám, které často hovoří o sklizni nebo o počasí. V rámci výtvarné výchovy jsme Václavovi vytvořili portrét technikou vypichování a napsali mu vzkaz na námi ručně vyrobený papír ve Velkých Losinách.

 


Výtvarná výchova v podzimní přírodě


Dnešní výtvarnou výchovu jsme v Montessori věnovali kresbě stromu. Ne však v pohodlných lavicích, ale jako začínající malíři přímo v nádherné podzimní přírodě. Vzali jsme si podložky, tužky a nechali jsme na stromech, aby nás každý nějakým způsobem oslovil a přilákal si k sobě konkrétního malíře. 

Mgr. Iveta Zámečníková

Montessori na škole v přírodě


Na letošní školu v přírodě v Malé Morávce  jsme vzhledem k předpovědi počasí odjeli s velkými obavami, pláštěnkami, zimními bundami, čepicemi a rukavicemi. První den jsme strávili v ručních papírnách ve Velkých Losinách, dozvěděli se řadu informací o historii výroby papíru a každý si také svůj papír vyrobil. Každým dalším dnem pak ubývalo deště a přibývalo sluníčka. Strávili jsme většinu času v přírodě při společných hrách, šifrovací cestě za pokladem a stihli si zatrsat na diskotéce, zahrát řadu deskových her a prožít kulturní zážitek díky úžasnému a vtipnému divadelnímu představení o Nafrněné princezně, kterou si pro nás připravila skupina děvčat. Zpáteční cesta proběhla bez komplikací a s hitem letošní školy v přírodě, písní Vysoký jalovec... jsme po týdnu vběhli do náruče čekajících rodičů.

 

Mgr. Iveta Zámečníková
Prvňáčci v Montessori

Prázdniny utekly jako voda a místa odcházejících páťáků zaplnili ve školních lavicích noví prvňáčci. Svůj první školní týden zvládli naprosto skvěle, navázali nová přátelství a všichni jim přejeme, ať se jim u nás v Montessori daří.

Mgr. Iveta ZámečníkováPříběh o vzniku vesmíru

Letošní školní rok jsme zahájili v Montessori příběhem o vzniku vesmíru. Tento první z šesti

velkých příběhů nás vždy překvapí něčím novým. Přestože jsme jej slyšeli někteří už po

několikáté, i tentokrát nás toto téma přivedlo na řadu nových otázek a inspirací pro další práci.

Vylekal nás velký třesk, vyzkoušeli jsme si několik pokusů, ověřili si vlastnosti jednotlivých

skupenství látek, vyzkoušeli jsme si tanec částic i uspořádání vrstev a dozvěděli jsme se o

neklidném žhavém jádru naší planety – nádherné perly ve vesmírném oceánu. Už nyní se

těšíme na další příběhy.

Mgr. Martina Zetíková