Aktivity Montessori 2021/2022

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Spolupráce se studenty UTB Zlín

Studentky naší zlínské univerzity si pro nás připravily workshop s tematikou finanční gramotnost. Nejdříve jsme diskutovali na komunitním kruhu o rodinném rozpočtu, jestli umíme šetřit, na co si dát pozor při placení a jaké možnosti platby existují. V další části si nás studentky rozdělily do skupin, v každé z nich jsme se zaobírali jinou prací. Vyzkoušeli jsme se vejít do určitého rozpočtu, ušetřit, seznámili jsme se s různými měnami a bankovními operacemi. Závěrem jsme byli oceněni dárečky v podobě kalkulaček a magnetkami. Už se těšíme na další takovou akci!

Mgr. Jolana Končáková

PRAHA

Tak jsme se konečně dočkali! Praha je nejen naše hlavní město, ale také pravidelný cíl nás čtvrťáků a páťáků Montessori tříd. A tak jsme se ve středu 4. května sešli v Otrokovicích na nádraží a vyrazili vlakem směr Praha. Cesta byla sice dlouhá, ale zábavná. Poté, co jsme se ubytovali nedaleko žižkovského vysílače, jsme vyjeli lanovkou na Petřín, odkud jsme mohli pozorovat večerní Prahu. Během dalších dvou dnů jsme měli možnost navštívit letiště Václava Havla, přílety a odlety letadel nás doslova nadchly. Pluli jsme po Vltavě, dvouhodinová plavba byla příjemně zpestřená výborným rautem, s průvodkyní jsme si prohlédli Pražský hrad, kde jsme měli štěstí na malou výměnu stráží. Užili jsme si divadelní představení o Spejblovi a Hurvínkovi, prošli se po Karlově mostě, prohlédli si různé druhy medúz umístěných v 37 akváriích a samozřejmě nechyběl ani rozchod na Václavském náměstí, takže jsme si mohli nakoupit spoustu dobrot a suvenýrů. Tři dny utekly jako voda a my, sice hooooodně unavení, ale zato bohatší o spoustu skvělých zážitků, jsme se v pátek večer v Otrokovicích opět sešli se svými rodiči. Exkurze do Prahy byla skvělá!!!!

Gábina Strouhalová

Carousel imageCarousel image

Spaní ve škole

Tak jsme se konečně dočkali a po dvou letech jsme mohli strávit ve škole čarodějnickou noc plnou tajemných kouzel a zaříkávadel. Náš stůl se téměř ohýbal pod nekonečným množstvím lahodných dobrot a pochutin a naše hrdla se plnila lahodnými lektvary a nápoji. Plnili jsme čarodějnické úkoly, tvořili jsme a nakonec jsme ani nestihli lekci čarodějnického létání na koštěti. Ale to nevadí☺, alespoň se máme příští rok na co těšit.

Naše heslo:

„Nosalína, Bludimíra, Lucinda i Elvíra … to jsou naše čarodějky Montessori ze Zlína.“

Mgr. Martina Zetíková

Beseda se spisovatelkou a ilustrátorkou Andreou Popprovou

Tento týden jsme u nás v Montessori měli čest přivítat spisovatelku a ilustrátorku dětských knížek paní Andreu Popprovou. Ta nám přivezla ukázat mnoho svých krásných knih, které sama napsala i ilustrovala. S některými knihami nás seznámila blíže, povyprávěla nám, jak knížky vznikly a vůbec, co všechno s napsáním takové knihy souvisí. Také jsme si společně s ní vytvořili loutky a zahráli divadlo, což nás moc bavilo. Všem nám přivezla jako dáreček časopis, proběhla také autogramiáda a domů jsme odcházeli s knihami paní Popprové, které budou mít ode dneška čestné místo v našich knihovničkách.

Mgr. Martina Zetíková

Carousel imageCarousel image

Masopust v Montessori

Masopust, fašank, fašinek či voračky – to vše označuje svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposled pořádně poveselili a najedli před nadcházejícím obdobím půstu. V letošním roce nás sice čeká Masopustní neděle až 27. února, ale my jsme si v Montessori již o něco dříve užili masopustního veselí v maskách, které jsme si sami vlastnoručně vyrobili a ve kterých jsme společně vyrazili do ulic města. Při zpěvu písniček a za doprovodu hudebních nástrojů nám na procházce pořádně vyhládlo, takže hostina v podobě smažených koblížků nám přišla vhod. Dozvěděli jsme se, proč se „pochovává basa“, že na tučný čtvrtek – přezdívaný „tučňák“ – se má jíst zabíjačka a také to, že klibna (tradiční masopustní maska) je kobyla. A spousty dalších zajímavostí, které k masopustu patří.

Mgr. Martina ZetíkováCarousel imageCarousel imageCarousel image

Den s Václavem Havlem v Montessori

U příležitosti 10. výročí od úmrtí spisovatele, dramatika, umělce a především prvního prezidenta Česká republiky jsme se v pátek 17. 12. věnovali zajímavostem a důležitým okamžikům ze života pana Václava Havla. Nejdříve jsme společně shlédli krátký film, který nám tuto významnou osobnost představil a krátce popsal jeho životní příběh. Seznámil nás s jeho rodinou, ve které se narodil, a také s trnitou cestou k vysněnému povolání, nemožností studovat, ale hlavně jeho nekonečnou a vytrvalou pílí, jít vždy za svým cílem. Přečetli jsme si také ukázku z knihy Dopisy Olze (ve které psal své ženě z vězení) a také si vyzkoušeli vytvořit vlastní tzv. typogram (obrazovou báseň), kterým se pan Václav Havel mimo jiné věnoval. Bylo to dopoledne plné zajímavých informací, které jsme zakončili nejznámějším výrokem a heslem pana Václava Havla: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.


Mgr. Martina ZetíkováCarousel imageCarousel image

Pečení perníčků

V prvním prosincovém týdnu se po chodbě linula perníková vůně a kuchyňka byla plná dětí z Montessori tříd. Ochotné maminky a babičky nám připravily těsta, děti si je pak vlastnoručně rozválely, vykrájely celou řadu perníčků a dozlatova je upekly. Při jejich zdobení pak všichni projevili trpělivost a zajímavé nápady. Ozdobené perníčky na nás dýchly první vánoční atmosférou a na chvíle při jejich výrobě strávené budeme jistě rádi vzpomínat, až jimi ozdobíme štědrovečerní stůl. A pokud je někdo náhodou hned po ozdobení snědl? Nevadí, už víme, jak na to a jistě si do Vánoc stihneme doma upéct další.

Mgr. Iveta Zámečníková

Carousel imageCarousel image

Workshop Montessori

12. listopadu měli rodiče a zájemci o alternativní formy vzdělávání možnost blíže se seznámit s principy Montessori pedagogiky a vyzkoušet si také některé z aktivit, které z Montessori pedagogiky vycházejí. V rámci dopoledne si tak mohli prožít 2. velký příběh o Vzniku života na Zemi nebo si vyzkoušet práci na montessori pomůckách pro český jazyk i matematiku. Na závěr tohoto setkání proběhla diskuse a byly zodpovězeny zvídavé otázky návštěvníků workshopu. Po příjemně stráveném dopoledni jsme se rozešli s pocitem, že Montessori pedagogika stále oslovuje velkou řadu učitelů i veřejnosti.

Mgr. Martina ZetíkováSvatý Martin

Tento týden jsme společně oslavili svátek svatého Martina, který bezesporu patří k nejoblíbenějším církevním svátkům. Kromě toho, že je tento den neodmyslitelně spojován s vypečenou husičkou, svatomartinským vínem či svatomartinskými rohlíčky, se k datu 11.11. pojí také několik legend. A právě do světa legend jsme se společně se svatým Martinem z Tours ponořili, abychom zjistili, že tyto barvité příběhy, které se mohou, ale i nemusí zakládat na pravdě, nám vždy přinášejí nějaká poselství či poučení. A přestože Martin na bílém koni nepřijel, užili jsme si tento den skvěle a teď už budeme společně čekat na první sníh.

Mgr. Martina Zetíková

Carousel imageCarousel image

Fenomén Igráček

Tento týden jsme měli možnost shlédnout výstavu Igráček, která se v těchto dnech koná na zámku ve Zlíně. Dozvěděli jsme se, že tato ikonická osmicentimetrová figurka se „narodila“ v roce 1976 a také to, že jejími autory jsou návrháři Jiří Kalina a Marie Krejchová.

Roztomilé figurky Igráček představují nejrůznější lidská povolání a činnosti jako jsou např. zedník, stavař nebo kominík a některé z nich dokonce ztvárňují významné osobnosti. V jedné z vitrín tak na nás koukali ve svých fracích bratři Tomáš a Jan Antonín Baťa, ve vedlejší vitríně to byl čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu Emil Zátopek (řečený „Ťopek“) a dokonce zde na svém koni Hektorovi seděl (jako vždy zpříma) první muž československého státu T.G.Masaryk.

Na závěr výstavy jsme měli možnost se vrátit do našich „ školkovských let“ v herně plné překrásných hraček a společenských her a také si vyzkoušet roli „návrháře“. A tak jsme si domů všichni odnesli jako památku na tuto úžasnou výstavu svého originálního Igráčka.

Mgr. Martina ZetíkováCarousel imageCarousel imageCarousel image

Den jablka

Červené jablíčko, zelené jablíčko, žíhané, mošt, jablečné muffiny, jablečný nepečený dort, štrůdl, křížaly .... Víte, o kom byl dnešní den v Montessori? Ano, přesně tak - o jablíčku. Kromě úžasných dobrot, které společně s dětmi připravily šikovné maminky jsme nakoukli do jadřince a zjistili, jaká dlouhá cesta vede, než z něj vyrostou další jablíčka, uznali jsme, že zlaté jablko z korunovačních klenot není k zakousnutí, některá jablka zvážili a změřili a na závěr vyhodnotili soutěžní ochutnávku několika vybraných z 35000 existujících odrůd jablek. Kdo by řekl, že s tak obyčejným ovocem se dá zažít tolik věcí.

Iveta Zámečníková


Carousel imageCarousel imageCarousel image

Volby v Montessori

Pátek 8.10.2021 byl pro některé žáky z řad Montessori významným dnem. Stejně tak, jako celá Česká republika žila nadcházejícími parlamentními volbami, i u nás v pavilonku probíhala velká předvolební kampaň. O přízeň voličů se předháněly tři strany: Plameňáci, Šatnáři a Bobříci. Volební programy a sliby byly odvážné. Během týdne všechny strany vyvěsily své plakáty, zúčastnily se předvolební diskuse se svými voliči a všichni s napětím očekávali, jak páteční volby dopadnou. Na základě řádně vyplněného voličského průkazu každý obdržel volební lístek, vyznačil svou zvolenou stranu a vhodil svůj hlas do volební urny. A jak to dopadlo? Vyhrála strana Bobříků a nyní je jen na nich, zda dokážou během nadcházejícího tříměsíčního volebního období své sliby splnit a dokázat tak svým voličům, že si zvolili správně.

Iveta Zámečníková

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Škola v přírodě

Astronomický podzim nás letos zastihl na škole v přírodě. Počasí nám přálo a společně jsme si na týden vytvořili malý montessori vesmír s kamarády, sluncem, hvězdami, planetami a bez roušek. Společně jsme se seznamovali se zákonitostmi vesmíru, zaměřili se na povrch naší modré planety Země, pracovali s mapou, učili se ošetřit zranění, každý si vyrobil svou planetu a také jsme hráli celou řadu her, zatrsali si na večerní diskotéce a hlavně jsme byli konečně pořád spolu.

Mgr. Iveta Zámečníková

Carousel imageCarousel image

Den České státnosti v Montessori

Se státním svátkem - Dnem české státnosti- se děti Montessori tříd seznámily prostřednictvím projektu Svatý Václav. Kromě krátkého filmu, který děti zhlédly, si také zazpívaly píseň Jarka Nohavici Legenda o svatém Václavu, přečetly si kratší komiks o smrti svatého Václava, prohlédly si korunovační klenoty, nakreslily svatého Václava a jeho babičku Ludmilu a na závěr si vyplnily test, který ukázal, co všechno si děti zapamatovaly. Věříme, že 28.září nebude pro nás Čechy jen dnem, kdy nemusíme do školy a do práce, ale hlavně dnem, kdy si můžeme s hrdostí vzpomenout na patrona naší země.Carousel imageCarousel image

První velký příběh

V prvním školním týdnu jsme se s našimi spolužáky přenesli o miliony let zpátky do tmy a nicoty a stali se tak svědky neobvyklé události, která dostala název Velký třesk. Na vlastní oči jsme viděli, jak asi tenkrát všechno vřelo, bublalo, bouřilo a kouřilo. A to všechno díky prvnímu Velkému příběhu a řadě pokusů, které nám ukázaly, jak všechno před miliony a miliony let začalo. A už teď se moc těšíme na Druhý velký příběh o Vzniku života na Zemi.Carousel imageCarousel image

První den

Náš první školní den byl nabitý řadou krásných zážitků a nových věcí. Ve třídě jsme se sešli s naší paní učitelkou, budoucími kamarády a svými rodiči. I když v některých z nás byla malá dušička, všichni jsme se těšili na vše, co nás čeká. Povídali jsme si na komunitním kruhu, prozkoumali jsme naši třídu a zahráli si seznamovací hry. Do nových aktovek jsme poprvé ukládali pomůcky a sešity, které pro nás připravila naše paní učitelka. Moc se všichni těšíme na naše starší kamarády a na vše, co nás čeká.