Aktivity ŠD

Superstar ve školní družině

Ve středu 16.1.2019 paní vychovatelky Plšková, Úrubová a Líňová uspořádaly ve školní družině tradiční talentovou soutěž Superstar. Letošní ročník byl velmi silně obsazen. Sešlo se velké množství zpěváků a zpěvaček, tanečníků a tanečnic, a také dětí, které předvedly hru na flétnu a na klavír. Holky a kluci mohli zpívat a hrát sólo, ale také ve dvojicích. V samotné soutěži však nešlo pouze o vítěze, ale také o odvahu vystoupit před všemi kamarády. Celé odpoledne provázela příjemná atmosféra. Pro všechny soutěžící byly přichystány sladkosti a malé odměny, které vykouzlily dětem úsměv na tváři. Již nyní se těšíme na další ročník plný krásných vystoupení.

Eva Líňová, vychovatelka ŠD

Velkým překvapením celého odpoledne bylo vystoupení orientálního tance, které sklidilo největší úspěch.


Mezidružinový turnaj v živém pexesu

Úterní odpoledne si děti ze družinek paní vychovatelky Leciánové a Kotasové zpestřily tím, že se sešly v malé tělocvičně, a tam na ně čekaly připravené pohádkové kartičky. Z každé družinky se vybral jeden dobrovolník a ostatní děti se pomocí kartiček proměnily v pohádkové bytosti. Pravidla jsou stejná jako při stolní hře. Úkolem hry byl k dané kartičce najít správnou pohádkovou dvojici. Děti opět ukázaly, že jsou hodně soutěživé. Navzájem se povzbuzovaly, aby vyhrála jejich třída. Zapamatovat si několik odkrytých kartiček nebyl snadný úkol, ale děti vše krásně zvládly. Nakonec všechny děti čekala sladká odměna.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Kouzelné růžičky

Přestože Vánoce a s nimi spojené pohádky rychle uběhly, pohádkově naladění jsme zůstali ještě 9.1.2019 při výrobě kouzelných růžiček v kroužku Šikovné ručičky. A protože ze zahrady si teď v zimě žádné kytičky nepřineseme, zbývá nám pouze zapojit svou kreativitu, fantazii a naše ručičky. Děti zjistily, že výborným materiálem pro výrobu růží a jiných květinek jsou kartony od vajíček. Společně jsme se přesvědčili o tom, že růžičku zvládne vyrobit opravdu každý. A jaký je tedy postup? V prvním kroku opatrně vytrhneme prohlubně na vajíčka. Následně upravíme okraje do tvaru lístků a postupně natlačíme 4 kalíšky na sebe. Střed naší růžičky vyrobíme z odtrženého pruhu kartonu, ze kterého vytvoříme váleček. Vše slepíme lepidlem nebo tavnou pistolí. Na závěr připevníme ke květu špejli. Růžičky můžeme ponechat bez barvy, ale lze použít také vodové barvičky, které se do kartonu hezky vsáknou. V kroužku jsme použili zlatý sprej, který růžičkám dodal kouzelný a pohádkový vzhled. Jestliže si budete chtít vytvořit netradiční dekorace, sáhněte po obyčejném platu od vajíček. Růžičky tak poslouží jako dekorace, ale také jako milý dárek. J

Eva Líňová

Bobování ve školní družince

Konečně přišla první sněhová nadílka, a proto toho děti ze družinky paní vychovatelky Kotasové hned využily a vyrazily na nejbližší kopec, kde si pořádně zadováděly. Přinesly si s sebou své vlastní boby, lopaty i kruhové talíře, a tak se mohlo začít se sjížděním. Radost, křik a smích a neustálý pohyb dolů a zase nahoru naplňoval pobyt na krásně zasněženém kopci. Čas utekl jako voda a dětem se vůbec nechtělo do vyhřáté školy. Doufáme, že sníh ještě dlouho vydrží a my znovu půjdeme za sněhovými radovánkami.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Zpíváme koledy a zdobíme stromeček pro ptáčky

Ve středu 19.12.2018 se sešli žáci školní družiny paní vychovatelky Líňové, Úrubové a Plškové na školní zahradě. Přinesli si s sebou mrkvičky, jablíčka, slunečnicová semínka, lojové kouličky, a dokonce i baňky na ozdobení stromečku. Počasí sice nevypadalo jako před Vánocemi, přesto jsme si společně zazpívali několik vánočních koled a nachystali dobroty pro ptáčky do krmítek. Přinesenými dobrotami jsme také ozdobili tři stromky. Všichni se již těšíme na blížící se Vánoce.

Mgr. Marcela Plšková

Koledování v "Domovince"

Jedno z posledních předvánočních odpolední se ve středu 19. prosince rozhodly zpříjemnit babičkám a dědečkům v Domovince, což je zařízení podobné naší družině jen pro „staroušky“, děti ze školní družiny p.Leciánové. Následně se přidaly i děti ze družiny p.Kotasové. Několikrát si pořádně zopakovaly koledy, a právě koledováním několika nejznámějších „rozsvítily“ prosluněné mrazivé odpoledne vděčným babičkám a dědečkům.

Největší odměnou pro všechny byl příjemný, hřejivý pocit.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Předvánoční vyrábění v ŠD

Blíží se nejkrásnější svátky v roce a děti se společně se svými vychovatelkami rozhodly, že prosincové pátky budou patřit tvoření. Nejprve si děti vyrobily své vlastní adventní kalendáře. Vánoční řetěz, který mají doma, si každý den prodlužují o jedno barevné kolečko. Další páteční odpoledne patřilo tvoření sobíků a krásných přáníček s barevnými baňkami. Děti si také vyrobily vlastní vánoční lucerničky a už se těší na poslední pátek před prázdninami, protože si udělají ve družině přátelské posezení plné vánočních koled, sladkého cukroví, přátelského povídání a skvělé nálady. A kdo ví? Třeba na nás čeká i nějaké překvapení.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Vánoční ladění ve školní družině

Měsíc prosinec se tak jako každý rok nesl v duchu blížících se Vánoc a těšení se na ně. Děti pilně vlastnoručně vyráběly nejen vánoční přáníčka a drobné ozdůbky na stromeček, ale dokonce vyrobily ke stromečku i betlém. Vyrobit pro někoho dárek, je radost, vidět na Štědrý den pod stromečkem v očích obdarovaného štěstí, je radost dvojnásobná. Na závěr jsme si všichni společně povídali o Vánocích, tradicích, zpívali koledy a těšili se na Ježíška.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Dílnička - Drátkování s rodiči

V úterý 11. prosince 2018 se jako každým rokem sešli rodiče se svými dětmi, malými dráteníky, ve školní družince paní vychovatelky Plškové. Čekala je společná dílnička drátkování. Všichni se na drátkování těšili.

Sešlo se devět dětí a celkem devět maminek, tatínků a babiček. Paní vychovatelka Plšková nachystala korálky a drátky na výrobu vánočních hvězdiček. Během drátkování si všichni společně povídali, vtipkovali a smáli se. Přestože si někteří dospělí mysleli, že jim drátkování vůbec nepůjde, nakonec si všichni odnesli několik drátkovaných hvězdiček. V příjemné atmosféře odpoledne rychle uběhlo a já děkuji všem rodičům, kteří našli odvahu a vyzkoušeli si svoji zručnost při drátkování. Určitě teď dokáží ocenit, jak jsou jejich děti šikovné a trpělivé.

Mgr. Marcela Plšková,vedoucí vychovatelka

Dílnička s rodiči

Jako každý rok jsme s dětmi pozvali rodiče do našeho tvořivého kroužku, abychom jim ukázali, co všechno už umíme. Letos jsme s maminkami a s tatínky vyrobili nádherné andílky a hvězdičky z drátků a korálků. Každý si vybral barvičky, jaké má nejraději, a vánoční korálkování mohlo začít. Hotové andílky a hvězdičky jsme uložili do celofánových sáčků a měli jsme tak hotový dárek pro své blízké. Maminky, tatínci i děti, si užili krásné odpoledne a společně si vyrobili krásné vánoční dárečky, které pod stromečkem všechny obdarované určitě potěší.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Vánoční dárky s Charitou Zlín

Děti ze školní družiny p. Leciánové mají srdíčka na pravém místě, o čemž svědčí předvánoční sbírka pro kamarády ze znevýhodněných rodin. Nasbírané dárečky v krabicích od bot putují do Charity Zlín, aby udělaly radost dalším dětem.

Na Vánoce nás všechny bude hřát dobrý pocit…..

Jana Leciánová, vychovatelka

Čertovské hrátky s "Pětkou"

Ve čtvrtek 29. listopadu 2018 hostily děti p. vychovatelky Leciánové své kamarády z vedlejší školy ze školní družiny p. Zmeškalové v naší škole. Na všechny čekaly Čertovské hrátky v krytu školy. Děti se rozdělily do 4 družstev a už „pekelně“ závodily. Nejprve čertíci s ocásky z lana museli překonat slalomovou dráhu. Následně museli tutéž cestu absolvovat na kouzelné tyči, poté s tyčí provést slalomovou dráhou „čertovo vejce“ a nakonec projít celou dráhu s kopyty na nohách (na chůdách).

Malí čertíci se hooodně vydováděli. Teď se těšíme na návštěvu u nových kamarádů v jejich družině v 5. ZŠ.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Zimní tvoření

V pátek si děti z družinek paní vychovatelky Líňové a Úrubové udělaly společné odpoledne plné tvoření. Nejprve si připravily barevné papíry, lepidla, roličky, bavlnky, jehly a velkou hromadu zelených křupek z balíků a vyrábění mohlo začít. Děti si vyrobily vánoční řetězy a u jejich navlékání si s kamarády užily spoustu legrace. U stolečků potom děti proměnily obyčejné roličky od kuchyňských utěrek v celý zástup sněhuláčků s různobarevnými klobouky. Odpoledne jsme si všichni společně užili a už se těšíme na příští společné vyrábění.

TURNAJ V PEXESU

Umíte hrát pexeso? Kluci a holky ze školní družiny ano. Přesvědčili jsme se o tom v pátek 16.11. 2018. Ve školní družině totiž proběhl turnaj v pexesu, kde si děti poměřily svůj postřeh a paměť. Turnaje se zúčastnilo oddělení paní vychovatelky Plškové, Úrubové a Líňové. Žáci byli rozděleni do menších skupinek a následně se pustili s velkou chutí do soubojů. A že to byly souboje napínavé. Na toho nejlepšího ze skupinky čekala sladkost a odměna ve formě omalovánky nebo pexesa. Na závěr jsme si všichni zahráli oblíbenou hru BINGO, kde se na některé žáky také usmálo štěstíčko. Pexesové odpoledne jsme si moc užili. Všem vítězům gratulujeme!

Bc. Eva Líňová, vychovatelka ŠD

OVOCNÝ TÝDEN VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Týden od 12.11.2018 se v oddělení školní družiny paní vychovatelky Líňové nesl ve znamení ovoce. Hned v pondělí jsme si povídali o tom, že ovoce je významný zdroj vitamínů, tudíž je pro naše zdraví velmi důležité. Následně jsme si vybrali náš oblíbený druh a ztvárnili ho pomocí štětce a vodových barviček na papír. Někteří malovali jablíčka, jiní banány, hrušky, pomeranče, ale také třešně. Ve středu jsme si hráli s našimi smysly při ochutnávce ovoce se zavázanýma očima. Otestovali jsme vnímání chuti, hmatu a čichu. Hrátky se smysly se dětem líbily, a tak ochutnávku jistě brzy zopakujeme.

Eva Líňová, vychovatelka ŠD

Hledání pokladu

Ve čtvrtek 14.11.2018 se celá družina zúčastnila hledání pokladu. Aby se děti dostaly k pokladu, musely zdolat řadu úkolů. A protože princeznička na bále poztrácela korále, čekal na děti u prvního stanoviště nelehký úkol. Chlapci a děvčata museli nalepit na nakreslenou šňůrku barevné korálky s písmenky a vytvořit tak slova. Na druhém stanovišti si děti vylosovaly hádanku, na kterou společnými silami hledaly odpověď, kterou pak ztvárnily pomocí víček od PET lahví. Na třetím stanovišti byla pro děti připravena opičí dráha, kde si chlapci a děvčata zasportovali a vzájemně si drželi palce při překonávání překážek. Na závěr nás čekal úkol nejdůležitější – najít poklad. Každé oddělení si s tímto úkolem poradilo velmi dobře. Všem družinkám se podařilo najít truhličku plnou sladkostí, která vykouzlila každému dítku úsměv na tváři. A tak se už společně těšíme na příští rok a na pátrání po ukrytém pokladu.

Bc. Eva Líňová, vychovatelka ŠD

Prevence ve Městské policii Zlín

Ve čtvrtek 8. listopadu navštívilo 19 dětí ze školní družinky p. Leciánové Městskou policii na Santražinách, kde na ně čekala preventistka p. Kamila Nováková, aby je formou zhlédnutého filmu o dívence Aničce a její chlupaté kamarádce opičce seznámila nenásilnou formou s těmi nejzákladnějšími pravidly silničního provozu. Slova Aničky a její příběh všechny děti velmi zaujal, protože mluvila jejich řečí, a tak v paměti uvízlo maximum informací.

Po skončení příběhu si děti vše ještě jednou probraly s paní Novákovou. Zaměřily se i na osobní zkušenosti z reálných situací. Aby byly lépe vidět, obdržely reflexní náramky a návdavkem speciální pexeso zdejší městské policie.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Ekohrátky s Desítkou

Ve slunném, teplém, pátém listopadovém odpoledni čekaly děti ze školní družiny p.Leciánové na nové kamarády ze ZŠ Dřevnická, aby si s nimi zasoutěžily s netradičními eko-pomůckami, „obyčejnou“ PET lahví a umělohmotnými barevnými zátkami.

S nimi lze zažít spoustu legrace, o čemž se děti přesvědčily při přenášení PET lahve pod bradou, samozřejmě bez pomoci rukou. Posléze pak dvojice mezi čely a spojené břichem. Zátky posloužily k co nejrychlejší barevné řadě a na závěr k obrázku dýně.

Uteklo to velice rychle, příště hurá na „Desítku“.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Netradiční Drakiáda

Krásné, slunečné a teplé první čtvrteční listopadové odpoledne bylo jako stvořené pro setkání dětí ze družinek p.Leciánové, Kotasové a Líňové při netradiční Drakiádě.

Co obnášela? Nejprve si děti ve družinkách dokreslily podle osové souměrnosti dráčky. Společně jsme jim pak dotvořili barevné ocásky. Třeťáci si mohli vyzkoušet domalovat speciální dračí pexeso a pak už hurá ven do přírody.

Ta nám posloužila jako skvělá zásobárna listů na výrobu netradičních dráčků. Soutěžili jsme nejprve jako jednotlivci nebo dvojice ve složení co nejdelšího dráčka, poté jsme na rovné ploše dráčka porovnali, uznale odměnili potleskem a už následovalo spojení všech dráčků jednotlivců každého oddělení do jednoho co nejdelšího draka.

Není důležité, kdo zvítězil, děti ostatně kroky přeměřovaly samy, nicméně sladká odměna za snahu čekala všechny. A o zájmu dětí nejlépe svědčí skutečnost, že si dráčky chtěly odnést domůJ

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Bramboriáda ve školní družině

Koulela se ze dvora, tááákhle velká brambora.

Neviděla, neslyšela, že odněkud ze shora padá na ni závora.

Kam koukáš ty bramboro? Na tebe ty závoro.

Kdyby tudy projel vlak, byl by z tebe bramborák.

Každý rok na podzim v naší školní družině probíhá týden, kdy se věnujeme celkem nenápadné, ale velmi důležité plodině – bramboře. Během celého týdne si povídáme o pěstování, historii i důležitosti brambor. Malujeme brambory a soutěžíme s nimi napříč družinami.

Paní vychovatelka Leciánová si s žáky povídala o vzhledu, růstu, sklizni a druzích brambor. Poté následovalo klasické řazení brambor podle velikosti (včetně náhodného přeměření), bramborový souboj s lžícemi dvojic a v krytu hod bramborou na cíl, pošťuchování brambory tyčkou, cvrnkání brambor a přenášení brambory na hlavě. Paní vychovatelka Úrubová vyráběla společně se svými žáky razítka z brambor. Paní vychovatelka Líňová tvořila panáčka Bramboráčka. Žáci tvořili piráty nebo panenky, kterým zaplétali copánky. Paní vychovatelka Kotasová společně se svými žáky, pomocí brambor sčítali a odčítali matematické příklady. Žáci z družiny paní vychovatelky Plškové naplnili čtyřlitrovou láhev bramborami a všichni hádali kolik je v ní brambor. Ze 146 žáků 7 žáků správně určilo, že v láhvi je 16 brambor a získali tak sladkou odměnu. Odměna však není důležitá. Důležité je získání znalostí, prohloubení dovedností, rozvoj komunikace a interakce mezi žáky. A v neposlední řadě relaxace a spokojenost žáků školní družiny. Myslím, že to se povedlo, a zároveň jsme si všichni užili spoustu legrace.

Mgr. Marcela Plšková

Vedoucí vychovatelka

HALLOWEENSKÁ DÍLNA

Ve čtvrtek 18.10.2018 se děti ze školní družiny paní vychovatelky Plškové, Úrubové a Líňové zúčastnily halloweenské dílny. Cílem bylo přiblížit dětem tento anglosaský svátek, kdy se chlapci a děvčata oblékají do strašidelných kostýmů a se svými kamarády chodí od domu k domu a koledují o sladkosti.

Dnes o Halloweenu slyšíme téměř po celém světě. Ačkoliv v Česku nemá Halloween takovou tradici jako v anglosaských zemích, jeho popularita rok od roku stoupá. A protože se blíží 31. říjen, den oslavy tohoto svátku, zrealizovaly paní vychovatelky a praktikantky ze Střední školy pedagogické a sociální „Halloweenské tvořeníčko“. Chlapci a děvčata mohli tvořit na pěti stanovištích typické halloweenské symboly – dýně, duchy, mumie, netopýří čelenky a pavoučky.

Dobrá nálada nás provázela celé odpoledne a děti odcházely domů s úsměvem na tváři a s krásnými výrobky.

Eva Líňová, vychovatelka ŠD

Opékání špekáčků

Ve středu 17. října 2018 nám podzim přinesl teplý a polojasný den, kterého jsme naplno využili. Družiny paní vychovatelky Úrubové a Plškové si připravily k ohništi na školní zahradě vše potřebné. Špekáčky, chleba, hořčici, kečup i marshmallow a mohlo se začít s rozděláním ohně. Ten se podařilo zapálit hned na první pokus a nic už nám nebránilo v opékání špekáčků či chlebíků. S opékáním špekáčků nám pomáhaly dvě studentky na praxi Nicol Löbbová a Míša Geržová.

Všechny děti si postupně pochutnávaly na dobrotách přímo z ohně, povídaly si a vzájemně si pomáhaly při opékání. Nakonec jsme odcházeli spokojeni, s úsměvem na tváři a s plnými bříšky. Těšíme se na další společnou akci obou družinek.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka ŠD

Zamykání lesa ve školní družince

Každý rok, když nastává sychravé podzimní počasí, chodí děti ze školních družin paní vychovatelky Leciánové, Líňové a Kotasové uspávat lesní zvířátka a broučky. V pátek dne 5.10. 2018, kdy ještě svítily poslední paprsky sluníčka, jsme se vydali splnit nelehký úkol – uzamknout kouzelným klíčem les. Neuspíme jen zvířátka, ale celý les na Burešově, a tím bude v klidu celá živá a neživá příroda.

Děti se na zamykání lesa velmi těšily. Aby nám rychleji utekla cesta k lesu, tak jsme si velký kopec s paní vychovatelkou s velkým nadšením vyběhli. Poté jsme si povídali, kdo v lese žije a jak se zde máme chovat. Následně se děti rozdělily do skupinek a postavily pro lesní zvířátka krásné domečky. Po úspěšném stavění následovalo zamknutí lesa, ale to neznamená, že bychom v zimě nemohli les navštívit, ba právě naopak. Zvířátka nám prozradila, že pokud se budeme chovat slušně a tiše, budeme zde všichni vítáni. Ale pšššt! Ať je nevzbudíme!

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Kaštánkování ve školní družině

V pondělí 1. října odpoledne si děti ze školní družinky p.Leciánové vyzkoušely i jiné využití kaštanů než je to nejznámější, tedy k výrobě postaviček a zvířátek za pomoci špejlí. Dozvěděly se něco o zdravotním významu kaštanů, ale hlavně si s nimi zahrály různé pohybové hry, o čemž svědčí přiložené foto.

Děti hra velmi bavila, nicméně posléze kaštany posbíraly a těší se na jejich další využití.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD