Aktivity ŠD 2021/2022

Carousel imageCarousel image

Cirkusování

Náročné dny vzhledem k epidemii se děti ze školní družiny paní Leciánové snaží zpestřit různými způsoby. V pondělí 24. ledna je po rukodělném tvoření, jmenovitě rukavice-palčáku, čekalo „Cirkusování“ v krytu. A co to obnáší? Ve dvou týmech si vyzkoušely něco z cirkusového umění: nejprve žonglovaly s dvěma papírovými míčky při přesunu po trati, následoval přechod po lanu, proskočení obruče po vzoru našich zvířecích kamarádů, podávání papírového míčku v týmu jednou rukou, oběma nad hlavou i pod nohama a na závěr předávání tohoto chodidly. A aby toho nebylo málo, celou akci jsme zakončili na overalech.

To byla zábava, což můžete posoudit z fotografie, případně dokumentace ve fotogalerii školní družiny.

Jana Leciánová, vychovatelka

Carousel imageCarousel imageCarousel image

SUPERSTAR

V našich školních družinkách proběhla v průběhu tohoto týdne celodružinová akce SuperStar. Malí zpěváci soutěžili a taky se navzájem hodnotili v této oblíbené soutěži. Každé oddělení pak vyhodnotilo nejlepší pěvce, který byl odměněn diplomem a pěknou cenou.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Kytarová družina

Celý týden byl u nás ve znamení zpěvu. Děti každý den zpívaly s kytarou známé písničky z pohádek, hravé písničky s pohybem i hymnu naší družiny. A pravda je taková, že co Čech to muzikant. A kdo tomu nevěří, tak ať se přijde podívat do naší družinky.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD
Carousel imageCarousel imageCarousel image

Hrajeme si s kamarády

Děti z naší školní družiny dostaly na Vánoce spoustu skvělých deskových a společenských her. Ze všech mají velkou radost a stále přicházejí i na pravidla her, které jsou pro ně nové. Ve čtvrtek jsme s dětmi strávili společné odpoledne plné zábavy. Hráli jsme Ubongo, Tipni si, Dobble s Harrym Potterem, Monopoly junior a mnoho dalších her. Společně jsme si užili spoustu legrace a dokonce jsme si odnesli domů i diplomy za účast v turnaji deskových her.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka


Carousel imageCarousel image

Jak se cítí lidé s handicapem ?

Netradičně začalo odpoledne ve středu 12. ledna 2022 pro děti ze školní družiny paní Leciánové. Posadily se nejprve na koberec a v komunitním kruhu jsme si všichni přiblížili, co vůbec znamená slovíčko „handicap“. Paní vychovatelka uvedla i příklady přímo ze života, na což okamžitě navázaly i přítomné děti. Jako první vyzkoušely absenci rukou a pokusily se fixou mezi prsty nohy zcela bez pomoci rukou nakreslit na přiložený výkres domeček. Následně zjistily, jak těžké by to bylo pokud by si musely vystačit pouze s psací potřebou v ústech, opět bez dopomocí rukou a nakonec to bylo nejjednodušší, obrázek malovaly opačnou rukou než kterou běžně používají.

Následovala zaranžovaná ztráta zraku, kdy dětem paní vychovatelka zavázala oči a měly za úkol u dřezu ve školní kuchyňce vzít do jedné ruky hrnek, do druhé kelímek a naplnit ho do poloviny vodou.

To už bylo podle reakcí dětí velmi náročné, nicméně parádně si poradily a hodnotily toto zpětně velmi pozitivně.

Poslední úkol je čekal ve vstupu do školní družiny, kdy musely s maximální opatrností zdolat se zavázanýma očima 5 schodů do mezipatra, aniž tušily, že paní vychovatelka je jistí. Po ukončení se většina dětí shodla, že těžší bylo sestoupit ze schodů než opak.

Pro přítomné děti to byla velká zkušenost, kterou přivítaly a hodnotily velmi pozitivně. Příště budeme pokračovat s dalšími úkoly a výzvami.

Jana Leciánová, vychovatelka

Předsevzetí na rok 2022

S dětmi jsme v komunitním kruhu přivítali Nový rok 2022. Řekli jsme si, jak se těšíme na nové zážitky, situace a výzvy. Poté jsme si vyrobili seznam našich cílů a předsevzetí. Děti přemýšlely nad tím, v čem se chtějí zlepšit, zdokonalit nebo co nového se chtějí naučit.

Své sny výtvarně zpracovaly, jak můžete vidět na přiložené fotografii.


Jana Zajíčková, vychovatelka ŠD

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Letem světem – ITÁLIE

V pondělí se děti z naší družinky ocitly v Itálii. V komunitním kruhu jsme si povídali o tom, jací jsou Italové i o památkách v této zemi. Vysvětlili jsme si proč je šikmá věž v Pise šikmá i to kdo to byl gladiátor. Povídali jsme si o hlavním městě Římě i nejmenším státě, kterým je Vatikán. Obdivovali jsme krásu obrazu Mony Lisy od Leonarda da Vinciho i sportovní auto Ferrari. Zdravili jsme se Buon giorno - dobrý den! Hráli jsme národní italský sport – FOTBAL.

Četli jsme si pohádku od italského autora Carla Collodiho Pinocchiova dobrodružství. Nakonec jsme si ve školní kuchyňce upekli pravou italskou pizzu.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

PEXESOMÁNIE

V pátek 7. 1. 2022 proběhla ve všech našich družinkách Pexesománie.

Děti se soustředěně ponořily do karetní hry. Do finále se probojovali jen ti nejlepší. Vítězové byli odměněni krásnými cenami.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD


Carousel imageCarousel imageCarousel image


Zpíváme koledy a zdobíme stromek pro ptáčky

V pondělí 20. 12. 2021 se sešli žáci školní družiny na školní zahradě. Přinesli si s sebou mrkvičky, jablíčka, slunečnicová semínka, lojové kouličky a dokonce i baňky na ozdobení stromečku. Počasí sice nevypadalo jako před Vánocemi, přesto jsme si společně zazpívali několik vánočních koled a nachystali dobroty pro ptáčky do krmítek a tři stromky. Všichni se již těšíme na Vánoce.

Mgr. Marcela PlškováPo roce přicházejí Vánoce

Vánoce jsou nejkrásnější svátky v roce a jak si je užily moje děti? Zpívali jsme koledy, povídali jsme si o tom, jak probíhají Vánoce u nás doma i ve světě. Ve Švédsku, že nosí dárky JULBOCK což je kozel ze slámy a v Austrálii slaví Vánoce na pláži piknikem. Děti malovaly, jak si představují Ježíška a vyráběly krásné dárky na vánoční jarmark. Užili jsme si vánoční vrškování a procvičili jsme si andělská chodidla. Následovala ochutnávka cukroví po slepu a taky ukázka zvyků a tradic pomocí hry. V pátek k nám přišel Ježíšek a přinesl dětem nové hračky do družiny.

Milé děti i rodiče, já Vám přeji:

Krásné vánoční svátky,

ať máte čas na pohádky,

ať se na Vás štěstí směje,

ať vás láska stále hřeje,

ať Vás úsměv provází i v roce,

který přichází.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠDCarousel imageCarousel imageCarousel image

Vánoční jarmark školní družiny

Školní družinka při ZŠ Komenského uspořádala 16. 12. 2021 vánoční jarmark výrobků žáků školní družinky a kroužků školní družinky. Po dvouleté odmlce se v prostoru školního dvorku ozývaly pěkné koledy, naléval se čaj a vánoční punč. Na stolečcích bylo vidět mnoho krásných výrobků z papíru, hedvábí, drátků, bavlnek, vlny, keramiky, oříšků a starých CD nosičů.

Žáci, maminky, babičky a dokonce i tatínkové a dědečkové obdivovali zručnost všech, kteří se na výrobcích podíleli. Paní vychovatelky Leciánová, Maňásková, Zajíčková, Frkalová, Úrubová, Plšková a paní asistentky doma také něco vyrobily ale nejvíce se na krásných výrobcích podíleli samotní žáci.

Během jarmarku si žáci, pedagogové a rodiče společně povídali a všichni se již těšili na Vánoce.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka

Vánoční skřítci

S dětmi ve školní družině jsme ve skupinkách vyrobili veselé vánoční skřítky. Děti si samy rozdělily práce a zapojily svou fantazii.

Kouzelnými skřítky a bílými vločkami jsme ozdobili nástěnku na chodbě naší školy a těšili se zase o něco více na bílé Vánoce.


Jana Zajíčková, vychovatelka

Vánoční vrškování

V rámci aktivit si děti ze družinek p. Leciánové a Maňáskové zkrátily čekání na Vánoce i Vánočním vrškováním, kdy se umělohmotné barevné zátky změnily v jejich rukách v nádherné vánoční stromečky, následně pod nimi ze stejného materiálu vytvořily i v kouzelné barevné dárečky, nakonec pod stromečky vznikl nápis Vánoce. A jelikož k Vánocům patří neodmyslitelně i andělíčci v různých podobách, položilo se jedno dítě na podlahu a ostatní z něj pomocí zátek stvořily zcela nadpozemské andělíčky, což můžete posoudit i z přiložených fotografií, případně ve fotogalerii.

To nám to zase uteklo a pohádkové svátky jsou zase o kousínek blíž.

Jana Leciánová, vychovatelka

Carousel imageCarousel image

Čertík PUNTÍK

V naší družince máme nového kamaráda. Je to čertík, kterému daly děti jméno PUNTÍK. Je to velký neposeda a pěkně se nám rozkutálel, než jsme ho správně usadili – jednu kouli na druhou. Rohy i nos má z šišek, knoflíky z lesklých kamínků a ruce z větviček. Škoda, že nám vydrží jen do prvního tání.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠDVánoční řetězování

Mílovými kroky se blíží nejkrásnější svátky roku, už se na ně ve družince paní Leciánové připravujeme výrobou vánočních přáníček, ale ve čtvrtek 9. prosince jsme si těšení proložili soutěží O nejdelší vánoční řetěz za určenou dobu. Přítomní se s elánem sobě vlastním pustili do práce a za hodinu se výsledek jejich práce dal posoudit podle délky pestrobarevných řetězů položených vedle sebe na zem.

Pochválili jsme se navzájem a dílky vyzdobili prozatím družinku, následně si je děti rozeberou domů.

Jana Leciánová, vychovatelka

Přáníčka pro seniory v Otrokovicích

Již druhým rokem se naše školní družina zapojila do vyrábění přání pro seniory. Ve spolupráci s organizací Maltézská pomoc, Centrum Otrokovice, se s dětmi snažíme udělat radost babičkám a dědečkům, kteří žijí v domovech pro seniory. V letošním roce jsme vyráběli přáníčka se sněhuláčky, svíčkami i malými vystřihovánkami. Děti u tvoření poslouchaly oblíbené koledy a užívaly si společně krásnou atmosféru adventního času.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka


Carousel imageCarousel image

Vánoční dílny

Žáčci od paní Maňáskové, Leciánové, Zajíčkové, Frkalové, Plškové a Úrubové se společně sešli na Vánoční tvoření. Dílničky probíhaly ve třech družinách po dvou třídách. Žáčci měli na výběr ze čtyř různých výrobků: dvě přáníčka, jmenovky na dárečky, ozdobná rybka a stromeček. Žáci si sami zvolili,čím chtějí začít a někteří stihli vytvořit i tři různé věci. Dětem se tvoření moc líbilo, výrobky se jim moc povedly a už se těší na další společné tvoření.

Bc. Simona Frkalová, vychovatelka ŠDCarousel imageCarousel image

Mikuláši, Mikuláši, kdo to tady děti straší…

Tento týden naše školní družinka prožila ve znamení příchodu Mikuláše. Děti si poslechly pohádku Čert a Káča. Taky si zazpívaly a zatancovaly na písničku Byla jedna Káča. Učili jsme se písničky i básničky pro Mikuláše i básničku s pohybem Čerte, čerte rohatý. Hráli jsme čertovské pohybové hry i soutěže. Výtvarně jsme si ztvárnili Mikuláše z netradičních materiálů, čerta z ruličky i 3D anděla. A protože v naší družince se nikdy nenudíme, vytvořili jsme si krásné vánoční pexeso, které jsme si pak s chutí zahráli.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Carousel imageCarousel image

Barevné perníčky

Barevné perníčky

Děti z celé naší družiny si měly možnost ozdobit vlastní perníčky. Barevnými polevami přivedly k životu různé pohádkové postavy, oblíbená zvířátka i klastické tvary perníčků. Fantazie dětí je nekonečná a tak pod rukama malých cukrářů vznikaly opravdu nádherná díla. Když dětem perníčky uschly, přišel čas na uložení perníků do celofánových kornoutů a na barevnou mašličku. Ke zdobení jsme si s dětmi pustili oblíbené koledy a vánoční písničky, abychom si vytvořili tu správnou vánoční atmosféru. Všechny děti si zdobení moc užily a těší se na další společné aktivity.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Carousel imageCarousel image

Vánoční nástěnka

Děti od paní vychovatelky Úrubové, Plškové a Zajíčkové se zhostily nelehkého úkolu naprosto skvěle. V prosinci na nás čekaly školní nástěnky, které jsme chtěly vyzdobit vánočními dekoracemi. Během dvou týdnu se školní družinka proměnila ve výtvarnou dílnu, kde byly dětem k dispozici nejrůznější materiály. Pod rukama dětí vznikli třpytivé vločky, nádherní andílci, roztomilí sobíci a zasněžené stromečky.

Společná práce plná vánoční energie má velký úspěch a děti jsou na sebe právem pyšné.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Sněhuláci

Já se budu velmi těšit, když nám bude venku sněžit.

Se svou partou kamarádů, vydám já se na zahradu.

Jedna koule, druhá, třetí, pojďte si hrát všechny děti.

Sněhulák už hlídá školu, zvládli jsme to všichni spolu.

Jana Zajíčková, vychovatelka ŠD

Netradiční vánoční stromečky

"Proč nezkusit vytvořit papírový vánoční stromeček jinak?", řekly si děti pod vedením paní Leciánové a chopily se s elánem sobě vlastním přichystaných letáků. Podle ukázky vystříhaly z pestrobarevných potištěných listů příslušné tvary a následně je naskládaly do tvaru vánočního stromečku na výkres podle vlastní fantazie. Pod rukama jim vznikaly roztodivné variace, ale vždy s puncem originality.

Na závěr větvičky stromečku dozdobily baněčkami z výrazné barevné samolepicí fólie a následně už obdivovaly svá dílka.

Příště budou vznikat jejich rukama další dílka, o která se s vámi rády podělí.

Jana Leciánová, vychovatelka

Hra na prodavače

V naší družince se děti proměnily v zákazníky a prodavače. Vyrobily si vlastní peníze (někteří i vlastní platební kartu), udělaly cenovky na zboží a pak již hra mohla začít. Důležité bylo, správně spočítat kolik mají zaplatit a také zda jim pan prodavač dobře vrátil nazpět. Hra se dětem moc líbila.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠDVýroba vlastního puzzle

Děti ze školní družiny paní vychovatelky Úrubové si chtěly užít krásné odpoledne. I přes to, že nám na okna bubnovaly dešťové kapičky, náladu nám to nezkazilo. Naopak si děti vybraly tvořivou činnost. Pohádka Mimoni je stále velmi populární, takže obrázek, který byl na puzzlích předtištěn, byl jasnou volbou. Voskovkami si děti podle své fantazie vybarvily oblíbené postavičky a vytvořily si tak dárek pro své mladší sourozence.


Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Vlněné čepičky

Žáčci z družiny paní Frkalové pomáhají s přípravou vánočního jarmarku, který se velmi rychle blíží. Tentokrát vyráběli dekorativní vlněné čepičky, které se mohou použít například jako ozdoby na vánoční stromeček. Přestože vypadají velmi jednoduše, jejich výroba vyžaduje velkou dávku trpělivosti a hlavně zručnosti. Bylo úžasné pozorovat, jak se kousky nastříhané vlny mění v dětských ručkách na krásné čepičky. Žáčkům se výrobky velmi povedly a už se těší na další společné tvoření.

Bc. Simona Frkalová, vychovatelka

Lampionový průvod ve školní družince

V polovině listopadu, konkrétně ve čtvrtek 18. listopadu byl nejvyšší čas na lampionový průvod. Před třemi lety nám jej překazilo počasí, s čímž jsme si poradili průvodem s lampionky po škole, předloni a loni covid, takže letos už byly děti pořádně natěšené.

Potmě, v 17.00 hodin, se shromáždily spolu s doprovodem rodičů, případně i zvířecích kamarádů ve svitu lampionků u zadního vchodu školy. Z tvářiček všem vyzařovalo těšení.

Po bezpečnostních instrukcích, proložených odlehčeným slovem paní vychovatelky se všichni , včetně paní vychovatelky Leciánové, Maňáskové a Frkalové, vydali dohodnutým směrem po cyklostezce. Cestou jsme si všichni vesele povídali, sledovali zář lampionků i reakci přihlížejících, nejen kachen.

Z reakcí zúčastněných mohu říci, že se nám podvečer vydařil a už teď se děti těší na další společnou akci.

Jana Leciánová, vychovatelka

Muzikantská rodina

Celý týden jsme si v družince povídali o naší rodině. Kreslili jsme obrázek rodiny a učili jsme se básničku o mamince. Pomocí Orffových hudebních nástrojů jsme si doprovodili písničku Muzikantská rodina, kterou jsme si tento rok mohli i z plna hrdla zazpívat. Jsem ráda, že opravdu platí “co Čech to muzikant” a jestli tomu nevěříte, přijďte se někdy podívat do naší družinky.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Carousel imageCarousel imageCarousel image

První pomoc prožitkem

Děti z družinek paní vychovatelky Maňáskové, Leciánové a Frkalové si vyzkoušely první pomoc hrou. Naučily se stabilizační polohu i to, v jakých případech ji použít. Na plyšových kamarádech trénovaly pomocí písničky ROLNIČKY, masáž srdce. Vědí, jak zafixovat zlomenou nohu a umí použít trojcípý šátek při zranění ruky. Také si vyzkoušely, jak přenést raněného pomocí vlastních rukou. Nakonec jsme si zahráli pohybovou hru – tísňová čísla.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠDV rodinném kruhu

V rodinném kruhu

S dětmi jsme si dnes povídali o rodině. O svých kamarádech jsme se dozvěděli, kolik mají sourozenců, kde bydlí a hlavně co rádi dělají. Někdo má rád Vánoce s rodinou, jiné děti si užívají hry na hřišti a na prolézačkách. Na některých obrázcích jsme s dětmi na dovolené procestovali kus světa a jinde jsme s nimi zasedli ke stolu u společné večeře. Také jsme se ocitli v lese na houbách a nakonec jsme navštívili i kino. Odpoledne bylo plné nových informací a teď už víme, co naši kamarádi rádi dělají ve volném čase.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Carousel imageCarousel image

Bramboriáda ve školní družině

Koulela se ze dvora, tááákhle velká brambora. Neviděla, neslyšela, že odněkud ze shora padá na ni závora. Kam koukáš ty bramboro? Na tebe ty závoro. Kdyby tudy projel vlak, byl by z tebe bramborák.

Jako každý rok na podzim v naší školní družině probíhá týden, kdy se věnujeme celkem nenápadné, ale velmi důležité plodině – bramboře. Během celého týdne si povídáme o pěstování, historii i důležitosti brambor. Malujeme brambory a soutěžíme napříč družinami s bramborami.

Paní vychovatelka Leciánová si s žáky povídala o vzhledu, růstu, sklizni a druzích brambor. Poté následovalo klasické řazení brambor podle velikosti (včetně náhodného přeměření), bramborový souboj se lžícemi dvojic a na školním hřišti hod bramborou na cíl, pošťuchování brambory tyčkou, cvrnkání brambor a přenášení brambory na hlavě.

Paní vychovatelka Úrubová společně s paní vychovatelkou Plškovou a žáky upekli ve školní kuchyňce americké brambory. Všem opravdu moc chutnalo.

Paní vychovatelka Zajíčková společně se svými žáky tvořila podzimní zavařovací sklenice. Žáci si vystřihli zavařovací sklenice z papíru. Následně vytvořili razítka z brambor a tiskli různé druhy ovoce. Nakonec nádobu obvázali provázkem a vymalovali pozadí.

Paní vychovatelka Frkalová tvořila z brambor ježky Bramboráčky. Bodlinky vyrobili z párátek. Na oči a čumáček použili hřebíček. Nakonec na papír nakreslili jablíčka a hrušky, které krásně vybarvili, vystřihli a napíchali ježkovi bodlinky. Všem se ježci povedli a tvoření se jim moc líbilo.

Paní vychovatelka Maňásková měla ve družině vzácnou návštěvu. Přišel pan král a jeho dcera princezna Julie. Ta byla na začátku smutná, protože poztrácela korále. Žáci ji společně pomohli korále najít a spočítat. Také ji naučili taneček na básničku – Princeznička na bále. Žáci vyrobili princezničce z bramborových razítek krásné šaty. Při pohybových hrách si potom zahráli na živé korálky a soutěžili s bramborou v různých disciplínách.

Žáci z družiny paní vychovatelky Plškové naplnili čtyřlitrovou láhev bramborami a všichni hádali kolik je v ní brambor. Ze 109 žáků 2 žáci správně určili, že v láhvi je 35 brambor a získali tak odměnu . Odměna však není důležitá. Důležité je získání znalostí, prohloubení dovedností, rozvoj komunikace a interakce mezi žáky. A v neposlední řadě relaxace a spokojenost žáků školní družiny. Myslím, že to se povedlo a zároveň jsme si všichni užili spoustu legrace.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka

Carousel imageCarousel image

Zdravotníček

Tento týden jsme prožili v roli záchranářů.

Učili jsme se důležitá telefonní čísla. Naučili jsme se písničku Polámal se mraveneček a společně jsme si ji zdramatizovali. S Hurvínkem jsme se vydali za lékařem, vyrobili jsme si lékařský kufřík i sanitku. A nakonec jsme si vyzkoušeli zásady první pomoci formou hry.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Hledáme poklad

Každý rok se u nás ve družině sejdou všechny děti a jejich paní vychovatelky, aby si společně užili odpoledne plné zábavy. Dnes nás čekaly soutěže, luštění šifry a barevné tvoření. Téma letošního hledání pokladu je Harry Potter. Chytali jsme neposedné skákavé fazolky a vařili jsme kouzelný lektvar. Při plnění všech úkolů si děti užily spoustu legrace a na konci nás čekal ukrytý poklad se sladkým překvapením.


Zdeňka Úrubová, vychovatelkaNetradiční listová Drakiáda

Letošní nádherný, prosluněný podzim zakončily děti ze školní družiny p. Leciánové a Maňáskové tradiční akcí - listovou Drakiádou. V teplém, pondělním odpoledni 1. listopadu vytvořily pomocí listů z javorů nádherné dlouhé ocasy netradičních draků. Děti tímto potrénovaly mimovolně i jemnou motoriku ruky, protože navázat listy, aby se nepřetrhly, dalo mnohým zabrat, nicméně výsledek stál rozhodně za to, o čemž se můžete přesvědčit ve fotogalerii. Vázali kluci i děvčátka, bavilo je to a na závěr vytvořili z “ocasů“ kruh, aby jej mohli porovnat. A hromada navršeného listí byla opravdu závěrečnou odměnou pro všechny, protože si do ní mohli skočit jako do peřinky.

Takže zase za rok……

Jana Leciánová, vychovatelka

Dílna plná strašidel

Děti z oddělení paní Úrubové, Plškové a Zajíčkové se sešly, aby společně vytvořily strašidelné obrázky. Z obyčejných bílých čtvrtek se během chvilky staly různobarevné podklady, na které si děti dle své fantazie lepily nejrůznější motivy k tématu Halloween. Někde byl strašidelný zámek plný duchů, jinde zase kočky a čarodějnice a nezapomněli jsme ani na dýně. Aby se nám lépe tvořilo, tak jsme si pochutnali i na sladké buchtičce a odpoledne jsme si skvěle užili.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka

Carousel imageCarousel image

Opékání špekáčků

S dětmi se každý rok těšíme na oblíbené opékání na školní zahradě. Naši starší kamarádi nám v pracovních činnostech připravili ohniště a tak nám nic nebránilo, abychom nakoupili špekáčky a užili jsme si krásné odpoledne. Dnešní den nám přálo i počasí, tak jsme si rozložili s dětmi deky, rozdělali jsme oheň a za chvilinku se kolem zahrady linula krásná vůně opečených špekáčků. Děti si opekly i rohlík nebo chleba, a tak si každý pochutnal na tom, co má rád. S plnými bříšky jsme si ještě povídali a moc se těšíme na další společné aktivity.

Zdeňka Úrubová, vychovatelkaPapíroví draci

Žáčci z družiny paní Frkalové a Zajíčkové si společně vytvořili veselé papírové draky. Nejprve vytvořili obličej pomocí barevných papírů a fixů. Potom následoval ocas draka, který vyrobili z vlny a barevného krepového papíru. Tvoření žáčky nejen bavilo, ale zároveň si při tom rozhýbali prstíky, procvičili jemnou motoriku a z hotových draků měli velkou radost.

Vychovatelka ŠD

Bc. Simona Frkalová

Carousel imageCarousel image

Sportovní odpoledne

Čtvrteční prosluněné odpoledne jsme s dětmi z družiny pí. Leciánové a pí. Zajíčkové strávili na dopravním hřišti.

Děti se brodily na novinové kře po moři a předávaly si kaštany ve štafetách.

Pobyt na čerstvém vzduchu nám prospěl, zažili jsme spoustu legrace a společné odpoledne jsme si všichni moc užili.

Jana Zajíčková, Jana Leciánová, vychovatelky

Ovocný týden

V družinách paní Maňáskové a Frkalové proběhla mezidružinová akce v rámci ovocného týdne. Děti si společně připravily ovocné špízy. Zdravou dobrotu pak s chutí snědly. Taky se naučily mazurku na písničku Měla babka čtyři jabka, ochutnaly jablečný štrúdl i výborné borůvkové muffiny. Se zavázanýma očima děti poznávaly různé druhy ovoce. Z roztírané modelíny vytvořily krásná jablíčka, hrušky a švestky. Nakonec si zasoutěžily v jablíčkohraní.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠDBota jménem Melichar

Děti z naší družinky si tento týden mimo jiné vyrobily vlastní botu z tvrdého papíru. Do vystřižených dírek si uvázaly tkaničky. Nakonec přišlo na trénink v zavazování. Všichni to zvládli na výbornou. Musím pochválit i naše čtvrťáky, kteří menším kamarádům rádi a ochotně pomáhali.

Tak děti pilně trénujte, příští týden Vás čeká v naší družince TKANIČKYÁDA.

A nezapomeňte na básničku:

Jedna smyčka, druhá smyčka,

k tomu ještě malá klička.

Utáhni to trošičku,

ať máš hezkou mašličku.


Jana Maňásková, vychovatelka ŠDCarousel imageCarousel image

Zažehlování korálků

Včera se sešly děti z družin paní vychovatelky Úrubové a Zajíčkové a Plškové, aby si procvičily jemnou motoriku – skládáním barevných korálků do určitých obrazců. Tyto obrázky jsme následně společně s dětmi zažehlili.

Děti si společnou práci velice užily i a odnášely si krásné výrobky domů.


Jana Zajíčková, vychovatelka

Drakiáda 2021

Letos nepřeje naší tradiční akci počasí, ale to nás nemůže napálit. Okamžitě nastupuje náhradní plán, tedy netradiční Drakiáda v krytu. Už v průběhu uplynulého týdne si děti ve družinkách p. Leciánové a Maňáskové vyrobily výtvarnými technikami dráčky, ať už polepováním kousky kuliček z letáku či barevné lepící fólie, případně přímo z posbíraných „živých“ listů ze stromů. Nyní následuje pohybová část : skládání draka z vlastních těl dětí na podlaze v krytu, což mělo ohromný úspěch, a posléze vytvoření draka po jednom kousku barevné umělohmotné zátky, což děti nejen zabavilo, proběhly se, ale i toto se jim moc líbilo.

Za zhruba 14 dnů nás ještě podle počasí čeká venku na hřišti netradiční drakiáda s pomůckami z listí.

Jana Leciánová, vychovatelka

Carousel imageCarousel image

Podzimní sportování

Děti ze školní družiny paní vychovatelky Plškové a Úrubové využily slunečného odpoledne ke sportování. Skákaly přes gumu a přes švihadlo, soutěžily ve foukání barevného listí a hrály pohybové hry ve skupinách. Velký úspěch měla hra: Kdo má rád, co má rád? Nakonec si děti zahrály vybíjenou, kterou mají všechny moc rády. Kluci se těší na další sportovní odpoledne, které věnujeme fotbalu.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠDSbírka pro Útulek 2021

I letos jsme navázali na mnohaletou tradici v pomoci opuštěným zvířátkům v nouzi, tudíž vyhlásili v pátek 1. října Sbírku granulí, polštářků, starých ručníků, piškotů, případně vhodných hraček pro pejsky a kočičky v Útulku na Vršavě. Navíc děti ze školní družiny paní Leciánové nakreslily obrázky pro výzdobu výběhů. Celý říjen mohou děti z naší školy shromažďovat výše uvedené ve družině p.Leciánové, následně budou odvezeny včetně výkresů do Útulku, kde udělají velkou radost zde přítomným zvířátkům.

Jsme v očekávání kolik dětí se letos zapojí do Sbírky.

Jana Leciánová

vychovatelkaStrom přátelství

Na komunitním kruhu jsme s dětmi probírali, jak důležité je kamarádství. Kamarád ti podá pomocnou ruku nebo tě rozesměje, když to potřebuješ.

Nakonec jsme vyrobili s dětmi strom , kde jsme symbolicky spojili svoje ruce na znamení našeho přátelství.

Jana Zajíčková

Vychovatelka 2.B, 3.BPoznáváme školní zahradu

Žáčci z 1.B se postupně učí poznávat naši školu a její okolí. Tentokrát jsme s žáky zamířili na školní zahradu. Jejich starší spolužačky ze 3.A je naučily hrát novou hru Tečka, čárka, vykřičník, při které si žáčci rozhýbali a protáhli svá tělíčka, ale hlavně se skvěle pobavili. Už teď to vypadá, že zahrada bude našim nejoblíběnějším místem ve škole a moc se těšíme, až tam příště opět zamíříme.

Vychovatelka ŠD

Bc. Simona FrkalováPodzimní tvoření

Začátek podzimu nám dopřál krásné počasí, a proto jsme s dětmi trávili co nejvíce času na školní zahradě. Slunečních paprsků jsme si užívali i ve družinách, ve kterých jsme se pustili do prvního letošního vyrábění. Děti od paní vychovatelky Úrubové a Plškové ozdobily barevnými puntíky deštníky, které během chvíle hrály nejrůznějšími barvičkami. Také se nám na našem kouzelném stromě urodila velká červená jablíčka, ze kterých na nás vykukovali veselí červíci. První letošní tvoření jsme si společně moc užili a vždycky, když jdeme kolem barevné nástěnky se nám na tváři objeví úsměv.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠD


Prvňáčci v naší družině

Noví prvňáčci jsou opravdu moc šikovní. V naší školní družině se už rozkoukali a taky poprvé vyráběli krásného podzimního ježka. Musím také pochválit čtvrťáky, kteří těm, co trošku bojovali při stříhání, rádi a ochotně pomohli. Přesně tak, jak to má být v dobré partě kamarádů.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD