Aktivity ŠD 2020-21

Netradiční pohybové hry

I v této nelehké době si ve školní družince paní Leciánové umíme poradit s různými hrami a soutěžemi. Sportovní hry jsme pojali trochu jinak, omezeně. Jak? Ve středu 25. listopadu nám posloužily obyčejné malé molitanové míčky. Děti se s nimi dosyta vydováděly.

Nejprve si je podávaly, potom se posadily rozkročmo na podlahu na koberec tak, aby se dotýkaly vzájemně chodidly, míček nesměl spadnout a podával se před tělem, poté za tělem, poté pod pokrčenými koleny. Následovalo ztížení, podávání z chodidel do chodidel, nejprve s papučkami, poté naboso, vyzkoušeli jsme si i předání míčků při sedu na zemi koleny. Následoval pokus o dřep dvojice s míčkem za zády…..

Posuďte podle fotografií, případně vyzkoušejte sami. Držíme palce.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

ADVENT aneb těšíme se na Ježíška

V neděli 29. 11. 2020 nám začíná ADVENT. Za čtyři týdny a pár dnů se můžeme těšit na Ježíška i na dárky pod stromečkem. Aby nám čas do Vánoc lépe utíkal, vytvořili jsme si adventní věnce – jak ty papírové, tak náš „družinkový“. Až na něm zapálíme všechny čtyři svíčky, budeme vědět, že Vánoce už klepou na dveře. Taky jsme si vytvořili adventní kalendář, který nám malým překvapením zpříjemní čekání na Ježíška, který bude letos určitě štědrý, protože máme v družince samé hodné děti.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Bramboriáda ve školní družině

Každý rok v listopadu si s dětmi uděláme bramborové dny. Letos tomu také nebylo jinak. Děti si přinesly do družiny brambory a bylo pro ně překvapení, co s nimi budeme dělat. V loňském roce jsme s dětmi z brambor vyrobili razítka a vytvořili jsme si krásný vánoční papír. Letos jsme z brambor také tvořili, ale pro změnu v kuchyňce. Nejprve jsme brambory pořádně umyli, potom jsme je nakrájeli, poskládali jsme je na plech a nakonec jsme je okořenili. Už asi tušíte, co jsme z brambor udělali. Během chvíle se v kuchyňce vznášela vůně pečených brambor, na kterých si děti pochutnaly.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD


Adventní kalendáře

S dětmi si ve družině užíváme společný čas plnými doušky a už jsme si začali povídat i o nadcházejícím adventním čase. Letos si děti vyrobily velké adventní kalendáře s krásnými barevnými kapsičkami. Každá obálka je jedinečná a co si do ní děti uloží, je na jejich fantazii. Všichni už se těšíme na Vánoce a na společné chvíle s našimi blízkými. Již tuto neděli děti začnou otvírat okénka adventních kalendářů a odpočítávat. Tak 24 dní!

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

O kohoutkovi a slepičce

Všichni máme rádi pohádky a moc dobře víme, že každá pohádka nám dá nějaké ponaučení do života. V dnešní pohádce O kohoutkovi a slepičce jsme se naučili jednu důležitou věc – umět se podělit s ostatními.

Nezůstali jsme jen u čtení. Děti si samostatně, dle vlastní fantazie, vyrobily loutky. Nejprve na tvrdý papír nakreslily kohouta, slepičku, prasátko, studánku, švadlenku, kravičku a ostatní postavy z pohádky, které vystřihly a na zadní stranu připevnily pomocí lepicí pásky špejle.

Žáčci s loutkami zahráli skvělé loutkové divadlo, vypravěč se popral s nelehkým úkolem na jedničku a všichni jsme se u toho velice pobavili.

Bc. Simona Frkalová, vychovatelka ŠD

Prvňáčci opět ve školní družině

Už se všichni moc a moc těšili na návrat nejen do školy, ale i do družinky mezi své kamarády. Těšili se na spoustu nové zábavy, tvoření i her. A čím se první dny po návratu bavily děti ve družince p. Leciánové? Kromě každodenního pobytu na čerstvém vzduchu, ať už na vycházce na dětském hřišti, či na školní zahradě, prváčky neobyčejně bavily i hry v místnosti. Jednou z nich bylo skládání umělohmotných zátek podle obrysu kamaráda. U toho byla velká spousta legrace.

A příští týden už začíná adventní čas, čemuž se přizpůsobíme i ve školní družince.

Informace o našich dalších aktivitách bude brzy následovat.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


HURÁ ZASE VE ŠKOLE aneb hraní s kamarády nás baví

To, že jsme se do školy všichni těšili, to je na nás vidět každý den v naší družině. Za tři dny už jsme stihli tvořit a hlavně si hrát s kamarády. Hrajeme si na kosmonauty, židličkovanou, papučovanou, hrajeme hru bomba, soutěžíme ve psaní na záda. Užíváme si také hraní stolních her s kamarády. Hrajeme Cortex, Obchod, Farmáře, ale i úplně novou hru Co to čmáráš.

Všechno je to SUPER, a to hlavně proto, že jsme u toho se svými kamarády. J

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD


Pexeso

Říjnové uplakané počasí nám nedovolilo trávit čas na čerstvém vzduchu, nastal tedy čas na společné tvoření. Tentokrát žáci probudili svoji fantazii a ukázali kreativitu při tvoření tolik oblíbené hry – pexesa.

Žáčci kreslili páry shodných obrázků na kartičky z tvrdého papíru většího formátu (10x10cm). Někteří žáci dokonce vyrobili i dva nebo více párů obrázků. Dvojice obrázků jsme společně očíslovali, aby nedošlo k neshodám.

Nakonec si žáčci pexeso společně zahráli a skvěle se pobavili.

Bc. Simona Frkalová, vychovatelka ŠD


Strašidélka ve školní družině

S dětmi jsme strávili deštivé odpoledne vyráběním strašidelných dekorací. Krásní duchové s barevnými mašličkami nám ve třídě poletovali během krátké chvilky. Z krásných barevných papírů děti vytvořily kočičky, strašidla, duchy a čarodějnice. Některé strašidelné ozdoby si děti mohou dát do květináčů jiné zase zavěsit na záclonu. Při tvoření si děti užily spoustu legrace a společně vymýšlely, jak budou strašit rodiče.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD


Dupe ježek, ježek v lese

Podzimní počasí je v plné kráse, a protože nám již několik dní na okna ťukají kapičky, tak jsme s dětmi opět tvořili. Připravili jsme si hebké barevné vlny a šablony na ježky. Každý ježek měl jinou barvu bodlinek a děti jim vymyslely i nejrůznější jména. Najednou šedivé odpoledne bylo plné krásných barevných ježků. Tvořivé odpoledne jsme zakončili oblíbenou hrou na kapelníka.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD


Podzimní vrškování

V pátek 9. října 2020 se rozzářilo školní hřiště všemi barvami umělohmotných zátek, které vytvořily skvělý základ pro závodivé tvoření nápisů a obrázků. Děti soutěžily v družstvech. A o co se vlastně snažily ?

Postupně vybíhaly a po jednotlivých vršcích skládaly nápis PODZIM a posléze se jim „vyloupla“ i nádherná usměvavá dýně.

Ostatně posuďte z přiložených fotografií….

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Zvonek zvoní, škola končí … víme, co to znamená.

Poobědvat, převléknout se a začíná nám družina

V naší školní družince je čas na relaxaci při hudbě nebo třeba při hře s kamarády. Luštíme zábavné kvízy a soutěžíme o ceny, zpíváme i tvoříme. Ale nejvíc se těšíme na to, jak si venku zase zařádíme při pohybových hrách, ať už se jedná o fotbálek nebo o pohybové soutěže a procházky.

V říjnu jsme tvořili s pomocí výtvarné techniky tupování krásné obrázky s podzimní tématikou.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD


Tvoříme motýlky

Léto se s námi rozloučilo a nastaly podzimní dny. I děti ze školní družiny paní vychovatelky Jany Zajíčkové a Zdenky Úrubové se rozloučily s létem výrobou krásných motýlů, které jsme potkávali během teplých měsíců na naší školní zahradě.

Během chvilky se nám třída proměnila v pavilon plný barevných motýlů.

Všichni jsme si odpoledne moc užili a těšíme se na další společné tvoření.

Jana Zajíčková, vychovatelka ŠD


Cesta do školy

V rámci dopravní výchovy jsme si v naší družince hráli dopravní kvarteto, tvořili jsme dopravní značky a povídali jsme si o tom, co která značka znamená. Zahráli jsme si hru Máme rádi Česko, ve které jsme se orientovali na mapě. Zda víme, jak se chovat na silnici, jsme si zkusili v zábavném dopravním kvízu. Z našich dětí nám rostou budoucí velmi ohleduplní a zkušení řidiči.

Jana Maňásková


Motání ve školní družině

I v této mimořádné situaci se děti ve školní družince p. Leciánové umí pobavit a zároveň si procvičit zručnost. Dostaly do rukou roličku od toaletního papíru, na níž byl namotán určitý kus barevné vlny, a tu měly za úkol co nejrychleji a pokud možno bez zamotání odmotat a posléze zase opětovně na tutéž roličku bez suků namotat. Neuvěříte, kolik jsme si u toho zažili zábavy….

No, však můžete posoudit na fotografiích, případně vyzkoušet sami.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Jablíčková mozaika

Podzim je tady. Začaly se měnit barvy v přírodě a dozrává podzimní ovoce. Bohužel se nám změnilo i počasí. Po třech týdnech nádherného babího léta se objevují první mráčky.

Po dovádění venku, kde jsme hráli různé hry, závodili jsme na čas, kreslili na chodník a skákali panáka, jsme se dali do podzimního tvoření. Tentokrát jsme si vytvořili krásné jablíčkové mozaiky. A jak se nám to podařilo? Já myslím, že SKVĚLE.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Školní družina na zahradě

V letošním roce se počasí v září vydařilo. Celý měsíc bylo letní počasí a školní družina trávila nejvíce času na školní zahradě.

Společně jsme sportovali s míčem, hráli petangue, kroket. Skákali gumu a přes švihadlo. Házeli míčem do basketbalového koše. Soutěžili jsme ve štafetách. Relaxovali na hmatovém chodníčku a odpočívali na dekách. Hráli jsme dobble, cink a společenské hry. Také jsme pozorovali ploštice, včely a mravence. Poznávali jsme byliny a stromy. Ochutnávali jsme ostružiny, jablka a hrušky. Malovali jsme pomocí odkvetlých květů. Kreslili jsme křídami na chodník.

Díky pěknému počasí jsme si zářijovou školní zahradu pořádně užili.

Mgr. Marcela Plšková

vedoucí vychovatelka

Podzimní listí

Podzimní počasí nás bude provázet celý týden, a proto jsme se s dětmi rozhodli, že si uděláme barevné odpoledne. Děti si vyrobily mozaiky nejrůznějších barev a poté pomocí černého papíru vytvořily krásné podzimní listí. Najednou děti měly z jednoho výrobku hned dva. Jeden krásný barevný a druhý černobílý, který měl také své kouzlo. Těšíme se na další odpoledne plné tvoření.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Křídové mandaly

Opět je tady nový školní rok a s ním krásné babí léto, které nás vylákalo ven. Sluníčko hladí svými paprsky natěšené dětské tváře a teplý vítr příjemně vane. I tento den byl jako stvořený pro hraní venku. Rozhodli jsme se ozdobit školní dvorek. Děti kreslily křídami nádherné barevné mandaly. Smutná šedivá dlažba na našem dvorku dostala na chvíli nový kabát a hned byla zase o něco veselejší a krásnější, tedy alespoň do té doby, než ji podzimní dešťové kapky opět umyjí.

Simona Frkalová, vychovatelka ŠD

Prvňáčci ve školní družině

Noví žáčci ve školní družině se už rozkoukali a začali vyrábět z různých, pro většinu z nich i zcela udivujících a nových, materiálů (odřezků pastelek, obtisků ruky, barevných a krepových papírů, barevných odstřižků) nádherné podzimní obrázky, což můžete posoudit níže. Pochlubili jsme se s nimi i na nástěnce na chodbě při příchodu do školní jídelny.

A to byl teprve začátek, spousta a spousta dalších nápadů nás čeká v následujících dnech.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD