Aktivity ŠD 2020-21

Den rodi

Letos si prožily v týdnu od 10. do 14. května děti ze školních družin p. Leciánové, Maňáskové, Zajíčkové a Frkalové zábavu ke Dni rodin. Každé oddělení pojalo tento týden jinak, nicméně všichni jsme si povídali o svých rodinách. O jménech rodičů, prarodičů, sourozenců, o vztazích, o původu, o svých zájmech, případně zájmech jednotlivých členů rodiny.

Důležité bylo rovněž dokázat o své rodině mluvit před ostatními dětmi z oddělení školní družiny a nestydět se.

Kromě toho jsme také tvořili. Děti ze družinky p. Leciánové kreslily hlavu maminky nebo tatínka, vývoj člověka od miminka do stáří, a také psaly rodinné vazby a vztahy. Svěřenci p. Maňáskové si pohráli se jmenovkami na dveře ze dřevěných lékařských špachtliček. Ve družince p. Zajíčkové vznikly stromky se členy rodiny a druháci p. Frkalové nás překvapili nádhernými otevíracími domečky s rodinou.

Pět dní nám uteklo jako voda a další týden nám přinese nová dobrodružství.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Květinové mandaly

Tento týden žáčci třídy 2.A byli na školní zahradě, která je zaplavena krásnými jarními květinami a kvetoucími stromy. Rozhodli jsme se využít tohoto nádherného přírodního materiálu k vytvoření květinových mandal dřív než nám plány pokazí sekačka na trávu. Jediným nepřítelem nám byl silný vítr, který dětem znesnadňoval tvoření, ale nakonec vše dobře dopadlo a mandaly se povedly.

Bc. Simona Frkalová

Vychovatelka ŠD


Vycházka s překvapením

V úterý 4. května 2021 se děti IZS z družinky p. Leciánové moc těšily na slíbenou vycházku do lesa. Náležitě poučeny o bezpečnosti spěchaly, aby si co nejdéle užily lesního vzduchu a samozřejmě stavění domečků. Ale už na okraji lesa nás čekalo překvapení, na sluníčku se vyhřívající slepýš. To bylo, panečku, něco. Pověděli jsme si okamžitě o rozdílu mezi ním a jediným českým jedovatým hadem, zmijí, o tom, proč jsme ho našli tam, kde ležel, a chvilku jsme ho pozorovali. Bohužel, ne dlouho. Ladným, klikatým plazením zmizel mezi stébly vysoké trávy.

V lese nás čekala spousta materiálu na stavbu domečků, takže si děti parádně užily část odpoledne.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Sázíme kytičky, jaké svět neviděl!

Děti ze školní družiny paní vychovatelky Úrubové a Plškové si povídaly o tom, že je potřeba naši planetu chránit a zbytečně ji nezahlcovat odpady. A protože máme jarní měsíce a příroda kolem nás se probouzí, tak jsme se inspirovali a zasadili jsme celoroční kytičky. Ptáte se, jak ty kytičky asi vypadají? Na Vaši otázku Vám ráda odpovím.

Kytky jsou krásně barevné a druhová pestrost je také velká. Pomocí vršků, žehličky, špejle a mašličky jsme s dětmi vyzkoušeli netradiční výtvarnou techniku a výsledek byl opravdu nádherný. Sluníčko krásně svítilo, takže jsme se rozhodli květiny zrovna zasadit do záhonků na školní zahradě. Když půjdete kolem školní zahrady, můžete na školní záhonky nakouknout.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Naše škola - 3D model

Tento týden děti tvořily v družince 3D model naší milované školy.

Byly moc šikovné, však je to také vidět na jejich práci.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Netradiční úklid břehů potoka

Ve středu 28. dubna 2021 se děti ze školní družiny p. Leciánové těšily na slibovanou tradiční akci naší družiny, kterou je úklid vybraného úseku Fryštackého potoka v okolí cyklostezky směrem ke sběrnému dvoru.

Protože břeh potoka není doposud posekaný a je na něm vysoká tráva, v níž se mohou ukrývat klíšťata, zaměřili jsme se tentokrát na úsek od nákupního centra po sběrný dvůr.

Děti byly „vyzbrojeny“ rukavicemi a paní vychovatelka igelitovým pytlem. Zopakovali jsme si bezpečnostní pravidla a už hurá na odpad!

Při úklidu jsme nacházeli hlavně umělohmotná brčka a nedopalky cigaret, umělohmotné sáčky, obaly od jídla a konzerv. Pytel se rychle plnil. Celkově jsme nasbírali nakonec z téměř polovinu velkého pytle. Hrůza!

Pytel jsme společně odnesli do sběrného dvora, kde jsme ho podle pokynů odevzdali.

To byl nezapomenutelný zážitek.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Recyklovaný středověký příběh

Děti ze družiny p. Leciánové oslavily Den Země i v úterý 27. dubna. Děvčata přeměnila kousky letáků na středověký hrad. Kluci vytvořili z kousků alobalu okouzlující rytíře.

Rytíři byli korunováni skutečným perem z kačera, dívčí hrady vlaječkou z vybrané látky. A protože se výrobky dětem skutečně vyvedly, završily báječné odpoledne vymýšlením příběhu, v němž figurují rytíři i hrady.

Náš výsledek posuďte ve fotogalerii.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Těšíme se na jaro

Společně s dětmi jsme si v komunitním kruhu vyprávěli o tom, jak se těšíme na sluníčko, rozkvetlé stromy a kytičky. Na základě toho jsme se rozhodli vyrobit si barevné veselé konvičky, kterými se budeme o kytičky starat a zalévat je. Vystřihli jsme je z tvrdého papíru, rozdělili na menší geometrické tvary a začali malovat. Děti vytvořily krásné konvičky s různými oblíbenými motivy, do růžice jsme umístili pruhy z igelitu a vytvořili tím kouzelnou tekoucí vodu. Tak, a může se zalévat! Další den se nám vylouply různé kytičky z papíru, čímž jsme procvičili jemnou motoriku a zdokonalili se ve vystřihování. Společnou práci jsme si moc užili a s dětmi umístili naše výrobky na nástěnku v prostorách naší školy.

Jana Zajíčková, vychovatelka, 1.B

Záložka do knihy

Žáčci 2. A vyráběli krásné záložky pro svou oblíbenou knížku nebo pro maminku a tatínka. Záložky ze skládaného papíru vypadají na první pohled velice jednoduše, ve skutečnosti dá jejich výroba docela zabrat. Nejprve si děti musely poskládat z papíru základní tvar s přesným střihem a ještě přesnějším skládáním, aby z knihy nevypadával. Následně dle jejich zvoleného motivu dodělaly detaily pomocí barevného papíru. Děti měly na ukázku několik záložek (kočku, prasátko, strašidlo, mimoně). Moc se jim tvoření líbilo a najednou před námi ležel mlok, žabka, Šmoula a jiné krásné záložky.

Bc. Simona Frkalová, vychovatelka ŠD


V naší družince vybuchla "SOPKA"!

Nemusíte se ale ničeho bát. V rámci našeho týdenního tématu „Koloběh vody v přírodě“ jsme si s dětmi vyzkoušeli několik pokusů s vodou. Nejvíc děti zaujal pokus nazvaný „SOPKA“. Díky pokusu si otestovaly, jak spolu dokáží reagovat různé látky. Ve chvíli, kdy přilily do smíchaných ingrediencí ocet, začala ta pravá reakce. Ocet se sodou spolu hezky reagoval a vznikly bublinky oxidu uhličitého, přidaný saponát lávu pěkně napěnil. Další pokus jsme pojmenovali „Utopená svíčka“. Svíčku jsme zapálili, dali jsme ji na obarvenou vodní hladinu a přikryli sklenicí. Svíčka ale k hoření potřebuje kyslík, začala tedy postupně skomírat, až úplně zhasla. Vzduch se přestal ohřívat, zchladl a tlak vzduch okolo skleničky natlačil vodu dovnitř. Hladina vody ve sklenici se zvedla.

A víte, co se stane, když pod sklenici uzavřete dvě svíčky?

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Diamantové malování

Aprílové počasí nám přineslo spoustu dešťových kapiček, ale my jsme si s dětmi užili jejich pozorování. Děti od paní vychovatelky Plškové a Úrubové tyto deštivé dny využily k diamantovému malování. Je pro vás tento název činnosti velkou záhadou? Nebojte se, nejste sami. Děti byly velmi překvapeny, když zjistily, jak tato technika vlastně vypadá. Na krásné barevné kytičky, které si děti vystřihly a přilepily na špejli, lepily barevné třpytivé kamínky. Tvoření bylo velmi kreativní a děti to velmi bavilo.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Hurá, zase zpátky ve družině!

Prváčci ze školní družiny p. Leciánové se MOC těšili zpátky do družinky. Hned první den po návratu byl volnější, seznamovali jsme se s novými hygienickými pravidly, měli jsme si hodně co povídat, pohráli jsme si, přečetli na pokračování Honzíkovu cestu tam, kde jsme skončili, a následně nabírali při pobytu na dětském hřišti přirozený vitamín D.

Druhý den, tedy v úterý 13. dubna, už jsme jeli podle zaběhnutého schématu. Hned po obědě jsme tvořili, procvičili si jemnou motoriku ruky při skládání a vystřihování, výsledkem čehož byly nádherné jarní papírové narcisy. Protože se nám povedly, vystřídaly na nástěnce na chodbě před družinou u školní jídelny zimní ptáčky v budkách. Následovat budou ještě pampelišky z krepáku a na konci tohoto týdne čápi na hnízdě.

Už teď se těšíme!

Jana Leciánová , vychovatelka ŠD


Co je to proti pomněnkám?

V tomto týdnu jsme si s dětmi četli pohádku od paní spisovatelky Daisy Mrázkové, „Co je to proti pomněnkám?“ Na tomto příběhu jsme si vysvětlovali koloběh vody v přírodě. Děti pohádku krásně namalovaly. Také jsme soutěžili v různých jarních hádankách a přesmyčkách. Nesmělo chybět ani jarní tvoření.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Velikonoční radosti pro babičky a dědečky

Minulé dny nám přinesly chvilky plné slunečních paprsků a sněhových vloček. Paní vychovatelky Úrubová, Plšková a Leciánová se rozhodly, že si tyto aprílové chvilky zpestří výrobou velikonočních přáníček. Ve spolupráci s organizací Maltézská pomoc o.p.s se podařilo vyrobit přes 250 ks barevných přání s nejrůznějšími motivy. K babičkám a dědečkům do seniorů a do nemocnice putovaly vystříhané ovečky, roztomilí zajíčci, barevná vajíčka a velikonoční básničky. Jsme rádi, že jsme mohly také přispět k radosti jiných. Všem přejeme krásné jarní dny plné úsměvů a pohody.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Hrad Hlučín 2.A

Spousta krabic a krabiček, spousta různých ruliček… Co s tím?

Děti tvořily domečky, věžičky, k nápadům přibývaly další a další budovy. Objevoval se materiál, který by jinak skončil v koši či sběru. A tak byl projekt pro prostorové kolektivní tvoření na světě.

Věžičky z ruliček tvoření udaly starobylý směr. Zmačkaný papír připomínal skálu, kterou dobarvil štětec s temperou, kartony od svačinových mlék byly jako stvořené pro hradby, a karton od vajec s troškou zelené barvy se stal skvělou plochou pro hradní návrší, na kterém nesměl chybět samotný hrad.

Poddaní žili vždy v podhradí, a tak tomu je i u naší makety hradu Hlučín 2.A. Samozřejmě nechybí ani škola.

Děti nadšeně kreslily, vybarvovaly, mačkaly starý balicí papír z Vánoc, stříhaly a lepily, vymýšlely a na závěr sepsaly příběh o hradu Hlučín 2.A do deskových kronik.

ŠD 2.A - asistentky Alice Nováková a Jana Maděrová

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Masopust

Tradice masopustu si děti připomněly masopustním úterým, kdy hrály ve skupinkách různé scénky se zimní tématikou. Ostatní děti se staly publikem, které hodnotilo herecké výkony bouřlivým potleskem. V tradicích Popeleční středy jsme si ukazovali, co znamená popelec, a taky jsme si povídali o tom, co je to půst. Tučný čtvrtek neboli „tučňák“ byl pro nás ve znamení masopustního hodování, a proto jsme si vyzkoušeli upéct výborná skořicová ouška. Dětem se ouška moc povedla. Jak je vykouzlily, jistě předvedou doma a udělají tak radost nejen sobě, ale i těm, které mají na světě nejraději.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD


Carousel imageCarousel imageCarousel image

Ledové pokusy ve školní družině

Letošní zima nám svým ledovým a sněhovým počasím přeje. Proto se družiny paní vychovatelky Plškové a Úrubové rozhodly vyzkoušet, jak rychle mrzne voda.

Nejprve si žáci rozpustili potravinářské barvivo a třpytky ve vodě. Pak roztokem naplnili silikonové formičky.

Někteří žáci si vybrali modrou, zelenou nebo oranžovou barvu, jiní zlaté, stříbrné a fialové třpytky. A další zvolili barvu i třpytky. Pak si žáci silikonové formičky položili na stůl na školním dvorku a netrpělivě čekali do příštího dne.

To bylo radosti. Hotové ledové formičky jsme si v sáčku odnesli domů. Také jsme si vyzdobili venkovní parapet školní družiny.

Mgr. Marcela Plšková a Zdeňka Úrubová


Základy šití ve školní družině

Někteří z prváčků ze školní družinky p.Leciánové drželi vůbec poprvé v rukou samostatně jehlu s nití a mohli si vyzkoušet, zda je těžké provléci nit miniaturním ouškem jehly. Následoval další krok, uzlík na konci. A to byl teprve začátek. Vybrali si knoflík s kouskem látky a pomalounku podle názorných instrukcí paní vychovatelky postupně přišívali. Není to jen tak, je třeba hlídat nitku, aby se „nezatoulala“, kam nemá a nezničila tím dosavadní úsilí. Všichni přítomní zdolali úskalí a samostatně zkusili přišít druhý knoflík.

A jelikož to všechny bavilo, dokonce někteří prohlásili, že šití je lepší než počítač, pustili jsme se do sešití dvou stran vybrané látky. Tím nám postupně vznikla originální kapsička. Od každého dítěte samozřejmě jiná, přesto originální s puncem prvního výtvoru. S hrdostí si svá dílka odnesly děti domů.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Výroba marcipánových ozdob

S dětmi jsme si ve školní družině hráli na cukráře. V oddělení paní Zajíčkové, Úrubové a Plškové se proměnily třídy na cukrářské dílny. Z marcipánu si každý vyrobil nějakou postavičku, zvířátko nebo věc. Ke zdobení děti využily cukrová srdíčka, vločky a drobné zdobení, které jejich tvoření dodaly barevné kouzlo. Barevní šneci, rejnoci, medvídci nebo srdíčka udělají obdarovaným jistě velkou radost a milovníci marcipánu si určitě pochutnají.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD


Zimní olympijské hry

Celý týden byl v naší družince ve znamení zimních olympijských her.

Povídali jsme si o historii olympiády a jejich symbolech.

Soutěžili jsme v několika disciplínách - v našem českém národním sportu hokeji, kde byla důležitá hlavně správná muška při střelbě na bránu, v „jamajském bobu“, kde byla důležitá především spolupráce s kamarády, a také v curlingu. Odměnou všem sportovcům byla vlastnoručně vyrobená zlatá medaile a dobrý pocit z férové hry.

Všem srdečně blahopřeji a moc chválím za krásné sportovní výkony.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD


Carousel imageCarousel imageCarousel image

Valentýnská srdíčka

Valentýnská srdíčka

Srdíčka jsme vyrobili,

na Valentýna se moc těšili.

Nebylo to lehké však,

tolik kuliček umačkat.

Velkou práci jsme si dali,

abychom své blízké potěšili.

Daruji ji mamince,

je na mne hodná velice.

A nebo tátovi,

moc si se mnou vypráví.

Mám je oba fakt moc rád,

musím jim to srdce dát.

Jana Zajíčková, vychovatelka 1.B

Srdíčko k Valentýnovi

Za okny dnes chumelilo, a tak jsme pozorovali krásy zimy pouze za oknem. Chvíli jsme pozorovali, jak lítaly vločky, a také jsme viděli ptáčky, kteří navštívili naše nové krmítko. Nakonec jsme se rozhodli, že dnešní odpoledne věnujeme valentýnskému tvoření. Připravili jsme si laminovací folie, barevné papíry a nejrůznější velikosti šablon ve tvaru srdíček. Vytvořili jsme si barevné prostírání plné srdíček a nádherné srdíčkové záložky do knihy. Tvoření bylo skvělé a těšíme se na další kreativní odpoledne.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Pocitová kresba aneb malujeme hudbu

Už jste někdy zkoušeli namalovat hudbu? Žáci z naší školní družinky si to vyzkoušeli a byl to pro ně opravdu nevšední zážitek.

Nejprve jsme si poslechli nádhernou skladbu od jednoho z našich nejvýznamnějších skladatelů Bedřicha Smetany. Žáci si při poslechu skladby s názvem Vltava krásně odpočinuli a nechali se unášet nádhernými tóny této krásné hudby. Následně dostali nelehký úkol – výtvarně zpracovat to, co právě slyšeli, a pocity, které v nich hudba vyvolala (radost, štěstí, smutek, strach). Během malování jsme si skladbu pustili ještě jednou. Najednou se tóny a emoce změnily v nádherné barvy, které děti spontánně malovaly na výkresový papír. Nakonec jsme si o namalovaných obrázcích povídali a každý popsal, co právě namaloval. Dětem se to moc líbilo a jejich abstraktní díla jsou opravdu nádherná.

Bc. Simona Frkalová, vychovatelka ŠD

Výstavní galerie trochu jinak

Naše školní dužina se zúčastnila výtvarné soutěže, kterou pořádají hasiči. Děti ze všech oddělení naší družiny se velmi snažily, aby právě jejich výtvor byl do této velké soutěže zaslán. Obrázky byly opravdu krásné a každý měl své kouzlo, proto bylo velmi těžké vybrat pouze tři, které budou naši školu reprezentovat. V herně školy vznikla galerie, kde byly všechny obrázky vystaveny a každý si je mohl prohlédnout. Děti dostaly i hlasovací lístky a po těžkém rozhodování napsaly první tři místa, podle toho, jak se jim obrázky líbily. Nyní je před námi sčítání hlasů a už netrpělivě čekáme, na vyhodnocení školního kola. Všechny děti dostanou sladkou odměnu a velkou pochvalu, protože všechny obrázky byly nádherné.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD


Zimní krmení kachen

Počasí je proměnlivé, nicméně podle kalendáře vládne venku za okny zima, teploty občas odpovídají. Celoročně venku žijící divoké kachny si zvykly na lidskou pomoc formou přikrmování, tudíž prváčci ze družinky p. Leciánové přinesli v pátek 5. února starší pečivo a vydali se proti proudu Fryštáckého potoka hledat vhodné živé objekty k přikrmení. Nemuseli hledat dlouho, kachny plující po potoku je po očku sledovaly a jakmile jsme se zastavili, hned bylo několik nejzvědavějších kousků u nás. Takže nadrobit kousky pečiva trvalo jen chvilku, nicméně slupnout kachnám naopak jen několik okamžiků. Přesto to přítomné děti zaujalo a pobavilo, pro některé to byl nezapomenutelný zážitek.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Zimní sporty

V naší družince jsme si minulý týden užili ve znamení zimních sportů. I když nám počasí venku moc nepřálo, nedali jsme se odradit. Luštili jsme zimní křížovky i doplňovačky s čísly, vytvořili jsme si 3D sáňkaře i super lyže. Ty jsme použili i při BIATLONU, ve kterém soutěžili všichni stateční sportovci z naší družiny. Dostali jsme se i na střelnici, jen tu mušku musíme pro příště potrénovat. Milý sportovní nadšenci, gratuluji vám všem ke skvělým výkonům, báječnému povzbuzování a férové hře. Všichni jste vítězové.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Rozvoj jemné motoriky u prváčků

I v této složité době rozvíjejí a neustále zdokonalují svoji jemnou motoriku ruky děti ze školní družiny p. Leciánové při tvorbě papírových výrobků. Protože je zima, naposledy zkoušely malinkými kuličkami z barevného krepového papíru co nejvýstižněji „obléci“ krasobruslařku. Prváčci mají neobyčejně ohebné prstíky a většina z nich i tolik potřebnou trpělivost, tudíž jejich zásluhou vznikají moc vydařené obrázky. Následovala zimní čepice vyplněná kousíčky barevné samolepící fólie a vlnou, završená skutečnou vlněnou bambulkou. A ve středu 3. února jsme si vyhráli s posledním výrobkem - s ptačí budkou z malých kousků špejle. Do ní jsme posadili nádherně vymalované ptáčky a do budky jim „nasypali“ skutečné krmení.

Výsledek posuďte níže a ve fotogalerii školní družiny.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Vyrábíme deskové hry

Jednou jsme s dětmi v komunitním kruhu přemýšleli, že bychom si vyrobili vlastní hry. Nápad jsme ještě několikrát promýšleli a potom se dali rovnou do práce.

Jedna skupinka vymyslela deskovou hru „ Na vlajky“. Malovaly se vlajky různých okolních států nebo států, do kterých jsme jezdili na dovolenou. Další skupinka vyrobila hru „Abeceda“. Cílem je říct určitý počet slov začínajících na jednotlivá písmena abecedy. A další dvě skvělé hry.

Děti si skupinovou práci moc užily. Naše hry určitě využijeme a něco nového se přiučíme.

Jana Zajíčková, vychovatelka 1.B

Fotokoláž a hry s padákem v naší družině

Velmi oblíbenou aktivitou u nás v družině jsou hry s padákem, které děti velmi baví. Hrajeme hry se jmény a podbíhanou a do našeho dovádění jsme zapojili i našeho plyšového méďu.

Padák jsme taky využili při našich fotokolážích. Nejvíc se nám líbil citát z Malého prince:

VŠICHNI DOSPĚLÍ BYLI DĚTMI,

ALE MÁLOKDO SI TO PAMATUJE.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Putovní kamínky

Před rokem jsem narazila na procházce na nádherný barevný kamínek, ale tehdy jsem ještě netušila, že tyto barevné kamínky mají svůj příběh. Na Facebooku je skupinka, kde se nalezené kamínky vkládají a jejich tvůrci tak vidí, kam až jejich kamínek doputoval. S dětmi jsme si ve družince udělali tvořivé odpoledne, připravili jsme si vše potřebné a začali jsme barvit kamínky. Děti v oddělení paní Plškové i Úrubové kreslily nejrůznější motivy podle předlohy i podle své fantazie. Najednou jsme viděli zvířátka, sněhuláky, duhu nebo srdíčka. Nejrůznější motivy zdobily naše kamínky, které nastříkáme lakem a někde ve Zlíně je položíme, aby dělaly radost zase někomu jinému. Tento krásný projekt je opravdu skvělý nápad a my se s dětmi už těšíme, až uvidíme, kam až naše krásné kamínky doputovaly.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Výtvarná galerie ve školní družině

Školní družina p. vychovatelky Leciánové se v úterý 26. ledna proměnila na několik okamžiků ve výtvarnou galerii. Nejprve přítomné děti vytvořily s pomocí vlastní fantazie výkresy do okresního kola soutěže Hasiči - železniční záchranáři na základě vysvětlení a povídání p. vychovatelky. Děti napjaly všechny svoje síly, každý obrázek měl „svoji výtvarnou dušičku“.

Posléze jsme si řekli, co je výtvarná galerie a hotové obrázky vyskládali na koberec. Děti se změnily na návštěvníky a vzápětí na odbornou hodnotící porotu. Úkolem porotců bylo pozorně si prohlédnout vystavená díla a za pomocí kartiček s číslem 1 a 2 je ohodnotit, přičemž samozřejmě nesměly body přidělit vlastnímu dílku. A to byla pro některá opravdová novinka. Následně paní vychovatelka s pomocí porotců přepočítala body a vyhlásila vítěze.

Nicméně vítězové byli vlastně všichni, protože se snažili, zahráli si na galeristy a získali touto formou i nové vědomosti.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Sněhuláci

Nečekaný příval sněhu v tyto dny potěšil hlavně děti. Sníh jim dopřál radost si konečně užít koulovačku a postavit sněhuláky na naší školní zahradě.

Toto téma jsme si zopakovali i ve školní družině a vyrobili si sněhuláky z lepenky, mačkaného papíru a novin. Děti si skupinovou práci velice užily. Výsledkem jsou krásní sněhuláci, kteří ozdobí chodby naší školy. Většina chlapců ovšem prohlásila, že stavět sněhuláky ze sněhu je podstatně jednodušší.

Souhlasím! Pobyt na čerstvém vzduchu je pro děti rozhodně nejlepší.

Jana Zajíčková, vychovatelka ŠD


Přijel k nám karneval, aby radost rozdával!


Tento týden jsme v naší družince měli karneval. Děti tvořily klauna, kterému daly jméno KAREL, jako symbol našeho karnevalu. Jeho menšího bráchu vytvořily z CD a odnesly si ho domů, aby jim připomínal, že je důležité mít stále úsměv na tváři. Taky jsme si udělali krásné karnevalové masky.

Ve čtvrtek pak začalo opravdové karnevalové řádění. Hráli jsme balonkovanou a židličkovanou, plnili jsme netradiční úkoly, tvořili jsme mumie, soutěžili o sladké odměny a naučili jsme se tanec Makarenu.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD


Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Ve družině hrajeme společenské hry

Venku nám napadl sníh, a proto jsme si dětmi užívali klouzání a stavění sněhuláků a nejrůznějších staveb. Jakmile se schová sluníčko, tak se jdeme usušit a zahřát do družiny. Tento týden jsme si s dětmi vyčlenili pro deskové a společenské hry. Hráli jsme Mikrofon, Ubongo, Dobble, Monopoly, Cink a spoustu dalších skvělých her. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí, procvičili jsme si všechny smysly a paměť a hlavně jsme si užili spoustu legrace.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Hurá, bobování!

V rámci rozmanitých činností ve školní družině daly tentokrát děti školní družiny p. Leciánové přednost zdravému pohybu. V pátek 15. ledna si nadšeně přinesly převlečení a boby, případně lopatu, aby se mohly vydovádět na mírném svahu nedaleko školy. Odpoledne přišla vytoužená část dne, děti se převlékly, chopily se po poučení o bezpečnosti svých „přesunovadel“ a už hurá na zasněžený svah.

Jezdilo to doslova samo, dětem se rychle zabarvily tváře do zdravé červené barvy. Určený čas utekl víc než rychle, nicméně doufáme, že to snad nebylo poslední bobování letošní zimy.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Letem světem v naší družince

Minulý týden jsme si užili. I když cestování v této době není zrovna jednoduché, nám se to podařilo.

Byli jsme v ITÁLII. Četli jsme pohádku o Pinocchiovi od italského spisovatele Carla Collodiho, vyráběli jsme z papíru tradiční italský a velmi oblíbený pokrm – pizzu. Taky jsme si ukazovali nejslavnější obraz Leonarda da Vinciho – Monu Lisu. A hlavně kluci ocenili nový model automobilu Ferrari.

Pak jsme navštívili NĚMECKO. Zahráli jsme si pohádku bratří Grimmů Jeníček a Mařenka, povídali jsme si o Albertu Einsteinovi a vysvětlili si zápornou roli Adolfa Hitlera v historii lidstva.

Hodně se nám líbilo ve VELKÉ BRITÁNII, kde jsme navštívili pánský (ale i dámský) klub a pili jsme v něm čaj o páté. V Buckinghamském paláci jsme viděli i královnu Alžbětu II. Také jsme si připomněli legendární skupinu The Beatles a oprášili jsme některá anglická slovíčka.

Týden jsme ukončili ve FRANCII. Vyrobili jsme si opravdu originální Eifellovu věž. Povídali jsme si o Coco Chanel, módní návrhářce a taky autorce slavného parfému. Navštívili jsme Louvre i zámek Versailles. A aby byl závěr opravdu sladký, tak jsme si vychutnali výbornou Monbanu - tradiční francouzskou horkou čokoládu s křupavým croissantem.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Konečně napadl sníh

Tento týden konečně napadl sníh! Žáci školní družiny se již dlouho na sníh těšili. Opět jsme mohli pozorovat stopy ve sněhu. Stavěli jsme pevnosti, sněhuláky i víly. Klouzali jsme se a bobovali. Házeli jsme sněhové koule na cíl a pokoušeli se přeskočit velkou sněhovou kouli tak, jako bychom skákali přes kozu. A protože napadlo dost sněhu, mohli jsme také zkoušet otisky do sněhu – andělíčky. Prostě žáci paní vychovatelky Plškové a Úrubové si sníh opravdu užili.


Mgr. Marcela Plšková


Hrátky ve sněhu

Konečně nastala chvíle, na kterou se děti celý rok těší. Sníh všude, kam oko dohlédne. Krajina zakrytá hebkou bílou peřinou, která svádí k hrátkám a zimním radovánkám. Žáci 2.A využili sněhové nadílky, jak to jen šlo. Opět projevili neskutečnou kreativitu a postavili nejen sněhuláky různých velikostí a tvarů, ale dokonce sněhové morče a sopku. Zařádili si ve sněhu a přišlo i na koulování. Moc si to všichni užili a už se těší na další společné sněhové aktivity.

Bc. Simona Frkalová, vychovatelka ŠD


Účast školní družiny ve výtvarné soutěži „Požární ochrana očima dětí a mládeže“

Žáci prvních a druhých ročníků naší školní družiny se zúčastní výtvarné soutěže vyhlášené Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezka (SH ČMS).

Jedná se o 47. ročník soutěže „Požární ochrana očima dětí a mládeže“, letos na téma „Dopravní nehody na železničních přejezdech – náročný úkol pro hasiče“.

Školní družina se snaží své žáky vzdělávat v oblasti dopravní bezpečnosti, a právě proto se rozhodla této soutěže zúčastnit. Bezpečnost našich dětí je na prvním místě.

Seznamujeme děti také se složkami, které pomáhají lidem v těžkých situacích. Bez hasičů a jejich pomoci bychom se v případě různých nehod a nesnází neobešli.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka

Nový kamarád v naší družině

Dnes jsme si postavili nového kamaráda. Má jméno Sněžník a je neustále usměvavý. Kabátek má plný exkluzivních knoflíků, vlasy mírný rozcuch, ruce trošku kratší, ale to nám vůbec nevadí. Bude s námi blbnout na zahradě, ale asi jen do prvního tání. Tak ty náš Sněžníku, ať nám dlouho vydržíš!

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Zimní papírové hrátky ve školní družině

I v době nouzového stavu mají děti ve školní družině p. Leciánové připravenou spoustu různých aktivit, o čemž se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

Například v úterý 12. ledna jsme uspořádali netradiční zimní papírové hrátky. Jak na to?

Nejdříve si děti vyrobily pomocí tvrdého papíru a nůžek postavičku lyžaře, který stojí. To znamená, vymalovaly ho z obou stran. Následně dostaly lékařskou špachtličku, z níž podle barev a vlastní fantazie vykouzlily lyže nebo snowboard. Posledním krokem bylo upevnění postavičky. A protože dětská představivost je někdy nevyčerpatelná, donesli jsme si kartony, z nich děti vykouzlily šikmý lyžařský svah. Na něm se postupně pomocí letáků objevily sněhové muldy i lyžařský můstek. Nyní už nic nebránilo tomu, aby se postavičky v dětských rukách vydaly na trať.

To bylo radosti. Procvičili jsme si jemnou motoriku, fantazii i mrštnost. A už se těšíme na další zážitky.


Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Letem světem


Tento týden jsme si v naší družince nazvali LETEM SVĚTEM. S dětmi budeme „cestovat“ do různých zemí světa. Podíváme se, jak se žije ve Velké Británii, Itálii, Francii, Německu i u nás v Česku.

Ale než začneme, tak jsme si vytvořili KAMÍNKY – CESTOVATELE. Ty můžeme dát na nějaké zajímavé místo, které navštívíme. Nebo naopak, když takový kamínek najdeme, můžeme ho přemístit.

Tak, kamínky, pěkně do světa…..!

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Sádrové 3D omalovánky

S dětmi jsme se v novém roce sešli plní dobré nálady a energie, i když nám na okna klepaly dešťové kapičky. Tak jsme si alespoň užili skvělé odpoledne plné barev. Děti si připravily fixy a tvoření mohlo začít. V oddělení paní vychovatelky Úrubové a Plškové byly k vidění krásné sněhové vločky, barevní jednorožci a nádherné sovičky s krásnými peříčky. Společně jsme si tvoření opravdu užili a rozhodně musíme naplánovat další druhy netradičních 3D omalovánek.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD


Vánoce jsou tady!

Poslední týden před Vánocemi jsme si užili, jak jen to šlo. V pondělí jsme si nazdobili vánoční stromeček a protože se nám zdál být chudý na ozdoby, tak jsme si vyrobili krásné andělíčky, kterými jsme stromeček dozdobili. Povídali jsme si příběh o narození Ježíška, dělali jsme zábavný vědomostní kvíz, hráli jsme hru Hádej kdo jsem i stolní hru Biatlon.

Milé děti i rodiče, přeji Vám všem krásné vánoční svátky a v novém roce především zdraví a dobrou náladu.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Zimní plakáty

S dětmi jsme při chladných prosincových dnech pracovali na výzdobě školních prostor. Zapojily se děti ze dvou družin a vytvořily nádherné zimní plakáty. Každá družina pracovala ve své třídě a děti nakreslily krásné obrázky se zimní tématikou, z nichž byly na výzdobu vybrány dva nejkrásnější. Všichni jsme byli nadšeni ze společné práce a krásné zimní výzdoby.

Vychovatelky Jana Zajíčková a Simona Frkalová

Zdobíme strom pro ptáčky

Každý rok si s dětmi povídáme o tom, že v zimě mají zvířata méně potravy, a proto jim lidé pomáhají. My jsme na lojové koule přivázali přírodní provázky a rozhodli jsme se, že nakrmíme ptáčky na naší zahradě. Lojové kouličky jsme pověsili na stromy, keře a plot. Děti také nasypaly do ptačího krmítka ořechy a semínka, aby si všichni ptáčci pochutnali. S dětmi jsme si na zahradě užili krásné slunečné odpoledne a máme velkou radost, že jsme připravili pro ptáčky jedlé ozdoby.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

"Andělská chodidla" a vánoční zvyky

Vánoce už jsou za dveřmi. V naší družince jsme si povídali o vánočních zvycích. Házeli jsme papučí, (střevíček jsme neměli), pouštěli jsme si svíčky po vodě a povídali jsme si o tom, co znamená, když zůstávají u břehu – to nás v příštím roce nečekají žádné změny, když doplují daleko – vydáme se na cesty, utvoří-li kruh s ostatními, znamená to přátelství. Nakonec se nám v rozkrojeném jablíčku ukázala krásná hvězdička a to je znamení zdraví a štěstí. Taky jsme si povídali zajímavosti o tom, jak se slaví Vánoce ve světě. Ve Švédsku nosí dárky kozel vyrobený ze slámy a v Austrálii slaví Vánoce piknikem na pláži, protože v tu dobu mají léto. Taky jsme si procvičili svoje „andělské nožky“, uchopovali jsme různé předměty chodidly, chodili jsme po patách a zkoušeli jsme andělskou houpačku (z paty na špičku).

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

První vánoční přáníčka prvňáčků

Děti z 1.A a 1.B, které jsou nyní ve školní družině p.Leciánové, se těší na svátky stejně jako miliony dalších dětí po celém světě. Aby si zkrátily čekání, kromě spousty dalších adventních aktivit, tak ve čtvrtek 10. prosince vyrobily svá první vánoční přáníčka ve škole. A protože jsme Ekoškola, na výrobu děti netradičně použily novinový papír, z něhož vykouzlily krásné stromečky, baněčky, hvězdičky nebo santa boty podle vlastního výběru a ty nalepily na žlutý nebo jasně modrý papír. Komu nestačil tento jednoduchý výsledek, mohl použít na dozdobení třpytky. Na závěr děti ozdobily přáníčka nejistými, přesto vlastnoručními písmeny. Výsledek je skvostný a děti byly samy na sebe hrdé.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Andělské tvoření


Zvonky zvoní, hvězdy svítí.

Co to může děti býti?


To nám svatí andělé

nesou zprávy veselé.

Že se blíží svátky klidu,

navštívili naši družinovou třídu.


Krásné Vánoce přeje školní družina tříd 3.A a 3.B!

Deskové hry

Říká se, že Češi patří mezi nejlepší vývojáře deskových her na světě. Hlavním a taky společným cílem všech deskových her je dostat děti od počítače a smysluplně je zabavit. Dnes se vývojáři deskových her stali žáci 4. A a 4.B a přesvědčili nás, že je pravda, co se říká. Žáci probudili svoji fantazii a projevili neskutečnou kreativitu při tvorbě deskových her. Pracovali ve skupinkách a i když se zrovna na něčem neshodli, nakonec společně našli kompromis. Vytvořili funkční herní plán, kartičky s úkoly, herní peníze a jiné rekvizity, dokonce nezapomněli sepsat pravidla hry. Nakonec si společně deskovou hru zahráli a skvěle se u toho pobavili.

Bc. Simona Frkalová, vychovatelka ŠD

Vánoční vrškování

Vrškování je v naší družince vždycky super zábava. Tentokrát bylo téma jasné – VÁNOCE. A tak děti z vršků vyčarovaly vánoční stromečky i s dárky, sněhuláka a krásnou baňku se srdíčkem.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Barevné tvoření

S dětmi jsme si připravili dvě plné krabičky zažehlovacích korálků a tvoření mohlo začít. Našli jsme si společně návody na různé vánoční motivy. Celý týden dětem pod rukama vznikali medvídci, santové, různé pohádkové postavičky a také nejrůznější druhy zvířátek. Děti pro své rodiče a prarodiče vyrobily i duhové podšálky a prostírání. Během tvoření jsme si s dětmi užívali spoustu zábavy a díky jejich fantazii jsme měli opravdu krásné barevné dekorace.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Pečeme perníčky a těšíme se na Mikuláše

Celý týden byl v naší družince ve znamení čertů, Mikuláše a andělů.

Povídali jsme si o tom, jak vypadá peklo a kdo to byl svatý Mikuláš. Vyráběli jsme čerty, Mikuláše a anděly. Ve čtvrtek jsme si upekli výborné medové mikulášské perníčky. Ozdobili jsme je a pak jsme se o ně všichni podělili. V pátek jsme si zapálili druhou adventní svíčku (trošku dopředu) a rozdali jsme si první dárky z adventního kalendáře. Taky jsme trénovali básničky pro čerty, abychom se v pondělí zase sešli v družince v plném počtu.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Kouzlo škrábaných obrázků

S dětmi jsme dnes pozorovali z okna, jak mrholilo. V tomto podzimním dni jsme využili času k netradičnímu tvoření. Každý si vybral jeden černý arch a čarování s barvičkami mohlo začít. Děti dle své fantazie, nebo podle šablonek, začaly temné stránky měnit v nádherné obrázky plné duhových odstínů. Na některých na nás vykoukla sovička a na jiných zase andílek nebo liška. Dětem se toto vyrábění velmi líbilo a udělali jsme si krásnou výstavku našich výrobků.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Adventní věnec

Dnes jsme si vyrobili s dětmi adventní věnec se čtyřmi svíčkami a řekli si, že advent začíná první neděli adventní a končí na Štědrý den po západu slunce.

Vysvětlili jsme si, že věnec má zajistit štěstí a lásku v rodině a mezi lidmi. Je to čas zklidnění, dobročinnosti a pomáhání lidem v nouzi.

Děti výroba moc bavila a všechny se těšily, jak si to doma hezky vánočně vyzdobí.

Jana Zajíčková, vychovatelka ŠD

Netradiční pohybové hry

I v této nelehké době si ve školní družince paní Leciánové umíme poradit s různými hrami a soutěžemi. Sportovní hry jsme pojali trochu jinak, omezeně. Jak? Ve středu 25. listopadu nám posloužily obyčejné malé molitanové míčky. Děti se s nimi dosyta vydováděly.

Nejprve si je podávaly, potom se posadily rozkročmo na podlahu na koberec tak, aby se dotýkaly vzájemně chodidly, míček nesměl spadnout a podával se před tělem, poté za tělem, poté pod pokrčenými koleny. Následovalo ztížení, podávání z chodidel do chodidel, nejprve s papučkami, poté naboso, vyzkoušeli jsme si i předání míčků při sedu na zemi koleny. Následoval pokus o dřep dvojice s míčkem za zády…..

Posuďte podle fotografií, případně vyzkoušejte sami. Držíme palce.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

ADVENT aneb těšíme se na Ježíška

V neděli 29. 11. 2020 nám začíná ADVENT. Za čtyři týdny a pár dnů se můžeme těšit na Ježíška i na dárky pod stromečkem. Aby nám čas do Vánoc lépe utíkal, vytvořili jsme si adventní věnce – jak ty papírové, tak náš „družinkový“. Až na něm zapálíme všechny čtyři svíčky, budeme vědět, že Vánoce už klepou na dveře. Taky jsme si vytvořili adventní kalendář, který nám malým překvapením zpříjemní čekání na Ježíška, který bude letos určitě štědrý, protože máme v družince samé hodné děti.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Bramboriáda ve školní družině

Každý rok v listopadu si s dětmi uděláme bramborové dny. Letos tomu také nebylo jinak. Děti si přinesly do družiny brambory a bylo pro ně překvapení, co s nimi budeme dělat. V loňském roce jsme s dětmi z brambor vyrobili razítka a vytvořili jsme si krásný vánoční papír. Letos jsme z brambor také tvořili, ale pro změnu v kuchyňce. Nejprve jsme brambory pořádně umyli, potom jsme je nakrájeli, poskládali jsme je na plech a nakonec jsme je okořenili. Už asi tušíte, co jsme z brambor udělali. Během chvíle se v kuchyňce vznášela vůně pečených brambor, na kterých si děti pochutnaly.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD


Adventní kalendáře

S dětmi si ve družině užíváme společný čas plnými doušky a už jsme si začali povídat i o nadcházejícím adventním čase. Letos si děti vyrobily velké adventní kalendáře s krásnými barevnými kapsičkami. Každá obálka je jedinečná a co si do ní děti uloží, je na jejich fantazii. Všichni už se těšíme na Vánoce a na společné chvíle s našimi blízkými. Již tuto neděli děti začnou otvírat okénka adventních kalendářů a odpočítávat. Tak 24 dní!

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

O kohoutkovi a slepičce

Všichni máme rádi pohádky a moc dobře víme, že každá pohádka nám dá nějaké ponaučení do života. V dnešní pohádce O kohoutkovi a slepičce jsme se naučili jednu důležitou věc – umět se podělit s ostatními.

Nezůstali jsme jen u čtení. Děti si samostatně, dle vlastní fantazie, vyrobily loutky. Nejprve na tvrdý papír nakreslily kohouta, slepičku, prasátko, studánku, švadlenku, kravičku a ostatní postavy z pohádky, které vystřihly a na zadní stranu připevnily pomocí lepicí pásky špejle.

Žáčci s loutkami zahráli skvělé loutkové divadlo, vypravěč se popral s nelehkým úkolem na jedničku a všichni jsme se u toho velice pobavili.

Bc. Simona Frkalová, vychovatelka ŠD

Prvňáčci opět ve školní družině

Už se všichni moc a moc těšili na návrat nejen do školy, ale i do družinky mezi své kamarády. Těšili se na spoustu nové zábavy, tvoření i her. A čím se první dny po návratu bavily děti ve družince p. Leciánové? Kromě každodenního pobytu na čerstvém vzduchu, ať už na vycházce na dětském hřišti, či na školní zahradě, prváčky neobyčejně bavily i hry v místnosti. Jednou z nich bylo skládání umělohmotných zátek podle obrysu kamaráda. U toho byla velká spousta legrace.

A příští týden už začíná adventní čas, čemuž se přizpůsobíme i ve školní družince.

Informace o našich dalších aktivitách bude brzy následovat.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


HURÁ ZASE VE ŠKOLE aneb hraní s kamarády nás baví

To, že jsme se do školy všichni těšili, to je na nás vidět každý den v naší družině. Za tři dny už jsme stihli tvořit a hlavně si hrát s kamarády. Hrajeme si na kosmonauty, židličkovanou, papučovanou, hrajeme hru bomba, soutěžíme ve psaní na záda. Užíváme si také hraní stolních her s kamarády. Hrajeme Cortex, Obchod, Farmáře, ale i úplně novou hru Co to čmáráš.

Všechno je to SUPER, a to hlavně proto, že jsme u toho se svými kamarády. J

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD


Pexeso

Říjnové uplakané počasí nám nedovolilo trávit čas na čerstvém vzduchu, nastal tedy čas na společné tvoření. Tentokrát žáci probudili svoji fantazii a ukázali kreativitu při tvoření tolik oblíbené hry – pexesa.

Žáčci kreslili páry shodných obrázků na kartičky z tvrdého papíru většího formátu (10x10cm). Někteří žáci dokonce vyrobili i dva nebo více párů obrázků. Dvojice obrázků jsme společně očíslovali, aby nedošlo k neshodám.

Nakonec si žáčci pexeso společně zahráli a skvěle se pobavili.

Bc. Simona Frkalová, vychovatelka ŠD


Strašidélka ve školní družině

S dětmi jsme strávili deštivé odpoledne vyráběním strašidelných dekorací. Krásní duchové s barevnými mašličkami nám ve třídě poletovali během krátké chvilky. Z krásných barevných papírů děti vytvořily kočičky, strašidla, duchy a čarodějnice. Některé strašidelné ozdoby si děti mohou dát do květináčů jiné zase zavěsit na záclonu. Při tvoření si děti užily spoustu legrace a společně vymýšlely, jak budou strašit rodiče.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD


Dupe ježek, ježek v lese

Podzimní počasí je v plné kráse, a protože nám již několik dní na okna ťukají kapičky, tak jsme s dětmi opět tvořili. Připravili jsme si hebké barevné vlny a šablony na ježky. Každý ježek měl jinou barvu bodlinek a děti jim vymyslely i nejrůznější jména. Najednou šedivé odpoledne bylo plné krásných barevných ježků. Tvořivé odpoledne jsme zakončili oblíbenou hrou na kapelníka.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD


Podzimní vrškování

V pátek 9. října 2020 se rozzářilo školní hřiště všemi barvami umělohmotných zátek, které vytvořily skvělý základ pro závodivé tvoření nápisů a obrázků. Děti soutěžily v družstvech. A o co se vlastně snažily ?

Postupně vybíhaly a po jednotlivých vršcích skládaly nápis PODZIM a posléze se jim „vyloupla“ i nádherná usměvavá dýně.

Ostatně posuďte z přiložených fotografií….

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Zvonek zvoní, škola končí … víme, co to znamená.

Poobědvat, převléknout se a začíná nám družina

V naší školní družince je čas na relaxaci při hudbě nebo třeba při hře s kamarády. Luštíme zábavné kvízy a soutěžíme o ceny, zpíváme i tvoříme. Ale nejvíc se těšíme na to, jak si venku zase zařádíme při pohybových hrách, ať už se jedná o fotbálek nebo o pohybové soutěže a procházky.

V říjnu jsme tvořili s pomocí výtvarné techniky tupování krásné obrázky s podzimní tématikou.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD


Tvoříme motýlky

Léto se s námi rozloučilo a nastaly podzimní dny. I děti ze školní družiny paní vychovatelky Jany Zajíčkové a Zdenky Úrubové se rozloučily s létem výrobou krásných motýlů, které jsme potkávali během teplých měsíců na naší školní zahradě.

Během chvilky se nám třída proměnila v pavilon plný barevných motýlů.

Všichni jsme si odpoledne moc užili a těšíme se na další společné tvoření.

Jana Zajíčková, vychovatelka ŠD


Cesta do školy

V rámci dopravní výchovy jsme si v naší družince hráli dopravní kvarteto, tvořili jsme dopravní značky a povídali jsme si o tom, co která značka znamená. Zahráli jsme si hru Máme rádi Česko, ve které jsme se orientovali na mapě. Zda víme, jak se chovat na silnici, jsme si zkusili v zábavném dopravním kvízu. Z našich dětí nám rostou budoucí velmi ohleduplní a zkušení řidiči.

Jana Maňásková


Motání ve školní družině

I v této mimořádné situaci se děti ve školní družince p. Leciánové umí pobavit a zároveň si procvičit zručnost. Dostaly do rukou roličku od toaletního papíru, na níž byl namotán určitý kus barevné vlny, a tu měly za úkol co nejrychleji a pokud možno bez zamotání odmotat a posléze zase opětovně na tutéž roličku bez suků namotat. Neuvěříte, kolik jsme si u toho zažili zábavy….

No, však můžete posoudit na fotografiích, případně vyzkoušet sami.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Jablíčková mozaika

Podzim je tady. Začaly se měnit barvy v přírodě a dozrává podzimní ovoce. Bohužel se nám změnilo i počasí. Po třech týdnech nádherného babího léta se objevují první mráčky.

Po dovádění venku, kde jsme hráli různé hry, závodili jsme na čas, kreslili na chodník a skákali panáka, jsme se dali do podzimního tvoření. Tentokrát jsme si vytvořili krásné jablíčkové mozaiky. A jak se nám to podařilo? Já myslím, že SKVĚLE.

Jana Maňásková, vychovatelka ŠD

Školní družina na zahradě

V letošním roce se počasí v září vydařilo. Celý měsíc bylo letní počasí a školní družina trávila nejvíce času na školní zahradě.

Společně jsme sportovali s míčem, hráli petangue, kroket. Skákali gumu a přes švihadlo. Házeli míčem do basketbalového koše. Soutěžili jsme ve štafetách. Relaxovali na hmatovém chodníčku a odpočívali na dekách. Hráli jsme dobble, cink a společenské hry. Také jsme pozorovali ploštice, včely a mravence. Poznávali jsme byliny a stromy. Ochutnávali jsme ostružiny, jablka a hrušky. Malovali jsme pomocí odkvetlých květů. Kreslili jsme křídami na chodník.

Díky pěknému počasí jsme si zářijovou školní zahradu pořádně užili.

Mgr. Marcela Plšková

vedoucí vychovatelka

Podzimní listí

Podzimní počasí nás bude provázet celý týden, a proto jsme se s dětmi rozhodli, že si uděláme barevné odpoledne. Děti si vyrobily mozaiky nejrůznějších barev a poté pomocí černého papíru vytvořily krásné podzimní listí. Najednou děti měly z jednoho výrobku hned dva. Jeden krásný barevný a druhý černobílý, který měl také své kouzlo. Těšíme se na další odpoledne plné tvoření.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Křídové mandaly

Opět je tady nový školní rok a s ním krásné babí léto, které nás vylákalo ven. Sluníčko hladí svými paprsky natěšené dětské tváře a teplý vítr příjemně vane. I tento den byl jako stvořený pro hraní venku. Rozhodli jsme se ozdobit školní dvorek. Děti kreslily křídami nádherné barevné mandaly. Smutná šedivá dlažba na našem dvorku dostala na chvíli nový kabát a hned byla zase o něco veselejší a krásnější, tedy alespoň do té doby, než ji podzimní dešťové kapky opět umyjí.

Simona Frkalová, vychovatelka ŠD

Prvňáčci ve školní družině

Noví žáčci ve školní družině se už rozkoukali a začali vyrábět z různých, pro většinu z nich i zcela udivujících a nových, materiálů (odřezků pastelek, obtisků ruky, barevných a krepových papírů, barevných odstřižků) nádherné podzimní obrázky, což můžete posoudit níže. Pochlubili jsme se s nimi i na nástěnce na chodbě při příchodu do školní jídelny.

A to byl teprve začátek, spousta a spousta dalších nápadů nás čeká v následujících dnech.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD