Aktivity ŠD

Zdobení kamínků

Zdobení kamenů ubrouskovou technikou je jednoduchá a krásná metoda, jak vytvořit originální a milý dárek. A tak nám začal start do nového týdne oblíbenou dílničkou. Odpoledne jsme se s dětmi přesunuli na zahradu, kde jsme si hráli se svými kamarády. O půl druhé jsme v altánku začali tvořit a zdobit kamínky. Nejprve jsme si připravili pomůcky – kameny, ubrousky s obrázky, lepidlo a nůžky. Na ubrousku jsme si vybrali dekor, který jsme důkladně vystřihli. Pak jsme náš motiv nalepili na kámen a přetřeli znovu lepidlem. Kameny jsme dali uschnout na sluníčko a vrátili jsme se na pískoviště, hrát hry a povídat si na deku. Když jsme se pro výtvory vraceli, byli jsme velice překvapeni, jaká krása se na kamenech objevila. Někteří z nás měli kámen s kytičkou, jiní se srdíčkem, s jahodami, ale také s oblíbenou pohádkovou postavičkou.

Eva Líňová, vychovatelka ŠD

Dílnička pro naše tatínky

V květnu měly svátek všechny maminky, a proto jsme jim s dětmi vyrobili spoustu krásných věcí. Nám se ale list kalendáře otočil a v měsíci červnu slaví svátek všichni tatínci. Děti od paní vychovatelky Líňové, Plškové a Úrubové si v pátek udělaly tvořivé odpoledne, aby o víkendu popřály svým tatínkům ke Dni otců. Tentokrát jsme využili nádherného a prosluněného dne k tomu, abychom tvořili venku. Vyráběli jsme krásná přání s knoflíčky, které děti vyzdobily a sladily podle své fantazie. Ale to nebylo všechno. Děti pro své tatínky také vyrobily krásné a originální záložky do knížky. Odpoledne plné sluníčka a vyrábění jsme si užili a těšíme se na další společné odpoledne, které věnujeme ubrouskové technice.

Vyhodnocení celoročního ekologického projektu - Úklid břehu Fryštáckého potoka

Ve středu 12. června za horkého slunečného odpoledne završily děti ze školní družiny p.Leciánové celoroční ekologický projekt – úklid vybraného úseku břehu Fryštáckého potoka za nákupním centrem Januštice po sběrný dvůr na Zálešné.

Děti se těšily, co všechno zase najdou a jestli na ně čeká „překvapení“. Čekalo, ale bohužel v podobě nalezené použité injekční stříkačky.

Pytel se plnil napřed pomalu, ale nález pneumatiky z kola a následně potrhané textilie a umělohmotného kbelíku spolu s několika PET lahvemi a plechovkami jej téměř zaplnil.

Na našem „ověřeném místě“ pak děti objevily ono „překvapení“ - použitou injekční stříkačku, tentokrát i se dvěma krytkami. Co následovalo, už znaly: oznámení na městskou policii, příjezd dvou usměvavých a vstřícných kolegyň, zadokumentování místa a následná likvidace nálezu. Samozřejmě v této souvislosti paní vychovatelka dětem objasnila souvislost výskytu injekčních stříkaček s tímto místem a zejména vysvětlila dětem nebezpečí, které takový nález skrývá.

Následovalo odevzdání téměř zaplněného pytle zaměstnankyni sběrného dvora.

A co můžeme říci ke zhodnocení?

Nejvíce odpadků děti nasbíraly při červnovém úklidu, nejméně v dubnu. Jistě to má mimo jiné souvislost i s počasím. Nyní se více lidí pohybuje venku a někteří z nich se zbavují různého odpadu.

Náš ekologický projekt naučil děti více vnímat přírodu, všímat si nepatřičných věcí a v neposlední řadě i dávat si pozor na nebezpečné nálezy, jako např. na použité injekční střÍkačky.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Dětský den ve školní družině

Páteční sluníčkové odpoledne si děti ze školní družinky paní vychovatelky Leciánové, Líňové a Kotasové zpříjemnily tím, že si paní vychovatelky pro své děti připravily kvízy a soutěže. Nejdříve se děti rozdělily do družstev, kde musely vyluštit tajnou šifrovanou zprávu, aby mohly splnit další nelehký úkol. Všem dětem se vedlo dobře, proto každé dítě obdrželo krásnou medaili.

Gratulujeme!

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Kynologie - pejsci ve školní družině

Ve čtvrtek 30.5. 2019 za dětmi ze všech našich oddělení přijeli pejsci z Kynologického servisu Praha. Pejsci byli dva: vlkokodav Amálka a pitbullteriér Gucci. Nejprve se děti seznámily se stavbou těla psů. Pak se naučily znát řeč psího těla, jejich mimiku a rozpoznávaly psí varovné signály. V další části lektoři Kačka a Ctirad navodili konkrétní situace ze života, do kterých se může dítě spolu s cizím psem dostat: pes na vodítku a se svým pánem, pes kdekoliv přivázaný, pes bez pána pobíhající po ulici a hlavně nejhorší situace a to pes agresivní, který vykazuje známky blížícího napadení. Tyto situace se děti učily řešit a říkaly si, co a jak v těchto případech nejlépe dělat. Osvojily si techniky, které jim pomohou chránit si důležité části těla v případě útoku psa. Zároveň se naučily, jak takovému útoku předejít.

Všem dětem se přednáška velmi líbila.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Družina na dětském festivale

Ve středu 29.5. 2019 děti ze družin paní vychovatelky Leciánové, Líňové a Kotasové využily počasí a vydaly se procházkou do kina na krásnou pohádku O zakletém králi a statečném Martinovi. Pohádka děti velmi zaujala a všichni jsme netrpělivě čekali, zda Martin všechno zvládne a vysvobodí zakleté království. Jak už to v pohádkách bývá, tak vše skončilo, jak mělo, a my se mohli vrátit do školy s krásným kulturním zážitkem.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Cukrárna ve školní družině

Blíží se 1. červen a v tento den všechny naše děti mají svátek. S paní vychovatelkou Plškovou jsme se rozhodly připravit pro děti z kroužků vaření a drátkování sladké překvapení. Nakoupily jsme různé druhy zmrzlin, šlehačku a hra na cukrárnu mohla začít. Nejprve jsme si společně pověděli o tom, jaké druhy zmrzky vlastně máme k dispozici a potom už nic nebránilo tomu, aby si každý udělal pohár podle své vlastní chuti. Někdo začal svojí nejoblíběnější příchutí se slehačkou, někdo si do svého poháru dal od každého druhu kousek na ochutnání. Děti si společně povídaly o chutích, které jsou jim nejbližší, o tom která zmrzlina má nejhezčí barvu, a také o různých kombinacích, které jsou velmi chutné. Ovocné zmrzliny měly velký úspěch, ale v kurzu byla i vanilková a čokoládová. Všechny děti si užily zmrzlinové odpoledne a domů odcházely s plnými bříšky a spokojenými úsměvy.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Školní družina ve virtuální realitě

Děti ze školní družiny paní vychovatelky Líňové, Úrubové a Kotasové navštívily virtuální realitu v rámci konání zlínského filmového festivalu. Počasí nám přálo, proto jsme se procházkou vydali směrem ke Kongresovému centru, kde na děti čekaly atrakce, na které se velmi těšily. Jedna část dětí se usadila do křesel, na oči dostala virtuální brýle, kde se jim promítal film. Děti se vžily do reality filmu, byly slyšet výkřiky, kopání, smích… Další skupinka mohla využít simulátor horské dráhy, který jí umožnil autentický zážitek z atrakce. Zejména kluky velmi zaujala akční hra, ve které zapínali světelné meče a bylo nezbytné, aby s jejich pomocí vykryli všechny střely, které na ně tréninkový robot vypustil.

Všem dětem se virtuální realita líbila, hodina ve hrách uběhla rychle a bylo na čase vrátit se zpět do školní družiny.


Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Návštěva kina

V rámci 59. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež navštívila naše družinka v pátek 24.5.2019 kino. Zhlédli jsme dokumentární film s názvem Medvědi z Kamčatky, který nás moc zaujal, neboť jsme mohli být svědky každodenního života mláďat novorozených medvědů. Viděli jsme jejich první lov a první dlouhou cestu. Kouzelné zvuky přírody nám umožnily ponořit se do krás kamčatské krajiny a vnímat film naplno. Pro děti bylo páteční kino ve družině velkým překvapením, a tak už se zase těší, co pro ně paní vychovatelky připraví příště.

Bc. Eva Líňová, vychovatelka ŠD

Mezidružinový turnaj ve fotbálku

Ve čtvrtek 23. května si v rámci mistrovství světa v ledním hokeji, které se koná v Bratislavě, zahráli bojovně naladění hoši ze tříd 3.A a 3.B ze družinek p.Kotasové a p.Leciánové nejdříve stolní fotbálek třída proti třídě, jednotlivec proti jednotlivci. Fandění přihlížejících vytvořilo parádní sportovní atmosféru. Tentokrát byli lepší kluci z „béčka“.

Následovala změna, slovní fotbálek, tentokrát kluci proti holkám. I mozek je potřeba pořádně promrskat. Slova létala vzduchem tu rychleji, tu pomaleji...

U nás zvítězilo heslo „není důležité zvítězit, ale zúčastnit se“!


Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Dílna pro maminky našich žáčků

V pátek se opět sešly děti ze družin paní Úrubové, Plškové a Líňové a pustily se do vyrábění dárků pro maminky. Děti si vzaly bílé čtvrtky, barevné papíry a vlnitou lepenku v mnoha barvách a tvoření mohlo začít. Stříhali jsme srdíčka, kreslili jsme maminky, psali jsme maminkám vzkazy z lásky. U vyrábění přáníček pro naše maminky jsme zapojili fantazii a naše šikovné ručičky. Užili jsme si další příjemné odpoledne s kamarády a výrobky se nám opět velmi podařily. Už se těšíme na další pátek plný tvoření a legrace.


Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Sférické kino ve školní družině

Ve čtvrtek 2.5.2019 do všech oddělení našich školních družin zavítalo kino. Tedy ne tak obyčejné kino, ale sférické kino. Sférické kino je velký nafukovací stan, ve kterém se promítá na celé plátno stanu, nejen na strany, ale i na strop. Při promítání můžete sedět nebo si pohodlně lehnout. Byly připraveny tři naučné filmy – o lidském těle, vesmír a o zvířátkách. Na plátně jsme se s hrdiny filmu dostali do nitra lidského těla. Viděli jsme, jak jsou oči propojeny s mozkem nebo jak pracuje naše srdce a plíce. Další skupinka se dozvídala, jak to skutečně probíhá ve vesmíru. Všechna představení se dětem moc líbila a všem můžeme návštěvu sférického kina jen doporučit.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Sbírka pro dětské oddělení Baťovy nemocnice

V měsíci březnu a dubnu uspořádala p.vychovatelka Jana Leciánová sbírku časopisů, leporel a omalovánek pro nemocné děti v Baťově nemocnici. Naši svěřenci zejména z 1. stupně přinesli obrovitánskou spoustu těchto materiálů, mezi nimi se objevila např. leporela s krtečkem, dětské doplňovačky pro dlouhou chvíli v časopise Míša, skládačky v časopise ABC atd. Velké poděkování patří všem dárcům!

Nakonec jsme vše naskládali do čtyř krabic od banánů a tří krabic od mandarinek. Celou sbírku si odvezla paní primářka dětského oddělení Baťovy nemocnice. Teď už budou omalovánky a časopisy dělat radost našim nemocným kamarádům.Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Čarohrátky

Děti ze školních družin p.Leciánové , Kotasové a Líňové oslavily sice předčasně, ale o to s větším nasazením svátek čarodějnic svými již tradičními ČAROHRÁTKAMI. Šest hlavních čarodějů - Dominik Šoltis, Jarda Juráš, Honza Gajdůšek, Kuba Prajka, Áďa Usnulová a Ríša Puk si vybrali své pomocníky do čarodějnických týmů, vymysleli pokřiky a už hurá na speciální čarodějnické úkoly.

Mladí čarodějové se zdárně pokusili namotat černou kočku na čarodějné koště, házeli čarodějnickými brky, prolézali perníkovou chaloupkou, nechybělo ani přenášení kouzelných lektvarů na lžíci či přesun celého týmu na létajícím koštěti.

Čas začarovat neumíme, takže další disciplíny absolvují čarodějnice opět až za rok.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Čarovná dílnička

Pálení čarodějnic je lidový zvyk spojovaný s pálením ohňů v předvečer prvního máje a vírou v čarodějnice. A protože se nám poslední duben pomaličku blíží, rozhodly se paní vychovatelky Plšková, Úrubová a Líňová uspořádat čarovnou dílnu. Nebyla to ale dílnička, na kterou jsme ve družince zvyklí, využili jsme totiž slunečného počasí a s dětmi jsme se přesunuli na školní dvorek, kde paní vychovatelky připravily šablonky, papíry a rozmazky. Pro vytvoření kouzelného obrazu byla potřeba spolupráce našich kamarádů. V utvořených dvojicích děti vykouzlily krásná díla. Někteří z nás malovali pavouky, jiní čarodějnice a kočky. Celou odpolední čarodílnu provázela příjemná atmosféra a úsměv na tvářích všech dětí. Proto se také těšíme na další odpoledne plné sluníčka, vyrábění a dobré nálady.

Bc. Eva Líňová, vychovatelka ŠD

Recyhrátky

Většina z vás jistě v dnešní době hlavně doma, ale někdy snad i ve škole recykluje odpad . Ten se dá bezvadně využít i při pohybovém dovádění, na které jsme tentokrát pozvali kamarády z vedlejší školy ze školní družiny p.Opálkové. V krytu jsme mohli plně rozvinout své pohybové schopnosti s pomůckami z PET lahví, s umělohmotnými tyčemi, ruličkami toaletního papíru a obyčejnými letáky. S PET lahvemi jsme různě manévrovali, skákali s nimi mezi koleny a poháněli je po vytyčené trase umělohmotnou tyčí. Roličku jsme přenášeli na hlavě samozřejmě bez pomoci rukou a přesunovali ji foukáním. Následovaly dva úkoly s letáky: nejprve „ pohyblivý“ chodník a posléze strkání koule z letáků částí hlavy po vytyčené trase. Recyhrátky děti parádně zabavily a opět trošinku pomohly v rozvoji jejich manuální zručnosti i fantazie. Ostatně posuďte sami podle níže uvedených obrázků … a možná to někdy zkuste také.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Velikonoční tvořivé odpoledne

V pátek děti ze školní družinky paní vychovatelky Úrubové, Plškové a Líňové vytvářely velikonoční dekorace. Stoly byly plné peříček, barevných papírů, korálků, lepidel a nejrůznějších dekoračních materiálů. Během chvilky si děti vybraly výrobky, které se jim nejvíce líbily, a tvoření mohlo začít. Na konci odpoledne byly třídy školních družin plné velikonočních zajíčků, kuřátek, slepiček, kohoutků, vajíček a přáníček. Krásné výrobky, které hrály nejrůznějšími barvami, si děti hrdě odnášely domů a už ve družince přemýšlely, kam je umístí. Všichni jsme si odpoledne skvěle užili a těšíme se na další den plný zábavy s kamarády.

Návštěva knihovny

Přestože jsme byli velice zklamaní ze čtvrtečního počasí, neodradila nás návštěva Obvodní knihovny na Dílech, kde pro nás paní knihovnice připravila báječnou besedu. Nejprve nás seznámila s prostorem knihovny, popovídala nám o tom, jak se zde můžeme přihlásit, a ukázala nám, jaké knihy se ve zdejší knihovně nacházejí. Následovala půlhodinka rébusů, u kterých jsme si procvičili logické myšlení. Protože jsme se s nadšením zapojili, čekala na nás sladká odměna, která všechny moc potěšila. Na závěr jsme si mohli prolistovat knihy. Nejvíce nás zaujaly komiksy, knihy o lidském těle a o zvířátkách, zejména o pejscích. Protože byla beseda velice zajímavá, slíbili jsme, že se zde ještě někdy ukážeme.

Bc. Eva Líňová, vychovatelka ŠD

Ekologický projekt ve školní družině Jany Kotasové

Ve středu dne 10.4. se děti ze družinky paní vychovatelky Kotasové vydaly čistit břeh Januštice k dopravnímu hřišti. Po zdůrazněné bezpečnosti, co budeme a nebudeme brát do rukou, děti od paní vychovatelky obdržely rukavice a mohly jsme se vydat prozkoumávat okolí naší školy znečištěné odpadky. Děti se nestačily divit, co všechno nacházely. Od střepů z lahví, prázdných skleněných lahví až po plechovky od piva. Vše jsme pečlivě dávali do pytle, který jsme odevzdali ve Sběrném dvoře na Zálešné.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Ekologický projekt - Čistíme břehy Januštice

V úterý 9. dubna 2019 nás vytáhlo ven jarní sluníčko. Využili jsme jeho energie a vydali se po důkladném bezpečnostním proškolení spolu s dětmi p. vychovatelky Líňové vysbírat s rukavicemi na rukou a umělohmotným pytlem nepořádek na levém břehu Januštice od můstku ke Sběrnému dvoru po most na Padělkách IX. Děti se nestačily divit, co všechno objevily, a přestože před nedávnem nás předběhla jiná skupina, tentokrát dospělých dobrovolníků, nasbírali jsme téměř polovinu pytle .

Nejkurióznější byl nález starých brýlí. Je jen škoda, že v přírodě se bohužel stále dá najít spousta předmětů, které patří do košů nebo nádob na tříděný odpad. Kéž by si to všichni, kteří tyto předměty upustili, zavčasu uvědomili.

Na závěr naší úspěšné akce jsme se spokojení vrátili do školy předat štafetu dalším družinám naší školy.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Návštěva v knihovně na Dílech

Pondělní slunečné odpoledne dne 8. dubna se děti ze školní družiny paní vychovatelky Kotasové vydaly do knihovny na Dílech. Na všechny děti čekala vstřícná knihovnice paní Zemánková, která měla pro ně připravené velmi poutavé povídání o knihách. Děti se mimo jiné dozvěděly, že v této knihovně je cca 3 000 knih a v celém městě asi půl milionu. Po poutavém povídání, kdy děti slíbily, že se stanou novými čtenáři této knihovny, paní knihovnice dala dětem rébusy, které je velmi bavily, a následně se mohly volně procházet po knihovně a vybírat si knihy dle svých zájmů. Všem dětem se v knihovně líbilo, některé děti nechtěly ani odejít.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Velikonoční EKO - dílnička

V pátek se sešly děti od paní vychovatelky Líňové, Úrubové a Plškové, aby si společně vyrobily kuřátka a velikonoční zajíčky. Nebylo to ale ledajaké tvoření, protože k výrobě roztomilých kuřátek byly použity prázdné obaly od kinder vajíček a na veselé zajíčky s puntíky jsme využili prázdné papírové roličky od kuchyňských utěrek. Děti kombinovaly barvičky, vymýšlely různé chocholky pro kuřátka a během chvilky jsme měli třídu plnou krásných dekorací. Všichni jsme byli velmi mile překvapeni z využití již zdánlivě nepotřebných materiálů. Vdechnout druhý život CD nosičům, PET lahvím, zbytkům papírů a nejrůznějším věcem denní potřeby je skvělý nápad. Recyklace má smysl, a proto je třeba se zamyslet nad tím, než něco vyhodíme do odpadků, zda by pro nás zdánlivě neužitečná věc někomu jinému nepřipadala jako poklad. S dětmi budeme pozorovat věci kolem nás a pokusíme se pro co nejvíce z nich najít nové využití. Zkusíte to s námi?

Návštěva knihovny na Dílech

Nejblíže naší škole je knihovna na Dílech, a právě tuto navštívily ve čtvrtek 4. dubna 2019 děti ze školní družinky p. Leciánové. Většina z nich včetně prváčků ráda čte a je zvídavá, proto se velmi těšily. Vstřícná knihovnice p.Zemánková dětem poutavou formou povyprávěla o knihách, jako bonus si děti zkusily zábavné rébusy, které je velmi bavily, a posléze se již volně procházely po oddělení a vybíraly si čtení podle svých zájmů samozřejmě včetně 3D brýlí.

Odejít se nám nechtělo, ale některé děti slíbily, že se vrátí jako pravidelní čtenáři.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD