Aktivity ŠD 2019-20

Sportovní radovánky

Hurá do nového týdne, který jsme odstartovali sportovními radovánkami! V půl druhé se sešla družinka paní vychovatelky Pacíkové, Zajíčkové a Frkalové v krytu, kde jsme si společně zasoutěžili. Paní vychovatelky spravedlivě zvolily čtyři kapitány a kapitánky, kteří si utvořili svůj tým. Závodili jsme v běhu, skákání, ale také jsme cvičili naši rovnováhu a zopakovali hru ze školy v přírodě. Na vítězný tým čekala malovaná medaile a sladkosti. A co my ostatní? Obdrželi jsme medaile za účast a těšíme se na další sportování s našimi kamarády.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Retrohrátky ve školní družině

V naší školní družině rádi navštěvujeme školní zahradu a školní dvorek. Tyto prostory jsou jako stvořené pro naše retrohrátky . Tak jako naše maminky a babičky, když byly malé, tak i my rádi skáčeme školku přes švihadla. Hrajeme společně hru Honzo vstávej, Čáp ztratil čepičku nebo Cukr, káva, limonáda, čaj… Skáčeme panáka, hrajeme s míčem Na města nebo rychlou vybíjenou. Oblíbené je i skákání gumy. Společně hrajeme také hru Na třetího a Na jelena. Na jaře cvrnkáme kuličky nebo si hrajeme s obručemi. V zimě házíme koulí na cíl, kloužeme se na ledu nebo bobujeme. Na podzim hrajeme badminton nebo ping-pong. V každém ročním období rádi soutěžíme ve štafetách na překážkových dráhách. A pokud jsme již trošku unaveni, tak hrajeme přebíranou s provázkem a kreslíme křídami na chodník.

Mgr. Marcela Plšková

Vedoucí vychovatelka ŠD

Velká pochvala šikovným ručičkám

Ve středu a ve čtvrtek se scházejí děti v kroužku Šikovné ručičky, aby si užily zábavu při tvoření. Minulý týden holky a kluci vyráběli ze samotvrdnoucí hmoty. Společně jsme vytvořili přes 100 výrobků. Za to patří dětem velká pochvala. Mezi výrobky jsme mohli najít srdíčka, autíčka, sluníčka, zajíčky, ptáčky a jiná zvířátka. Tvoření jsme si velmi užili a těšíme se z toho, že se nám výrobky podařily a my si je můžeme odnést domů a obdarovat maminky, tatínky, sourozence a prarodiče.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Jednou bych chtěl/ chtěla být ....

V pátek odpoledne jsme si s dětmi povídali o tom, jaké profese se nám nejvíce líbí. Následně jsme tvořili plakát vysněných povolání. Zajímá vás, co z nás jednou bude? Matoušek se chce stát archeologem a provádět archeologický výzkum. Adamův sen je být bankéř. Kubík nám namaloval také banku, ve které by chtěl pracovat, a Viktorovi se líbí heslo policistů POMÁHAT A CHRÁNIT. Kdo ví, možná ho někdy v policejní uniformě opravdu uvidíme. A co holky? Zuzanka se chce stát paní učitelkou a Natálka má ráda vaření, chtěla by být kuchařkou a vařit lidem různé speciality. A co vy, milí rodičové? Pamatujete si, čím jste chtěli v dětství být? Splnil se vám váš sen?

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Ekologie ve školní družině

Děti ze školní družiny p.Leciánové se snaží chovat v průběhu roku co nejvíce ekologicky. Třídí odpad po všelikém výtvarném a jiném tvoření v učebnách a zároveň využívají noviny, zátky, fólie, alobal i jiný materiál na výrobu krásných obrázků.

Tentokrát se děti rozhodly, že si vypěstují vlastní kedlubny od výsevu až po sklizeň. Takže ve středu 15. ledna vysely s pomocí p.vychovatelky semínka fialových kedluben do truhlíku a Maxík je opatrně zalil. Potom děti umístily truhlík na parapet východního okna a svoji péči završily vytvořením miniskleníčku pomocí igelitového sáčku.

Abychom viděli, jak postupně kedlubny porostou, nachystala p.vychovatelka na nástěnku tabulku, do níž budou děti každý týden zaspisovat přírůstky, a na závěr si vyhodnotí, jak dlouho trvalo, než mohly kedlubnu ochutnat.


Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Krajská výtvarná soutěž školních družin 2020

Školní družina při ZŠ Komenského I vyhlásila již devatenáctý ročník krajské výtvarné soutěže. Letos na téma „Zvířátka v ZOO“.

Žáci školních družin z celého Zlínského kraje malovali, kreslili a tvořili. Vítěze ze základních škol určí odborná porota složená z pedagogů a žáků ZŠ

Komenského I.

V dubnu 2020 proběhne vyhodnocení výtvarné soutěže a vyhlášení oceněných žáků v ZŠ Komenského I.

Od 6.1. – 31.1.2020 budou práce malých výtvarníků vystaveny ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU v přízemí budovy Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Zveme všechny rodiče a prarodiče, přátele a známé, aby se na výsledky tvorby svých dětí přišli podívat.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka ŠD, Základní škola Komenského I

Zdeňka Úrubová, Bc. Eva Pacíková, vychovatelky ŠD, Základní škola Komenského I

Vánoční zpívání u klavíru

Dnes se se sešly ve školní dužině u klavíru děti ze školní družiny p. Plškové, Úrubové a Zajíčkové a za doprovodu klavíru zazpívaly spoustu koled. Užili jsme si vánoční atmosféru a společně strávený čas. Pěkně jsme si všichni společně zazpívali a již se těžíme na přicházející svátky a hlavně Štědrý den.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Koledování v Domovince

Jedno z posledních předvánočních odpolední ve středu 18. prosince se rozhodly zpříjemnit babičkám a dědečkům v Domovince, což je zařízení podobné naší družině jen pro „staroušky“, děti ze školní družiny p.Leciánové svým pásmem koled. Několikrát si pořádně zopakovaly známé koledy a potom koledováním několika nejznámějších „rozsvítily“ mrazivé odpoledne vděčným babičkám a dědečkům.

Největší odměnou pro všechny děti byl příjemný hřejivý pocit z radosti, kterou dokázaly přinést druhým lidem.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Zpíváme koledy a zdobíme stromek pro ptáčky

Ve středu 18.12.2019 se sešli žáci školní družiny paní vychovatelky Zajíčkové, Úrubové a Plškové na školní zahradě. Přinesli si s sebou mrkvičky, jablíčka, slunečnicová semínka a hlavně lojové kouličky na ozdobení stromečku. Počasí sice nevypadalo jako před Vánocemi, přesto si všichni společně zazpívali několik vánočních koled a nachystali dobroty pro ptáčky do krmítek a na tři stromky.

Všichni se již těšíme na Vánoce!

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí ŠD

Vánoční tvořeníčko

V úterý 10.12.2019 jsme s paní učitelkou Doležalovou uspořádaly pro děti vánoční dílničku. Vyráběli jsme nádherné třpytivé ozdůbky na jarmark, na který se už všichni moc těšíme, ale také vánoční přáníčka pro naše babičky s dědečky. V celé třídě panovala krásná atmosféra, poslouchali jsme vánoční koledy a někteří z nás si s doprovodem i zazpívali.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Koledování v Alzheimer centru ve Zlíně

V pondělí 9. prosince se vydalo 11 dětí ze školní družiny p.Leciánové zpříjemnit předvánoční čas dědečkům a babičkám do Alzheimer centra na Růmech. Děti si připravily celkem 7 koled a ty shromážděným starouškům s chutí zazpívaly. Celkem je čekala dvě vystoupení, při prvním z nich se k dětem i někteří posluchači přidali, a tím vznikla báječná atmosféra, která dýchala adventní náladou.


O tom, že se vystoupení vydařilo na výbornou, svědčí nejlépe i pozvání pro děti na další, tentokrát velikonoční vystoupení.


Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Putování do Betléma

V pondělí 2.prosince jsme s dětmi začali pracovat na projektu Putování do Betlléma, který bude trvat až do 20. prosince. Na naší cestě do Betléma nás provází holčička Evička a chlapec Adámek, kteří putují stejným směrem jako my. Každý den musíme společně zdolat úkoly a překážky. Jen tak se posuneme o krok dál. V pondělí jsme si povídali o čtyřech adventních svících a jejich významu. Potom jsme si vytvořili krásný adventní věnec. V úterý jsme si přečetli adventní pohádku o andílkovi Šikulínovi, kterému z nebe upadla betlémská hvězda a zabodla se hluboko do sněhu. Středa byla ve znamení sv. Barbory a pověsti o ní. Ve čtvrtek jsme mluvili o pranostikách a později jsme skládali vánoční slova z vršků od pet láhví. Pátek jsme věnovali sv. Mikuláši a čertovským hrátkám v krytu. A jaký bude následující týden? Kam až doputujeme? Necháme se překvapit.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Výroba vánočních váziček - EKO dílna

Všude kolem nás je plno krásných vánočních dekorací, a tak jsme se s dětmi pustili do dalšího vyrábění. Dnes jsme využili prázdné plastové lahvičky, které nám přinesli rodiče. I když by se mohlo zdát, že je nevyužijeme, je to omyl. K tomu, abychom vdechli druhý život prázdným nádobkám, jsme potřebovali pouze plnou krabici barevných izolep s vánočním motivem. Během chvilky jsme měli plnou třídu nádherných váziček v různých barvách a s rozmanitými motivy. Při lepení jsme si užili spoustu legrace a odnášeli jsme si plné ruce výrobků.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Čertovské sportování

Umí čerti sportovat? V pátek 6.12. jsme se přesvědčili, že ano. Odpoledne se sešli čertíci z družiny paní vychovatelky Pacíkové a Zajíčkové v krytu a společně si užili sportovních hrátek. Děti byly rozděleny do třech týmů a sportování mohlo začít. Vyzkoušeli jsme si čertovský běh, pekelné překážky a nezapomněli jsme také na ekohrátky s vršky. Atmosféra v krytu byla opravdu skvělá, týmy své členy podporovaly až do samého konce. Na závěr děti obdržely medaile s cukrovinkou.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Čertovské hrátky s "Pětkou"

Ve čtvrtek 5. prosince 2019 hostily děti p. vychovatelky Leciánové své kamarády z vedlejší školy ze školní družiny p. Zmeškalové na Čertovských hrátkách v krytu. Děti se rozdělily do čtyř družstev a už „pekelně“ závodily. Nejprve čertíci soutěžili v „lovu“ čertovských kolíčků na oblečení, poté se snažili navzájem obrat soupeře o čertí ocásky z krepáku, následovalo pekelné přetahování, satanská papírová bitva a na závěr foukání do papírových koulí.

Malí čertíci se vydováděli a už teď se těšíme na návštěvu u nových kamarádů v jejich družině.

Jana Leciánová,vychovatelka ŠD

Mikulášské perníčky

Přiblížil se nám prosinec a naši dužinu provoněly mikulášské perníčky. Děti si vybraly perníčky, které se jim líbily, a mohly začít zdobit. Během chvilky se pod rukama dětí objevily barevné čarodějnice, sněhové vločky, sobíci, andílci a mnoho dalších perníčků. Voňavé perníčky, které se všem opravdu podařily, jsme nechali uschnout a zabalili jsme do celofánových sáčků s barevnými mašličkami. Nakonec jsme si na perníčcích pochutnali a dárkovým balíčkem potěšíme i naše rodiče a sourozence.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Vánoční dílna

Blíží se vánoční svátky, a proto bychom rádi s dětmi vyrobili přáníčko a andílky pro naše blízké. Dílničky se staly naší tradicí, a to k nejrůznějším příležitostem. Dnes jsme se ale rozhodli pozvat k nám na předvánoční tvoření paní vychovatelky s jejich žáky z SPC Lazy Zlín. Ve družině jsme si připravili korálky, hvězdičky, provázek a všechen potřebný materiál a mohli jsme začít. Naše děti se velmi rychle skamarádily s dětmi, které k nám přišly na návštěvu, a velmi ochotně jim s výrobou pomáhaly. Ve družině vládla skvělá atmosféra a s paní vychovatelkou Líňovou jsme všechny velmi chválily. Společné odpoledne se vydařilo úžasně a už se těšíme, až svými výrobky obdarujeme rodiče nebo sourozence.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Vyrábíme domečky

Dnes jsme s dětmi v družině zahájili činnosti povídáním v komunitním kruhu o bydlení. Bydlíš v rodinném či činžovním domě? Jak se ti tam bydlí? Jaké má určité bydlení výhody a nevýhody?

Poté jsme dětem rozdali krabice z kartonu a různé další malé krabičky. Děti jsme rozdělili do skupin a ty si zvolily, zda budou vyrábět byt nebo rodinný dům. Tato činnost děti velmi bavila, spolupracovaly , komunikovaly mezi sebou a upevňovaly kamarádské vazby.

Výsledkem byly krásné domy, rodinné i činžovní a zajímavě zařízené byty. Na závěr jsme si práci zhodnotili a upozornili na to, co se povedlo a na čem můžeme ještě příště zapracovat. Děti si to velmi užily.

Jana Zajíčková, vychovatelka ŠD

Pohádkové soutěžení s "Pětkou"

V úterý 26. listopadu proběhla další vzájemná soutěž mezi dětmi z obou našich sousedních škol. Tentokrát přišly děti ze školní družiny p. Opálkové vyzkoušet své vědomosti o pohádkách v „Pohádkovém soutěžení“. Otázka stíhala otázku, týmy se poctivě radily, občas byla potřebná i malinkatá nápověda, ale vše probíhalo v rámci fair play. Všichni účastníci mnohdy museli zalovit v paměti, přesto odpovědi byly výstižné a nakonec po několikanásobných sériích otázek o „fous“ zvítězily děti ze družinky p.Leciánové.

Na památku si obě družstva odnesla barevné diplomy i sladkosti. Děti se už nyní těší na další společné soutěžení, a to budou piškvorky ve vedlejší základní škole Komenského II.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Velké poděkování!

Paní vychovatelka Plšková a žáci její školní družiny děkují tatínkovi Tomáška Michla, panu Pavlu Michlovi, za zakoupení nového koberce do školní družiny.

Koberec je velký, měkký a veselý. Ve školní družině na koberci stavíme z kostek, hrajeme hry a také odpočíváme.

Proto ještě jednou děkujeme mnohokrát!


Mgr. Marcela Plšková a její děti ve školní družině

Bramboriáda ve školní družině

Koulela se ze dvora, tááákhle velká brambora.

Neviděla, neslyšela, že odněkud ze shora padá na ni závora.

Kam koukáš ty bramboro? Na tebe ty závoro.

Kdyby tudy projel vlak, byl by z tebe bramborák.

Jako každý rok na podzim v naší školní družině probíhá týden, kdy se věnujeme celkem nenápadné, ale velmi důležité plodině – bramboře. Během celého týdne si povídáme o pěstování, historii i důležitosti brambor. Malujeme brambory a soutěžíme napříč družinami s bramborami.

Paní vychovatelka Leciánová si s žáky povídala o vzhledu, růstu, sklizni a druzích brambor. Poté následovalo klasické řazení brambor podle velikosti (včetně náhodného přeměření), bramborový souboj s lžícemi dvojic a v krytu hod bramborou na cíl, pošťuchování brambory tyčkou, cvrnkání brambor a přenášení brambory na hlavě. Paní vychovatelka Úrubová a Zajíčková společně se svými žáky tvořili razítka z brambor. Paní vychovatelka Pacíková tvořila myšky Bramboráčky. Paní vychovatelka Zacharová společně se svými žáky tvořila zvířátka z brambor. Žáci z družiny paní vychovatelky Plškové naplnili čtyřlitrovou láhev bramborami a všichni hádali kolik je v ní brambor. Ze 165 žáků 10 žáků správně určilo, že v láhvi je 13 brambor a získali tak sladkou odměnu a medaili. Odměna však není důležitá. Důležité je získání znalostí, prohloubení dovedností, rozvoj komunikace a interakce mezi žáky. A v neposlední řadě relaxace a spokojenost žáků školní družiny. Myslím, že to se povedlo a zároveň jsme si všichni užili spoustu legrace.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka

Bramboriáda 21.11.2019 – hádání brambor ve čtyřlitrové skleněné nádobě

Počet brambor v nádobě: 13.

Počet brambor uhodli tito žáci:

- Zuzana Hrbáčková - Viktorie Hluštíková

- Michal Charuza - Adéla husková

- Timotej Titěra - Natálie Paulíková

- Jan Gajdůšek - Tereza Špetlová

- Tea Karabcová - Terezia Sadloňová

Stromečky trochu jinak

Venku se nám ochladilo, a tak jsme si s dětmi udělali tvořivé odpoledne. Děti od paní Plškové, Úrubové a Pacíkové se sešly ve družince a vyrábění mohlo začít. Z proužků vánočních látek jsme vytvořili nádherné vánoční stromečky, které můžeme doma použít jako vánoční dekorace. Děti volily různé barevné kombinace, tak aby jim stromečky ladily s výzdobou, kterou mají doma. Každý stromeček měl své vlastní kouzlo a děti už se moc těší, až se doma pochlubí svými výrobky. Odpoledne bylo skvělé, plné legrace, písniček a pohody.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Světýlkový pochod

Na středu 21. listopadu se těšila spousta dětí ze školní družiny p.Leciánové a p.Pacíkové. Proč? Protože na 17.00 hodin byl naplánovaný Světýlkový pochod, putování s lampiony. Děti od rána zoufale sledovaly oblohu a ještě ve 14:00 hodin vypadalo vše nadějně. Ve tři hodiny odpoledne už to bylo horší a těsně před 17.00 hodinou nám příroda ukázala, že jsme na ni krátcí. Spustil se liják. Ale ty „nejnatěšenější“ děti, rodiče a paní vychovatelky to neodradilo a zrodil se netradiční lampiónový průvod v prostorách školy. Děti s rozsvícenými lampióny a se spoustou mladších sourozenců prošly potmě prostornými chodbami celé školy. Akce byla ukončena v tajuplném krytu školy, kde účastníci obdrželi diplom a bonbónovou medaili.

Celý lampiónový průvod měl velký úspěch u dětí i rodičů a doufáme, že příště se snad podaří již skutečně „naostro“ s podporou přírody a počasí v zádech.

Jana Leciánová, vychovatelka školní družiny

Školní družina navštívila Zlínskou hvězdárnu

V úterý 19. listopadu 2019 se žáci školní družiny při ZŠ Komenského I ve Zlíně společně s rodiči a vychovatelkou paní Plškovou vydali na návštěvu Zlínské hvězdárny. V 17:00 hodin se všichni sešli před hvězdárnou na Lesní čtvrti. Tam děti a rodiče přivítal ing. Pavel Cagaš. Společně si vyslechli zajímavou přednášku s promítáním fotografií hvězd, planet a raketoplánů a dozvěděli se mnoho dalších zajímavostí, které se týkaly astronomie a vesmíru.

Pak se všichni společně vydali na střechu hvězdárny, aby si prohlédli dalekohled. Díky celkem dobrému počasí si mohli prohlížet noční oblohu a hvězdy. Prozkoumali podrobně také dalekohled a zjistili o hvězdárně mnoho nového.

Návštěva hvězdárny byla pro všechny silným zážitkem. Pochvalu si zaslouží rodiče, kteří dorazili, a také všechny děti, které vydržely poslouchat celou přednášku, a dokonce neúnavně kladly velmi zajímavé dotazy.

Celkem se sešlo 67 dětí a rodičů a přispěli tak hvězdárně na provoz částkou 3 350 Kč.

Vedoucí vychovatelka školní družiny Mgr. Marcela Plšková děkuje všem za účast a pomoc!

Mgr. Marcela Plšková

Dočetli jsme Honzíka

Od začátku školního roku nás s dětmi provázely příběhy malého Honzíka, který jede sám k babičce a dědečkovi do Koníkovic, kde prožívá velké dobrodružství. Honzík poprvé cestuje sám vlakem, pouští draka, dostává se na jeden den do školy, ztratí se v lese, seznamuje se s novými kamarády a ukazuje nám život na venkově. Dnes jsme naši oblíbenou knihu dočetli a my přemýšlíme, po jaké knize sáhneme nyní, neboť jsme všichni zjistili, že čtení zažene nudu, rozšiřuje slovní zásobu a rozvíjí naši představivost. Čtení je zkrátka zábava!

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Dopis Ježíškovi

Výlohy obchodů září světýlky a v ulicích na nás pomalu začíná dýchat vánoční atmosféra, a tak se děti z oddělení paní vychovatelky Pacíkové rozhodly, že je nejvyšší čas napsat Ježíškovi dopis. Seznam tajných přání děti psaly na krásně zdobený papír s poštovní známkou. Avšak ani jeden z nás si nebyl jistý přesnou adresou Ježíška, a tak jsme se rozhodli, že si dopis uschováme do aktovek a doma ho dáme za okno. Teď už jen musíme čekat, kdy se Ježíšek pro dopis zastaví. Některé děti ho jistě potěší, neboť v jejich seznamech nebyly pouze hmotné věci, ale ty, které zahřejí u srdíčka a vykouzlí úsměv na tváří.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Nakresli si knížku

S dětmi si ve družině k odpočinku čteme od začátku roku pohádky. Protože se nám příběhy líbí a děti rády a moc hezky kreslí, začali jsme si vyrábět obdoby přečtených knih. Máme již dvě krásné knížky plné dětských ilustrací, které si malí autoři mohou kdykoliv vzít a listovat si v obrázkových příbězích. Založili jsme si tak vlastní knihovničku a v projektu „Nakresli si knížku“ budeme pokračovat napříč celým školním rokem.

Andrea Zacharová, vychovatelka ŠD

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Zvířátka v ZOO

Již několik let naše školní družina pořádá krajskou výtvarnou soutěž, které se účastní několik školních dužin. Letošní ročník soutěže je na téma Zvířátka v ZOO. Nejprve jsme si s dětmi povídali o tom, jaká zvířátka v ZOO můžeme vidět, a potom už stačilo zapojit fantazii a začít s výrobou. Aby byla i naše zoologická zahrada plná nejrůznějších zvířátek, vyrábění jsme věnovali několik dní. Pilná práce dětí byla oceněna sladkou odměnou a hlavně velkou pochvalou, protože jsme si společně užili při tvoření spoustu zábavy. Nakonec se pod rukama malých umělců objevily opičky, lvi, tygři, barevní papoušci, plameňáci, tučňáci, lední medvědi a mnoho dalších zvířat. Na krásná díla dětí ze všech školních družin, které se do výtvarné soutěže zapojily, se můžete podívat v měsíci lednu v prostorách Krajské knihovny Fr. Bartoše ve Zlíně. Třeba se na výstavě potkáme a společně si prohlédneme nádherná zvířátka, která rozzáří vestibul budovy knihovny.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Tajemné křížovky v knihovně

Děti p. vychovatelky Leciánové pravidelně a hlavně s nadšením navštěvují knihovnu na Dílech. Ve čtvrtek 7. listopadu jim tentokrát velmi milá a vstřícná paní knihovnice Zemánková nachystala program s názvem Tajemné křížovky. Děti si nejprve vyluštily křížovky, jejichž společným jmenovatelem byl letos padesátiletý Čtyřlístek, posléze si společně poskládaly puzzle s tímto „fenoménem“ a následně velmi horlivě odhalovaly rozdíly v obrázcích Čtyřlístku, případně doplňovaly slova vložená jeho hlavním hrdinům do úst.

Čtyřlístek všichni známe, baví nás a v této pobočce knihovny jsme určitě nebyli naposled.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

"Míčkování" u nás ve družině

Podzimní deštík nám klepe na okna, a tak jsme s dětmi zůstali ve družině a rozhodli jsme se společně vyzkoušet „míčkování“. Je to technika, která po konzultaci s lékařem je velmi intenzivně využívána u dětí s dýchacími potížemi. Míčky zapojíme do celého dnešního odpoledne tak, abychom našli pro naše malé kulaté kamarády co nejvíce využití. S malými míčky se dá koulet, dá se jimi masírovat, pohazovat, zvedat je rukama i nohama a předávat si je s kamarády. Děti budou mít možnost podle vlastní fantazie vymyslet, co všechno lze s balonky dělat. My si ve družině společně vyzkoušíme pouze masáž plosek nohou a povrchu kůže, zahrajeme si s míčky hry, které nám procvičí koordinaci ruky a oka, a co je nejvíce důležité? No přeci to, abychom si společně užili spoustu legrace.

Zdena Úrubová, Eva Pacíková, vychovatelky ŠD

Dílna plná strašidel

Blíží se Halloween, a tak jsme se rozhodli využít páteční odpoledne ke tvoření. Nejprve jsme si připravili barevné papíry, kývací očička, lepidla a hlavně naši fantazii a hned po té jsme mohli začít vyrábět. Družinka se během chvíle proměnila v úplný strašidelný hrad, ve kterém jsou kouzelné dýně, upíři, duchové, netopýři a spousta jiných strašidel a příšer. V nejrůznějších barevných kombinacích pod rukama dětí tak vznikla krásná halloweenská výzdoba, ze které měli všichni vleklou radost. Další tvořivá dílnička se opravdu vydařila a páteční odpoledne bylo opět plné skvělé zábavy.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Ovocné dny

„Jsme ovoce a zelenina, jíst nás není žádná dřina! Každý den si kousek dej a nemoc zlou tak zažehnej! Jsme ovoce a zelenina, jíst nás není žádná dřina!“ Touto říkánkou jsme završili ve středu naše družinkové ovocné dny.

Od pondělí bylo ve družině paní vychovatelky Pacíkové veselo. Na začátku týdne jsme si povídali o tom, že ovoce je pro naše zdraví velice důležité, neboť obsahuje velké množství vitamínů. Pondělí bylo také ve znamení ovocné dílny, a tak jsme si s dětmi vytvořili 3D jablíčka. V úterý si děti z Montessori vyzkoušely ovocný kvíz a na středu jsme se obzvláště těšili, protože nás čekala ochutnávka ovoce. Nejoblíbenějším ovocem se staly maliny. Ve středu jsme poslouchali také ovocnou pohádku o nemocné Zuzance, která byla u pana doktora jako doma. Zuzanka neměla ráda ovoce a zeleninu, a tak není divu, že byla neustále nemocná. Jednou měla Zuzanka chřipku a musela ležet doma v posteli. Protože se nudila, otevřela si svou ovocnou knihu a nevěřila svým očím, když na ni začal mrkat citron, ale také jahoda a jablíčko. Ovoce se jí představilo krásnou básničkou a přidala se také zelenina. Seznámení bylo velkolepé, a tak Zuzanka začala ochutnávat ovoce. Od té doby, co Zuzce zachutnala jablíčka a ostatní ovoce, nemoci se objevovaly méně a méně. A co jí osobě řekl citron? Podívejte na jeho říkání.

„Já žlutý citron se ti klaním,

že jsem kyselý, tomu se vzpurně bráním!

Dobrá tedy, přiznávám, kyselý jsem dosti,

lidé se na mě šklebí, a to je k zlosti!

Avšak zaženu rýmu, angínu i kašel,

proto přivítám, kdyby někdo pro mě pochopení našel.“

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Halloweenské dovádění

Halloweenské dovádění s „Pětkou“

Nádherné sluníčkové teplé odpoledne ve středu 23. října 2019 bylo jako stvořené pro zábavné dovádění dětí ze školní družinky p. Leciánové s kamarády z vedlejší školy, ze školní družiny p. Opálkové. Tradiční „Hrátky“ jsme tentokrát zaměřili na blížící se a zvláště mezi dětmi oblíbený Halloween.

Děti nejprve házely „kouzelnými“ brky, následoval přesun celých týmů s kouzelným hadem, přesun po „kouzelnické“ dráze a následně po „kouzelnických“ plátcích. Na ukončení celého krátkého odpoledne si děti postavily ze spadaných listů „kouzelný“ kopec a následně se za veselého výskotu odměnily listovým vodopádem. To bylo radosti !

Ostatně, přesvědčte se na přiložené fotodokumentaci.

A příště: „NASHLEDANOU na Pětce!“

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Halloweenské vaření

Blíži se Halloween, a proto jsme se s dětmi v kroužku vaření rozhodli vyzkoušet strašidelné dobroty. Mohlo by se zdát, že jsou to obyčejné sušenky, lentilky a jiné dobroty, ale po chvilce bylo jasné, že se ze všeho dá vykouzlit velké překvapení. Děti si ve skupinkách vybalily všechny suroviny a vyrobily si sladké pavouky, se kterými vystraší po otevření boxíků rodiče i kamarády, a potom si na nich společně pochutnají. Možná jsme i někoho inspirovali k výrobě těchto krásných a sladkých pavouků.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Hledáme poklad v pohádkovém lese

Krásné podzimní počasí využily děti a jejich paní vychovatelky ke společně strávenému odpoledni na zahradě školy. Podzim vzal do ruky paletu plnou barev a v okamžiku proměnil zahradu v nádherné místo plné barevného listí, které nám vykouzlilo úsměv na tváři. A na tu nádheru se přišly podívat nejrůznější pohádkové postavičky. Najednou se z obyčejné školní zahrady stala zahrada plná pohádek. Děti se postupně přenesly i s pohádkovými bytostmi do světa fantazie, splnily různé úkoly a našly všechny ztracené princezny, skřítky, čarodějnice, zvířátka a ostatní postavičky z pohádek. Na konci slunečného odpoledne děti objevily i truhličku s pokladem, kde na ně čekala sladká odměna a malé překvapení. Odpoledne plné barviček a zábavy jsme si společně užili a už se nemůžeme dočkat dalších akcí v naší školní družině.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠD

Halloweenské malování

Halloween se blíží, a tak děti od paní Úrubové, Plškové a Pacíkové odstartovaly ve středu 16.10.2019 první letošní halloweenskou dílnu. Tentokrát jsme pracovali s vodovými barvami. Krásné barvičky rozzářily družinku a štětec vyčaroval na papír kouzelná pozadí pro siluetu stromu a sovičky. Během hodiny se ve družince začala objevovat nádherná halloweenská díla. Všechny děti, které se zúčastnily dílničky, moc chválíme a těšíme se na další tvoření, které nás čeká příští týden.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Opékání špekáčků

Každý rok se s dětmi těšíme na společné opékání špekáčků. Letos se tedy družiny paní vychovatelky Pacíkové, Plškové a Úrubové vypravily k ohništi na školní zahradě. Oheň se nám podařilo rozdělat hned na první pokus, takže jsme mohli začít opékat rohlíky, marshmellow a voňavé špekáčky. Děti si navzájem pomáhaly, povídaly si a smály se u táboráku. Odpoledne se vydařilo na jedničku a po uhašení ohně všichni odcházeli spokojení, usměvaví a s plnými bříšky. Co nás asi čeká příště? Necháme se překvapit.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Podzimní štafetování

Pondělní nádherné počasí bylo přesně stvořené na podzimní sportování. Po obědě jsme nachystali míče, tenisáky, chůdy, pálky a nedočkavě jsme čekali až se bude blížit půl druhá. Ve 13.30 si totiž děti z oddělení paní vychovatelky Leciánové a Pacíkové daly sraz před školou a společně vyrazily na „dopravák“. Tam nás paní vychovatelky spravedlivě rozdělily do 4 týmů. V čele každého týmu byl ten nejstarší, tedy žák čtvrté třídy, jehož úkolem nebylo pouze tým povzbuzovat, ale také sčítat body za každou soutěž. Všichni jsme se moc snažili a svůj tým podporovali ze všech sil. Zaběhali jsme si, vyzkoušeli chůzi na chůdách, spolupráci ve dvojicích, přenášení míčků a zakončili jsme to oblíbenou mašinkou. Zkrátka pondělní den se vydařil na jedničku. Sluníčko krásné svítilo, lehký vánek roztancoval podzimní lístky a my se s úsměvem a se sladkými odměnami vraceli do školy.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Paraplíčkování ve školní družině

Deštník, ten má život těžký,

zkuste hádat, proč asi?

Neví, co je to být hezky,

zná jen špatné počasí.


Deštník totiž neprožije

ani jeden slunný den,

až teprv když venku lije

dostane se chudák ven.


Středeční předpověď počasí hlásila déšť, a tak se setkaly děti paní vychovatelky Plškové a Pacíkové s dětmi paní vychovatelky Úrubové a užily si tvořivou dílničku, kterou jsme pojmenovali Paraplíčkování. A co bylo na programu dne? Výroba paraplíček z barevných papírů. Během hodiny se družina proměnila v barevný svět deštníků. A posuďte sami, navrhli jsme si překrásné deštníčky!

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Cvičení ve školní družině - Podiatrická poradna Zlín

Ve středu 2. a 9. října proběhlo ve škole nápravné cvičení zaměřené na správnou funkci nožek dětí v 1. třídách. Připravili jsme pro vás několik foteček.

Zátkování ve školní družině

Úterý 8. a středu 9. října 2019 věnovala svoji pozornost družinka p. Leciánové výhradně barevným umělohmotným zátkám. Nejprve v úterý si děti vyrobily miniaturní akvárium s rybičkami ze zátek, ocáskem z vějířku barevného papíru, ploutvičkami z látky nebo záclony a krepáku, který posloužil jako vlnky, případně vodní rostlinky. Výsledek vidíte ve fotogalerii. Každopádně děti výroba akvária bavila a moc se jim to nakonec povedlo.

V následující odpoledne v krytu s výše uvedenými pomůckami děti prověřily svoje pohybové schopnosti i představivost. Rozdělily se do smíšených týmů a ty měly za úkol nejprve vybrat po jedné zátku určené barvy a posléze opět po jednom kousku běhat a skládat dýni.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Zamykání lesa

Protože venku sluníčko ukazuje svoji málo hřejivou podzimní tvář, rozhodly se p.vychovatelky Leciánová a Pacíková s dětmi ze svých oddělení školní družiny, že je nejvyšší čas zamknout pro letošní rok les pro různé aktivity podle naší zavedené tradice. A kdy se tak stalo? Hned v první pondělí v říjnu, tedy sedmého.

Děti v lese nejprve vyzkoušely svoje stavitelské dovednosti a potom čtyři z nich symbolicky podle světových stran klíči a krátkou básničkou les zamkly.

Ostatně přesvědčte se podle fotografií.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Ježci ve školní družině

Venku se ochladilo a podzim už vystrkuje růžky. Děti ze družiny paní vychovatelky Úrubové a Pacíkové si udělaly společné odpoledne s vyráběním. Nejprve jsme si připravili všechen potřebný materiál a tvoření mohlo začít. Během odpoledne se nám ve družině vyrojila spousta krásných ježků z papíru, a někteří opravdu vypadali jako živí. Děti vyrábění moc bavilo a někteří si dokonce vyrobili cele ježčí rodinky. Všichni ježci dostali krásná jména. Ještě nám zůstala chvilka, abychom si s našimi ježečky pohráli. Užili jsme si společně spoustu legrace a těšíme se na další odpoledne, kdy nám paní vychovatelky připraví další zábavné tvoření.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠD

Středeční dráčkování

Místo slunce, místo mraků

je dnes nebe plné draků.

První, druhý,

vedle třetí.

Velkým nebem radost letí.


Podzim je v plném proudu, a tak jsme středeční odpoledne věnovali drakům. Nejprve jsme si s dětmi povídali o tradičních drakiádách, pak jsme se pustili do malování. Netrvalo dlouho a na papíře se objevili krásní barevní dráčkové – žlutí, zelení, hnědí, oranžoví, modří, fialoví. A i když se venku sluníčko schovávalo za mráčky, bylo zamračeno a pochmurno, ve družince bylo veselo a barevno.

Bc. Eva Pacíková

vychovatelka ŠD


Družinové sportování

V pátek 20.9.2019 se ve družinkách paní vychovatelky Pacíkové a Úrubové sportovalo. Odpoledne se obě oddělení přesunula na hřiště, kde jsme se rozdělili do 3 týmů a družinkové sportování mohlo začít. Společně jsme si zkusili člunkový běh, chůzi na chůdách, spolupráci ve dvojicích při přenášení míčků a mnoho dalšího. Na vítězný tým čekala sladká odměna. Závěr týdne se zkrátka vydařil a my jsme měli radost, že jsme se mohli seznámit s našimi novými kamarády prvňáčky.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Carousel imageCarousel image