Aktivity ŠD 2019-20

Dočetli jsme Honzíka

Od začátku školního roku nás s dětmi provázely příběhy malého Honzíka, který jede sám k babičce a dědečkovi do Koníkovic, kde prožívá velké dobrodružství. Honzík poprvé cestuje sám vlakem, pouští draka, dostává se na jeden den do školy, ztratí se v lese, seznamuje se s novými kamarády a ukazuje nám život na venkově. Dnes jsme naši oblíbenou knihu dočetli a my přemýšlíme, po jaké knize sáhneme nyní, neboť jsme všichni zjistili, že čtení zažene nudu, rozšiřuje slovní zásobu a rozvíjí naši představivost. Čtení je zkrátka zábava!

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Dopis Ježíškovi

Výlohy obchodů září světýlky a v ulicích na nás pomalu začíná dýchat vánoční atmosféra, a tak se děti z oddělení paní vychovatelky Pacíkové rozhodly, že je nejvyšší čas napsat Ježíškovi dopis. Seznam tajných přání děti psaly na krásně zdobený papír s poštovní známkou. Avšak ani jeden z nás si nebyl jistý přesnou adresou Ježíška, a tak jsme se rozhodli, že si dopis uschováme do aktovek a doma ho dáme za okno. Teď už jen musíme čekat, kdy se Ježíšek pro dopis zastaví. Některé děti ho jistě potěší, neboť v jejich seznamech nebyly pouze hmotné věci, ale ty, které zahřejí u srdíčka a vykouzlí úsměv na tváří.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Nakresli si knížku

S dětmi si ve družině k odpočinku čteme od začátku roku pohádky. Protože se nám příběhy líbí a děti rády a moc hezky kreslí, začali jsme si vyrábět obdoby přečtených knih. Máme již dvě krásné knížky plné dětských ilustrací, které si malí autoři mohou kdykoliv vzít a listovat si v obrázkových příbězích. Založili jsme si tak vlastní knihovničku a v projektu „Nakresli si knížku“ budeme pokračovat napříč celým školním rokem.

Andrea Zacharová, vychovatelka ŠD

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Zvířátka v ZOO

Již několik let naše školní družina pořádá krajskou výtvarnou soutěž, které se účastní několik školních dužin. Letošní ročník soutěže je na téma Zvířátka v ZOO. Nejprve jsme si s dětmi povídali o tom, jaká zvířátka v ZOO můžeme vidět, a potom už stačilo zapojit fantazii a začít s výrobou. Aby byla i naše zoologická zahrada plná nejrůznějších zvířátek, vyrábění jsme věnovali několik dní. Pilná práce dětí byla oceněna sladkou odměnou a hlavně velkou pochvalou, protože jsme si společně užili při tvoření spoustu zábavy. Nakonec se pod rukama malých umělců objevily opičky, lvi, tygři, barevní papoušci, plameňáci, tučňáci, lední medvědi a mnoho dalších zvířat. Na krásná díla dětí ze všech školních družin, které se do výtvarné soutěže zapojily, se můžete podívat v měsíci lednu v prostorách Krajské knihovny Fr. Bartoše ve Zlíně. Třeba se na výstavě potkáme a společně si prohlédneme nádherná zvířátka, která rozzáří vestibul budovy knihovny.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Tajemné křížovky v knihovně

Děti p. vychovatelky Leciánové pravidelně a hlavně s nadšením navštěvují knihovnu na Dílech. Ve čtvrtek 7. listopadu jim tentokrát velmi milá a vstřícná paní knihovnice Zemánková nachystala program s názvem Tajemné křížovky. Děti si nejprve vyluštily křížovky, jejichž společným jmenovatelem byl letos padesátiletý Čtyřlístek, posléze si společně poskládaly puzzle s tímto „fenoménem“ a následně velmi horlivě odhalovaly rozdíly v obrázcích Čtyřlístku, případně doplňovaly slova vložená jeho hlavním hrdinům do úst.

Čtyřlístek všichni známe, baví nás a v této pobočce knihovny jsme určitě nebyli naposled.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

"Míčkování" u nás ve družině

Podzimní deštík nám klepe na okna, a tak jsme s dětmi zůstali ve družině a rozhodli jsme se společně vyzkoušet „míčkování“. Je to technika, která po konzultaci s lékařem je velmi intenzivně využívána u dětí s dýchacími potížemi. Míčky zapojíme do celého dnešního odpoledne tak, abychom našli pro naše malé kulaté kamarády co nejvíce využití. S malými míčky se dá koulet, dá se jimi masírovat, pohazovat, zvedat je rukama i nohama a předávat si je s kamarády. Děti budou mít možnost podle vlastní fantazie vymyslet, co všechno lze s balonky dělat. My si ve družině společně vyzkoušíme pouze masáž plosek nohou a povrchu kůže, zahrajeme si s míčky hry, které nám procvičí koordinaci ruky a oka, a co je nejvíce důležité? No přeci to, abychom si společně užili spoustu legrace.

Zdena Úrubová, Eva Pacíková, vychovatelky ŠD

Dílna plná strašidel

Blíží se Halloween, a tak jsme se rozhodli využít páteční odpoledne ke tvoření. Nejprve jsme si připravili barevné papíry, kývací očička, lepidla a hlavně naši fantazii a hned po té jsme mohli začít vyrábět. Družinka se během chvíle proměnila v úplný strašidelný hrad, ve kterém jsou kouzelné dýně, upíři, duchové, netopýři a spousta jiných strašidel a příšer. V nejrůznějších barevných kombinacích pod rukama dětí tak vznikla krásná halloweenská výzdoba, ze které měli všichni vleklou radost. Další tvořivá dílnička se opravdu vydařila a páteční odpoledne bylo opět plné skvělé zábavy.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Ovocné dny

„Jsme ovoce a zelenina, jíst nás není žádná dřina! Každý den si kousek dej a nemoc zlou tak zažehnej! Jsme ovoce a zelenina, jíst nás není žádná dřina!“ Touto říkánkou jsme završili ve středu naše družinkové ovocné dny.

Od pondělí bylo ve družině paní vychovatelky Pacíkové veselo. Na začátku týdne jsme si povídali o tom, že ovoce je pro naše zdraví velice důležité, neboť obsahuje velké množství vitamínů. Pondělí bylo také ve znamení ovocné dílny, a tak jsme si s dětmi vytvořili 3D jablíčka. V úterý si děti z Montessori vyzkoušely ovocný kvíz a na středu jsme se obzvláště těšili, protože nás čekala ochutnávka ovoce. Nejoblíbenějším ovocem se staly maliny. Ve středu jsme poslouchali také ovocnou pohádku o nemocné Zuzance, která byla u pana doktora jako doma. Zuzanka neměla ráda ovoce a zeleninu, a tak není divu, že byla neustále nemocná. Jednou měla Zuzanka chřipku a musela ležet doma v posteli. Protože se nudila, otevřela si svou ovocnou knihu a nevěřila svým očím, když na ni začal mrkat citron, ale také jahoda a jablíčko. Ovoce se jí představilo krásnou básničkou a přidala se také zelenina. Seznámení bylo velkolepé, a tak Zuzanka začala ochutnávat ovoce. Od té doby, co Zuzce zachutnala jablíčka a ostatní ovoce, nemoci se objevovaly méně a méně. A co jí osobě řekl citron? Podívejte na jeho říkání.

„Já žlutý citron se ti klaním,

že jsem kyselý, tomu se vzpurně bráním!

Dobrá tedy, přiznávám, kyselý jsem dosti,

lidé se na mě šklebí, a to je k zlosti!

Avšak zaženu rýmu, angínu i kašel,

proto přivítám, kdyby někdo pro mě pochopení našel.“

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Halloweenské dovádění

Halloweenské dovádění s „Pětkou“

Nádherné sluníčkové teplé odpoledne ve středu 23. října 2019 bylo jako stvořené pro zábavné dovádění dětí ze školní družinky p. Leciánové s kamarády z vedlejší školy, ze školní družiny p. Opálkové. Tradiční „Hrátky“ jsme tentokrát zaměřili na blížící se a zvláště mezi dětmi oblíbený Halloween.

Děti nejprve házely „kouzelnými“ brky, následoval přesun celých týmů s kouzelným hadem, přesun po „kouzelnické“ dráze a následně po „kouzelnických“ plátcích. Na ukončení celého krátkého odpoledne si děti postavily ze spadaných listů „kouzelný“ kopec a následně se za veselého výskotu odměnily listovým vodopádem. To bylo radosti !

Ostatně, přesvědčte se na přiložené fotodokumentaci.

A příště: „NASHLEDANOU na Pětce!“

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Halloweenské vaření

Blíži se Halloween, a proto jsme se s dětmi v kroužku vaření rozhodli vyzkoušet strašidelné dobroty. Mohlo by se zdát, že jsou to obyčejné sušenky, lentilky a jiné dobroty, ale po chvilce bylo jasné, že se ze všeho dá vykouzlit velké překvapení. Děti si ve skupinkách vybalily všechny suroviny a vyrobily si sladké pavouky, se kterými vystraší po otevření boxíků rodiče i kamarády, a potom si na nich společně pochutnají. Možná jsme i někoho inspirovali k výrobě těchto krásných a sladkých pavouků.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Hledáme poklad v pohádkovém lese

Krásné podzimní počasí využily děti a jejich paní vychovatelky ke společně strávenému odpoledni na zahradě školy. Podzim vzal do ruky paletu plnou barev a v okamžiku proměnil zahradu v nádherné místo plné barevného listí, které nám vykouzlilo úsměv na tváři. A na tu nádheru se přišly podívat nejrůznější pohádkové postavičky. Najednou se z obyčejné školní zahrady stala zahrada plná pohádek. Děti se postupně přenesly i s pohádkovými bytostmi do světa fantazie, splnily různé úkoly a našly všechny ztracené princezny, skřítky, čarodějnice, zvířátka a ostatní postavičky z pohádek. Na konci slunečného odpoledne děti objevily i truhličku s pokladem, kde na ně čekala sladká odměna a malé překvapení. Odpoledne plné barviček a zábavy jsme si společně užili a už se nemůžeme dočkat dalších akcí v naší školní družině.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠD

Halloweenské malování

Halloween se blíží, a tak děti od paní Úrubové, Plškové a Pacíkové odstartovaly ve středu 16.10.2019 první letošní halloweenskou dílnu. Tentokrát jsme pracovali s vodovými barvami. Krásné barvičky rozzářily družinku a štětec vyčaroval na papír kouzelná pozadí pro siluetu stromu a sovičky. Během hodiny se ve družince začala objevovat nádherná halloweenská díla. Všechny děti, které se zúčastnily dílničky, moc chválíme a těšíme se na další tvoření, které nás čeká příští týden.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Opékání špekáčků

Každý rok se s dětmi těšíme na společné opékání špekáčků. Letos se tedy družiny paní vychovatelky Pacíkové, Plškové a Úrubové vypravily k ohništi na školní zahradě. Oheň se nám podařilo rozdělat hned na první pokus, takže jsme mohli začít opékat rohlíky, marshmellow a voňavé špekáčky. Děti si navzájem pomáhaly, povídaly si a smály se u táboráku. Odpoledne se vydařilo na jedničku a po uhašení ohně všichni odcházeli spokojení, usměvaví a s plnými bříšky. Co nás asi čeká příště? Necháme se překvapit.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Podzimní štafetování

Pondělní nádherné počasí bylo přesně stvořené na podzimní sportování. Po obědě jsme nachystali míče, tenisáky, chůdy, pálky a nedočkavě jsme čekali až se bude blížit půl druhá. Ve 13.30 si totiž děti z oddělení paní vychovatelky Leciánové a Pacíkové daly sraz před školou a společně vyrazily na „dopravák“. Tam nás paní vychovatelky spravedlivě rozdělily do 4 týmů. V čele každého týmu byl ten nejstarší, tedy žák čtvrté třídy, jehož úkolem nebylo pouze tým povzbuzovat, ale také sčítat body za každou soutěž. Všichni jsme se moc snažili a svůj tým podporovali ze všech sil. Zaběhali jsme si, vyzkoušeli chůzi na chůdách, spolupráci ve dvojicích, přenášení míčků a zakončili jsme to oblíbenou mašinkou. Zkrátka pondělní den se vydařil na jedničku. Sluníčko krásné svítilo, lehký vánek roztancoval podzimní lístky a my se s úsměvem a se sladkými odměnami vraceli do školy.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Paraplíčkování ve školní družině

Deštník, ten má život těžký,

zkuste hádat, proč asi?

Neví, co je to být hezky,

zná jen špatné počasí.


Deštník totiž neprožije

ani jeden slunný den,

až teprv když venku lije

dostane se chudák ven.


Středeční předpověď počasí hlásila déšť, a tak se setkaly děti paní vychovatelky Plškové a Pacíkové s dětmi paní vychovatelky Úrubové a užily si tvořivou dílničku, kterou jsme pojmenovali Paraplíčkování. A co bylo na programu dne? Výroba paraplíček z barevných papírů. Během hodiny se družina proměnila v barevný svět deštníků. A posuďte sami, navrhli jsme si překrásné deštníčky!

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Cvičení ve školní družině - Podiatrická poradna Zlín

Ve středu 2. a 9. října proběhlo ve škole nápravné cvičení zaměřené na správnou funkci nožek dětí v 1. třídách. Připravili jsme pro vás několik foteček.

Zátkování ve školní družině

Úterý 8. a středu 9. října 2019 věnovala svoji pozornost družinka p. Leciánové výhradně barevným umělohmotným zátkám. Nejprve v úterý si děti vyrobily miniaturní akvárium s rybičkami ze zátek, ocáskem z vějířku barevného papíru, ploutvičkami z látky nebo záclony a krepáku, který posloužil jako vlnky, případně vodní rostlinky. Výsledek vidíte ve fotogalerii. Každopádně děti výroba akvária bavila a moc se jim to nakonec povedlo.

V následující odpoledne v krytu s výše uvedenými pomůckami děti prověřily svoje pohybové schopnosti i představivost. Rozdělily se do smíšených týmů a ty měly za úkol nejprve vybrat po jedné zátku určené barvy a posléze opět po jednom kousku běhat a skládat dýni.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Zamykání lesa

Protože venku sluníčko ukazuje svoji málo hřejivou podzimní tvář, rozhodly se p.vychovatelky Leciánová a Pacíková s dětmi ze svých oddělení školní družiny, že je nejvyšší čas zamknout pro letošní rok les pro různé aktivity podle naší zavedené tradice. A kdy se tak stalo? Hned v první pondělí v říjnu, tedy sedmého.

Děti v lese nejprve vyzkoušely svoje stavitelské dovednosti a potom čtyři z nich symbolicky podle světových stran klíči a krátkou básničkou les zamkly.

Ostatně přesvědčte se podle fotografií.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Ježci ve školní družině

Venku se ochladilo a podzim už vystrkuje růžky. Děti ze družiny paní vychovatelky Úrubové a Pacíkové si udělaly společné odpoledne s vyráběním. Nejprve jsme si připravili všechen potřebný materiál a tvoření mohlo začít. Během odpoledne se nám ve družině vyrojila spousta krásných ježků z papíru, a někteří opravdu vypadali jako živí. Děti vyrábění moc bavilo a někteří si dokonce vyrobili cele ježčí rodinky. Všichni ježci dostali krásná jména. Ještě nám zůstala chvilka, abychom si s našimi ježečky pohráli. Užili jsme si společně spoustu legrace a těšíme se na další odpoledne, kdy nám paní vychovatelky připraví další zábavné tvoření.

Zdeňka Úrubová, vychovatelka ŠD

Středeční dráčkování

Místo slunce, místo mraků

je dnes nebe plné draků.

První, druhý,

vedle třetí.

Velkým nebem radost letí.


Podzim je v plném proudu, a tak jsme středeční odpoledne věnovali drakům. Nejprve jsme si s dětmi povídali o tradičních drakiádách, pak jsme se pustili do malování. Netrvalo dlouho a na papíře se objevili krásní barevní dráčkové – žlutí, zelení, hnědí, oranžoví, modří, fialoví. A i když se venku sluníčko schovávalo za mráčky, bylo zamračeno a pochmurno, ve družince bylo veselo a barevno.

Bc. Eva Pacíková

vychovatelka ŠD


Družinové sportování

V pátek 20.9.2019 se ve družinkách paní vychovatelky Pacíkové a Úrubové sportovalo. Odpoledne se obě oddělení přesunula na hřiště, kde jsme se rozdělili do 3 týmů a družinkové sportování mohlo začít. Společně jsme si zkusili člunkový běh, chůzi na chůdách, spolupráci ve dvojicích při přenášení míčků a mnoho dalšího. Na vítězný tým čekala sladká odměna. Závěr týdne se zkrátka vydařil a my jsme měli radost, že jsme se mohli seznámit s našimi novými kamarády prvňáčky.

Bc. Eva Pacíková, vychovatelka ŠD

Carousel imageCarousel image