Aktivity Montessori

2019-2020

Masopust v Montessori

Jaký je hlavní křesťanský svátek? My už víme, že Velikonoce. Těm předchází čtyřicetidenní doba střídmého života bez světské zábavy a přejídání. Toto období je však zahájeno masopustem, tedy dnem, kdy lidé vycházejí do ulic v maskách medvěda, koně, policajta, kostlivce, slaměníka, nevěsty či báby. Nesmí chybět spousta pití a dobrot včetně dozlatova upečených koblížků. Vyvrcholením celého dne je tradiční pochování basy. To vše jsme si v Montessori vyzkoušeli v rámci projektu Masopust a můžeme říct, že výroba masek nás velmi bavila a vlastnoručně vyrobené koblížky byly výborné.

Mgr. Gábina Strouhalová, Mgr. Iveta Zámečníková

Besedy se zahraničními studenty

Opět se hlásíme s novými zprávičkami s další besedou, kterou si pro nás připravili dospělí školáci s UTB. Tentokrát za námi přišli studenti z Turecka a Ruska. Dozvěděli jsme se různé zajímavosti o jejich zemi, rodině, vzdělávání či různé zajímavosti. Pokud by vás zajímalo, co všechno jsme se dozvěděli, podívejte se na odkaz a budete překvapeni, tak jako my.

https://ro-zvyseni-vykonnosti.webnode.cz/l/predavame-znalosti-malym-skolackum/

Tančí celé Montessori

Jak je možné propojit hudební a tělesnou výchovu jsme si ukázali v tělocvičně pod vedením zkušené trenérky disko dance Anetky. Velcí i malí, všichni jsme se přesvědčili, že tanec může být zábava, ale také pořádná fyzická námaha a náročná chvilka na přemýšlení. Zapamatování si tanečních kroků a dodržení rytmu dalo některým zabrat, ale odměnou nám byla společně zatančená sestava, ze které jsme měli všichni radost. Alespoň trochu jsme pochopili, proč má tanec v životě lidí své historické místo a čím oslovuje takové množství lidí.

Petra Salajová

První vysvědčení

Zdá se, že je to chvilička, kdy naši prvňáčci z Montessori prožili svůj první školní den, a při tom již uběhlo celé pololetí.

Za tu dobu urazili obrovský kus cesty, naučili se nejen všechna písmena, ale dokáží si již poradit s větami a čtou v opravdových knížkách. Umí sčítat a odčítat do deseti a nezaleknou se ani slovní úlohy, kterou si pro ně připraví jejich starší spolužáci. Také píší psacím písmem a pracují s celou řadou pomůcek. Jak to všechno dokázali zvládnout? Svou pílí, houževnatostí, nadšením, s pomocí starších, vždy ochotných spolužáků a hlavně s obrovskou pomocí, trpělivostí a láskou svých rodičů.

Co vše již umí, měli možnost předvést rodičům během slavnostního předávání jejich prvního vysvědčení. Za přítomnosti maminek, tatínků a sourozenců pak prolezli tunelem, na jehož konci obdrželi vysvědčení a šerpu od svých starších spolužáků, a vydali se tak na cestu do druhého pololetí. Slavnostní setkání jsme zakončili bohatou tabulí plnou různých dobrot a rozešli jsme se na kratičké, zasloužené prázdniny.

Mgr. Iveta Zámečníková

Jóga v hodině tělocviku

V lednu jsme se sešli my KAMARÁDI (1.,3. a 4.r.) v tělocvičně v krytu. Nesli jsme si s sebou koberečky. Byli jsme zvědaví, co se bude dít.

Naše hodiny TV bývají zajímavé a různorodé, ale tohle tu ještě nebylo. Nejdříve jsme si zahráli honičku, abychom se zahřáli. Poté jsme si rozdělali koberečky a užívali si chvilky ticha a meditace. K tomu se prostorem linula líbezná meditační hudba. Záhy jsme se začali seznamovat se základními asánami jógy. Naučili jsme se polohu kočky, dítěte a hory. Zkoušeli jsme k tomu pravidelné dýchání, sezení s rovnými zády. Závěrem jsme se pokusili o naši verzi pozdravu slunci. Svou pozornost jsme se snažili zaměřit na práci každého svalu a zpevnit střed těla, což nebylo vůbec lehké. Byla to úplně jiná hodina tělocviku než všechny ostatní , ale užili jsme si ji o to více.

Mgr. Jolana Končáková

Tři králové

Po vánočních prázdninách jsme se sešli zase ve škole. Čekal nás zajímavý den – TŘÍKRÁLOVÝ. Dozvěděli jsme se, co tento den znamená, proč ještě dnes vidíme chodit převlečené děti za tři krále. Víme, že je to sice symbolické, ale nese to sebou ještě doznívající sváteční náladu.

Vysvětlili jsme si pojem TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA, její význam a komu tyto prostředky mají pomáhat. Vyhledali si na tabletech význam jmen králů, symbolické značení nad dveřmi domů, které navštíví tři králové. Počítali jsme, tvořili soubory, vyhledávali informace, pracovali s textem, tvořili rozmanitá dílka, připravili nástěnku, tančili či zpívali. Určitě se nám tento den moc líbil a po prázdninách odpočinutí a natěšení na nové úkoly, hurááá, zase do školy!

Mgr. Jolana Končáková

Mikuláš v Montessori

V předvánočním čase si učitelky Montessori tříd udělaly čas na setkání s maminkami, aby si příjemně popovídaly a zároveň nachystaly pro děti mikulášské balíčky.

Tradiční akce se pořádá už několikátým rokem a vždy se jedná o milé zastavení v době, kdy každá maminka přemýšlí o splnění přání svých dětí, o pečení, uklízení a dalším předvánočním shonu. Prostor provoněly vánoční svíčky, oblíbený čaj i sladké cukroví. Na další vzájemnou spolupráci jsme si přiťukly nealkoholickým šampaňským.

Mgr. Jolana Končáková

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Týden otevřených dveří v Montessori pro veřejnost

Minulý týden (od 9. do 12.12.) jsme u nás v Montessori třídách přivítali maminky, tatínky a prarodiče ze široké veřejnosti, kteří se přišli podívat, jak se v našich třídách pracuje.

My, žáci, jsme se snažili ukázat, jak se orientujeme v učebním plánu, co už dokážeme samostatně, jak pracujeme s pomůckami. Došla řada také na práci ve dvojicích a skupinkách. Ukázali jsme, že my starší umíme poradit či vysvětlit těm mladším, co je potřeba. Snad se nám to povedlo, protože dospěláci se jen usmívali a loučili se s námi v dobré náladě.

V novém roce nás čekají otevřené dveře pro naše rodiče, to bude jiné! Moc se těšíme a zároveň jsme trošku nervózní. Ale když se nám to povedlo teď, určitě vykouzlíme úsměv a uznání i u našich maminek a tatínků. Držte nám všichni palce!

Mgr. Jolana Končáková

Finanční gramotnost v Montessori

V minulých dnech jsme zahájili celoroční projekt k finanční gramotnosti. Ti nejmladší asi poprvé, my starší jsme už k tématu přistoupili s nějakými zkušenostmi. Zhlédli jsme motivační film O penězích a lidech, prostřednictvím kterého jsme se blíže seznámili s historií peněz, a film o českých penězích a bankovkách ze seriálu Bankovkovi. Dále jsme si poslechli vyprávění, pracovali s textem, vyhledávali odpovědi na tabletech, zahráli si na návrháře bankovek. Prváčci si zkoušeli nakupovat, platit… no zkrátka se orientovat v mincích a bankovkách, my zkušenější jsme propočítávali ceny různého spotřebního zboží, zkoušeli si vyjít s kapesným. Jak dlouho bychom šetřili na lyže, počítač či telefon. Zjistili jsme, že to není tak jednoduché, jako napsat si přání Ježíškovi. Určitě se budeme k tomuto tak důležitému tématu vracet, aby z nás v dospělosti byli lidé, kteří si budou umět poradit například při koupi bytu, auta, či jiné důležité věci.

Mgr. Jolana Končáková

Zahraniční studenti UTB v Montessori třídách

My, žáci Montessori tříd, bychom se s vámi rádi podělili o zajímavou akci, která se konala u nás ve škole v pátek 29. listopadu. Navštívili nás zahraniční studenti UTB, ve které učí maminka našeho spolužáka. Jsou to už dospěláci, ale jejich poutavé vyprávění doprovázené tematickými předměty, obrázky a krátkým filmem nás velmi zaujalo. Dozvěděli jsme se zajímavé věci ze života vietnamských a ukrajinských dětí. Studenti se snažili mluvit i česky, ale přece jenom jim to šlo lépe anglicky, tedy jazykem, kterým se dorozumívají na univerzitě. Překládala nám maminka našeho spolužáka Lukáše Tomance. Je nám jasné, že musíme pořádně zapracovat na zdokonalení anglického jazyka.

Už teď se těšíme na další setkání se studenty dalších zemí, které máme slíbeno v novém roce.

https://ro-zvyseni-vykonnosti.webnode.cz/l/realizujeme-i-mezinarodni-mezigeneracni-sdileni-znalosti/

Pečení perníčků v Montessori

V posledním listopadovém týdnu se po chodbě linula perníková vůně a kuchyňka byla plná dětí z Montessori tříd. Ochotné maminky a babičky nám připravily těsta, děti si je pak vlastnoručně rozválely, vykrájely celou řadu perníčků a dozlatova je upekly. Při jejich zdobení pak všichni projevili trpělivost a zajímavé nápady. Ozdobené perníčky na nás dýchly první vánoční atmosférou a na chvíle při jejich výrobě strávené budeme jistě rádi vzpomínat, až jimi ozdobíme štědrovečerní stůl. A pokud je někdo náhodou hned po ozdobení snědl? Nevadí, už víme, jak na to a jistě si do Vánoc stihneme doma upéct další.

Mgr. Iveta Zámečníková

17. listopad v Montessori

Pátek 15. listopadu se nesl v Montessori třídách v duchu vzpomínek na události, které se odehrály před třiceti lety. To, co mají naši rodiče ještě v živé paměti, si my děti, můžeme přiblížit prostřednictvím jejich vzpomínek, vyprávění a také pomocí fotografií a různých zajímavých filmů a videí. Nás starší velmi zaujal film Z deníku Anny K., který nás provedl celým rokem 1989 od ledna až do prosince. Mladší spolužáci zase s chutí zhlédli několik kratších epizod ze seriálu Dějiny udatného národa českého. Filmy byly oživeny také vzpomínkami našich paní učitelek. Poté následovala práce ve skupinkách s pracovními listy a pomůckami, které nás ještě více vtáhly do tehdejších událostí. Zároveň jsme si tak trénovali čtení s porozuměním, orientaci v textu a čase, třídili jsme události, hledali rozdíly mezi životem tehdy a dnes, a také jsme si společně zazpívali několik písní, které tenkrát prolétly celou republikou. A tak jsme strávili den, který nám připomněl již třetí státní svátek v tomto školním roce.

Mgr. Gabriela Strouhalová

Na svatého Martina, kouřívá se z komína

Víte, co jsme dělali dne 11.11. v 11 hodin 11 minut? Kdo hádal, že jsme zahájili svatomartinskou ochutnávku, má pravdu. Nebyla to však ochutnávka vín, ale rohlíčků, koláčků a celé řady dobrot, které nám k projektu o Martinovi napekly ochotné maminky. Vyslechli jsme legendu o svatém Martinovi, seznámili se s tradicemi souvisejícími s tímto dnem, a ačkoli nám za okny chyběl sníh, nenechali jsme si zkazit náladu. Každý si vyrobil svou lucerničku, tiše jsme prošli světelnou spirálou a s očekáváním vykročili vstříc dalším zimním dnům.

Mgr. Iveta Zámečníková

Druhý velký příběh

Opět se hlásíme se zprávičkou o dalším očekávaném Velkém příběhu o vzniku života na Zemi. Při vyprávění o prvních živočiších či rostlinách, o prvních hlasech na souši, o dinosaurech, o velkých savcích o…. zkrátka otevřel se před námi úplně jiný-tajuplný svět. Zkoumali jsme společně ve skupinkách nové poznatky, přiřazovali živočichy i rostliny do správného období, zkoumali osu vzniku života na Zemi. Pomáhali jsme si navzájem - starší mladším a vzájemně diskutovali nad pomůckami a řešili ústní i písemná zadání vyplývající z dané práce. Tyto příběhy jsou pro nás pořád poutavé, zajímavé a vždy se prostřednictvím nich dovíme něco nového. Co nás čeká dál? Necháme se překvapit….. A vy, naši rodičové i kamarádi budete muset čekat s námi.

Mgr. Jolana Končáková

První velký příběh

Začátkem školního roku si žáci Montessori tříd opět prožili a připomněli První velký příběh, ve kterém měli možnost se seznámit s teorií vzniku Vesmíru. Celé téma si přiblížili prostřednictvím několika pokusů, které si s chutí vyzkoušeli. Na vlastní oči viděli, jak asi tenkrát všechno vřelo, bublalo, bouřilo a kouřilo. A to všechno díky prvnímu Velkému příběhu a řadě pokusů, které nám ukázaly, jak zřejmě všechno před miliony a miliony let začalo.

Mladší i starší kamarádi společně se zaujetím prošli tímto krásným a kouzelným příběhem. Už teď se těšíme na pokračování.

Mgr. Jolana Končáková

Svatý Václav

Děti Montessori tříd si připomněly legendy ze života svatého Václava a seznámily se s jeho osudem. Společně velcí i malí plnili úkoly, vyslechli několik příběhů, zazpívali písničku a pracovali na vitráži z prostředí vztahující se k danému tématu. Ti nejmenší si vyrobili svatováclavskou korunu a také zjistili, jak je náročné nosit korunu delší dobu. Prostřednictvím komiksového čtení ti starší seznámili mladší spolužáky s dobou dávnou minulou a s historií naší legendy. Starší spolužáci se chvílemi velmi zapotili, když měli odpovídat na doplňující-všetečné otázky těch nejmenších – prváčků. Byl to velmi zajímavý den, plný zaujaté práce a společných zážitků a dojmů.

Mgr. Jolana Končáková

Škola v přírodě Vizovice

Letošní škola v přírodě se nesla ve znamení objevování regionálních zajímavých míst našeho okresu. Náš hotel se nacházel v krásném prostředí Hostýnských vrchů, ve Vizovicích. Odtud jsme se vydali poznávat nedaleké významné lázeňské město Luhačovice. Seznámili jsme se s jeho historií, městečko si prošli a hlavně ochutnali řadu léčivých pramenů. Bylo jich 18, nejznámější Vincentka některým zachutnala, jiné její chuť překvapila.

Také jsme navštívili zemědělskou usedlost, ve které chovají skot, ovce a koně. Byl to úplně jiný svět než ten, který známe. Moc se nám líbil. Ochutnali jsme také produkty z kozího mléka-nejrůznější sýry, salámy a dokonce i zmrzlinu. Ta oslovila každého. Mezitím jsme stihli plnit úkoly v přírodě, které si pro nás připravily naše paní učitelky. Večerní stezka odvahy ztemnělým lesem- to byl teprve zážitek!!! A když jsme navštívili čokoládovnu a ochutnali některé dobroty….už jsme ani nevěděli, co napsat rodičům dříve. Bylo náročné se rozhodnout, která aktivita se nám líbila nejvíce.

Ale nejdůležitější a asi i nejlepší bylo, že jsme kolem sebe měli stále spoustu kamarádů a legrace. A víte, že jsme si ani nevzpomněli na naše telefony a tablety? Byli jsme úplně v jiném světě, už teď se těšíme na příští rok.

Mgr. Jolana Končáková

Jablíčkový den

A už je to tady! Konečně jsme se dočkaly! Kdo? No přece my, děti z Montessori!

Náš dlouho očekávaný, voňavý den je tu. Připravovaly jsme se na něj nejen ve škole, ale i doma se svými rodiči a prarodiči. Téměř každý přiložil ruku k dílu. Doma se česalo, sklízelo, vařilo, zavařovalo, peklo i zdobilo….na co si kdo vzpomněl. Naše maminky i babičky vymýšlely dobrůtky i krásné dekorace, tatínkové či dědečkové drtili a stáčeli lahodný mošt. A o čem je řeč? No přece o ovoci pro nás nejtypičtějším – jablíčkách. Zapojily jsme čich, chuť, hmat i zrak a zkoumaly odrůdy jablek. Přečetly si příběh o jabloni, vymýšlely věty a krátké příběhy na dané téma. Počítaly úrodu či sklizeň, porovnávaly recepty a zapisovaly různé zajímavosti. A na závěr přišla h o s t i n a ….. ta byla! Ještě teď cítíme tu vůni a slaďoučkou chuť všech těch výborných dobrot.

Mgr. Jolana Končáková

Carousel imageCarousel image

První školní den v Montessori

Prázdniny jsou za námi a je tu další školní rok. Pro některé jen další v pořadí, pro naše prvňáčky však úplně první v životě. Druhého září jsme se s nimi společně sešli v jejich nových třídách a naši noví školáci se zatím ještě s maminkami, tatínky a babičkami začali nesměle rozkoukávat po nových kamarádech a paní učitelce. Vzájemně jsme se představili, zahráli si pár her, dali si do aktovek nové pomůcky a rozešli se domů. Všichni prvňáčci byli moc šikovní a určitě se brzy naučí spoustu nových věcí.

Mgr. Iveta Zámečníková