Aktivity Montessori

2020-2021

Reklama

S reklamou se setkáváme na každém kroku. Začalo to Klukem z plakátu a čím jsme starší, tím jsou naše setkání častější. Historie reklamy však sahá ještě mnohem dál. Za první dochovanou reklamu je považován inzerát na papyru starý asi 3 tisíce let, jehož autor slibuje odměnu tomu, kdo pomůže dopadnout uprchlého otroka. My jsme při našich vycházkách po okolí sledovali různé reklamní tabule, reklamní sloupy, všímali si, čím nás reklama osloví, zamýšleli se nad tím, zda jsou všechna reklamní tvrzení pravdivá a povídali si o tom, k čemu vlastně reklama slouží. Na závěr jsme si zkusili reklamní leták také vyrobit. A myslím, že se všem opravdu povedl.

Mgr. Iveta Zámečníková

Projekt "Lidské tělo"

Víte, co znamená padnout někomu do oka? Ohrnovat nad něčím nos? Zapsat si něco za uši? Čekat, až vám pečení holubi do pusy přiletí? Nebo brousit si na někoho zuby?

My už to víme a k tomu ještě spoustu dalších přirovnání. To byste nestačili valit oči. A také by vám údivem spadla brada, kdybyste věděli, co vše jsme se dozvěděli o lidském těle. A některé poznatky jsme dokonce ztvárnili i ve výtvarné a pracovní výchově. Ano, ano, je to tak, rozhodně vás nevodíme za nos.

Mgr. Iveta Zámečníková

Masopust v Montessori

Masopust

Masopustní veselice,

to je velká taškařice.

Až si masky vyrobíme,

na hlavu je nasadíme

a zahrajem divadlo,

co nás právě napadlo.

Smáli jsme se všichni krásně

příště budem skládat básně.

Následuje dlouhý půst,

při němž budem všichni růst.

Až zas něco připravíme,

hned se s vámi podělíme.

Vysvědčení

Ve čtvrtek 28. ledna jsme my, žáci Montessori tříd převzali své vysvědčení z rukou naší paní učitelky. Někteří z nás dostali své úplně první vysvědčení v životě a byl to pro nás velký zážitek. Na tento den nám maminky připravily malé pohoštění, které bylo sice omezeno kvůli hygienickým opatřením, ale i tak se povedlo. Zhodnotili jsme své výsledky, povídali si o současné situaci a shodli jsme se na tom, že jsme moc rádi, že můžeme chodit do školy. Ne, že bychom rádi vstávali či psali domácí úkoly, ale po komunikaci na kruhu jsme zjistili, že pokud pracujeme distančně, máme práce na celý den. Když pracujeme ve škole, nějak té práce uděláme víc, a to jen za dopoledne. Ale hlavně!!!! S kamarády, spolužáky, naší paní učitelkou i paní asistentkou. Ještě před rokem bychom nevěřili, že budeme takto přemýšlet a že budeme rádi, že můžeme chodit do školy!!!

V lednu na pekáč sednu

Neboť nás příroda konečně obdařila dlouho očekávanou sněhovou nadílkou, rozhodli jsme se v Montessori pro úpravu pranostiky "V lednu za pec si sednu." na "V lednu na pekáč sednu." Popadli jsme pekáče, boby, lopaty, teple jsme se oblékli a vyrazili dovádět na nedaleký kopeček. A i když přes roušku nejsou vidět naše zdravě červené tvářičky, naše rozzářené oči jistě prozradí, že jsme si to opravdu užili.

Mgr. Iveta Zámečníková


Tři králové

V prvním lednovém týdnu jsme si naplánovali tematický den Tří králů. Naše spolužačka Agáta připravila se svou maminkou a tatínkem zvyklost pro nás neznámou. Upekla tříkrálový koláč, do kterého podle francouzského zvyku zapekla figurky, které jsme měli hledat. Jedna z nich symbolizovala krále. Kdo se k ní prokousal, dostal královskou korunu. Druhá představovala šaška, jehož úkolem bylo krále celý den rozveselovat. Umíte si představit tu báječnou atmosféru ve třídě?! Také jsme si přečetli zajímavé texty k tomuto tématu, vyhledávali informace, třídili je a malovali obrázky. Ti starší pracovali s otázkami, jejichž odpovědi si museli umět dát do souvislostí, vyhledávat na internetu či hledat odpovědi v připravených materiálech. Den nám rychle utekl a my si ještě na závěr připomněli: Na Tři krále o krok dále… takže už sledujeme, jak se pomaličku zkracuje noc a prodlužuje den.

Mgr. Jolana Končáková


První sníh

Konečně napadl sníh!! Hned ráno jsme se vydali na hodinu tělocviku do krásně zasněžené přírody. Byli jsme první na té bílé peřině. Někteří z nás měli i boby, někteří si vystačili s teplými rukavicemi. Vyrazili jsme na kopec-kopeček za školou na dopravním hřišti. Věděli jste, že andělíčci jdou udělat do sněhu i s rouškou? Nebo stavět sněhuláky, jezdit na bobech a společně si užívat čas se spolužáky? Sluníčko se sice neukázalo, ale euforii z čerstvě nasněženého sněhu nám nic nemohlo vzít. Jen doufáme, že nám tato sněhová nadílka dlouho vydrží a my budeme moct trávit hodiny tělocviku zase venku, se svými spolužáky.

Mgr. Jolana Končáková


Exotické ovoce

Dobrý den, opět se hlásíme s novou zprávičkou o naší zajímavé činnosti v hodinách Montessori výuky. Maminka naší spolužačky Laury nám připravila zajímavou a voňavou hodinu kosmické výchovy. Nachystala ukázky exotického - tropického ovoce. To bylo něco! Některé druhy jsme ani neuměli pojmenovat, ale když jsme zapátrali v naší paměti a chuťových buňkách, poznali jsme, co se skrývá za tou nádherou. Ale u některých druhů jsme si museli vypomoct našimi Montessori knížečkami či internetem. Hodina nám uběhla jako voda…. I když jsme museli mít roušky a dodržovat přísná hygienická opatření, hodinu jsme si báječně užili. Už teď se těšíme, co nového si pro nás připraví paní učitelka s našimi rodiči!

Mgr. Jolana Končáková


Příběh vyjmenovaných slov B 1 část.pdf

Příběh vyjmenovaných slov

Být, bydlit, obyvatel, byt... to by bylo, abychom si neuměli biflování vyjmenovaných slov nějak zpestřit. Nejdříve obehrajeme spolužáka v pexesu o Přibyslava a kobylu, vymyslíme s nimi obyčejnou větu a pak již bez problémů vyskládáme z domina bytelnou řadu po sobě jdoucích slov. Přikládací tabulka nás seznámí se slovy příbuznými a obyčejné kolíčky nám pomohou bystře rozpoznat záludné chytáky. A co potom? Nabiti nabytými vědomostmi se s chutí pustíme do vlastní literární tvorby. A že nás to nejen bavilo, ale také se nám to povedlo, dokládá následující příběh našich třeťáků.

Mgr. Iveta Zámečníková

Příběh vyjmenovaných slov B 2. část.pdf

Dopisy od srdce

Děti ze tříd Montessori se zapojily do výzvy Tomayerovy nemocnice, která požádala veřejnost o dopisy pro staré a nemocné lidi ležící v adventním období v nemocnici a je jim smutno, protože je díky epidemiologické situaci nemohou navštívit ani jejich blízcí. Děti napsaly krásné dopisy a ještě k tomu vyrobily malý dáreček. Dopisy napsány, dárečky zabaleny a v pátek 11.12. 2020 mohou vyrazit směr Praha. Věříme, že udělají radost a vykouzlí upřímný úsměv na tváři. Krásný zbytek adventu přejí paní učitelky a děti z Montessori.


Mgr. Karin Frýdlová

Poznáváme své tělo

Konečně jsme se mohli vrátit do školy!!! Řešení a plnění úkolů je určitě lepší se svými kamarády spolužáky. Studovali jsme zákonitosti lidského těla. Četli připravený materiál, vyhledávali zajímavé informace, hledali spojitosti mezi orgánovými soustavami. Velkou spoustu informací jsme dohledávali na našich školních tabletech. Teď, když máme za s sebou distanční výuku, vyhledat jakékoli informace pro nás není žádný problém. Připravili jsme studijní plakátky o lidském těle pro své mladší spolužáky, druháky. V lednu se i pomocí našich pomůcek můžou pustit do zkoumání lidského těla. Jsme zvědaví, jak se jim budou líbit, zda je posunou někam dál, jaké využití najdou v našich Montessori pomůckách a materiálech.

Mgr. Jolana Končáková

Adventní čas v Montessori třídách

Září, říjen, listopad a už je tu náš nejoblíbenější měsíc – prosinec! Blíží se Vánoce- stromeček, dárečky, rodinná setkání a spousta starých zvyků, pranostik a …… I my, žáci Montessori tříd, si připomínáme staré obyčeje - koledy, přísloví, Barborky, Lucky… I když si nemůžeme zazpívat koledy, snažíme se to vynahradit jinak. Zapalujeme si svíčky a děláme tiché chvilky, čteme si, vyprávíme si, co zažíváme doma s rodinou. Luštíme křížovky s adventní tematikou, čteme si adventní příběhy, vyrábíme dekorace, ozdoby, které nám připomínají tento krásný, tajemný, vánoční čas plný očekávání a těšení. Přejeme vám všem, aby i pro vás všechny byl tento čas krásný, voňavý a zasněžený.

Mgr. Jolana Končáková

Projekt "Koření"

My, žáci 5. E, jsme se pustili do voňavého zkoumání. Každý rok v tuto dobu pečeme a zdobíme voňavé perníčky, ale letos kvůli hygienickým opatřením jsme si netroufli. Aby nám to však nebylo líto, s paní učitelkou jsme vymysleli voňavé bádání. Víte, že do perníku se musí dát až 32 druhů koření? My jich přes polovinu máme ve třídě a dozvídáme se o něm spousty zajímavých informací. Kde se vzalo? Jak se dostalo až k nám, k čemu ještě slouží, jestli je léčivé, jak vypadá rostlinka…. a takových otázek řešíme spousty. Aby toho na nás nebylo moc, rozdělili jsme si úkoly a bádáme, hledáme, brouzdáme v mapách, atlasech, internetu a hledáme odpovědi každý pro určité koření. Formou prezentací pak seznamujeme ostatní spolužáky s našimi závěry. Je to vážně voňavé učení!

Mgr. Jolana Končáková

První školní den v Montessori

Prvního září usedli do školních lavic také prváčci Montessori třídy paní učitelky Gábiny. V očích se jim zračilo trochu zvědavosti, trochu nejistoty i trocha obav, ale ze všeho nejvíce chuť objevovat nepoznané a zdolávat všechna úskalí spojená se školním životem. Je moc fajn, že prváčkům podali pomocnou ruku jejich starší spolužáci, kteří jim tak usnadnili školní začátky. Přejme všem prváčkům, aby je neopustila chuť poznávat a objevovat a během školního roku si našli co nejvíce činností, které jim přinesou radost a povzbuzení do další práce.

Mgr. Gábina Strouhalová