Aktivity školy, soutěže

školní rok 2020-2021

3. B na Lešné

Třída 3.B byla také na Lešné podívat se na všechna zvířátka, ale především na ta, která si sami žáci zapůjčili na víkend.

Ráno nás přivítal zaměstnanec ZOO, který měl pro nás připraveno povídání o vodních živočiších. Po programu jsme se nasvačili a pokračovali prohlídkou zahrady. Na závěr jsme se občerstvili zmrzlinou a utratili penízky za dárkové předměty. Bylo to super!

Mgr. Lenka Doležalová


Exkurze do zlínské ZOO se žákům ze 4.B opravdu vydařila


Po ranní hrozivé bouřce se s příchodem do ZOO obloha opět vyjasnila.

Zvířátka byla po ránu hladová, takže většinou jsme je viděli při jídle. Paní průvodkyně nás zajímavě seznámila se zvířaty, která pocházejí z Afriky. Dozvěděli jsme se například, jak rozlišíme slona afrického a indického, jak se rodí žirafy, proč má zebra proužky, proč ošetřovatelé jedenkrát za měsíc předhazují supům celé jehně a mnoho jiných zajímavostí.

Zmrzlina nám v parném počasí opravdu chutnala.

Zúčastnili jsme se sbírky na podporu zvířat. Děti se rozhodly nakonec pro tygra, kterému jsme přispěli částkou 500 Kč.

Mgr. Hana Kovářová


Exkurze do ZOO Lešná

V pátek jsme se vydali na exkurzi do ZOO Lešná. A stálo to za to! Bylo krásné počasí, ukázala se nám spousta zvířátek a měli jsme zajímavý program o vodě. Stihli jsme nakrmit rejnoky i vidět malé slůně. Co víc si přát? Moc jsme si to s paní učitelkou a paní vychovatelkou Úrubovou užili.

Všichni z 2.A


Nahlédutí do 4.A

Konec školního roku je pro nás náročný. Občas se potřebujeme uvolnit, zrelaxovat a upevnit své zdraví. K tomu nám velmi dobře slouží některá cvičení z Jógy, proto zařazujeme během dne relaxační chvilky. Baví nás různé jogínské pozice.

Dětem bylo vysvětleno, že podstata cvičení je v poznávání sama sebe, vlastních možností. Nejde o žádnou soutěž, žádné srovnávání … jen klid a uvolnění.

„Ať jste velcí nebo malí, cvičte jógu pro své zdraví.“

Zdraví vás děti ze 4. A


Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Poslední dva školní roky byly pro žáky i učitele nesnadné. I přes složitou situaci se nám však v červnu 2020 podařilo úspěšně obhájit titul Ekoškola a získat platnost pro následující tři roky. Z hygienických důvodů jsme si však na udílení ceny museli počkat skoro rok.

Ve čtvrtek 17. června se ekotým vydal na cestu do Prahy ve složení pan učitel Helmer, paní asistentka Češková a 7 žáků ze sedmé a osmé třídy. Naše cesta začala už po páté hodině ranní na vlakovém nádraží ve Zlíně.

Samotné udílení cen proběhlo na Staroměstské radnici v Brožíkově sále. Ačkoliv událost letos proběhla v komorní společnosti zástupců mateřských a základních škol, neubralo to na její slavnostní atmosféře. Hostovali zde za magistrát hlavního města Prahy Petr Holý, z Ministerstva životního prostředí Miroslav Novák, za program Ekoškola Simona Neprašová a za vzdělávací centrum TEREZA Petr Daniš a Jan Smrčka. V sále jsme si vyslechli projevy účastníků a zhlédli prezentace příkladů dobré praxe.

Po předání titulu náš výlet však rozhodně neskončil. Po prohlídce Staroměstského náměstí jsme putovali přes Karlův most k Lennonově zdi, která nám poskytla stín i ideální místo pro focení. Dále jsme se vydali směrem na Petřín. Část odvážlivců se vydala s panem učitelem pěšky a část se s paní asistentkou svezla lanovkou nahoru. Tento pomyslný závod nakonec vyhráli ti, kteří se rozhodli kopec dobýt pěšky. Navštívili jsme krásné Petřínské sady i populární Zrcadlové bludiště z konce 19. století. Následovala krátká přestávka na občerstvení a vydali jsme se na Pražský hrad, který nám poskytnul nádherný výhled na Prahu. Při volbě místa pro oběd „nečekaně“ zvítězil návrh pro KFC a odtud jsme se pohodlně dostali metrem na Hlavní nádraží. Cesta vlakem zpátky byla příjemná, neboť na ekotým opět čekalo samostatné kupé.

I přes parné počasí jsme si celý výlet užili. Děkujeme vedení školy, že nám výlet umožnilo, i všem žákům, kteří se na obhajobě titulu podíleli.


Bratrstvo psích tlapek (canisterapie)

Tento týden nás navštívili na naší školní zahradě čtyřnozí kamarádi z Bratrstva psích tlapek, se kterými jsme strávili velmi příjemné dopoledne. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o jejich výchově, mohli jsme se s nimi pomazlit a také je nakrmit pamlsky, po kterých se jen zaprášilo. Vyzkoušeli jsme psí chůzi po čtyřech a už také víme, co znamená složité slovo CANISTERAPIE. Ne nadarmo se říká: „Pes - nejlepší přítel člověka“. Na závěr programu jsme dostali překrásnou publikaci ze života Bindi Sue, která nám tento den bude na dlouho připomínat.


Mgr. Martina Zetíková


Carousel imageCarousel imageCarousel image

Zásadité či kyselé?

V jedné z posledních hodin chemie si žáci osmých tříd konečně zase zaexperimentovali. Dostali pět neznámých vzorků látek, které se běžně používají v domácnosti. Jejich úkolem bylo pomocí pH papírků zjistit, co je kyselé a co zásadité. Poté s pomůckou určovali pH a nakonec látku, o kterou se jedná.

Všem skupinkám se podařilo dané vzorky určit správně, a proto si zaslouží pochvalu.

Mgr. Zuzana OnderkováSportovní úspěch naší žákyně

Žákyně Klára Vítová se v termínu 12. - 13. června 2021 se svým týmem v přípravě na Olympiádu mládeže 2022 zúčastnila neoficiálního MČR ( Moravy) v Bílovci. Po dvoudenním turnaji obsadilo toto družstvo Krajského centra mládeže 1. místo.

Více informací:

https://www.cvf.cz/mladez/novinky/letni-pohar-cvs-odstartoval-i-v-divci-kategorii-22753.html


Zeměpisný projekt 9. ročníku: "Turistické destinace" s využitím Google Earth

Za jakými turistickými cíli lidé na Zemi cestují? Žáci 9. ročníku měli za úkol vybrat zajímavé turistické destninace na Zemi a vložit tato místa do společného projektu v nástroji Google Earth. K vybraným místům doplnili stručný popis a fotografii. Mnozí vybírali místa, kde už byli anebo místa, kam by se chtěli jednou podívat. Budeme jim přát, aby vybraná místa jednou skutečně navštívili.

Mgr. Jan Zicha

Dějepis

né vycházky 9.A

K výuce dějepisu patří i znalosti historie regionu a města, ve kterém žáci žijí. Po přijímacích zkouškách, zlepšení epidemiologické situace i zlepšení počasí jsme mohli konečně vyrazit na dějepisné vycházky. V první a druhé etapě jsme zmapovali pomníky a památníky středu Zlína, další se týkala stezky nazvané Od náměstí k náměstí podle Zlínského architektonického manuálu. Snad ještě stihneme další – např. Tovární areál nebo Vily zlínských osobností.

Fotografie z vycházek i s trasami najdete na nástěnkách mezi 2.a 3. patrem – přijďte se podívat.

Postřehy žáků:

Některé památky jsem ani neznala, a tak jsem se od paní učitelky dozvěděla něco nového.

Skvělý nápad, dlouhá túra, vedro…

Nejvíc jsme se zdržovali při focení, protože se nikdo nechtěl fotit. Ale pak se kluci obětovali.

Tyto vycházky byly pro mě skoro jako školní výlet, protože jsme takhle se třídou nikde nebyli už půl roku. A taky jsme mohli dýchat čerstvý vzduch.

Všichni jsme si to užili, jen paní učitelka vypadala ztrhaně, když městem vláčela dvacet puberťáků…

A které sochy patří mezi TOP památky? Žáci jmenovali sochu Emila Zátopka, pomník hrdinů 2.světové války, sochu Jana Nepomuckého a Házenkářku.

Mgr. Darina Sotolářová


Carousel imageCarousel image

Den se třídou 9.A

Den s 9.A … „poněkud nostalgicky“

..než jsme nastoupili na 2.stupeň, obávali jsme se, jak bude naše třída vypadat. No díky adaptačnímu kurzu proběhlo seznamování velmi hladce a za chvilku jsme si na sebe všichni zvykli. Stala se z nás jedna velká parta... Šestou třídu jsme ukončili výletem na Pustevny, což bylo úplně luxusní. Ze „sedmičky“ máme spoustu zážitků. Skvělý byl jak lyžařský kurz, tak i celodenní výlet do Brna, kde jsme navštívili nejznámější památky. „7. ročník byl taky ten náš poslední NORMÁLNÍ rok – „plně v lavicích“, dodal Adam Š. V „osmičce“ jsme se začali hodně snažit, protože jsme věděli, že se naše známky budou započítávat k přijímacímu řízení na střední školy. Najednou však došlo k situaci (covid-19), která nám v přípravě na přijímačky moc nepomohla. Nastala distanční výuka. Některým z nás se začalo líbit, že nemusí ráno vstávat brzy a mohou si přispat, ale...

V.B.: „nejvíc jsem si užila začátek distanční výuky, kdy jsme ještě neměli on-line výuku. V červnu jsme se vrátili ještě do školy, což bylo super. Ale nebyli jsme všichni, většinou se opakovalo učivo…“

L.Z.: „ze začátku jsme se radovali z dvou týdenních „prázdnin“, ale přitom to byl rok utrpení doma!“

M.P.: „Sice nám distanční výuka vzala hodně zážitků, které jsme jako třída mohli prožít, ale teď jsme rádi, že můžeme být alespoň chvilku ve škole…“

V.B.: „osm hodin v pátek, na závěr s „tělákem“, to mi moc nechybělo, ale co mi chybět bude, je zpívání v hodinách a celkově – „dělání blbostí.“ I když jsme se moc nasmáli, jsem celkem ráda, že už odsud odejdu…“

A je to tady! Uteklo to jako voda a už jsme na konci „devítky“. Byla to dlouhá cesta plná štěstí, slz, pětek, kamarádství i neshod, taky vlašáků o volných hodinách místo oběda... I přesto, že jsme přišli o náš devátý rok ve škole, a nemohli si ho pořádně užít, distanční výuka některým z nás ulehčila & ztížila (více rozdílných názorů) přípravu na přijímací zkoušky. Nyní už to máme za sebou a čeká nás nová etapa života – střední škola.

A.B.: „mrzí mě, že jsme přišli o náš nejlepší rok, ale alespoň jsem měla více času na přípravu k přijímačkám…“

L.H.: „věděl jsem, že dělám dobře, když se vracím zpět do „Áčka“ – do třídy, kde bude vždy panovat skvělá nálada, budu mít zde spoustu přátel, hezké vzpomínky a že mi tu vždy se vším pomůžou…“

O.K..: „jako třída jsme se nikdy nehádali. A za to jsem rád.“

M.J.: „bude mi to chybět, ale už se nemůžu dočkat střední…“

E.K.: „se třídou jsem si moc užila, bylo to super.“

9.A

PS.

…foto je z páteční osmé hodiny „těláku“Bratrstvo psích tlapek ve 3.B

Na konci května mezi žáky 3. B zavítala návštěva v podobě dobrých lidiček z organizace Bratrstvo psích tlapek, kteří se zabývají canisterapií.

Přivedli nám ukázat pejska Nera a také to, co vše umí. Nejvíce jsme se však dozvěděli, jak se máme o takového pejska starat. Také jsme vyzkoušeli několik aktivit: očichávání různých pachů, vodění se zavázanýma očima a také sbírání psích "bobíků". Ty byly samozřejmě umělé. Dostali jsme i knížečku s mnoha užitečnými informacemi.

Akce se nám velmi líbila.

Mgr. Lenka Doležalová


Den se třídou 8.B


Návrat do školy


V pondělí 17. května jsme se po dlouhých sedmi měsících mohli vrátit do školy. Byl to zvláštní pocit.


První hodina se nesla ve jménu testování. Připadali jsme si jako mladí chemici. Uchop zkumavku, odeber vzorek, vlož do zkumavky, nalej na správné místo v testu, čekej... . Ale zvládli jsme to a v plném počtu jsme se mohli dále věnovat výuce. Zbývající části hodiny jsme řešili třídnické záležitosti.


Druhou hodinu jsme měli přírodopis. Normální hodina v normální třídě byla po tak dlouhé době osvěžující. Byl to příjemný návrat k normálu, a kvůli tomu jsme byli aktivní. V matematice jsme si pomalu zkoušeli a opakovali učivo probírané při online výuce. Zjistili jsme, že bude potřeba velká dávka procvičování. Ale určitě to nakonec půjde, jako vždy.


Ve fyzice jsme začali probírat vesmír. Toto téma většinu z nás baví, a navíc jsme si pustili krátký dokument o Sluneční soustavě. Další hodinu byla volba povolání. Učili jsme se o druzích diskriminace v práci. Poslední hodinu nám už docházely síly. Naštěstí jsme v německém a ruském jazyce jen opakovali.


Napsala: Veronika Surá


Carousel imageCarousel image

9. B konečně ve škole!

Na počátku všeho bylo testování. Všichni účastníci třídy byli negativní a většina i negativně naladěna.

Následovala hodina anglického jazyka, kde se projevily naše jazykové schopnosti u povídání o Austrálii. V hodině jazyka českého jsme si rozšiřovali slovní zásobu při cvičení z učebnice. V přírodopisu jsme s panem učitelem konzultovali známky a naši práci v rámci distanční výuky. Poté jsme dostali vzorky hornin a snažili se jako správní odborníci pojmenovat. Bohužel jsme si toho již moc nepamatovali. Ve fyzice jsme si povídali o rozkladu světla a na závěr prošli testem zraku. V matematice probíráme úlohy o pohybu a goniometrické funkce. Zde jsme byli naprosto ohromeni výtvarným nadáním naší paní učitelky.

Celý den byl pro nás tak trochu stresující, neboť mnozí z nás čekali na výsledky přijímacích zkoušek. Doufejme, že vše dobře dopadne!

Eliška Kopčilová a Maruška Spáčilová z 9.B


Školní zážitky v 1.A

Tento týden plníme jednu z výzev Kampaně obyčejného vítězství „Buď venku!“ Zatím nám je počasí nakloněné. Jen co si ráno poslechneme rozhlas a květnové pranostiky, napíšeme v lavici několik řádků do písanky a pak začne přesun do přírody.

Abychom se sešli v kruhu, museli jsme si ho nejdříve poskládat. Nebylo to vůbec jednoduché. Dílky do sebe nechtěly zapadnout. Při této aktivitě se však projevily manažerské a vůdcovské vlastnosti některých z nás.

V češtině jsme skládali slova a zapisovali na tabulku. Hra Jméno, město, zvíře, věc na body ve skupinách je děsně zábavná.

V matematice jsme jezdili autobusem a skládali čtverce ze dřívek.

V dalším bloku jsme zaseli semínka jahůdek. Těšíme se, jestli se nám urodí červené nebo žluté.


Mgr. Jana Haasová

Carousel imageCarousel imageCarousel image
Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Velký formát ve VV v 5.A

Abychom si co nejpříjemněji užili společný čas, pustili jsme se ve výtvarné výchově do velkých formátů ve skupinové práci s pastelem. Na balicím papíře se otevřely brány ZOO i vesmíru, vydali jsme se do skutečné i virtuální herní krajiny, vzlétli balónem až do oblak.

První hodinu nám k našim výtvarným fantaziím přálo sluníčko, v další už jsme rádi zůstali v teple třídy.

Kresby osvěží nástěnky školy a jedna poputuje jako milý dárek kamarádovi, který se k nám letos v prezenční výuce nepřipojí.

Za VV paní učitelka Kamila Kopčilová

Divadelní představení Červená karkulka

Dnešní den jsme navštívili divadelní představení Červená Karkulka. Ptáte se, jak je to možné? Divadla jsou přece zavřená! Máte pravdu, náš dívčí divadelní sbor se tím však nijak nenechal zaskočit a nacvičil nádherné představení o Červené Karkulce. Děvčata si připravila scénář, ručně vyrobené pozvánky, kostýmy, a jaké bylo překvapení diváků, když Karkulka po několika děkovaných oponách odkryla šátek z košíčku a byla tam opravdická bábovka! A můžeme potvrdit, že byla stejně výborná, jako celé vystoupení.

Mgr. Iveta Zámečníková

Kampaň obyčejného hrdinství

Naše škola se pyšní titulem ekoškola, a proto jsme se rozhodli účastnit Kampaně obyčejného hrdinství 2021, do které se momentálně zapojilo 217 týmů a zhruba 33 tisíc účastníků z celé ČR. Účastní se žáci škol i rodiny. U nás ve škole se kampaně účastní třídy1.stupně, za 2. stupeň pak žáci školního ekotýmu.

Kampaň nabízí jednoduché a konkrétní aktivity a návody, jak zmírnit svůj osobní dopad na životní prostředí. Každá třída si stanoví týden, ve kterém výzvu uskuteční (10. – 23. května).

Každý účastník dostane deníček na vyhodnocení výzev (viz obrázek).

Mezi výzvy patří:

1. Zasaď rostlinu - zasaď si kytku, bylinu nebo strom. Můžeš venku (strom určitě) nebo i doma do květináče.

2. Využívej ekodopravu - vynechej na 7 dní jízdu autem a využívej jen hromadnou dopravu nebo kolo/koloběžku atd. Pokud to není z různých důvodů možné, tak výzvu změň na: Pojedu jen vždy plným autem (3 a více osob).

3. Buď venku - každý den buď minimálně jednu hodinu v rámci svého volného času venku v přírodě (i kdyby to měl být městský park).

4. Udělej něco pro ostatní - daruj opakovaně použitelný sáček na ovoce, zeleninu nebo pečivo. Daruj plátěnou tašku!

5. Zastav letákovou epidemii - nalep na poštovní schránku cedulku „Nevhazujte reklamní letáky“.

6. Sniž spotřebu vody v domácnosti - změř spotřebu vody své domácnosti za 2 dny a další 2 dny se ji snaž snížit!

7. Sniž spotřebu vody v domácnosti - změř spotřebu vody své domácnosti za 2 dny a další 2 dny se ji snaž snížit!

Na konci výzvy se pak deníčky zašlou koordinátorům environmentální výchovy, kteří vyhodnotí výsledky za celou školu.

O výsledcích kampaně Vás budeme informovat v příštím článku.

Kampaň nezastaví klimatické změny, ale může mnoha lidem ukázat, že lze něco udělat na své osobní úrovni, třeba i ve své domácnosti.


J.Helmer

Biologická olympiáda 2021

MŠMT oficiálně vyhlásilo 55. ročník biologické olympiády s tím, že se bude konat distančním způsobem. Tématem 55. ročníku pro základní školy byl „Těžký život ve vodě“.

Ze školního kola pro kategorii C (8. – 9. třída) postoupila Veronika Surá (8.B) přímo do krajského kola. Podmínkou účasti bylo mj. napsat krátkou seminární práci na vybrané téma.

Krajské kola proběhly opět distančním způsobem v sobotu 1. 5. 2021. V krajském kole soutěžilo 44 nejúspěšnějších žáků ze základních škol a gymnázií Zlínského kraje. A naše žákyně rozhodně nezklamala, když se v těžké konkurenci umístila na 11. místě.

Veronice patří velká pochvala za umístění stejně jako všem žákům za účast, která vyžadovala časově náročnou přípravu.


Den vítězství

Osmý květen 1945, Den vítězství, konec druhé světové války. Datum 76 let vzdálené. Již jen pár našich prababiček či pradědečků tento významný den zažilo. A přesto se k němu každý rok vracíme, připomínáme si tehdejší události a povídáme si o tom, proč je tak důležité na něj nezapomenout. Prostřednictvím společného vyprávění, čtení dílů z Dějin udatného českého národa ve škole nebo při on-line výuce jsme se trochu přiblížili tehdejší, velmi těžké době, rozhlédli se po současném světě a zamysleli se nad tím, jestli si všichni lidé berou z historie ponaučení. A věřím, že jsme si také alespoň trochu uvědomili, jak je důležité vážit si míru, zdraví, toho co máme, a že je třeba to vše chránit nejen pro nás, ale také pro další generace.

Mgr. Iveta Zámečníková

Den se třídou 5.B

V geometrii jsme si hráli s osově souměrnými útvary – dokreslovali obrázky podle osy a zjišťovali, zda jsou osově souměrná i některá loga automobilových značek.

V matematice jsme procvičovali zápis zlomku a desetinného čísla.

Co dělal? Kdo? To jsou otázky pro dva nerozlučné kamarády PŘÍSUDEK a PODMĚT. Už je ve větě bezpečně poznáme, i když se nám někdy snaží schovat.

Ve vlastivědě jsme pracovali ve skupinách – vylosovali jsme si jedno historické období naší země, zapátrali jsme v sešitech a připomněli si, co se v této době všechno odehrálo. Následně jsme museli vlastními slovy popsat to nejdůležitější ostatním spolužákům.

Ve skupinkách jsme zůstali i ve výtvarných činnostech. Dnes nás čekala práce na velký formát, a co bylo vůbec nejlepší, téma jsme si mohli zvolit sami. A tak už se nám na výkresech pomalu rýsuje město, vesmír,...

Na závěr dne jsme vyrazili ven na vzduch. Stihli jsme to jen tak tak...když jsme se vrátili na oběd, začalo pořádně pršet.

Mgr. Hana Čambalová

Nahlédnutí do 4.A

Ve třídě 4. A se prolíná výuka mezi jednotlivými předměty. Ve výuce vlastivědy se od 2. pololetí zabýváme hlavními událostmi nejstarších českých dějin. Učivo se pravidelně promítá i do dalších vyučovaných předmětů, především do výtvarné výchovy.

Nejvíce nás zaujalo období pravěku, delší zastávku jsme měli u nejstarších dochovaných pověstí o praotci Čechovi, který přivedl svůj kmen pod horu Říp a rozhodl, že se zde usadí. Zemi pojmenovali na jeho počest Čechy. Nadchla nás doba vlády Václava II., který zavedl měnu, později rozšířenou po celé Evropě:ražský groš. Nechali jsme se inspirovat a pokusili jsme se vytvořit návrh na vlastní minci.

Tímto naše nadšení neustává. Těšíme se na panovníky z rodu Lucemburků, např. na Karla IV a jeho korunovační klenoty, ale o tom podrobněji zase někdy příště, v dalším okénku…

PhDr. Radka Soukupová

Den se třídou 2.A - 30.4.2021

Dnešní den se nám moc vydařil. Ráno jsme začali komunitním kruhem a každý si vybral barevné srdíčko podle nálady. Kdo chtěl, tak řekl, proč si vybral právě takovou barvu.

V jazyku českém jsme procvičovali slovní druhy, a také jsme si ověřili, že měkké a tvrdé slabiky nám jdou velmi dobře. Na závěr hodiny jsme si i zacvičili, když jsme tělem představovali I a Y.

V matematice jsme si zahráli Autobus a zvířátka dědy Lesoně. Nezapomněli jsme promrskat také násobilku.

Ve výtvarné výchově jsme si křídovými pastely nakreslili krásná sluníčka.

Všechny děti moc chválím!.


Mgr. Iva Kusbachová

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Kampaň obyčejného hrdinství

KAMPAŇ OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ 2021 připravila pro Eko školy jednoduché, ale důležité výzvy, které může uskutečnit každý z nás.

Ve výtvarných činnostech druhého stupně jsme se připojili do výzvy "zasaď rostlinu" projektem JARNÍ LABORATOŘ.

Experimentovali jsme na téma RŮST A KLÍČENÍ. V prostředí domova jsme tvořili malou "laboratoř" z dostupných zdrojů. Mohli jsme klíčit jakákoliv semena - od klasických luštěnin, které máme všichni někde ve spíži, přes obilniny, mungo a klíčící směsi ke konzumaci, řeřichu, pecky z ovoce a citrusů, kořen zázvoru, semena stromů, předpěstovat výsadbu na zahrádku.

Dozvěděli jsme se, že z Japonska vzešel zajímavý nápad na semenné koule "líného zemědělství" určeného pro běžnou půdu, také dekorativní zájmová varianta domácího pěstování vodních rostlin WABI KUSA.

Samotný proces růstu je jednak stále fascinující, jednak estetický.

Výtvarné pojednání jsme ponechali hodně široké - mohli jsme kreslit, malovat, fotit, dokumentovat úspěchy i nezdary, popisovat, ilustrovat, natáčet třeba časosběrné video, aranžovat...


Zájemci mohli v rámci tématu shlédnout 30 ti minutový animovaný film MUŽ,KTERÝ SÁZEL STROMY na motivy knihy francouzského spisovatele Jeana Giona. Film získal oscara za nejlepší krátký animovaný film a mnoho ocenění na festivalech - kde pozoruhodná kresebná animace podpoří příběh postupným přidáváním barev.

A naše pěstitelské úspěchy?

ALOE LÉKAŘSKÁ, AVOKÁDO, BAZALKA, CITRON, ČOČKA, HRÁCH, FAZOLE, KVĚTINOVÁ SEMENA VE VÍČKU NUTELLA :D, KOPR, LOBELKY, LITCHI, MACEŠKY, MANGO Z PECKY, MANDARINKA, MELOUN, OSENÍ, PAPRIKY, PAŽITKA, RAJČATA, ŘEDKVIČKY, ŘEŘICHA a mnoho dalšího...

Mgr. Kamila Kopčilová

Čarodějnický den ve 3.A

Správné čarodějnické rejdění je vždy v kostýmech a my ve třídě 3. A měli samé skvosty! Parádní den plný zajímavých úkolů, kouzel a čar :-)

Řešili jsme vzdálenosti, kolik toho taková čarodějnice musí nalítat, vybavovali jsme čarodějnici chaloupku na kuří nožce, vymýšleli jména pro její kamarády příšerky a spoustu dalšího. Nejhezčí ale na celém dnu bylo, že jsme mohli být v kostýmech a pořádně si v tento ten zakouzlit. Některá kouzla se nám i povedla :-)

Mgr. Šárka Vojáčková

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Čarodějnice

V dávných dobách lidé věřili, že o filipojakubské noci vládly zlé síly a čarodějnice se slétaly na shromáždění. Proto se na kopcích pálily ohně, které fungovaly jako ochrana vesnic před čarodějnicemi. Dnešní svátek si kvůli vládním nařízením užijeme netradičně spíše v rodinném kruhu, ale ani tato situace nás neodradila od toho, abychom si o tradicích nepovykládali a neužili si alespoň on-line čarodějnických kostýmů. A víte, jakou to má výhodu? Už jste někdy zkoušeli upálit čarodějnici, kterou vidíte jen na obrazovce počítače?

Mgr. Iveta Zámečníková

Učíme se venku!

Dnes se třída 3.B vydala učit se na nejbližší zlínský kopec - na Babu. Čekala nás hra v lese. Rozdělili jsme se do družstev. Každé družstvo mělo za úkol najít v lese od každého druhu, jednoho živočicha, kteří byli na kartičkách. V lese byli savci, ptáci, ryby, obojživelníci, plazi i hmyz. Ve vymezeném prostoru žáci běhali a hledali. Po ukončení hledání jsme všechny živočichy rozdělili do správných skupin a připomněli jsme si hlavní znaky každé skupiny.

Hra se vydařila a všichni jsme si užili krásného počasí a čerstvého vzduchu.

Mgr. Lenka Doležalová

Den se třídou 2.B

Čury mury, čury mury, zaženeme všechny chmury.

Zaklínadlo ani nebylo potřeba. Dnešní den čarodějnic a čarodějů jsme si užili s úsměvem na tváři a dobrou náladou v duši.

Pracovali jsme s čarodějnicí Hátou. Pomohli jsme jí vybavit pokojík, spočítali jsme, kolik toho nalétá, než si sežene všechny suroviny na speciální lektvar. Poradili jsme jí, jaká jména vybrat pro její kamarády.

Náš průvod čarodějnic potěšil i obyvatele v okolí naší školy.

A nikdo neblafl. Prostě super den!


Mgr. Pavlína Absolonová

Čarodějnice a čarodějové z 1.B

Pátek 30. dubna jsme ve škole strávili opravdu po čarodějnicku. Čarodějnice Háta pořádala velkou oslavu, na kterou pozvala spoustu svých kamarádů, kterým jsme vymýšleli čarodějná jména a přezdívky. Aby mohla uvařit lektvar na oslavu, museli jsme s ní ujít kus cesty (kterou vůbec nebylo lehké spočítat). Nejdříve pro ptačí vejce do budky, pak ke starému dubu pro houby a nakonec jsme u strašidláku vyzvedli můří nožky a netopýří trus. To byl přímo čarodějnický maratón….:-) Vše připraveno a může se vařit – přejeme čarodějnou dobrou chuť a připíjíme na zdraví všem!!!

Naše zaklínadlo:

HADI, ŽÁBY, ZVÍŘÁTKA,

KLEPU TADY NA VRÁTKA.

ČÁRY, MÁRY, BARVIČKY,

AŤ MÁM SAMÉ JEDNIČKY!!!!!!!!!!

Mgr. Iveta Zámečníková

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Den Země 22.4. 2021 v hodinách AJ


Ani letos jsme si nezapomněli připomenout s žáky 9. ročníku Den Země v angličtině. Téma životní prostředí nás provází celou lekcí, kterou právě probíráme. A tak jsme zkusili propojit naše znalosti slovní zásoby s počítačovými aplikacemi. Žáci se rozdělili do skupin v aplikaci Gather, ve které mohli spolu komunikovat ve skupinách. Pak společně v aplikaci Jamboard tvořili projekt na aktuální problémy životního prostředí.

Pokud byste měli chvilku, tak si můžete vyzkoušet krátký kvíz.

https://www.liveworksheets.com/worksheets/en/English_as_a_Second_Language_(ESL)/Environment/Environmental_problems_vo33322cs

Mgr. Jana Klimecká


Úspěch v okresním kole matematické olympiády


V tomto školním roce proběhl již 70. ročník matematické olympiády. Ze školního kola postoupil do okresního kola Nikola Stefányi z 8.B.


Ve velké konkurenci studentů gymnázií obsadil celkové 3. místo.


Tímto mu děkuji za úspěšnou reprezentaci školy.


Mgr. Sylva Roženková


Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

VÝTVARKA ZA HRANICEMI

Současnou společenskou situaci jsme se žáky druhého stupně reflektovali výtvarnou cestou. Seznámili jsme se s podobnými tématy ve světovém i našem výtvarném umění a dosud nejtvrdší opatření jsme ztvárnili libovolnými technikami na zobecněné téma "HRANICE".

V námětech bychom nalezli celou škálu emocí od humorného nadhledu a nadsázky až k naléhavým vyjádřením sílící frustrace. Objevovaly se motivy mříží na oknech, izolovaných prostorů, plotů a zdí jako symbolických bariér mezi lidmi a vztahy. Také asociace Velké čínské zdi nebo obřího poklopu nad městem Springfield z kultovního animovaného seriálu Simpsonovi :).

Žáci zasílali nejrůznější kartografická ztvárnění, hraniční kameny instalované na zahradě, trasy procházek, vtipné videokoláže z prostředí nejbližšího domova, aplikace zakreslující na mapě pohyb výletníků.

Někteří si uvědomili paralelu omezeného prostoru akvárií a terárií svých mazlíčků a v pěkném počasí je vyvenčili na sluníčku nebo se v lockdownu smysluplně připojili k jarním výzvám úklidu krajiny. Touhu po bezstarostné dovolené vyjádřila postava snící ve vaně svůj sen o moři.

Naštěstí fantazie nezná hranic, proto si snad ještě dokážeme představit náš staronový život v normálu, kam se snad vrátíme pokornější a poučeni o zažitou zkušenost, co je v našich životech skutečně důležité.


Mgr. Kamila KopčilováVelikonoce ve 3.A

Velikonoce vnímáme hlavně jako svátky jara. Končí zima, příroda se probouzí, jarní sluníčko vytahuje ze země první květiny.

Tyto slavnostní dny jsou spojeny především s takovými tradičními symboly, jako je beránek, řehtačky, pomlázky, či zdobená vejce.

Věřící si připomínají důležitou cestu Ježíše Krista a jeho vzkříšení. První svátky v roce nám všem přinášejí vůni života, radost ze začátku a novou naději.

A jak se na Velikonoce připravují žáčci z 3.A?

Posuďte sami, jedna krásnější výzdoba střídá druhou. Velikonoce mohou začít :-)

Mgr. Šárka Vojáčková


Březen "Měsíc čtenářů"

Měsíc březen se každoročně v naší zemi točí kolem knížek, čtení, postav a příběhů. Knihovny a školy napříč republikou pořádají různé akce, které jsou s knížkami spjaty.

Žáci 5. B letos dostali za úkol představit své knihy, které právě čtou, pomocí jedné originální fotografie. Tato fotografie měla za úkol trefně a nápaditě představit název knihy a zároveň měla nalákat další potenciální čtenáře.

Jak se to dětem povedlo, se můžete podívat v naší fotokoláži :-)

Mgr. Hana Čambalová

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Pomáháme zvířatům v ZOO Lešná

Ve čtvrtek proběhl v naší třídě 3.B hádankový den. Děti dostaly za úkol velmi bedlivě sledovat výuku, ve které se objevily indicie k vyřešení hádanky.

V češtině jsme skloňovali podstatná jména lachtan, tygr, slon. První indicií bylo tedy zvíře. V matematice sčítali peníze, které jsou ochotny darovat na dobrou věc. Druhou indicií byla pomoc.

Když jsem se dětí zeptala, na jakou dobrou věc by rády přispěly z vlastní kasičky, tak říkaly:

· Děti v dětských domovech

· Staří lidé

· Lékaři

· Škola – „Jak myslíš škola?“ „No přeci na testy na Covid, ať můžeme být ve škole.“

· ZOO

Třetí indicií tedy byla ZOO.

Společně jsme se dohodli na pomoci ZOO Lešná, a to formou projektu: „Půjč si zvíře na víkend“.

Děti přispěly celkem částkou 1600,- Kč, a proto můžeme mít 4 zvířátka. Do naší péče putuje surikata, tygr, lachtan a panda červená.

Všem obrovské díky. Jsem na děti moc pyšná.

Tř. učitelka Mgr. Lenka Doležalová

Ponožková výzva ve 3.A a 3.B

V neděli 21. března jsme si připomněli Světový den Downova syndromu. V průběhu tohoto dne je možné projevit své sympatie na podporu lidem s Downovým syndromem prostřednictvím „Ponožkové výzvy“. Na znamení oslavy lidské jedinečnosti se nosí dvě různé ponožky. Výzva je určena všem, kteří chtějí projevit solidaritu a podpořit lidi s Downovým syndromem a jejich rodiny. Lidská individualita dělá svět hezčí, pestřejší, zajímavější a inspirující.

Proč právě ponožky? Rozdílné ponožky se staly symbolem Světového dne Downova syndromu, protože chromozom má právě tvar dvou ponožek patou k sobě X. Datum 21. 3. Je též symbolický, protože lidi s Downovým syndromem mají o jeden 21. chromozom navíc. Mají tři namísto dvou.

Do projektu se zapojila jak 3. A, tak i 3. B ze ZŠ Komenského I, Zlín.

Paní učitelce Vojáčkové přicházely nádherné fotky s veselými, barevnými ponožkami.

Děkuji moc všem za podporu a účast v tomto projektu!

Mgr. Šárka Vojáčková

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Komenský v naší škole

Jan Amos Komenský a 2.B

Oslavovali jsme narozeniny pana Jana Amose Komenského. Sice nebyl dort ani dárky a přece jsme si je užili.

Jan Amos Komenský určitě patří mezi osobnosti udatného českého národa. Přesvědčili jsme se o tom v příběhu, který vypráví o jeho skvělé práci kazatele, učitele, filozofa a spisovatele. Už víme, že jen díky jemu máme prázdniny a učíme se úplně jinak než v dřívějších dobách.

Rozumíme slovu exil a víme, ve kterých městech Evropy dokázal proměnit školu v hru.

Poznatky z filmu jsme si ověřili v kvízu, malovali jsme jeho portrét.

Každý by chtěl dokázat něco velkého jako tento skvělý učitel. Jsme teprve žáci druhé třídy a na velké činy si ještě chvíli počkáme. Tak jsme se alespoň pokusili vypadat jako tento slavný muž.

Co myslíte, povedlo se?

Mgr. Pavlína Absolonová


Z deníčku 5. B

V minulých hodinách vlastivědy jsme se se žáky 5. B dostali do období 17. a 18. století a hodně jsme si povídali o tom, jak to v této době bylo se vzděláním a jak fungovaly školy. Někteří se hodně divili, že tehdejší děti do školy nemusely, holky trošku pobouřilo, že mnohem častěji do školy chodili kluci. A to, že v této době byla většina obyvatel negramotná – to už si dnes vůbec neumíme představit!

Když nám na scénu nastoupil Jan Amos Komenský, věnovali jsme mu celou jednu hodinu, kterou jsme pojali jako on-line diskuzi a tématem k diskutování byly jeho myšlenky a názory na výuku. Nakonec jsme došli k závěru, že to byl opravdu nesmírně prozíravý člověk, protože spousta jeho zásad se uplatňuje i v dnešním moderním školství. Nejožehavějším tématem diskuze byly fyzické tresty – někteří by je totiž do školy klidně zase zavedli. Paní učitelka bojovala zejména za Komenského zásadu, že žáci se mají v hodinách aktivně zapojovat, což nám v době on-line výuky někdy dělá docela problém J

Mgr. Hana Čambalová

Okénko do výuky v 1.A

Pondělí 22. března.

V sobotu přišlo jaro, ale zima je stále mezi námi. Tak ji společně vyženeme:

Zimo, zimo, táhni pryč!

Nebo na tě vezmu bič.

Zatahám tě za pačesy,

Za ty hory, za ty lesy.

Až se vrátím nazpátek,

Svleču zimní kabátek.

Sníh přikryl jarní kytičky, o kterých se učíme. Tak než vyrazíme do přírody, trochu teorie neuškodí.

Seznámili jsme se asi s 10 jarními květinami. Hrajeme si na psací stroj, hádáme, kterou květinu mám nakreslenou, luštíme rébusy, prostě kytičky a jejich jména vkládáme do pusy. Také jsme se dozvěděli, že některé květiny jsou léčivé a můžeme je použít do čaje. Dostalo se nám však poučení, že vždy jen pod dozorem dospělého.

Pozorujte, které první květy navštíví včelky.

https://www.youtube.com/watch?v=oMTZ9aVx8-8

Tak všem přejeme hodně zdraví! A vzhůru do přírody! Vítáme tě, JARO!

Mgr. Jana Haasová


Den se třídou 6.C


Ve čtvrtek 18. března našly děti v Google učebně připravené úkoly do pěti předmětů. Tento den děti zahájily hodinou angličtiny, ve které se dozvěděly o svátku svatého Patrika, který se slaví hlavně v Irsku. Symbolem Irska je trojlístek, jehož pomocí svatý Patrik Irům vysvětloval Svatou trojici. Děti dostaly pracovní listy, na kterých měly pomáhat leprikónům - skřítkům, vyskytujícím se podle irské mytologie na Irských ostrovech, hledat trojlístky, což je jedna z tradic, doprovázejících oslavy svátku. Pomocí těchto pracovních listů si děti procvičily předložky.

V matematice pak s paní učitelkou žáci řešili poměrně složité slovní úlohy na společný násobek a dělitel. Do chatu posílali své tipy na řešení, diktovali rozklady čísel na prvočinitele, společnými silami vyvozovali závěry.

Další hodinou byl dějepis. Děti si dělaly výpisek k Řecko-perským válkám. Dozvěděly se o bitvě u Marathonu, Thermopyl, Salamíny a u Plataj.

V zeměpise je čekala plavba kolem Afriky. Sice jen pomocí elektronického pracovního listu, aby nemusely opouštět hranice okresu, ale pracovní list byl doplněn pěknými obrázky a zajímavým videem o somálských pirátech.

V zeměpisném praktiku pan učitel nabídl žákům cestu sice skromnější, ale zato realizovatelnou. Jeho cílem bylo dostat děti ven, aby jim nezakrněny nohy. Měly za úkol zajít na své oblíbené místo ve Zlíně a vyfotit se tam. Nebo vyfotit aspoň svou jmenovku napsanou na papíru, pokud se deradi fotí. Od pana učitele dostali navíc jednoduchý návod, jak své oblíbené místo vyznačit na mapě a poslat mu odkaz.

No a po procházce už je čekal jen zasloužený odpočinek.

Mgr. Dana Gerichová

Zprávičky z 1.B

Po jarních prázdninách jsme se vrátili k práci a školním povinnostem. Ne sice do školy, ale k naší online výuce, která je někdy fakt „divočina“. Spousta tlačítek, povelů a pokynů: sejít se, odejít nebo se připojit, zapnout mikrofon, vypnout kameru? …Ty jooo, fakt dřinaJ Ale my to určitě zvládneme.

Tento týdne jsme si zahráli několik online kvízů, procvičili počítání na naší oblíbené tabulce, odpočinuli jsme si u pohádky o Ježibabě Poletuše, vyřešili několik šifer a ani křížovky nás nezaskočily. Své spolužáky jsme „potrápili“ slovními úlohami, které jsme si pro ně připravili, a paní učitelku jsme potěšili jarními obrázky. Také jsme jí představili své domácí mazlíčky, které se s námi spolu učí, takže budeme jistě mít ty nejchytřejší zvířátka na světě.

Mgr. Martina Zetíková a děti z 1.B

3.B na besedě v knihovně - online

Ve středu nás čekalo překvapení v podobě návštěvy knihovny. Bohužel on-line, ale nevadí. Výukový program se jmenoval "Po stopách rytíře Miloše".

Dozvěděli jsme se mnoho nového o historii města Zlína. Nejzajímavější byla pověst o vzniku názvu města, ale především pověst o rytíři Milošovi, který se zjevuje mezi půlnocí a jednou hodinou ranní na koni s ohnivým ocasem a vlastní hlavou v podpaží.

Pravda nebo lež?

Beseda byla zakončena krátkým kvízem.

Mgr. Lenka Doležalová

Četba v 5.A

V rámci "března - měsíce knihy" žáci z 5.A fotili obálky knížek, které čtou, a posílali je paní učitelce Bárové.

V online hodině si pak o knížkách povídali, vzájemně si knihy doporučovali a vyzvedávali, co je na knížkách zaujalo a proč je dobré si knížky přečíst.


Mgr. Lenka Bárová

6.A po jarních prázdninách

Rozjezd po jarních prázdninách byl těžký. Volno jsme si ale všichni zasloužili. Nemohli jsme sice sdílet zážitky z cestování, lyžování, jarních táborů, ale i tak jsme mohli na chvíli „vypnout“.

Co jsme tento týden ve škole zvládli? Tak třeba hned v pondělí jsme válčili (jenom v dějepise!) s Řeky a Peršany. Víme, kde se vzalo slovo maraton (bitva u Marathonu) a co znamená odejít s čistým štítem (bitva u Thermopyl). Víme, že považovali za nečestné zahájit útok v době polních prací. Ve vojenských formacích museli udržovat disciplínu, aby se jim správná sestava nerozpadla. Na válečných lodích nespali, přistávali na noc u břehu. A taky jsme se dozvěděli, že nakonec bojovali Řekové sami proti sobě (peloponéská válka)…

Ve slohu jsme popisovali zločince a vysvětlili si slovo identikit. Zajímavostí bylo i odhalení barvy plavých vlasů – někteří z nás nevěděli, že je to světlá, blonďatá. Orlí nos zase není jen ptačí zobák, ale tvar lidského nosu. Probrali jsme i úpravu vlasů a vousů a řešili i typy pokrývek hlavy. Bylo toho dost…

Distanční výuka prostě probíhá a jede na 100 %. A kdo chce, všechno se dozví.

Mgr. Darina Sotolářová


Carousel imageCarousel image

Den se třídou 6.B – St. Patrick’s Day online

I letos jsme oslavili irský svátek sv. Patrika 17.3. v online hodinách angličtiny. Žáci z 6. B si měli obléknout něco zeleného, a pokud tak učinili, tak se na ně štěstí usměje. V online hodině jsme si povídali o Sv. Patrikovi, pustili si krátká videa k historii a také jsme zhlédli barvení řeky v Chicagu. Nakonec žáci vyřešili kvíz, kterým si upevnili znalosti získané v hodině.


Indie ve 2.B a 1.B

Proč u nás pořádáme projekt Indický den? No přece, abychom se něco dozvěděli o zemi, ze které podchází holčička, které pravidelně přispíváme na školní vzdělávání.

Děti z 1.B a 2.B se nejen z dozvěděly, kde Indie leží, seznámily se s její vlajkou, navštívily hlavní město a další velké metropole, chrámy, ale hlavně si vše užily.

Už známe posvátné i národní zvíře, národní květ i tradiční jídla plná chilli. Víme, že Indové milují pozemní hokej, podívali jsme se na tradiční svatbu. Jen do řeky Gangy bychom se koupat asi nešli.

Bindi, neboli tečka na čele, nám snad přinese dostatek energie při dalším náročném učení.

Mgr. Pavlína Absolonová, 2.B


Beseda o Indii v 1.B

V pátek jsme uskutečnili společný výlet do Indie. Byla to kouzelná cesta, která nám ukázala nejrůznější zákoutí a krásná místa Indie. Dozvěděli jsme se, že posvátným květem Indie je lotos a za národní zvíře je považován tygr bengálský. Lákala nás projížďka na slonech, ochutnávka indických pokrmů a také návštěva překrásných chrámů, jejichž jména ani nedokážeme vyslovit. Nejoblíbenějším sportem je zde kriket, který tady hrají již malinké děti až po dědečky a babičky. Také zde můžete na ulicích potkat modré psy, kteří jsou raritou Indie. Avšak např. řeka Ganga nás ke koupání nepřilákala, přestože je posvátná a co víme určitě, že hindštinu bychom se učit nechtěli.

Mgr. Martina Zetíková, 1.B

Indický den ve 4.B

Celoškolní projekt jsme zahájili v loňském školním roce. Děti se seznámily s životem a kulturou lidí v Indii. Prostřednictvím prezentace zhlédly zajímavá místa v této zemi, dozvěděly se zajímavosti ze života lidí a o jejich zvycích. Výstupem byl velký plakát, který mapoval vše, co se děti o Indii dozvěděly.

V letošním školním roce je cílem projektu vytvořit společný katalog cestovní kanceláře, která bude propagovat zájezd do Indie.

Děti v úvodu společně vymyslí název CK. Poté se rozdělíme do skupin podle tématu, který si děti vyberou. V současné době děti shromažďují informace, které následně použijí při vytváření listu do společného katalogu.

Již jsme si ukázali, jak takový skutečný katalog cestovní kanceláře vypadá. Diskutovali jsme o tom, co všechno by měl obsahovat.

V závěru budeme prezentovat po skupinkách své výtvory. Jednotlivé listy spojíme v katalog CK, který využijeme v dalším školním roce.

Mgr. Hana Kovářová

Projekt – Indický den online ve 3. A

Indie je zemí mnoha kontrastů a barev. Poznali jsme, jak vypadá jejich slavný chrám Tádž Mahal, víme už, že slon indický pochází právě z Indie, že součástí tohoto státu jsou nejvyšší hory světa Himaláje, že Indové mají posvátné zvíře krávu a že všechno je zde barevné a pestré. Zajímavé je také to, kolik koření tam člověk využívá při přípravě pokrmů. My jsme si zkusili některá koření očichat, ochutnat a zhlédnout, jakou mají barvu či konzistenci. Při ochutnávce se některým křivila pusinka, jak to nebylo dobré, ba přímo „hnusné“ J, ale někteří měli i komentáře, že to chutnalo či připomínalo některé z jídel, která znají z domu. S Indií je provázána i naše škola, protože žáci adoptovali indickou holčičku Sainu. My už víme, kolik je jí let, do které třídy chodí a jak to bylo s jejími rodiči…. Saina se ve škole učí tři jazyky: Kannada, English a Hindi. Dalšími předměty jsou matematika, vědy (to je něco jako naše přírodověda, biologie) a sociální studia (etika, rodinná výchova, občanská výchova). Naši žáci ji podporují, aby nezažívala bídu a mohla studovat stejně jako my.

Aby učitelé nezůstali pozadu za žáky, adoptovali i oni dívenku v Indii. Ta se jmenuje Navya.

V rámci projektu „Indický den“ jsme si zahráli s pestrými kusy oblečení a vyšli z toho překrásní Indové a Indky z 3.A. Posuďte samiJ

Mgr. Šárka Vojáčková

Projektový den "Indie"

Chlapci a děvčata 3. - 5. r. zhlédli v prvouce i vlastivědě prezentaci a videa o Indii během distanční výuky se svými třídními učiteli.

Pohovořili si o životě a podmínkách obyvatelstva, o jejich problémech v oblasti sociální i ekonomické. Ví, že ne všechny děti mají to štěstí a mohou navštěvovat školu a vzdělávat se.

Hovořili o tom, jak žáci naší školy formou sběru finančně pomáhají dívence Saině, kterou podporují nejen ve vzdělání, ale i v jiných oblastech.

Saina má 14 let a jejím snem je stát se učitelkou. Několikrát do roka si s ní žáci dopisují a posílají jí přání k významným dnům i výrobky našich dětí pro potěšení. Víme, že Saina je velmi pilná a svědomitá žákyně. Učí se výborně. Ve svém volném čase ráda sportuje a jejím nejoblíbenějším sportem je hra zvaná KHO-KHO, která je u žáků v Indii velmi populární.

Naši žáci tento netradiční sport zhlédli na videu.

Viděli, jak se hra hraje a jaká jsou pravidla pro fair play hru.

Prostřednictvím prezentace a videa se děti dověděly , jak se jmenuje hlavní město Indie a blíže se seznámily se životem, památkami i zajímavými místy této země.

Mgr. Dagmar Honsová

4. A tvoří i v distanční výuce

Distanční výuka je stejně důležitá jako výuka ve škole, proto se v ní nevyhýbáme žádným předmětům. Žáci ze 4. A svědomitě každý týden plní úkoly, které spadají do pracovních a výtvarných činností i do výtvarné výchovy. Sice společně nemůžeme slavit tradice, jak jsme zvyklí, ale připomínáme si je alespoň každý sám v teple domova.

Ptáte se, jak to děti zvládají? Každý den plní úkoly dle rozvrhu, proto není problém najít si čas i na trochu vyrábění. Během dlouhé distanční výuky jsme přišli na to, že doma je více možností vyzkoušet si prakticky třeba přípravu pokrmů, nebo péči o rostliny.

Jak si tedy to domácí tvoření představit? Rodičům dělají jistě největší radost úkoly, při kterých jim děti krásně prostřou stůl i se zajímavě složeným ubrouskem, nebo jim nachystají veselou svačinku. Na svátek sv. Valentýna nejčastěji maminky obdržely krásné s láskou dělané valentýnky a na Masopust se děti pobavily tvorbou masek, ale i smažením koblih. Nevyhýbáme se ani „obyčejnému“ tvoření a tak se můžete podívat, jak jsme z různých geometrických tvarů vytvořili sportovce.

Mgr. Eva Březovjáková

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Anglická olympiáda online

V úterý 9. 2. 2021 a v pátek 12.2. 2021 proběhla online olympiáda z jazyka anglického. Žáci si mohli ověřit své znalosti a porovnat se svými spolužáky. Olympiáda byla rozdělena na dvě kategorie - pro mladší a starší žáky.

Mezi mladšími žáky se stal vítězem Sam Šemoda ze třídy 7.C, na 2. místě se umístil Viktor Šeda ze třídy 6.C a 3. místo získal Jiří Michl ze třídy 7. C.

Ve druhé kategorii starší žáci zvítězil Lukáš Malaník ze třídy 9.B, na 2. místě se umístil Matyáš Jurásek ze třídy 9.B a 3. místo získala Anna Burdová také ze třídy 9.B. Vítězům gratuluji a všem zúčastněným děkuji za účast.

Mgr. Jana Klimecká, Mgr. Blanka Trojnová
Maškarní masopustní průvod 1.B A 2.B

V pátek 12. února jsme si užili masopustní karnevalový průvod nejen v naší škole, ale také procházkou po městě, při které jsme lákali pozornost kolemjdoucích nejen svými maskami (mezi kterými nechyběl čert, medvěd, liška či smrtka), ale i hudebním doprovodem. Někteří z nás bubnovali tak usilovně, až nám z tamburíny upadlo několik kovových talířků, a také jsme maličko vystrašili několik pejsků při jejich venčení, kterým se tímto omlouváme. Ale masopust je masopust! Průvod jsme zakončili pojídáním sladkostí a dobrot od našich maminek, čímž jsme poctivě dodrželi tradici tzv. Tučňáku (Tučného čtvrtku), byť s jednodenním zpožděnímJ. Budeme při síle jistě celý příští rok.

Maškary z 1.B a z 2.B


Carousel imageCarousel image
Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Masopust on-line ve 3.A

Ve 3. A se stále učíme a komunikujeme online přes kamery, ale ani to nám nezabránilo, abychom si nezpestřili den s maskami Masopustu.

Tento víkend by se tradičně uskutečnil masopustní průvod v čele s medvědem. Letos bohužel okolnosti nedovolovaly, aby proběhl průvod veřejně ve vesnicích či městech naší země, ani tradiční průvod v naší škole. Proto nás napadlo, že si Masopust oslavíme netradičně z našich domovů prostřednictvím kamery.

Děti se v tento den převlékly a schovaly za nejrůznější masky. V některých jsem je ani já nepoznávala!

Nejprve jsme v maskách projeli vyjmenovaná slova po „P“ v češtině, doplnili i/y v problémových slovech a zahráli interaktivní hry na procvičení.

V matematice na nás čekal autobus a písemné sčítání. To už umíme báječně a jde nám to jedna báseň.

A pak to všechno vypuklo, děti v maskách rejdily a poskakovaly před kamerami na nejrůznější písničky. Pomyslně jsme si nabízeli koblížky a tančili s úsměvy a nadšením.

Masopustní rej jsme si pořádně užili!


Mgr. Šárka VojáčkováCarousel imageCarousel imageCarousel image

Vzpomínka na psí profese

V posledních dnech prezenční výuky v roce 2020 jsme měli tu čest přivítat v naší škole dvě členky Bratrstva psích tlapek a jejich chlupaté mazlíčky.

Žáci 4. A byli od rána jako na trní, protože psy prostě milují. Když konečně nastala párá vyučovací hodina, s velkým očekáváním jsme vyšli na školní dvorek, kde na nás čekala psí slečna Bambi a rošťák Pepa. Nadšení zavládlo na obou stranách.

Během našeho setkání jsme se dozvěděli, jak přistupovat k psovi, kterého neznáme, a vyzkoušeli jsme si, jak se zeptat majitele, zda si ho můžeme pohladit. Zjistili jsme, že se musíme v přítomnosti psa chovat klidně. Zvednutí rukou do výšky pro něj může znamenat výzvu ke hře a nás by mohlo nemile překvapit, že na nás vyskočí. Zkusili jsme i svůj čich. Se zavázanýma očima jsme zkoušeli poznat věci ve skleničkách. Beze zraku jsme nedopalky cigaret vůbec nepoznali, ale zjistili jsme, že opravdu páchnou. Důležitou částí bylo povídání o psích profesích. Viděli jsme, jak náročné je pro asistenčního psa uchopit do tlamy klíče, které podává svému handicapovanému páníčkovi. Uvědomili jsme si, že mít doma psa není jen zábava, ale i velká zodpovědnost a složili jsme „zkoušku správného páníčka“. Víte, jak se pozná, zda můžete mít doma psa? Jednoduše. O psa se musíme starat a musíme po něm i uklízet, proto se na naší zahradě objevila umělá psí hovínka a my je museli hezky posbírat do pytlíku. Tato aktivita vyvolala u žáků největší nadšení a všichni ji splnili na výbornou.

Během jedné vyučovací hodiny jsme se dozvěděli spoustu zajímavých a potřebných informací. Přítomnost dvou „chlupáčů“ byla vítanou změnou a všem vykouzlila úsměv na rtech. Děkujeme oběma členkám Bratrstva psích tlapek a věříme, že se svým program do naší školy v budoucnu ještě zavítají.

Mgr. Eva Březovjáková

Den se 3.B

V únoru jsme se seznámili s celou naší sluneční soustavou, o které jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací. Všechny své vědomosti jsme zúročili v Daltonu. Také jsme do PČ vyrobili "planetovou kouli". Dokonce se Ježíškovi podařilo darovat báječné puzzle, ze kterých vznikla krásná trojrozměrná sluneční soustava.

Mgr. Lenka Doležalová

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Den se třídou 8.A

Naši osmáci zvládají distanční výuku velice dobře. Většina si pochvaluje pozdější ranní vstávání, některým zase vyhovuje možnost vlastní organizace práce. Většina žáků by však návrat do školy uvítala, neboť jim chybí kontakt s učiteli a především možnost společně trávit čas se svými spolužáky. I když chuť k práci dětem občas chybí, za svou snahu i výsledky zaslouží pochvalu. Většina vysvědčení žáků byla pěkná a jistě udělala jejich rodičům radost. A nyní pohled některých šikovných osmáků na aktuálně probírané učivo:

„Každou hodinu matematiky začínáme malou početní rozcvičkou na zahřátí a potom si buď vysvětlíme nové učivo, nebo pokračujeme v učivu již probraném. Teď například probíráme geometrii a myslím, že ji všichni zvládáme i na dálku.

Každé úterý píšeme rozcvičku s kamerou na malé známky a každý pátek je písemka s kamerou, která je rovněž na známky. Za celý uplynulý týden potom paní učitelka zhodnotí naše včasné odevzdávání úkolů, aktivitu v hodině a za vše dostaneme malou známku.

Podle mě má paní učitelka všechno perfektně připravené. Má velký přehled o každém z nás, nabízí konzultace pro vysvětlení učiva, když tomu někdo nerozumí.

Online hodiny matematiky s paní učitelkou Roženkovou se mi moc líbí.“

„Anglický jazyk je náročný předmět, ale i s potížemi, které nám karanténa připravila, si dokážeme poradit. Paní učitelka si pro nás vždy připraví mnoho cvičení, abychom se snadněji naučili probíranou látku. Právě probíráme minulý čas průběhový. Probírané učivo je těžší, ale na to už jsme si zvykli. Například dnes jsme na toto učivo hráli Kahoot a k pořádnému procvičení dostali mnoho materiálů. Testy? Ty jsou v pohodě. Jelikož máme od paní učitelky spoustu materiálů na přípravu. Angličtina je i mimo školu super!!!“


„V přírodopise nyní probíráme trávící soustavu. Je to snad nejzajímavější část z celého učiva o lidském těle. Mě osobně moc baví dozvídat se něco nového o tom, jak žaludek nebo játra fungují, nebo jak se jmenují různé části trávící soustavy. Začíná se u dutiny ústní, kde si povídáme o zubech a slinných žlázách, bavíme se dále o hltanu, jícnu, procesu trávení a vstřebávání potravy do těla až k játrům, která nás zbavují škodlivých látek. Moc mě tyhle věci zajímají a jsem ráda, že se o nich bavíme.“

„I ve výtvarných činnostech dostáváme úkoly. Nedávno jsme dostali od paní učitelky úkol, ať postavíme něco ze sněhu. Jediný háček byl v tom, že následující den skoro všechen sníh ve Zlíně roztál. Paní učitelka nám tedy zaslala postup pro vytváření Origami z papíru. Přikládám fotografii mé tvorby“

„V dějepise probíráme státníka a vojevůdce Napoleona Bonaparte, který byl od roku 1804 do roku 1814 císař Francouzů. Na přelomu 18. a 19. století se projevil nejen jako mimořádně talentovaný vojevůdce, ale také politik. Až do roku 1809 nezaznamenal jedinou vojenskou porážku a pod jeho vedením byla Francie až do roku 1812 dominantní mocností v Evropě. Mezi jeho nejslavnější vojenská vítězství patří bitva u Slavkova 2. prosince 1805. A právě této historické události se věnuje můj táta v rámci hobby, které se nazývá re-enactment neboli česky „oživlá historie“. Je členem Klubu vojenské historie Nový Jičín, který obnovuje tradici císařsko-královského pěšího pluku Kaunitz č. 20 rakouské armády. Takových klubů existuje v Evropě celá řada a věnují se nejen historii rakouské armády, ale taky ruské, francouzské, pruské či britské. Každý rok se více než tisíc jejich členů setkává ve Tvarožné u Brna, kde se koná známá rekonstrukce bitvy tří císařů. Na akcích vystupují v replikách historických uniforem včetně zbraní. Sama s taťkou jsem začala jezdit na akce ne jako voják, ale jako „markytánka“. Moc mě tyto věci zajímají, proto se jim ráda věnuji stejně jako táta a budu chtít jezdit na akce v budoucnu častěji.“

Mgr. Jaroslav Helmer


Školní kolo zeměpisné olympiády

Na přelomu ledna a února proběhlo školní kolo Zeměpisné olympiády, tentokrát online formou. Žáci při řešení zadaných úkolů žáci použili své znalosti z hodin zeměpisu, ale také dovednosti vyhledávat a třídit informace, pracovat s digitálními mapami (atlas.mapy.cz). Do školního kola zeměpisné olympiády se zapojilo 54 žáků v kategorii 6. ročník a 43 žáků v kategorii 7. ročník.

Níže je pořadí deseti nejlepších v každé kategorii a vítězové se zúčastní okresního kola této soutěže.

Vítězům blahopřejeme!

Mgr. Jan Zicha


Výsledky:

Kategorie 6. ročník:

  1. Viktor Šeda, 6.C, 30 bodů


2.- 3. Lucie Vondrová, 6.C, 28 bodů


2 - 3. Kristýna Rumíšková, 6.C, 28 bodů


4. Lucie Vejplachová, 6.C, 27 bodů


5. Sofie Mikuličova, 6.C, 26 bodů


6. - 9. Ondřej Lekeš, 6.B, 25 bodů


6. - 9. Regína Simerská, 6.B, 25 bodů


6. - 9. Ondřej Puk, 6.A, 25 bodů


10. Tomáš Vavro, 6.C, 24 bodůKategorie 7. ročník

  1. Kapušňáková Nela, 7.A, 42 bodů


  1. Sofie Dokoupilová, 7.A, 38 bodů


  1. - 4. Sofie Löbbová, 7.A, 36 bodů


3. - 4. Barbora Dudová, 7.A, 36 bodů


  1. - 7. Štěpán Shejbal, 7.A, 31 bodů


5. - 7. Tomas Kotík, 7.A, 31 bodů


5. - 7. Marika Vasilčo, 7.A, 31 bodů


  1. Barbora Chludová, 7.A, 30 bodů


  1. - 10. Jolana Zemanová, 7.A, 28 bodů


9. - 10. Jakub Pavel, 7.A, 28 bodů

Den se třídou 9. A

Školní dny jsou pro 9. A celkem stereotypní. Dny ubíhají jako voda, vše nějak plyne kolem nás a doba do přijímacích zkoušek se krátí. Pro některé je to pohroma, pro některé vykoupení ze stereotypu a také zvědavost. JAK to bude, CO bude dál?

On-line výuka a příprava na další vzdělávací stupeň není pro všechny to „pravé ořechové“. Každý jsme jiní, někomu to vyhovuje více a někomu méně. Jasné je nám ale všem, že zatím nám nic jiného nezbývá a my musíme jít dál. Všichni se však shodneme na tom, že si navzájem chybíme. I když si ráno můžeme trošku déle přispat, přijít do výuky ještě rozespalý a vymlouvat se, že nám padá wifi nebo „blbne“ kamera, „seká se“ PC, přeci jen osobní kontakt je daleko lepší.

Dnes v on-line hodinách dle rozvrhu proběhlo jak procvičování učiva již probraného pomocí testů, tak výklady nového učiva pomocí prezentací a výkladu, taky společné řešení slovních úkolů i ústní zkoušení.

Nakonec - malý náhled do studentských dušiček:

Hodně mi vyhovuje, že ráno nemusím vstávat tak brzy.

Vadí mi ten pocit, že skoro každé ráno vstávám jen kvůli tomu, abych si zapnula počítač a připojila se na online hodinu.

Vadí mi, že se nenaučím tolik učiva jako ve škole.

Nelíbí se mi to, že v některých hodinách musíme mít kamery, protože je to pro mě nepříjemné... jinak mi online nevadí.

Učiva je hodně, normálně bychom ve škole končili třeba ve 13:20, teď jsem rád, když dodělám věci do školy do 16:00.

Je těžké učit se, když třeba nemáme online hodinu a musíme se učit sami z prezentace, i když třeba online hodinu máme, tak to není, jako když se vidíme ve škole.

Když nechodíme do školy, mám dost času na učení na přijímací zkoušky.

S přípravou na přijímačky je to obtížné, chybí mi motivace.

Byl bych rád, kdybychom se už do školy vrátili, protože se mi stýská po spolužácích a ani ty testy by mi nevadily.

Líbí se mi, že dokážeme spolu spolupracovat i v takové nelehké situaci.


K. Gerberyová


Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

TVOŘÍME V ZIMĚ

Ve výtvarných činnostech 2. stupně jsme využili sněhové nadílky.

Představili jsme si pojem land art a dílo umělce Andyho Goldsworthyho, inspirovali se ledovým sochařstvím u nás i v zahraničí a nahlédli do interiérů ledových hotelů.

Vznikla nejen galerie klasických andělíčků a sněhuláků všeho druhu, ale také originální prostorová sněhová dílka a fotografie přírody. Peciválové zůstali doma a zimní téma zpracovali na grafických tabletech.

Doufejme, že letos se ještě sněhu dočkáme na čeká nás další tvořivé kolo na čerstvém vzduchu.

Mgr. Kamila Kopčilová

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Jamboard v online hodinách

V hodinách německého jazyka si žáci 9. ročníku vyzkoušeli práci s Jambordem. Žáci si díky této virtuální tabuli upevňují nově získanou slovní zásobu při vytváření prezentace, kterou oživují obrázky. Žáci mohli pracovat ve dvojicích nebo individuálně. Práce s Jambordem byla příjemným zpestřením online výuky. Ukázku naší virtuální nástěnky můžete zhlédnout v příloze.

Mgr. Jana Klimecká


Jak se daří 5.B?

Celý leden jsme si v hodinách přírodovědy povídali o vesmíru. Známe planety,

některé hvězdy a souhvězdí, víme, proč se střídá den a noc, roční období, nebo třeba

příliv a odliv. Nezaskočí nás už otázka, co je to skafandr, jestli je rozdíl mezi

kosmonautem a astronautem, kdo to byla Lajka, nebo co se skrývá pod tajemným

slovem observatoř.

Kromě povídání a hledání informací jsme se také pustili do vlastní tvorby. V hodinách

pracovních činností jsme sestavovali a pojmenovávali svá vlastní souhvězdí a ve

výtvarné výchově jsme vesmír měli ztvárnit pomocí libovolné výtvarné techniky.

Jak se nám to povedlo? Posuďte sami.

Hana Čambalová

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

První vysvědčení!!!

Hurá, a máme to za sebou!

U nás ve škole se dnes nadělovalo. Nešlo o dárky materiální, ale ryze duchovní:-).

Děti dostaly pololetní vysvědčení!

Pro prvňáčky to byla premiéra. Natěšeně seděli v lavicích, ani nedutali. Každý držel v ruce připravenou složku nebo obálku na tu vzácnost.

Paní učitelka povídala o tom, co spolu všichni prožili, jak se naučili počítat a číst a psát a být kamarády. Společně vyjmenovali karty ctností, se kterými se seznámili a podle kterých se snaží chovat. Jak je důležité umět se pochválit, mít sebeúctu, jak posílili svoji citlivost, čestnost a odvahu.

Také paní ředitelka přišla dětem poblahopřát k vysvědčení a popřát jim krásné pololetní prázdniny.

Tak to doma, milé děti, pořádně oslavte!!!

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image
Carousel imageCarousel imageCarousel image

Den s 1.A

Den jako každý jiný. Svátek měla ZORA. Ze čtyř písmenek jsme mnoho jiných slov nevytvořili, jen ROZA , ZOO, AZOR. Mozkové závity jsme provětrali i na KIMOVCE s obrázky. Ty jsme spojovali se slovy napsanými malými tiskacími písmeny. V učebnici jsme navštívili s dětmi karneval, objevovali jsme jejich masky. Vysvětlovali jsme si, kdo je to pirát. Našli jsme jen původní význam, do politiky jsme nezabrousili 😊.

V matematice nás čekalo nové prostředí AUTOBUS. Zatím to děti hodně bavilo. Ne všichni mohli řídit autobus. Někdo obsluhoval zastávku U rybníka /umyvadlo/, U zajíce, V parku, Konečnou. Cestující nastupovali a vystupovali.

O přestávce jsme kontrolovali, kdo má zdravou svačinku. Zelenina a ovoce by neměly chybět.

Tělocvik venku na sněhu - to je príma zábava. Když nemůžeme my, naučíme skákat přes švihadlo našeho sněhuláka.

Mgr. Jana Haasová

Den se třídou 2.B

Máme to štěstí, že se můžeme setkávat, spolupracovat a učit se spolu.

Samozřejmě, že nám chybí ostatní kamarádi. Když je rámus na chodbě, není se totiž na koho vymluvit.

Dva dny před vysvědčením jsme se utvrdili, že perfektně zvládáme psaní slabik s „ě“. Mládě od hada není ani haďáček ani hadička, ale hádě.

I like pasta. I don´t like fish. Co máme rádi a co neradi jsme si vypravovali v anglickém jazyce. A nejen vypravovali. I zarepovali.

Prvouka se točí kolem paní zimy. Sněhuláci vytváří tu správnou atmosféru. Sice jsme je namalovali už v pátek, ale my se tak rádi chlubíme!

Tělocvičny zejí prázdnotou, my si však pohyb vzít nedáme. Trénujeme běh ve sněhu, hod sněhovou koulí a další zimohrátky.

Tak čau ve druhém pololetí!

Mgr. Pavlína Absolonová

Hravé slohové vyučování

Sloh je asi ta nejméně oblíbená část jazykového vzdělávání. Pro řadu žáků skutečný strašák. Ale jde to i zábavnou formou, jak se přesvědčili žáci 7.A.

Je zima. Momentálně nemohou chlapci spatřit odhalené krásné nožky půvabných dívek a rovněž tak dívkám je odepřen pohled na svalnatá a fit centry vymakaná těla budoucích nápadníků. Všichni musí prostě zapojit svou představivost . Toho jsme využili společně při doplnění popisu postavy. Ano, i v teplém zimním oblečení lze odhadnout výšku, váhu, podle chůze i pohybů případný věk člověka. Ale dnešní složitá covidová doba nám v jedné části popis zkomplikovala. Jak asi vypadá ten nebo ta, kdo mají ústa i nos zakryty rouškami a ke všemu navíc čepici na hlavě? A v tomto momentě žáci popustili uzdu své fantazii. Nudně nepopisovali - malovali, tvořili... Pomůckou jim byla nabídka 5 typů lidí s danými prvky – různé vlasy, rty, uši, tváře...Mohli si vybrat jeden, nebo si vytvořit svůj vlastní „týpek“, např. kombinací všech uvedených znaků.

Jak se jim to podařilo, posuďte z některých ukázek sami.

Mgr. E. Postavová, vyučující


Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Úspěch našich žáků ve výtvarné soutěži


Mám velkou radost, že i v této době dlouhé covidové pandemie vám mohu oznámit jednu příjemnou zprávu.

Již v loňském roce jsme se žáky šestých a osmých ročníků v hodinách výtvarné výchovy vytvářeli obrázky do soutěže pořádané Sdružením hasičů Čech a Moravy. Jedná se o soutěž, která má dlouholetou tradici a jíž se naši žáci každoročně účastní. Tématem je činnost hasičských jednotek nejen při hašení požárů, ale také zásahová pomoc při různých živelných pohromách, jako jsou například povodně nebo dopravní nehody.

Žáci naší školy se v této soutěži pravidelně umisťují na předních místech.

Ani tentokrát tomu nebylo jinak a naši šikovní výtvarníci obsadili hned všechny tři první příčky.

Na prvním místě se umístily Beáta Ulmanová a Vendula Botíková, druhé místo patří Anně Usnulové a Kláře Vítové a na místě třetím je Samuel Šemoda.

Všem oceněným žákům moc blahopřejeme a jakmile se vrátí do školy, bude na ně čekat odměna

za jejich zdařilé výtvory.


Mgr. Jitka Palíková


Zprávičky z 1.B

Je to jako včera, co jsme poprvé seděli v lavicích naší třídy 1.B s červenými dveřmi, co jsme poprvé navštívili školní družinku, pochutnali si na obědě v naší školní jídelně nebo protáhli své tělo při tělocviku v tělocvičně. A za pár dnů již dostaneme své první vysvědčení…..uteklo to jako voda.

Za tu dobu jsme však stihli udělat velkýýýý kus práce. Vyzkoušeli jsme si učit se z domu při distanční výuce, poznali jsme již všechna tiskací písmenka abecedy, která umíme číst i psát. V písance se „mučíme“ krasopisem a v matematice hledáme neposedy, kteří nám stále utíkají pryč z příkladů - někdy je to fakt „dřina“. V hudební výchově sice nemůže rozvíjet své pěvecké nadání, ale taneční doprovod – ten nám jde skvěle. Ve výtvarné výchově máme za sebou několik umazaných tváří, nespočet rozlitých kelímků s vodou, temperové barvy zdobí nejen naše výkresy, ale občas i koberec…to jsme prostě my…..

HOLKY A KLUCI Z 1.B a paní učitelka Martina Zetíková

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

3.B v distanční výuce

Jak pracuje 3.B v distanční výuce? Co děláme ve výtvarce a v tělocviku?

Tady je malá ochutnávka: Stavíme sněhuláky, kreslíme ve sněhu, koulujeme se a hýbeme se venku. Moc nás to baví a dostáváme za to jedničky!


Mgr. Lenka Doležalová


Školní dny 6.A

O školních dnech třídy 6.A v letošním pololetí se nedá říct, že by se kutálely jako korálky… jeden za druhým, každý stejný. Naopak. Nejdřív přestup na 2. stupeň, pak přerušení a distanční výuka, nato další změna – rotace, a nakonec je v lednu opět vše jinak. Každá změna v rozvrhu nás nutí k ostražitosti. A my jsme pyšní, že to všechno zvládáme…

Jaký je tedy náš současný lednový školní den?

Rána bývají „těžká“. Paní učitelka to pozná podle toho, že se jí nechceme připojit na kameru, protože jsme ještě v pyžamu. V deset hodin jsme vděční za delší přestávku, protože jsme se nestihli ani nasnídat. A ve dvanáct jsou někteří pořád v pyžamu… A paní učitelka zase vidí jenom barevná kolečka na ploše.

Hodiny se střídají jedna za druhou, ale někdy nám to střídání ani nepřijde. Přídavná jména z mluvnice trénujeme i v literatuře v bajkách o lvu a myšce nebo je prosvištíme v angličtině. Matematické obsahy a objemy kvádrů, krychlí a jehlanů se nám hodí v dějepise u učiva o pyramidách stejně jako fyzikální měření času. Vodstvem ze zeměpisu jsme začínali i ve starověkém Egyptě – nejdůležitější je tam přece řeka Nil. A řasami (přírodopis) ve vodách Nilu končíme… Jen žádnou staroegyptskou písničku si nemůžeme zazpívat a úplně ze všeho nejvíc nám chybí tělocvik…

Co nestihneme, projdeme na Google učebnách, kam nám naši učitelé vždy vše pečlivě připojí. A tak se učíme a učíme…

Zakončit můžeme vzkazem (sloh): Musíme to vydržet!

Mgr. Darina Sotolářová


Carousel imageCarousel imageCarousel image

Kahoot

Nejen žáci 6.B ale i žáci ostatních tříd si v hodinách cizích jazyků rádi hrají hru Kahoot. Hru jsme začali hrát v distanční výuce. Aplikace Kahoot umožňuje zábavnou a interaktivní formou opakovat zvládnuté učivo. Ta nejrychlejší správná odpověď je ohodnocena nejvíce body. Žáci potřebují ke hře svůj mobilní telefon, který se stane ovladačem pro jejich odpovědi. Učitel sdílí obrazovku s hrou a spustí. Na konci hry se objeví pódium, na kterém jsou napsána jména těch, kteří odpověděli správně a rychle.

Mgr. Jana Klimecká


Projekt minisčítání

Již potřetí se naše škola zapojila do projektu Minisčítání, který organizuje Český statistický úřad (ČSÚ). Cílem projektu je přiblížit dětem, jak se sbírají, zpracovávají a využívají statistické údaje. Díky tomuto projektu si mohou lépe představit, jak takové statistické šetření probíhá a jak se dá se získanými výsledky dále pracovat.

I v těchto ztížených podmínkách se žáci druhého stupně do projektu s chutí zapojili. V rámci distanční výuky matematiky a informatiky vyplňovali dotazníky a jejich snaha nezůstala bez odměny. ČSÚ vylosoval z každého kraje jednu školu, která získá hodnotné ceny. Ve Zlínském kraji byla vylosovaná třída 6. A z naší školy.

Děkuji vyučujícím matematiky za spolupráci na projektu a těším se, až se v hodinách matematiky na výsledky podíváme. Výsledky si budete moci prohlédnout i vy v období po 19. 1. 2021.

Sylva Roženková

Více z projektu: www.miniscitani.cz

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Den se třídou 3.B - 18.12.2020

Vánoční tvoření a rozdávání dárečků bylo moc pěkné. Dětem se stromečky velice povedly a tvoření si užily. Po rozdávání dárečků shlédly pohádku Mrazík.

Mgr. Lenka Doležalová

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Den se třídou 2.D a 3.E

Přejeme všem krásné vánoční svátky plné smíchu a radosti. Dnešní poslední školní den v roce 2020 jsme si společně opravdu užili. Vyrobili jsme si vánoční hvězdu, zjistili kdo se během následujícího roku vydá na dalekou cestu a také jaký osud v příštím roce nám předpovídá věštba z hrníčků. A samozřejmě nechyběla ani vánoční šifra s dárečkem, vynikající cukroví a všudypřítomná předvánoční pohoda.

Mgr. Iveta Zámečníková

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Jak zvládají distanční výuku žáci VII. A a VII.B


Je náročné učit se dějepis, matematiku nebo třeba výtvarnou výchovu, když nevidíme učitele, dějepisnou mapu, předměty z minulosti, obrázky nebo poučky, které máme v učebnách a které nám ve výuce hodně pomáhají.

V dějepise si tentokrát děti nakreslily něco samy; byl to chomout. Taky si trochu započítaly, aby zjistily, jak výhodné bylo trojpolní zemědělství. Nakonec se jim podařilo zabruslit i do zeměpisu, když hledaly na mapě, kolik je v okrese různých Lhot, Lhotek.

V matematice děti pracovaly se zlomky; počítaly, kolik litrů šťávy by musely nachystat paní kuchařky pro padesát dětí, když každé vypije čtvrt litru šťávy dopoledne a dvě pětiny litru šťávy odpoledne. Také by teď naprosto bravurně zvládly samy připravit šťávu ideální chuti, protože se naučily pracovat s poměrem. Namíchat „Zahradní směs“ v poměru 1:13 s vodou pro ně není žádný problém. Dokonce se dětem podařilo spočítat skutečnou délku Karlova mostu, jehož délka na plánu v měřítku 1 : 17 000 byla 3 cm. Dopočítaly se takřka přesného výsledku - 510 metrů!

Ve výtvarné výchově a výtvarných činnostech jsme se snažili výběrem témat zohlednit domácí prostředí, využít také možnosti techniky a přímé inspirace z internetu.

V úkolu NAŠE DOMÁCÍ ZVÍŘE žáci zachycovali kresbou či fotografií vztah ke svým domácím mazlíčkům, v úkolu BARVY DOMOVA si všímali převažující barevné škály a jejího působení na jednotlivé členy rodiny, mohli se zamyslet nad možnými budoucími změnami interiéru. Improvizovaná textová etuda JEDLÁ TYPOGRAFIE využívala inspiraci z ledničky a spíže. Projekt Moje město v sedmém ročníku zpracovává téma SPORT VE MĚSTĚ, které mohlo například reflektovat zvláštní situaci uzavřených areálů. V OŽIVENÝCH OBRAZECH jsme se připojili k akci uzavřených muzeí a galerií, která po celém světě vyzývala k fotografickému napodobování slavných uměleckých děl v prostředí domova. Ve volných tématech se těší stálé oblibě portréty podle fotografické předlohy známých osobností, které mohou být přirozeným předstupněm studijní kresby podle živého modelu. V adventním čase jsme se zamýšleli nad fenoménem hrdinství v tématu HRDINOVÉ SLAVÍ VÁNOCE.


Den s 6.C v distanční výuce

Děti ze 6.C se na distanční výuku adaptovaly velice dobře. Bravurně zvládly práci s Google učebnou, s pomocí rodičů si zorganizovaly čas a na videokonference se většinou připojují se stoprocentní účastí. Vzorně odevzdávají úkoly, testy i písemné práce. A jak vypadá takový den distanční výuky šesťáčků?

V pátek 8. ledna ráno, jako každý všední den, šesťáci vstali, po snídani zapli počítače nebo tablety a podívali se podle rozvrhu, co budou v jednotlivých předmětech dělat. Nejdříve je čekala hodina češtiny s videokonferencí, na které s paní učitelkou probírali jednoduchý komunikační žánr - vzkaz.

Druhou vyučovací hodinu měli v dějepise naplánované samostudium formou daltonské výuky. Daltonské listy jim paní učitelka rozdala už ve škole před Vánocemi. Děti si opakovaly, co se ve škole dozvěděly o Egyptě. Hned první otázka byla vcelku motivující: Zvládl bys nabalzamovat lidské tělo? Následoval výběr správných i nesprávných kroků. V osmisměrce hledaly děti chetitského krále, který s Ramessem II. uzavřel první mírovou smlouvu v dějinách. Určováním pravdivosti tvrzení jim v dalším úkolu vyšlo jméno egyptského boha zla. Dále měly z indicií rozeznat, které vědy Egypťané ovládali, zapsat hieroglyfy slovo „rodina“, zopakovaly si znalosti o egyptských pyramidách. Daltonské listy pak odevzdaly paní učitelce do Google učebny.

V přírodopise je čekal test i s obrázky na téma houby, řasy a lišejníky. Na vyplnění 36 otázek měly děti 25 minut. Deset otázek bylo na poznávačku hub.

Potom byla matematika, opět s videokonferencí. Šesťáci si zapli kamery a psali do sešitů písemku. Nejdříve převáděli jednotky objemu a potom řešili slovní úlohu na objem kvádru. Po stanovené době písemku vyfotili a fotku odevzdali do Google učebny. Příští hodinu v ní najdou písemky opravené. Ve zbytku hodiny pak společně s paní učitelkou řešili ještě jednu slovní úlohu, tentokrát složitější. Místo tabule použili obrazovku, na kterou jim paní učitelka přes aplikaci Jamboard zapisovala stejně jako na tabuli postup, který jí děti diktovaly a současně si počítaly do sešitu.

No a na závěr byla hodina hudební výchovy. Jelikož je to zde v současné době jako v Půlnočním království - zákaz zpěvu, připravila jim paní učitelka hudební hádanku: zapsala do hudební osnovy noty a mezi ně pár písmen s pokynem: místo not napíšete jejich názvy a výsledný text mi zapište do soukromého komentáře. Komu se to podaří, má u mě jedničku! A kdo bude mít čas a chuť, může stejným způsobem vymyslet vlastní hádanku.


Den se třídou 5.A ve čtvrtek 17.12.2020

Žáci jako první úkol luštili šifru, jejímž řešením bylo slovo „kapr“. Následovala krátká diskuze na téma symboly Vánoc.

Dalším úkolem bylo vylovit kapříky ze čtyř rybníčků – v jednom rybníčku dvoukiloví (každý kapr má na sobě příklad na dělení dvojciferného čísla), ve druhém tříkiloví (dělení trojciferného čísla), dále až pětikiloví kapříci. Žáci si podle svých schopností vyberou kapříka, o kterém si myslí, že jej „uloví“, a – vypočítají. Za každého uloveného (správně vypočítaného) kapříka získali peníze, které poté použili v další práci ve skupinách.

Za společně utržené peníze si pak mohou koupit vánoční stromečky – společně se musí v nabídce zorientovat, vybrat si pro sebe tu nejlepší a zvážit své finanční možnosti. Někteří tuto část opravdu prožívali a držíc v ruce peníze celé skupiny důrazně vysvětlovali, za co se bude utrácet 😊.

Na závěr si ve skupinkách žáci vyzkoušeli kritické myšlení – dostali na proužcích papírů napsané věty na téma kapr obecný a měli rozdělit do sloupců ANO X NE podle toho, zda jsou věty pravdivé, či nikoliv. Žáci pak postupně chodili zjišťovat z textu na chodbě, zda proužky rozdělili správně.

Za každý úkol byly týmy obodovány a nejúspěšnější skupina stromečků si mohla jako první vybírat z dárečků pod naším třídním vánočním stromečkem.

Mgr. Lenka Bárová

Den se třídou 3.A ve čtvrtek 17.12.2020

Dnešní předposlední den před vánočními prázdninami jsme trošku bilancovali a opakovali učivo, které jsme se doposud naučili.

V češtině na nás čekala vyjmenovaná slova po Z, L a B. Zahráli jsme si se slovy i bingo, četli příběhy o záludných slovech ze slov vyjmenovaných. Teď si už budeme stoprocentně pamatovat, že bydlo holoubků spadlo z bidla :-).

V matematice jsme procvičili malou násobilku, přednosti matematických operací nebo i písemné sčítání a odčítání.

V prvouce na nás čekalo malé opakování z učiva o naší planetě Zemi a povídání o Vánocích. Na Vánoce se těšíme moc, proto jsme dnešní den zakončili tvořením vánočních svícnů, které letos byly neuvěřitelně nádherné. Děti za to moc chválím a doufám, že jejich překrásné svícínky udělají radost i doma na štědrovečerním stole.

Krásné Vánoce všem!

Mgr. Šárka Vojáčková

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Vánoční těšení ve 2.A ve středu 16.12.2020

Vánoce se blíží a my jsme si je dnes připomněli ve všech předmětech. V jazyku českém jsme v receptu na vánoční cukroví procvičovali tvrdé a měkké souhlásky. V matematice jsme si procvičili násobilku na rybičkách. V hudební výchově jsme poslouchali ukázku Rybovy Vánoční mše. Ve výtvarných činnostech jsme si vyrobili jmenovky na dárky a společně ozdobili stromeček. Vánoční atmosféru nám zpříjemnil poslech koled.

Užili jsme si to náramně :))))

Mgr. Iva Kusbachová

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Divadlo Scéna ve škole (tak trochu jinak)

Dnes jsme s dětmi byli "v divadle" Scéna na pohádce Vánoční hvězda. Třída se na hodinu proměnila v divadlo. Děti přišly krásně oblečené a nezapomněli jsme ani na vhodné chování v divadle. Pohádka byla o dvou veverkách, které putovaly krajinou a chtěly zjistit, co jsou to Vánoce. Celou pohádku provázely vánoční koledy. Všem se nám divadlo moc líbilo.

Mgr. Lenka Dolažalová

Den se třídou 2.B

Vánoce se blíží a na náladě dětí je to znát. Někdy zlobí jako čertíci, jindy se mění v andílky.

Dnes zvládly 5 vyučovacích hodin, kdy bravurně počítaly do 40. Začínáme pronikat do tajů nábosilky. Tedy, násobilky. A jde to parádně!

V českém jazyce volíme mezi zlatými zvony a zvoni. Někdy se ty měkké skupiny pletou s tvrdými, ale ještě budeme procvičovat.

Ve čtení nám v knihovničce Patriček prezentoval právě dočtenou knihu o slušném chování Dědečku vyprávěj od Ladislava Špačka. Většinou víme, jak se chovat, ale jsou chvíle…. Děti s napětím poslouchaly a poté pokládaly inteligentní otázky ke knize.

V prvouce se vše točí kolem rodiny. Ne vždy je jednoduché najít bratra sestřenice od dědečka z druhého kolene. Nejhezčí je ale povídání o tom, co děti cítí při slově rodina – láska, bezpečí, zábava, sport, nejbližší…

V poslední hodině jsme zdramatizovali vánoční příběh. Do Betléma přišli Ježíška přivítat tři králové, pastýři, ale i kovář, švadlena a každý přinesl svůj dar.

Mgr. Pavlína Absolonová

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Den s 1. A

Jako každé pondělí, tak i dnes 14. prosince jsme se setkali v kruhu. Děti si měly vzpomenout, co je pěkného potkalo, co jim udělalo radost. Pekly se perníky, procházka s tatínkem, jarmark na náměstí, pohoda u pohádky, výzdoba obydlí, koupený stromeček…

Někteří se svěřili, že jim bylo také smutno, že se i zlobili. Tady jsme připomněli pravidlo soukromí, diskrétnosti.

Pak nás čekala nová Písanka. A protože tento týden je ANDĚLSKÝ, začali jsme písmenkem A. Každý má svého anděla na tabuli, ten dává pozor, aby nám všechno pěkně šlo. A docela se nám dařilo. Při čtení rozdala paní učitelka několik čtenářských řidičáků. Některé děti však jedou pořád jen na kole, občas někdo i spadne. Šimonek už létá v raketě a čte si z opravdové knihy.

V matematice jsme krokovali na číselné ose a zapisovali příklady. Naučili jsme se i hru BINGO.

V hudební výchově nemůžeme zpívat, tak jsme koledy poslouchali a kreslili jsme si ilustrace do zpěvníčku. Líbí se nám bubnování a rytmizace.

Človíčkova dobrodružství je již osmá knížka, kterou společně čteme. Dnes jsme četli Jak si nabral vodu. Zítra se s knížkou rozloučíme. Už se těšíme na tu, kterou si vybereme příště.

Mgr. Jana Haasová

Perníkový Dalton

Jelikož se nám blíží Vánoce a my ve 3. A jsem si chtěli první advent udělat ještě hezčí, domluvili jsme se s dětmi, že si páteční dalton zpříjemníme adventními perníčky. Sešly se nám neuvěřitelně nádherně zdobené a voňavé dobroty. Udělali jsme si výstavku, rozebrali recepty, a pak se s chutí do perníčků zakousli. Všem rodičům z 3. A patří velké poděkování.

Mgr. Šárka Vojáčková


Mikulášský rej v 1.B

Pekelná hudba, andělské občerstvení v podobě sladkostí a mikulášské čtení a počítání. To vše jsme zažili na vlastní kůži v pátek 5.12. v naší třídě 1.B společně s paní učitelkou, co by hlavní pekelnicí. Čerti ani andělé k nám sice nemohli, ale my jsme si úplně vystačili. Našli se mezi námi sladcí andílkové, rohatí neposední čertíci a nechyběl ani moudrý Mikuláš, který měl ve své knize zapsány všechny naše prohřešky. Slibujeme, že se v příštím roce polepšíme a budeme dále procvičovat čertí škleb i blekotání, poletování po třídě i čertovské taneční variace.

Žáci 1.B

Pohádkový prosinec ve 3.B

V prosinci nás, třeťáky, navštívil Mikuláš s čertem a andělem. I když nebyli ve třídě, ale jen zazvonili a nechali nadílku, měli jsme z nich radost.

Také nás poprvé v letošním školním roce čeká divadlo. Bude jiné, než jsme zvyklí, ale i přesto se na něj těšíme. Ve středu 16.12. 2020 zhlédneme on-line pohádku "Vánoční hvězda" divadla Scéna.

Moc se těšíme!

Všichni z 3.B

Sbírka pro Útulek pro zvířata v nouzi na Vršavě

Opět tradičně se v naší škole uskutečnila sbírka pro Útulek Vršava. Ani dnešní složitá doba, ani předčasné uzavření škol nám nezabránilo v tom, abychom shromáždili řadu důležitých věcí a produktů pro opuštěná zvířátka.

Děkujeme touto cestou všem dětem, jejich rodičům, pedagogickým pracovníkům a zaměstnancům školy za to, že na pejsky a kočičky nezapomněli. Sešla se spousta dek, ručníků, granulí, konzerv, kapsliček a pamlsků pro naše kamarády. Do nákupu kalendářů útulku na rok 2020 se rovněž zapojila řada z vás individuálně, ale také společnou sbírkou (třídy 6.A,B a 7.A). Celková cena za náš nákup 1.650,- Kč jistě přispěje k péči o naše kamarády.

Že se naše dárky líbily, vidíte z přiložené fotografie. Místní volně pobíhající pejsek měl obrovskou radost za všechny ostatní, kteří nás vítali ohromným štěkotem. Bohužel, do věnované boudičky se „jaksi nemohl vejít.“ Škoda, moc se mu líbila.

Ještě jednou vám všem velké díky, hodně zdraví a krásné Vánoce 2020.

Eva Postavová, Jana Leciánová, Zdeňka Úrubová

Obhájení druhého titulu Ekoškoly

I přes nelehké období se nám podařil jeden výjimečný čin. Už podruhé se nám podařilo získat vysoce ceněný mezinárodní titul Ekoškoly. Cesta k němu nebyla zrovna lehká, proto si získaného titulu nesmírně vážíme.

Na jaře letošního roku jsme se přihlásili k jeho obhajobě. Vůbec jsme nevěřili, že se nám podaří v době pandemie COVID – 19, v době, kdy byly uzavřeny školy a probíhala distanční výuka, obhájit titul ještě v letošním roce.

Nasazením všech žáků ekotýmu pod vedením pana učitele Helmera, s pomocí paní učitelky Haasové a paní vychovatelky Leciánové, se společná setkávání uskutečňovala online a členové ekotýmu dopilovávali záležitosti, které byly nutné k auditu.

Za přísných hygienických opatření navštívily 19. 6. 2020 naši školu auditorky, které zhodnotily práci ekotýmu, všech žáků i zaměstnanců školy, zařazení ekologické a environmentální výchovy do vyučování a na základě ekologického stavu školy nám byl udělen titul mezinárodní Ekoškol. Na získání dalšího titulu Ekoškola jsme se důsledně připravovali už od přiznání prvního titulu v roce 2018. Průběžně jsme usilovně plnili stanovené cíle čtyř oblastí. Mezi ně patří snaha zlepšit prostředí školy a redukovat spotřebu vody, energie i odpadů. Do měsíčních plánů byly zařazovány akce celoškolní, třídní i akce školní družiny, které směřovaly k plnění podmínek mezinárodního programu Ekoškola a druhé obhajobě titulu. Velké poděkování patří žákům a žačkám ekotýmu, zejména z řad 9. ročníku. Doufáme, že si svůj vztah a postoj k životnímu prostředí přenesou i na střední školy.

Jsme všichni rádi, že se nám obhajoba podařila, že naší snahou je mít k ekologii blízko a že nám záleží na tom, aby se i děti do ochrany životního prostředí zapojovaly. Zároveň je získání titulu výzvou k nastavení a plnění v dalších oblastech ekologické výchovy


Adaptační kurzy v 6. a 8. ročníku

Adaptační pobyty v letošním školním roce se konaly v nízkoprahovém zařízení

pro děti a mládež T-klub. Zúčastnily se jich 3 šesté a 2 osmé třídy společně

se svými třídními učiteli. V průběhu dopoledne proběhly bloky složené z různých

aktivit zaměřené na navození pozitivní atmosféry ve třídě, aktivizace spolupráce

ve skupinách, řešení problémových situací a navození příznivého klimatu ve třídě.

Na závěr byla vždy závěrečná reflexe programu.

Žáci si program užili i přes to, že se těšili na společně prožité 3 dny v přírodě a pobyty

splnily očekávání.

Adaptační pobyty se uskutečnily z příspěvku z rozpočtu statutárního města Zlína.

6.A

Už na konci června bylo jasné, že se šesťáci nemohou těšit na tradiční třídenní zářijové adaptační kurzy. Nepřítel Covid zasáhl. Jako náhradu proto přivítali alespoň jednodenní pobyt v T-klubu.

Dopolední program v duchu seznamovacích aktivit žáci ocenili, přestože některé hry změnily charakter kvůli nošení roušek. Byla jim také nabídnuta možnosti využití trávení volného času v této organizaci i mimo školu. Návštěva tedy určitě nebyla zbytečná a přispěla k lepšímu poznání kolektivu tříd.

Mgr. Darina Sotolářová

Vyjádření lektora:Vypozoroval jsem, že prakticky mají žáci vše velmi dobře „zmáklé“ – je vidět, že vzájemná spolupráce a pomoc je něco, co mají po 1. stupni v krvi.V průběhu programu byla ve třídě velmi příjemná a pohodová atmosféra, díky tomu se stihlo i více aktivit než je jindy běžné. I paní třídní učitelka si pochvalovala práci ve třídě.

Program:

„Vymění si místo…“

Ice-break hra „Opičí král“

„Hledání dvojic“

„Deka“

„Vtahování do kruhu“

„Molekuly“ + rozbor typických situací a vzorců chování žáků ve třídě

„Živé sochy“, zaměřená na spolupráci v menších skupinkách

„Městečko Palermo“

8.A

Po krátkém vzájemném představování následovaly tři bloky, které byly zaměřené na hry posilující vzájemnou komunikaci a spolupráci ve třídě. Osmáci si většinu her užili, nejvíce atraktivní bylo "vytahování" chlapců děvčaty ze židlí a obráceně. Nejvíce adrenalinové byly vzájemné souboje molitanovými tyčemi. Přestávky mezi jednotlivými přestávkami žáci využili dle vlastního uvážení, mnozí přitom využili možnost zahrát si fotbálek nebo šipky. Žáci byli s aktivitami velmi spokojeni, o to více je mrzí, že současné hygienické normy znemožňují možnost účasti na vícedenním kurzu.

Mgr. Jaroslav Helmer

Vyjádření lektora:

V poslední části programu se žáci více uvolnili a dokázali o svých vztazích otevřeněji hovořit. Zdálo se, že program velmi ulehčil komunikaci a prospěl atmosféře ve třídě.

Program:

„Vymění si místo…“

Ice-break hra „Opičí král“

„Hledání dvojic“

aktivita „Vtahování do kruhu“

„Karimatky“

„Městečko Palermo“


Celé Česko čte dětem

Mohli bychom si akci pojmenovat také jako Celá naše škola čte dětem. Nejen, že děti čtou ve čtenářských koutcích a prezentují přečtené knihy. Dětem předčítají vybrané knihy i paní učitelky! Myslím, že můžeme říci: Naše škola žije knihami.

Týdenní projekt Celé Česko čte dětem měl úspěch. Týden děti hádaly, malovaly nebo hrály příběhy z knih.

Začali prvňáčci. V krátké ukázce poznali neposluchu Budulínka a lstivou lišku. Děti vytvořily leporelo, hrály divadlo, podívaly se na ilustrace ke známé pohádce.

Druháci hledali švédskou silačku se zrzavými vlasy. Podle všech indicií našli Pipi.

Žáci třetí třídy zůstali na Valašsku. Poradili si s ukázkou z knihy Krysáci. Sestavili celou partu i s trpaslíkem Ludvíkem.

V závěru týdne jsme se se čtvrťáky a páťáky vydali do fantastického světa faunů, kentaurů a najád, ve kterém děti odhalily oblíbenou sérii knih Letopisů Narnie.

Mgr. Pavlína Absolonová a Mgr. Hana Čambalová

Projekt Kamarádi

Tento čtvrtek jsme se konečně i přes nepříznivou dobu mohli setkat a seznámit s vybranými zástupci našich velkých kamarádů - deváťáků. Předali jsme jim obrázky, které jsme si pro ně připravili, a oni nám za to přečetli pohádku O třech prasátkách. Společně jsme si hezky popovídali a dozvěděli jsme se navzájem o sobě spousty zajímavých informací. Děkujeme jim za jejich návštěvu a už teď se těšíme na další setkání s nimi.

Žáci 1.B a Mgr. Martina Zetíková, třídní učitelka

Projekt Den české státnosti ve 4. a 5. ročníku

Ve 4.A jsme se celý týden seznamovali s různými knihami, ve kterých se příběh svatého Václava objevuje. Našli jsme komiks, který vypráví legendu o sv. Václavovi a jeho babičce Ludmile, ale i knihu od Martiny Drijverové Dějiny očima psa, ve které pes popisuje, jak chtěl Václava před Boleslavem ochránit. Abychom dokreslili tu správnou atmosféru, pustili jsme si Svatováclavský chorál. Ve výtvarné výchově jsme si prohlédli obrázky rotundy a vitrážových oken, které jsme pak sami zkusili namalovat.

Ve 4.B jsme prostudovali připravený text o Svatém Václavovi metodou I.N.S.E.R.T. Prezentovali ve skupinách. Zhlédli krátký film z cyklu Dějiny udatného českého národa. Prohlédli si obrázky v knize k danému tématu. Podle nashromážděných informací psali a ilustrovali list do kroniky.

Ve výtvarné výchově v 5. A jsme si povídali o životě Sv. Václava a legendách, které se o něm vypravují. Ukázali jsme si slavná výtvarná díla s náměty z jeho života a zaměřili se na iluminované rukopisy. Děti se seznámily s pomůckami, materiály a způsoby práce v písařských dílnách, prohlédly velkou obrazovou knihu "Nejkrásnější bible středověku". Na předtištěný historizující text si poté vyzkoušely nakreslit ozdobnou borduru s rostlinnými nebo geometrickými ornamenty a výjevy ze života Sv. Václava.

V třídě 5.B jsme nejprve poznávali osobnost knížete Václava podle připravených indicií. Potom jsme společně skládali legendu o jeho životě. Nakonec jsme pracovali s krátkým textem, kde jsme se zjistili, proč je zrovna tento muž patronem naší země, a zároveň jsme si procvičili pády podstatných jmen.

Mgr. Lenka Bárová

Den jazyků

V sobotu 26.9. jsme si připomněli celosvětový den jazyků.

Tématem Evropského dne jazyků je propagace učení se cizím jazykům a podpora vícejazyčnosti. Lidé by se měli více učit cizím jazykům a to v jakémkoliv věku a napomáhat tak porozumění mezi národy.

Letos jsme kvůli koronaviru nemohli udělat oblíbený projektový den, kdy deváťáci připravují pro své mladší spolužáky spoustu jazykových aktivit.

Přesto jsme si alespoň v jednotlivých hodinách různé jazykové aktivity vyzkoušeli a dokonce jsme pod vedením paní Klimecké, Palíkové a Trojnové napsali dopisy do řady evropských škol v rámci projektu e-Twinning. Však už došly i odpovědi. Můžete se na ně podívat na nástěnce ve 3. patře.

Je hezké, že se už v šesté nebo sedmé třídě můžeme anglicky domluvit s někým na druhém konci světa.

Jazykové znalosti nám umožňují nahlédnout do jiných lidí, kultur a tradic.


Blanka Trojnová