Aktivity školy, soutěže 2018-19 (2)

Zahradní slavnost - sportovní odpoledne

Ve středu 19. června proběhl další ročník Sportovního odpoledne, které se konalo na školní zahradě a hřišti. Letos přišlo ukázat svého sportovního ducha přes 50 dětí a jejich rodičů. Soutěžilo se třeba ve florbalovém slalomu, hře pétanque, kriketu, vyhledávaná byla také stanoviště s vodními disciplínami. Úspěšní sportovci získali sladkou odměnu a s chutí se pak pustili do vynikajícího občerstvení, které pro ně rodiče připravili. Za to jim patří velký dík!

Sportu zdar a těšíme se zase za rok!

Hana Čambalová, Šárka Vojáčková

Prezentace závěrečných prací žáků 9. ročníku

Již čtvrtým rokem probíhá na naší škole projekt závěrečných prací žáků 9. ročníku. Deváťáci v něm mají za úkol vypracovat závěrečnou práci na zvolené téma, vytvořit prezentaci a prezentovat je před třídou. Prezentace proběhly 17. a 18. června v učebně s interaktivní tabulí za přítomnosti ředitelky školy, zástupce řed. za 2. stupeň a vedoucího práce z řad učitelů 2. stupně. Závěrečná práce, prezentace i vystoupení žáka byla hodnoceno známkou a žáci navíc za zvládnutí všech částí projektu obdrželi knižní poukázku na nákup učebnic. Věříme, že zkušenosti získané v projektu deváťáci uplatní při dalším studiu.

Mgr. Jan Zicha

Výuka NJ - sladká tečka na konec

Němčináři 8. ročníku, kteří navštívili letos Vídeň, se nechali inspirovat největší tamější pochoutkou, jejíž název mohli vidět na každém rohu, když procházeli ulicemi Vídně. Pro upečení Sachrova dortu neboli Sachertorte se rozhodli žáci hned po příjezdu z exkurze. V pondělí 24.6. se školou nesla sladká vůně z naší kuchyňky. Všichni žáci přiložili ruku k dílu a výsledek byl vynikající. Všichni jsme si pochutnali a přemýšlí, jakou dobrotu bychom si upekli příště.

Mgr. Jana Klimecká

Ekotým vytvořil popisky na školní zahradě

V pondělí 10. 6. jsme se s Ekotýmem rozhodli, že přiřadíme popisky k bylinám a dřevinám, které rostou na naší školní zahradě. Jelikož se v mnohých případech jedná o cizokrajné druhy, jejich rozpoznání pro nás nebylo vůbec jednoduché. Díky úsilí našich šikovných žaček však umožníme všem žákům poznat, co všechno nám na školní zahradě roste.

Poděkování patří i zaměstnanci zahradnictví Oškera, který nám poskytl rady a tipy, co by se ještě dalo zlepšit. Na školní zahradě nás v budoucnu čeká ještě mnoho práce, na kterou se ale většina členů Ekotýmu těší.

Za Ekotým

Mgr. Jaroslav Helmer

Rodilý mluvčí v naší škole

Naši žáci 8. a 9. ročníku se těšili na pondělní hodiny angličtiny, do kterých přicházel pravidelně rodilý mluvčí z Ghany. Během prvního setkání ho žáci měli možnost vyzpovídat a zjistili spoustu informací nejen o něm, ale i o zemi, ze které pochází, nebo jak se ocitnul v našem městě. Sam je velmi zábavný a energický. Věřím, že naše žáky namotivoval ke studiu angličtiny a už se budeme na něj těšit opět v září.

Mgr. Jana Klimecká

Slavnostní vernisáž výtvarné soutěže "Okno do světa"

Ve středu 29. května proběhla na naší škole již po osmnácté slavnostní vernisáž školní výtvarné soutěže „Okno do světa“.

Letošního ročníku se již tradičně zúčastnila spousta žáků z více než čtrnácti škol, kteří pod vedením svých učitelů vytvořili více než 300 výkresů na téma „Obrázky z Čech a Moravy“.

Ať už to byly obrázky kreslené, malované barvami nebo dílka prostorová, vždy se jednalo

o zajímavá místa, která děti navštívily se svými blízkými nebo se školou. Je vidět, že většina z nás cestuje opravdu ráda. A tak se na výstavě objevily známé hrady a zámky, netradiční památky z různých měst a koutů vlasti nebo třeba krásná zákoutí naší přírody.

Vybírat ty nejlepší bylo zase hodně složité, takže pochvala určitě patří všem zúčastněným.

Na slavnostní vernisáži byli vyhlášeni ocenění žáci tradičně ve třech kategoriích. Součástí vernisáže bylo i malé občerstvení a vystoupení žáků Hudební školy Yamaha spolu se žáky paní učitelky Absolonové.

Možná bude letošní vernisáž dobrou inspirací na prázdniny pro ty, kteří rádi poznávají nová místa a dávno ví, že i u nás, v Čechách a na Moravě, je moc krásně, když se umíte správně dívat.

Mgr. Jitka Palíková


Tenisové úspěchy Elišky Skybové

Žákyně 8.A Eliška Skybová zvítězila v okresním kole škol v tenise (v kategorii žákyně 8.-9. ročníku) pod názvem Kvítková cup. V turnaji se probila až do finále, ve kterém porazila Lucii Ponížilovou 6:3. Turnaj se uskutečnil na hřišti v ZŠ Kvítková Zlín.

Začátkem června dosáhla Eliška krásného úspěchu také v oblastním přeboru starších žákyň Jihomoravského tenisového svazu, když ve dvouhře obsadila třetí místo a ve čtřhře společně s Lucií Zástěrovou turnaj dokonce vyhrály.

Článek o oblastním přeboru starších žákyň JmTS 2019

Elišce blahopřejeme k dosaženým výsledkům a přejeme hodně dalších tenisových úspěchů.

J. Zicha

Měření pH v hodině chemie

V jedné z hodin chemie si naši osmáci vyzkoušeli poměřit pH různých produktů. Zkoumali různé druhy potravin či drogerii např. rajče, ocet, mléko, prášek na praní nebo mýdlo. Pomocí indikátorových papírků nejprve odhadli jejich pH a pak zjistili přesnou hodnotu. Dalším úkolem bylo sestavit barevnou škálu pH stupnice a zároveň si připomenout, co je to vůbec kyselina a hydroxid. Hodina proběhla v dobré náladě a troufám si říct, že se žáci něco i dozvěděli!

Zuzana Onderková


Can you spell it, please!? - soutěž v AJ pro 4. a 5. třídy

Dne 31.května 2019 se uskutečnil další ročník soutěže v anglickém hláskování " Can you spell it, please?". Žáci bojovali ve dvou kategoriích - 4. a 5.ročníky - ve 4 disciplínách ( diktát, hláskování psaných slov, obrázků a fonetické podoby slova). Předvedli nejen dovednost v anglickém hláskování, ale také porovnali svou pohotovost a rozsah své slovní zásoby, které nakonec rozhodly o konečném vítězi.

Soutěže na okresní úrovni se zúčastnilo 9 škol ze Zlína a okolních obcí. V kategorii 4. tříd si první dvě místa odnesla ZŠ Komenského z Malenovic a 3. místo ZŠ Trnava. V kategorii 5. tříd se na 1. místě umístila ZŠ Trnava, na 2. místě ZŠ Komenského Malenovice a na 3. místě ZŠ Komenského I, Zlín. Drobný dárek a certifikát o účasti si odnesli všichni soutěžící. Poděkování patří firmě Partr spol. s r.o, která soutěž finančně podpořila. Pochvala patří za odvahu všem účastníkům soutěže, paním učitelkám za přípravu a doprovod žáků na soutěž.

Mgr. Karin Frýdlová

Vlastivědná soutěž "Vlastík 2019 v ZŠ Komenského"

V úterý 21. května proběhl v pátých ročnících naší školy 1. ročník vlastivědné soutěže „Vlastík“. Vlastivědného klání se zúčastnily jak běžné třídy tak i třídy Montessori. Pro letošní rok bylo zvoleno téma Náš kraj. Paní učitelky připravily prezentaci a kvíz.

Třídy se v průběhu dopoledne vystřídaly v prostorách šaten, kde visely listy s informacemi. Děti obdržely kvíz a vyhledávaly odpovědi na otázky. V rámci soutěže se dozvěděly zajímavosti z tématických oblastí jako příroda, průmysl, turismus atd.

Paní učitelky odpovědi vyhodnotily a třídy se umístily podle úspěšnosti následovně:

1. místo třída 5.D 93%

2. místo třída 5.E 92%

3. místo třída 5.A 88%

4. místo třída 5.B 84%

Téma bude dále zpracováno v hodinách čtení a vlastivědy. Do hodin jsou připraveny pracovní listy, které si děti zařadí do projektu Moje město.

Mgr. Karin Frýdlová, Mgr. Hana Čambalová

ÚSPĚCH NAŠÍ ŽÁKYNĚ V AREROBIKU

Naše žákyně sedmého ročníku Klára Mikešová skvěle nastartovala závodní sezónu roku 2019 v aerobiku ve III. výkonnostní třídě.

Tento víkend (27. - 28. 4) na dvou závodech v ČR vybojovala spolu s Anežkou Hanákovou z Luhačovic a Sárou Kozákovou ze Zlína, zlatou medaili v soutěžní kategorii trií na závodech v Praze.

A zároveň v konkurenci 40 závodnic vybojovala úžasné 4. místo v kategorii singl ženy ve věku 11-13 let.

Za tuto závodní sezónu už má doma další zlatou medaili z nedávných závodů v Brně. A stejně tak 4. místo z kategorie singl.

K úspěchu blahopřejeme!


Vícegenerační volejbalový trunaj

V sobotu 27. dubna proběhl v tělovičně naší školy již sedmý ročník volejbalového turnaje žáků, rodičů a absolventů školy.

Více informací a výsledky najdete ZDE.


Velikonoční jarmark

Dne 16.4. připravili učitelé spolu s dětmi Velikonoční jarmark.

Tradičně byl o tuto akci velký zájem jak mezi dětmi, tak i mezi rodiči.

Nabídka byla i tentokrát velmi pestrá. Děti využily k výrobě dárečků nejrůznější materiál od papíru, CD, skleněných lahví až po přírodní materiál. Nechyběla ani vyfouknutá vajíčka nebo keramická hlína.

K zakoupení na jarmarku byl také velikonoční sliz, ozdobné gumičky do vlasů, vlastnoručně vypěstované osení a malé rostlinky sukulentů.

Do akce se zapojili i někteří rodiče. Ze třídy 2.A dodala maminka na jarmark čokoládové figurky a úžasná perforovaná vajíčka, maminka z 1.B přinesla krásně zabalené perníčky a maminka ze 2.B ušila roztomilá kuřátka.

Všem, kteří přispěli, moc děkujeme. Poděkování patří také paní učitelkám a jejich dětem za kreativitu a originální nápady.

V odpoledních hodinách pak proběhly velikonoční dílny, které uspořádali rodiče spolu s učiteli a vychovatelkami školní družiny. Děti tak se svými rodiči měly např. možnost ozdobit si perníčky, velikonoční vajíčka, vyráběly různé zápichy a další výrobky, které si odnesly domů.

Společná akce přináší tradičně radost nejen dětem, ale i všem zúčastněným.

Mgr. Hana Kovářová

Velikonoční odpoledne s dětmi a rodiči

V úterý 16. dubna se uskutečnilo ve škole tradiční Velikonoční odpoledne připravované rodiči žáků, vychovatelkami školní družiny a vyučujícími prvního stupně.

Děkujeme převelice maminkám našich žáčků za čas, který věnovaly přípravě dílniček a jejich průběhu. Děti si mohly namalovat vajíčka, vyrobit velikonočního beránka, košíček s vajíčky, papírového zajíčka, velikonoční origami, mohly dokonce zdobit perníčky a bavit se spoustou dalších aktivit.

Jmenovitě děkujeme paní Kosečkové, paní Vičánkové, paní Kvasničkové, paní Šoltisové, paní Müllerové, paní Svačinové, paní Paličkové a paní Chudárkové!

Jsme rádi, že máme v naší škole tolik obětavých a milých maminek!

časopisduben2019.pdf

Nové číslo časopisu Čtvera

V dubnu vyšlo nové číslo školního časopisu Čtvera, ke stažení je ZDE.

ZÁBAVNÉ DOPOLEDNE S POKUSY

Ve středu dne 27. března se naši žáci 5. a 7. tříd opět zúčastnili „ Zábavného dopoledne s chemickými pokusy.“ Letos se akce konala již popáté a probíhala v tradičním duchu. V úvodu jsme si povídali o tom, jak se chemie vyvíjela, kdo to byli alchymisté a které významné objevy se využívají v přírodních vědách dodnes. Žáci průběžně zhlédli několik pokusů. Společně jsme potápěli Titanik, pak vyráběli sloní zubní pastu a probouzeli faraonovy hady. Také jsme si zahráli na kouzelníky s pokusem nehořlavý kapesník a nakonec se někteří dobrovolníci zúčastnili „zkoušky statečnosti“. Nadšení a elán do poznávání tajů přírody byl opravdu velký. Doufejme, že jim to vydrží!!!

Zuzana Onderková

KLOKAN 2019

Do letošního ročníku matematické soutěže Klokan se zapojilo 340 žáků 2. - 9. ročníku naší školy.

A jaké jsou výsledky v jednotlivých kategoriích?

Mezi nejmladšími CVRČKY byli nejlepší Adéla Prokopová, Veronika Jozífková a Tomáš Piluša. Nejvíce bodů v kategorii KLOKÁNKŮ získali Vincent Miša, Anna Šalomounová a Filip Zahrádka. Nejlepšími řešiteli kategorie BENJAMÍN byli Linda Andrýsková, Tina Sedláčková a Kateřina Matůšová. V kategorii KADET se nejlépe dařilo Veronice Rajnochová, Adéle Matochové a Jakubu Vackovi. Stejně jako vloni nejlepšího absolutního výsledku dosáhla na naší škole Linda Andrýsková.

Paní Ocelková děkuje všem žákům za podané výkony a deset nejlepších soutěžících v každé kategorii se může těšit na drobnou sladkost. Velké díky patří paní učitelkám Daně Gerichové a Sylvě Roženkové za pomoc při opravování a vyhodnocení soutěže.

XVI. ročník soutěže First Mini Certificate

V pátek 22.3.2019 se na naší škole konal XVI. ročník soutěže v anglickém jazyce First Mini Certificate. Soutěž jsme pořádali pro žáky 7. tříd druhého stupně škol zlínského okresu. Zúčastnilo se jí 8 základních škol a soutěžilo 17 žáků. Soutěžící splnili podmínky

k získání našeho mini „c e r t i f i k á t u“ a to v oblasti poslechu, čtení s porozuměním a gramatiky a zároveň si mohli porovnat navzájem své znalosti.

Všichni účastníci získali certifikáty, ale vyhrát mohl jen jeden. Vítězkou se stala Karolína Baranová ze Základní školy Slušovice, 2. a 3. místo získali žáci ze ZŠ Kvítková Zoe Rudy a Petr Gahura. Náš Tomáš Pavlík ze 7. A se umístil na velmi pěkném 5. místě.

Blahopřejeme vítězům i všem účastníkům soutěže.

Mgr. Blanka Trojnová

Celé Česko čte dětem

Kolem našich dětí se svět míhá obrovskou rychlostí. Hrne se na ně spousta informací z chytrých telefonů, tabletů, počítačů, televize. I tyto faktory způsobují, že ne všechny děti dokáží soustředěně poslouchat příběhy z audio nahrávek nebo čtené slovo. Pro některé je těžké se zklidnit a nechat se unášet mluveným slovem.

Pojďme dětem zkusit odkrýt svět fantazie.

V naší škole již několik let probíhá projekt Celé Česko čte dětem. Vlastně by se tento projekt dal nazvat spíše Rodiče čtou dětem. Během měsíce března, který je zasvěcen knihám, chodí rodiče žáků předčítat ze svých oblíbených dětských knížek. Jde o vzácné chvíle zklidnění . Děti tyto dny milují, synek nebo dcerka je patřičně hrdý či hrdá na svého rodiče a předčítající odchází minimálně s novou zkušeností. Většinou je však vidět i u dospěláků šťastný výraz v obličeji.

Filmové plátno vtiskne přesnou představu pohádkové postavy, děje nebo prostředí.

Když však čtete, každý si ve své mysli vymaluje odlišný obraz. Paní Astrid Lindgrenová měla svou představu pidilidí z knihy Pipi Dlouhá punčocha. Anička z 1.A je vidí jako malé trpaslíky, Toník z nejmenované třídy je popíše zase jinak. Nejspíš budou vypadat jako malí piráti. A třeba taky ne.

V tom je kouzlo knih.

Přijďte číst do třídy Vašeho potomka. Neotevřete jen dveře třídy, snad se vám podaří alespoň pootevřít vrátka fantazie.

Foto ze čtení ve 3.B

Mgr. Pavlína Absolonová