Družina‎ > ‎

Aktivity ŠD ve šk. r. 2013/14


Aktivity ŠD v minulém školním roce

přidáno: 8. 7. 2014 8:00, autor: Admin ZŠ   [ Aktualizováno 19. 8. 2014 22:44 uživatelem ZŠ Komenského I, Zlín ]


Tady je přehled všech článků o aktivitách školní družiny ve školním roce 2013/14.

  • Interaktivní herna -Vydáno dne 25. 06. 2014

Blížící se prázdniny si děti ze školní družiny paní Leciánové přivolaly návštěvou interaktivní herny v Baťově institutu ve čtvrtek 19. června odpoledne. Ve výstavním sále, třech přilehlých místnostech a dokonce i v části venkovního atria čekala spousta naučných i společenských her, hlavolamů, Rubikova kostka, ježek v kleci, interaktivní stavebnice, netradiční kostky, nafukovací hračky, „nový“písek i s bábovičkami, naučná pexesa a s nimi ochotní a nadšení dospěláci, kteří dětem nejen poradili, vysvětlili pravidla, ale dokonce si s nimi i zahráli. A co víc si může dětská dušička přát!

Jen neradi jsme odcházeli, ale příští rok hurá znovu!

Jana Leciánová, vychovatelka

Školní družinka na exkurzi u hasičů
          Vydáno dne 17. 06. 2014

V pátek 13. června 2014 se družinka paní vychovatelky Jany Kotasové rozhodla, že stráví příjemné sluneční odpoledne. Děti se společně s paní vychovatelkou vydaly za hasiči Zlínského kraje na stanici Přílucké, kde nás přivítali nejen hasiči, ale taktéž městská policie a záchranná služba.Nejdříve se děti dozvěděly všeobecné informace a pak už hurá na základnu hasičských aut. Děti si zde vyzkoušely hasičské a policejní obleky, viděly ukázku slaňování, vyzkoušely si límec na fixaci zlomených, stříkaly z hasičské hadice, dokonce i některé odvážné děti se nechaly spoutat. Všem dětem se na exkurzi moc líbilo a už nyní se těší na další den otevřených dveří.

 

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD


Stezka zdraví
          Vydáno dne 09. 06. 2014

Kroužek Pohybových her ve školní družině jsme ukončili tradičně, tedy sportovní vycházkou na Stezku zdraví. Přálo nám krásné prosluněné páteční počasí. Odpoledne po 15 hodině se děti od 1. do 4. třídy vydaly na cestu.Povídali jsme si o okolních rostlinách i nerostech, dokonce si děti prohlédly, samozřejmě z uctivé vzdálenosti, skutečný betonový válečný bunkr. Po vydatné maminkovské svačince a podrobné instruktáži paní vychovatelky se děti více než hodinu proháněly po sportovních dřevěných atrakcích v lese nad Zimním stadionem, které hned tak jinde neuvidí. V 18.00 hodin se nám vážně ještě z lesa nechtělo. Nakonec jsme se tedy museli vrátit, ale děti našly nový podnět pro víkendové výšlapy s celou rodinou.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠDŠkolní družinky slaví Den dětí
          Vydáno dne 03. 06. 2014

Ve středu dne 21.5. 2014 se vydaly školní družinky paní vychovatelky Leciánové a Kotasové na dopravní hřiště soutěžemi oslavit svátek dětí. Paní vychovatelky si pro své děti připravily různé soutěže.Děti mezi sebou porovnávaly své síly ve dvou družstvech. Obě družstva byla velmi vyrovnaná. Na závěr všechny děti zažily spoustu legrace při hraní s padákem. Za dobrou práci je pak čekala sladká odměna.

 

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD


 


Bambiriáda ve školní družince
          Vydáno dne 28. 05. 2014

Děti ze školní družinky paní vychovatelky Kotasové navštívily v pátek 23. 5. 2014 Bambiriádu na náměstí Míru. Bambiriáda se koná jednou ročně ve všech krajích v různých městech naší republiky a letos slavila 16. výročí svého vzniku.Děti zhlédly prezentaci občanských sdružení dětí a mládeže a středisek volného času. Soutěžily ve skládání puzzle, prováděly pokusy, skákaly přes lano, chytaly rybičky a také viděly na pódiu krásné vystoupení různých zájmových kroužků pro děti. Všem se na náměstí velmi líbilo, ale bohužel jsme nestihli obejít všechny stánky s nabídkou her a soutěží. Děti se s úsměvy na tváři vracely do školy. Na další rok Bambiriády se už teď velmi těšíme.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠDFotbalový turnaj
          Vydáno dne 26. 05. 2014

Ve čtvrtek 22. 5. se naše družina zúčastnila každoročního turnaje v malé kopané. Spolu s námi a pořádající ZŠ Komenského II dorazila již tradiční družstva 16. ZŠ a ZŠ Mánesova Otrokovice.Nejprve náš výběr i s jednou dívkou poměřil síly s našimi „sousedy“.Oproti loňsku byl výběr „pětky“ hodně nad naše síly. Ve druhém mači jsme se proti otrokovickému týmu dostali do vedení a zdálo se, že se odlepíme k lepšímu výsledku. Ovšem soupeř dvěma slepenými góly výsledek otočil a pak jsme již bohužel odpadli. V posledním zápase o třetí místo se 16. ZŠ jsme brzy prohrávali brankou z penalty a když jsme my tu samou „výhodu“ nevyužili, museli jsme se spokojit s bramborovou medailí. Letos jsme sice nevystoupali až na pomyslnou bednu, ale i tak jsme podali dobré výkony a užili jsme si nejpopulárnější hry planety při krásném slunečném počasí. Všem žákům a žákyni děkuji.

Michal ŠimrŠkolní družinky v Dopravním podniku
          Vydáno dne 21. 05. 2014

Družinky paní vychovatelky Kotasové a Úrubové navštívily ve čtvrtek 15. května 2014 Dopravní společnost Zlín – Otrokovice na Podvesné. Děti se dozvěděly vše o historii podniku, o pracovnících a práci v Dopravním podniku.Projely se autobusem areálem podniku, zkusily si samy narazit jízdenku, a dokonce projely mycí linkou. Žáci dostali pozvánku na Den otevření dveří, který se bude konat 14. června 2014 k 70. výročí od založení Dopravního podniku. V závěru exkurze si děti prohlédly funkční model trolejbusu a ústředí dispečinku. Žáci si odnesli nejen úsměv na tváři, ale i sladkou odměnu spolu s omalovánkou.

Jana Kotasová, vychovatelka školní družiny

Exkurze za hasiči
          Vydáno dne 16. 05. 2014

V úterý 13. května 2014 prožily děti ze třídy 1.B báječné dopoledne při exkurzi za hasiči Zlínského kraje na stanici v Přílucké ulici spolu s p. učitelkou Absolonovou a p. vychovatelkou Leciánovou. Přivítal nás mladý hasič pan Martin SRNEC, podal napřed všeobecné informace a pak už hurá přímo na základnu mezi hasičskou výzbroj a výstroj.Děti si vyzkoušely těžké hasičské obleky, viděly ukázku rychlosti nástupu na akci, potěžkaly kleště na vyprošťování, kyslíkovou bombu, vyzkoušely límec na fixaci zraněných, dokonce i nafukovací lůžko na přepravu zraněného, měly v rukou prášek na odstraňování mastných skvrn z vozovky (Víte, že se skládá z rozemletých mořských korýšů?), zasedly do skutečného hasičského auta, obdivovaly cvičnou horolezeckou stěnu, potěžkaly kufr s první pomocí atd. atd.

A ještě několik zajímavostí:

  • jednotka hasičů musí vyjet na zásah do 2 minut od nahlášení akce

  • ve voze jezdí čtyři muži, kteří se mnohdy stihnou obléci až za jízdy

  • hasiči zachraňují nejen lidi od požáru, ale i při dopravních nehodách a ty pak ošetřuje speciálně vyškolený člen družstva se speciální výstrojí

  • hasičský oblek váží asi 10kg a speciální ošetřovatelský kufřík je opravdu skvěle vybaven (viděli jsme v akci)

  • speciální kamera stojí asi 500 000 Kč, nahlíží do kapes a dutin (děti ji měly v rukou a vyzkoušeli jsme ji v akci), umí i snímat teplo ve tmě

 

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

 
Čarodějnický slet dětí družin 4. a 5. ZŠ
          Vydáno dne 02. 05. 2014

Ve středu 30. dubna na Den pálení čarodějnic se „slétly“ děti ze školních družin p. Leciánové a Kotasové z naší školy a p. Opálkové a Zmeškalové z 5. ZŠ na hřišti za Janušticí, aby  tento den netradičně a hlavně „čarodějnicky“ oslavily.A co to znamená ? Běh s koštětem, „bystrozraký“ běh se zavázanýma očima a naváděním družstvem, hod čarodějnou papírovou koulí, šátková štafeta, slalom mezi „lektvarovými“

lahvemi, silácké lano atd.

Počasí jsme si také přičarovali podle našich představ a vůbec celé odpoledne uběhlo rychleji než jsme si přáli, takže s našimi novými kamarády hurá na další akce!

Jana  Leciánová

vychovatelka


Aktivity ke Dni Země ve ŠD
          Vydáno dne 30. 04. 2014

S dětmi v družince paní vychovatelky Kotasové jsme si i letos připomněli, že 22. duben je významný tím, že tento den je Dnem Země. Společně jsme si popovídali o tom, proč je důležité naši přírodu chránit a jak my všichni můžeme pomoci.Poté jsme šli ve čtvrtek 24. dubna vycházkou na náměstí Míru, kde na děti čekaly na stanovištích spousty her, hlavolamů, soutěží, ale také kreativní činnosti. Zde děti předvedly svou šikovnost, tvořivé schopnosti, ale hlavně dobré znalosti o naší přírodě. Viděli jsme také dravé ptáky, které si některé odvážné děti dokonce pohladily. Na závěr jsme se seřadili do dvojic a šli zpět do naší družinky ve škole. Země se nám odměnila krásným počasím, ve které jsme doufali.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠDDen Země ve školní družině
          Vydáno dne 29. 04. 2014

Ve čtvrtek 24. dubna oslavily děti ze školní družiny paní vychovatelky Leciánové tím nejlepším možným způsobem Den Země, a to přirozeným pohybem na zdravém vzduchu při pálícím a téměř letním sluníčku.

Hned po Velikonocích v úterý 22. dubna jsme vyzdobili společnými obrázky nástěnky s tématem „Země má svátek“ a ve čtvrtek jsme se těšili do parku Svobody na tradiční akci volnočasových a lanových aktivit.Počasí nám tentokrát více než přálo, na vytyčeném prostoru v parku nás očekávali skauti, takže následující hodina probíhala přesně podle představ dětí při slézání, prolézání, přeskakování, natahování a jiných zkouškách bystrosti a mrštnosti s lany. O tom ostatně svědčí i následující obrázky.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD
VIII. ročník krajské výtvarné soutěže
          Vydáno dne 07. 04. 2014

Naše školní družina vyhlásila již osmý ročník krajské výtvarné soutěže, letos na téma: „Putování vesmírem“. Soutěže  se zúčastnilo 13 škol a již od října žáci školních družin začali s malováním a tvořením.Odbornou porotu složenou z pedagogického sboru doplnili  i žáci naší školy a žáci vedlejší školy Komenského II. Paní učitelka Jitka Palíková obešla a ohodnotila s žáky 6. – 9. ročníků a paní učitelka Lenka Doležalová s žáky 1. – 5. ročníků všechna vystavená dílka u školní družiny, v herně i v přístavbě školy.

V úterý 25. března 2014 proběhla v naší škole schůzka vedoucích vychovatelek Zlínského kraje spojená s vernisáží výtvarné soutěže. Zde byli vyhlášeni ocenění žáci.

Všechny výtvarné práce byly opravdu moc pěkné, a proto měla porota velmi těžkou roli. Přestože vybrala celkem 22 vítězů, zvítězili všichni, kteří malovali s radostí a soutěže se zúčastnili.

Již dnes se těšíme na další ročník a přemýšlíme nad novým námětem pro naši příští krajskou výtvarnou soutěž školních družin.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka


Aprílové běhání s Pětkou
          Vydáno dne 07. 04. 2014

V úterý 1. dubna, právě na Apríla, jsme se rozhodli po zimě rozhýbat těla a zároveň si zasoutěžit s novými kamarády z vedlejší školy z oddělení paní vychovatelky Opálkové. Sešli jsme se na dětském hřišti za Janušticí, rozdělili se na 2 týmy po 20 členech a pak už hurá na štafety.Běh, skoky, přeskakování, prolézání ...... U všeho jsme se parádně bavili, hecovali a zároveň upevnili kolektivního ducha. Odpoledne ve družině uběhlo rychleji než jindy, zaslouženě jsme si smlsli na sladké odměně a už se těšíme na další setkání s dětmi 5.ZŠ.

Jana Leciánová

Vychovatelka ŠD

Jarní běhání
          Vydáno dne 24. 03. 2014

Letošní první jarní den s krásným jarním počasím přivítaly děti ze školní družiny paní Leciánové, Kotasové a pana Šimra tím nejlepším možným způsobem: zdravým pohybem, který k jaru patří.Na školním hřišti čekaly děti štafety ve spravedlivě promíchaných družstvech. A protože ani toto většině dětí nestačilo a potřebovaly dohnat zimní deficit v pohybových aktivitách, vybraly si podle vlastní úvahy další hry - vybíjenou nebo fotbal. Tím jsme ukončili naše „pohybové“ odpoledne.

Děti si pořádně zaběhaly a zahrály si, takže JARO, VÍTEJ ! Hurá do přírody a vy se přidejte k nám.

Jana Leciánová

Vychovatelka ŠD

 


Odemykání lesa
          Vydáno dne 17. 03. 2014

Školní družinky paní vychovatelky Leciánové a Kotasové probudily jarní sluneční paprsky, a proto se s dětmi rozhodly, že půjdou ve čtvrtek 13. března odemknout les, který v listopadu v lese nad Burešovem zamkly kouzelným klíčem. Paní vychovatelky po zimě našly klíče, tak jsme mohli vyrazit.S velkým nadšením jsme všichni zdolali velký kopec, který vedl do lesa. Poté děti kouzelným klíčem odemkly les. Šly zkontrolovat domečky, zda jsou obydleny. Některé mírně poopravily, jiné musely postavit znovu. Během maličké chvilky se celý les změnil ve velké sídliště domečků různých tvarů a velikostí.

S lesem se děti rozloučily s tím, že se brzy zase přijdou na domečky podívat, třeba s rodiči.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠDMožná přijde i …..
          Vydáno dne 13. 03. 2014

Po dlouhém čekání se děti ze školní družiny paní Leciánové dočkaly ve středu 12. března 2014 setkání se skutečným hokejistou. Přišel si s nimi popovídat extraligový hráč PSG Oldřich H o r á k, který se na dresu pyšní číslem 91.Nejdříve si vysněného hosta děti zvěčnily v mobilech, přičemž jim on velmi ochotně zapózoval, posléze v komunitním kruhu odpovídal na spršku otázek. Děti zajímalo například od kolika hodin ráno jako dítě trénoval a dozvěděly se, že v jejich věku musel denně vstávat v půl páté, o hodinu později už musel stát plně koncentrovaný na ledě, následovala od 8.00 hodin škola a odpoledne místo počítače druhý trénink. Největší chloubou hráče byl gól, který vstřelil mužstvu v čele se samotným Jaromírem Jágrem.

Následovala nekonečná autogramiáda, při níž Olda splnil dětem jakékoli podpisové přání a poslední kolo otázek. Děti nerady Oldu pouštěly, ale už v úterý 18. nebo ve středu 19. března v podvečerních hodinách mohou svého vyvolence sledovat společně s rodiči při televizním přenosu bojů play off proti mužstvu Hradce Králové.

Takže, Oldo: „ DO TOHO !“

Jana Leciánová

Vychovatelka ŠDMasopustní koblížky
          Vydáno dne 11. 03. 2014

V pátek 28. února si děti ze školní družinky paní Kotasové upekly ve školní kuchyňce koblížky. Těsto paní vychovatelka připravila sama doma. Děti byly rozděleny do dvou skupinek, kde si každá vyválela těsto a poté vykrájela kolečka. Na kolečka daly děti marmeládu a  pečlivě je s dalším kolečkem koblížků slepily. Děti koblížky naskládaly na plech, který paní vychovatelka dala do předem vyhřáté trouby. A teď zbývalo jen čekat, jak se dílo povede. Koblížky se upekly do růžova a všem chutnaly.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD
Piškvorkový král
          Vydáno dne 28. 02. 2014

Umíte hrát piškvorky? Děti ze školním družiny p.Leciánové si to ověřovaly v uplynulém týdnu, kdy poměřovaly síly věkově stejné i různorodé dvojice. Vrcholem byla hra s paní vychovatelkou. Vždyť i ta je porazitelná, o čemž se někteří sami přesvědčili.Ve čvrtek 27. února si děti zašly za svými kamarády na vedlejší školu, tedy 5. ZŠ , konkrétně do družiny paní Opálkové. Tam vypukla nefalšovaná piškvorková bitva. Zahrát si s kamarádem z „pětky“ mohl každý, kdo si troufl. Výsledkem byla perfektní zábava. Není důležité, kdo vyhrál. Fandili jsme jako na opravdickém „mači“, potrénovali si nelehké umění přijmout i prohru a odpoledne nám tak uběhlo závratným tempem.

Příště bude následovat vyřazovací kolo, případně míčové hry na hřišti s novými kamarády.

Hurá na ně!

Jana Leciánová, vychovatelka ŠDSuperstar ve školní družině
          Vydáno dne 27. 02. 2014

Dne 25. února 2014 uspořádala školní družina paní vychovatelky Plškové a Úrubové pěveckou soutěž Superstar. Malí umělci zpívali, pískali na flétničky, tancovali a dokonce i vyprávěli vtipy. Také k nám do družiny dorazila porota, která pomocí kartiček s čísly rozdělovala body.První čtyři místa byla odměněna většími cenami, ale rozhodování bylo velmi složité. Každé vystoupení bylo zajímavé, mělo velké kouzlo, a proto se porota rozhodla odměnit maličkostmi všechny účastníky. Děti si užily potlesk, který viděly v televizní Superstar a jejich rozzářené oči byly pro všechny vítězstvím. Tak se podívejte na fotky, které zachytily všechny družinové talenty.

Mgr.Marcela Plšková, Zdeňka Úrubová

Exkurze divadla
          Vydáno dne 25. 02. 2014

V divadle už byl asi každý z nás. Ale viděl z vás někdo maskérnu, výrobu kulis, místnost pro osvětlovače, hlediště z pozice herců, místnost zvukaře? Ne? Děti z družinky Michala Šimra měly to štěstí a ve středu 19. 2. zákulisí zlínského divadla probádaly. Hned u vchodu se nás ujal herec Radovan Král, díky kterému jsme mohli vidět divadlo tak trochu jinak. Nejprve nám ukázal svoji šatnu, kde se chystá na představení.Poté jsme si zkusili vzít na sebe rekvizity od paní maskérky a poznali, že hrát třeba 3 hodiny v umělých nebo nalepených vousech není nic příjemného. Následně jsme viděli rekvizity a kulisi pro jednotlivá představení. A poté se nám ukázal pohled herce do sálu, do kterého se vejde až 687 lidí. Dále naše kroky směřovali do místnosti zvukaře, kde jsme si mohli vyzkoušet mluvit do speciálního hereckého mikrofonu. Poté jsme podobně jako horolezci vystoupali do místnosti osvětlovače. Věděli jste, že je v divadle 255 světel a že v průběhu jednoho představení se spotřebuje tolik elektřiny jako běžná domácnost za celý rok? Tohle se ale změní, poněvadž zlínské divadlo bude mít led žárovky šetřící mnohonásobně elektrickou energii. Poslední zastávkou byla výrobna kulis. Nejprve se musí vyrobit dřevěné kulisy, jenž se následně domalují pro jednotlivá představení. A protože čas nás již tlačil, museli jsme se znovu dostat ke vchodu a rozloučit se s naším skvělým průvodcem Radovanem Králem. Všichni jsme mu moc poděkovali a on nám na oplátku slíbil, že nás do divadla zase pozve a ukáže něco, co obyčejný člověk jen tak neuvidí.

Michal Šimr


Valentýnské dárky
          Vydáno dne 12. 02. 2014

V kroužku paní vychovatelky Úrubové si děti vytvořily krásné myšky a sovičky z papírových srdíček. Zvířátka děti dozdobily kývacíma očima, třpytivými srdíčky a dekoračními nůžkami. Pro maminky, tatínky, kamarády a kamarádky tak ke dni svatého Valentýna vytvořily krásné dárky. Podívejte se, jak se dětem překvapení pro ty, které mají rádi, podařilo.

Zdena Úrubová

Útulek 2014
          Vydáno dne 10. 02. 2014

Kde je umístěn ve Zlíně útulek pro opuštěná zvířátka jistě většina z vás ví, někteří dokonce chodíte jistě i venčit zdejší pejsky, ale víte například, kolik pejsků momentálně nedobrovolně v útulku přebývá? Osmdesát dva!!! O tuto a jiné informace si obohatili svoji paměť děti ze školní družiny paní Leciánové, které ve čtvrtek 6. února do útulku zavítaly s pamlsky i s výkresy na výzdobu.Další zajímavostí o útulku je i to, že se sem momentálně přijímají pouze pejsci zatoulaní a přivezení odchytovou službou. Po prohlídce útulku zahltily děti přívalem dotazů naši tamní průvodkyni, která jim na všechny trpělivě odpověděla.

Nezapomeňte, pejsci v útulku čekají na kamarády, kteří si s nimi pohrají a vezmou je na procházku. Čekají třeba právě na vás.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Beseda s Červeným křížem ve školní družince
          Vydáno dne 03. 02. 2014

V pondělí dne 28. ledna přišly za dětmi do školní družinky paní vychovatelky Kotasové dvě slečny z Červeného kříže, které dětem předváděly první pomoc. Nejdříve si s dětmi zopakovaly veškerá telefonní čísla, která jsou nutná k volání policie, hasičů a  záchranářů.Následně si  děti vyzkoušely masírování na Little Anne ( figurína pro nácvik zdravotnických postupů) , což se jim velmi líbilo. Taktéž slečny pomocí hereckých barev a speciálního těsta vytvořily věrohodné odřeniny a krvácení, které děti ošetřovaly. Všechny děti pracovaly s plným nadšením a všem se beseda velmi líbila. Na závěr dostaly malé odměny, které je jistě velmi potěšily.

 

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD
Návštěva chemické laboratoře
          Vydáno dne 03. 02. 2014

V úterý 29. ledna se děti ze školní družinky paní Kotasové vydaly na Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně. Zde na děti čekala milá paní Ondrášová se svou asistentkou, která si  připravila úžasné pokusy. Děti si vyzkoušely tajemné písmo, viděly, jak různé chemické látky mění své barvy, uslyšely vodíkové „štěkání“.Nejvíce se jim ale líbilo „ chemikovo h­­­­­o......“, které připomínalo různé tvary živočichů. Doma mohli svým rodičům ukázat pokus se skákajícími  hrozinkami. Na závěr děti obdržely od paní Ondrášové periodickou soustavu prvků s tajenkou. Děti následující den vše vyluštily, a tak se dozvěděly, v jakém skupenství se může nacházet voda.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD


Karneval školní družiny
          Vydáno dne 03. 02. 2014

Ve středu 31.1.2014 žáci naší školy oslavili konec prvního pololetí tradičním karnevalem školní družiny. Žáci školní družiny se celý týden pečlivě připravovali na veselý karneval. Vyráběli masky, škrabošky, čepičky, malovali obrázky a zároveň si povídali o masopustních zvycích.Družina paní Kotasové a paní Leciánové nachystala tašky s drobnými dárečky od rodičů. Paní vychovatelka Plšková nakoupila vody na pití a sladké a drobné odměny. Družina paní vychovatelky Úrubové připravila výzdobu do školní jídelny, plakáty a obrázky na stěny. Pan vychovatel Šimr zajistil aparaturu a hudbu pro náš veselý karneval. Družina pana vychovatele také připravila jídelnu pro potřeby karnevalu. Paní vychovatelky Leciánová, Kotasová a Úrubová připravily zábavné soutěže na karneval. A tak mohl karneval začít. V 15.00 hodin jsme se všichni sešli v jídelně školy. Společně jsme tancovali, soutěžili a mlsali. V průběhu karnevalového veselí jsme si společně zatancovali také několik tanečků. Karnevalu se zúčastnilo 143 žáků, mnoho rodičů, prarodičů a sourozenců našich žáků. Karneval se opravdu vydařil. Proto se již všichni těšíme na příští rok, kdy si karneval opět zopakujeme.

Děkujeme všem, kteří na závěr pomohli s uklízením školní jídelny, všem, kteří přinesli dárečky a drobnosti a hlavně těm, kdo se karnevalu školní družiny zúčastnili.

 

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka ŠDZábavné chemické odpoledne
          Vydáno dne 27. 01. 2014

Děti ze školní družiny paní Leciánové si zpestřily nudné zimní odpoledne 23. ledna nevšedními chemickými pokusy v odborné laboratoři Univerzity Tomáše Bati. Vše výborně připravila paní Ondrášová. Chemie je zábavná i poučná, o čemž se děti názorně a zábavnou formou přesvědčily.Paní Ondrášová děti částečně zasvětila do tajů filmařského řemesla. Děti viděly, jak tekla falešná krev bez jediného bodnutí, bez bolesti a přitom jakoby pořezáním. Také jsme viděli, jak reagují běžné látky známé z kuchyně při jejich smíchání. Čirá tekutina se v rukou paní Ondrášové měnila v barevnou a naopak, obrázky namalované špejlí a téměř bezbarvé se změnily v nádherné tmavé. Mohli bychom tak ještě dlouho pokračovat, ale to až někdy příště.

Takže děkujeme moc a už se na chemii těšíme!

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Výroba masopustních masek
          Vydáno dne 24. 01. 2014

Karneval školní družiny se rychle blíží. Proto si žáci ve školní družině paní vychovatelky Plškové společně vyráběli masky a škrabošky. Žáci kreslili, vystřihovali a lepili flitry, korálky i peříčka. Rozvíjeli tak jemnou motoriku ruky. Učili se vybírat barevné odstíny pastelek, peříček a flitrů tak, aby k sobě ladily. Zároveň se žáci dozvěděli něco o masopustním svátku a všichni se začali těšit na karneval, který proběhne ve středu 29.1.2014.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelkaVeselé záložky
          Vydáno dne 21. 01. 2014

Zima ne a ne přijít a tak místo zimních radovánek musí děti více času trávit ve třídě. Žáci ve družince Michala Šimra si tentokrát volnou chvíli zkrátili výrobou záložek do knížek. Nejprve si na barevný papír obkreslili šablonu záložky. Dále pomocí kulatého pravítka udělali oči a nastříhali zuby nebo vousy. Poté už jen stačilo vše slepit k sobě a strašidelná nebo vousatá záložka byla hotová.

Mgr. Michal Šimr
Palačinky ve školní družince
          Vydáno dne 16. 01. 2014

Děti ze školní družiny paní vychovatelky Úrubové si opět zahrály na kuchaře a kuchařky. Společně si umíchaly těsto na výborné palačinky, které jim paní vychovatelka na pánvičce usmažila. Na sladkých placičkách si pochutnaly všechny děti a meruňková marmeláda palačinkám dodala to pravé kouzlo. Už teď děti paní vychovatelku přemlouvají, aby si v kuchyňce připravily i další dobroty. Uvidíme co si děti napříště naplánují….

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD
Knihovna dětem
          Vydáno dne 15. 01. 2014

Tento školní rok již podruhé připravily knihovnice Krajské knihovny ve Zlíně v  oddělení pro děti výukový program, tentokrát s názvem Moje první cesta do knihovny.

Paní knihovnice předvedla dětem ukázky nevhodného zacházení s knihami, kdy se místo záložky používá např. kolečko salámu, případně jak dopadla knížka, která byla s majitelem nejen u moře, nýbrž přímo v moři! Děti společně odhalily na předložených obrázcích dvakrát sedm rozdílů, společně si zarýmovaly a dozvěděly se spoustu zajímavostí.

Víte například, kolik knížek má vystaveno ono dětské oddělení? Třicet tisíc kusů, a to netipoval nikdo! Takže doporučujeme: Vypravte se co nejdříve do knihovny na jejich průzkum.

Jana Leciánová

vychovatelka


Pečení perníčků
          Vydáno dne 06. 01. 2014

Před Vánocemi provoněly naši školu medové perníčky. Děti z prvního stupně s malou pomocí vychovatelek školní družiny paní Úrubové a paní Kotasové vykouzlily krásnou vánoční atmosféru. V kuchyňce z perníkového těsta upekly různé zvonečky, chaloupky, sněhuláky. Svoje voňavé perníčky si ozdobily různými barvičkami podle své fantazie. Všem dětem se perníčky moc povedly a paní vychovatelky děti chválí a doufají, že další pečení bude stejně úspěšné.

Jana Kotasová, Zdena Úrubová

Sem vložte příslušný text včetně HTML syntaxe nebo v případě nevyužití této části vše vymažte - tedy včetně tohoto textu!
Betlémy
          Vydáno dne 19. 12. 2013

V pondělí 16. prosince se děti ze školní družinky paní Kotasové vydaly na návštěvu muzea, kde nejdříve zhlédly betlémy z rozličných materiálů např.  z papíru, ze dřeva, z keramiky, drátu, ale také z paličkované krajky. Po prohlédnutí expozice, která se dětem velmi líbila, si všechny děti vyrobily svůj vlastní betlém pomocí malých zmrzlinových špilek a lepidla. Všem dětem se betlémy moc povedly. Na závěr jsme si všichni společně zazpívali koledy.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD


Návštěva muzea
          Vydáno dne 19. 12. 2013

V pondělí 16. prosince se děti ze školní družinky paní Kotasové vydaly na návštěvu muzea, kde nejdříve zhlédly betlémy z rozličných materiálů např.  z papíru, ze dřeva, z keramiky, drátu, ale také z paličkované krajky. Po prohlédnutí expozice, která se dětem velmi líbila, si všechny děti vyrobily svůj vlastní betlém pomocí malých zmrzlinových špilek a lepidla. Všem dětem se betlémy moc povedly. Na závěr jsme si všichni společně zazpívali koledy.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Dárek pro maminku
          Vydáno dne 16. 12. 2013

Vánoce už jsou za dveřmi a každý z nás chce nějaký pěkný dárek. Děti ve družince Michala Šimra si jeden minulý týden vyrobily. Byl to dárek pro maminku. Žáci jej nejprve nabarvili dle své fantazie a nechali zaschnout.Aby neztráceli čas, tak si během čekání obkreslili šablony , vystřihli je a podle potřeby je ještě dozdobili. Poté vše slepili a domalovali barvami nebo fixy. Dárek pro maminku popř. babičku či tatínka byl hotov. Určitě  budou někteří z pěkného dárku velmi překvapeni. Pěkné Vánoce.

Mgr. Michal Šimr

 
Cesta kolem světa
          Vydáno dne 16. 12. 2013

Polární kruh, tučňáci nebo Brazílie a krásné pláže? Většina z nás by ráda vyměnila pošmourné počasí za nějakou exotickou zemi. V družině Michala Šimra měly děti tuto možnost alespoň pomocí fotografií a videí od pana Thurnera.Zlínský muzikant hrající na trubku se totiž plaví na lodi Ms Hamburg kolem světa a o své zážitky se s námi přišel podělit. Kromě nádherných fotografií a suvenýrů z cest si pan Thurner přinesl svůj hudební nástroj a zahrál dětem několik známých písní. Žáci si pak měli možnost sami vyzkoušet, jaké to je hrát na trubku. Že to není lehké, jsem se přesvědčil i já, protože napoprvé z trubky žádný tón nevyšel. Nakonec jsme panu Thurnerovi moc poděkovali a už teď se těšíme na další jeho návštěvu u nás.

 Vánoční dílnička v družince paní Úrubové
          Vydáno dne 12. 12. 2013

Jako každý rok i letos jsme v kroužku paličkování a pracovních činností uspořádali dílnu s rodiči. Přišly maminky, babičky a dokonce i jeden tatínek. Všichni byli velmi šikovní a odnesli si domů nádherné vánoční dekorace. Nejprve děti ukázaly rodičům, jak z korálků vytvořit nádherné andílky a potom se pustily do výroby vánočních tácků. U práce jsme si společně povídali a dokonce jsme si vyměnili i recepty na vánoční cukroví. Sami se podívejte, jak báječná atmosféra na dílničce panovala a jak se nám dařilo při výrobě vánočních ozdob.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Čertík ze sušeného ovoce
          Vydáno dne 11. 12. 2013

V pátek šly děti z družinek paní vychovatelek Leciánové a Kotasové do muzea, kde pro ně byl  připraven program. Chlapci a děvčátka vyráběli čertíky ze sušeného ovoce. Nejdříve si s ním mohly pohrát, ale potom ho mohly sníst – mňam! Všem dětem se čertík náramně povedl.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD 


Beseda s fotbalistou
          Vydáno dne 11. 12. 2013

V pondělí do družinky pana vychovatele Michala Šimra zavítal profesionální fotbalista FC Fastav Zlín Lukáš Železník. Děti se na sportovce těšily a hned jak mezi nás usedl, jej zasypaly hromadou otázek. Například se žáci ptali: Kolik minut trvá zápas? Když uděláte faul jdete na pět minut ven ze hřiště? Kdy jste začal hrát fotbal? Máte rád pivo?A ještě na mnoho dalších otázek musel Lukáš Železník odpovědět. Poté co se fotbalistovi Fastavu Zlín podařilo proklestit cestu mnohdy zapeklitými dotazy, které ho vyčerpaly asi více než celý fotbalový zápas, nám mohl podepsat plakát mužstva. Ten nám pak věnoval do družinky. Na závěr jsme se s Lukášem rozloučili a popřáli mu hodně štěstí v jarních bojích ve Fotbalové Národní lize.

Michal ŠimrNávštěva knihovny
          Vydáno dne 11. 12. 2013

V pondělí 9. prosince se děti z družinky paní vychovatelky Kotasové vydaly na besedu do knihovny ve Zlíně. Během besedy se děti dovídaly o slušném chování a tom, jak se mají zachovat v určitých situacích. Většina dětí všechno znala, ale raději jsme si to společně zopakovali. Myslím si, že se dětem beseda líbila.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD
Veselí čertíci
          Vydáno dne 09. 12. 2013

V pátek 6. prosince se děti ze školní družiny p.Leciánové a Kotasové těšily na výrobu vlastního čertíka. V Muzeu JV Moravy na ně čekali ochotní lektoři, kteří je nejprve seznámili s lidovými tradicemi obvyklými pro toto období a pak už hurá tvořit.Děti dostaly exotické ovoce, špejle, párátka a za pomocí názorné ukázky a hlavně vlastní fantazie tvořily a tvořily.

Každý si odnesl  čertíka v postýlce a hlavně krásný pocit.

Jana Leciánová , vychovatelka ŠD
Dílnička drátkování s rodiči
          Vydáno dne 09. 12. 2013

V úterý 3. prosince 2013 se sešli maminky, babičky a tatínkové se svými dětmi a vnoučky, malými dráteníky, ve školní družince paní vychovatelky Plškové. Čekala je společná dílnička drátkování. Všichni se na drátkování těšili. Paní vychovatelka Plšková si připravila andílka z drátků a vánoční korálkovou hvězdičkuRodiče a prarodiče si vybrali, co chtějí drátkovat, a jejich děti jim radily, jak se který výrobek vytváří. Během drátkování jsme si společně povídali, vtipkovali a smáli se. Přestože si někteří dospělí mysleli, že jim drátkování vůbec nepůjde, nakonec si všichni odnesli andílka a někteří i hvězdičku na vánoční stromeček. V příjemné atmosféře odpoledne rychle uběhlo a já děkuji všem rodičům, kteří našli odvahu a vyzkoušeli si svoji zručnost při drátkování. Určitě teď dokáží ocenit, jak jsou jejich děti šikovné a trpělivé.

Mgr. Marcela Plšková,  vedoucí vychovatelka

Vánoční jarmark školní družiny
          Vydáno dne 06. 12. 2013

Opět se sešel rok s rokem a blíží se nám Vánoce. Školní družina ZŠ Komenského I uspořádala v úterý 3. prosince 2013 tradiční vánoční jarmark výrobků žáků školní družiny a kroužků školní družiny. Na stolečcích bylo vidět mnoho výrobků z papíru, hedvábí, drátků, bavlnek, korálků, keramiky, oříšků a dokonce ze starých CD nosičů.Žáci, maminky, babičky a také tatínkové a dědečkové obdivovali zručnost všech, kteří se na výrobcích podíleli.  Paní vychovatelky Leciánová, Kotasová, Úrubová, Plšková a pan vychovatel Šimr doma také něco vyrobili, ale nejvíce se na krásných výrobcích podíleli samotní žáci.

Během  vánočního jarmarku si mladší i starší žáci, vychovatelé, paní učitelky a rodiče společně povídali a těšili se na Vánoce.

Všichni jsme prožili krásný den. Vychovatelé školní družiny děkují všem rodičům, kteří se na jarmark přišli podívat. Nejenže tak přispěli nějakou korunou na nákup materiálu pro školní družinku, ale zároveň také ukázali zájem o to, jak jejich děti tráví odpolední čas.

Poděkování patří také všem rodičům, kteří přinesli do školní družinky vlnu, látky, krabičky, mašličky, papíry a všechny důležité maličkosti potřebné na výrobu dárečků.

Velmi děkujeme!

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka
Turnaj v pexesu
          Vydáno dne 02. 12. 2013

Družinky paní vychovatelky Plškové a Úrubové uspořádaly turnaj v pexesu. Každou družinku reprezentovalo osm dětí - čtyři děvčata a čtyři chlapci. Výkony byly velmi vyrovnané a turnaj byl napínavý až do samého konce. Na všechny účastníky čekala sladká odměna a na nejlepší hledače a hledačky malé překvapení. Dětem se turnaj velice líbil a dokonce si ho chtějí zopakovat.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠDŠkolní družina navštívila zlínskou hvězdárnu
          Vydáno dne 29. 11. 2013

Ve čtvrtek 28. listopadu 2013 se žáci školní družiny společně s rodiči a vychovatelkou paní Plškovou vydali na návštěvu Hvězdárny  Zlín. V 17:00 hodin se sešli před hvězdárnou na Lesní čtvrti. Tam nás mile přivítal ing. Pavel Cagaš. Společně jsme si vyslechli zajímavou přednášku s promítáním fotografií hvězd, planet, raketoplánů a dozvěděli se mnoho dalších zajímavostí, které se týkaly astronomie.

 Pak jsme se vydali na střechu hvězdárny, abychom si prohlédli dalekohled. Bohužel nám letos vůbec nepřálo počasí. Nemohli jsme si prohlédnout žádnou planetu a dokonce jsme si ani neukázali jak se dá celá střecha odsunout.

Přesto byla pro nás návštěva hvězdárny silným zážitkem. Pochvalu si zaslouží všichni rodiče, kteří  v ledovém a nepříjemné počasí dorazili  a také všechny děti, které vydržely poslouchat celou přednášku, a dokonce neúnavně kladly dotazy.

Celkem se nás sešlo 65 a přispěli jsme hvězdárně na provoz částkou 2 600 Kč.

Děkuji všem za účast a pomoc!

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelkaHledání pokladu ve školní družině
          Vydáno dne 27. 11. 2013

Celá školní družina uspořádala společné hledání pokladu kolem naší školy. Tak jako každý rok i letos jsme využili krásného podzimního počasí a kromě samotného hledání pokladu jsme si také společně zasportovali. Pro děti ze všech družin byla na dvorku připravena opičí dráha, kde si děti procvičily hod míčkem, skoky přes překážky, prolézání a také běh a chůzi na chůdách. Všechny děti si s překážkovou dráhou poradily velmi dobře. No a potom už na děti čekal úkol s hledáním pokladu a sladká odměna v podobě ovocných bonbonů. Některé děti  si zahrály fotbal, jiné vybíjenou a další soutěživé štafety. Slunečné odpoledne se naší školní družině skvěle vydařilo.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí ŠD

Výroba „sněžítek“ ve školní družině
          Vydáno dne 26. 11. 2013

Dnešní den nám přinesl první sněhové vločky a věřte nebo ne v kroužku paní Úrubové také sněžilo. Děti si vytvořily vlastní sněžítka s barevnými flitry a zvířátky. Každý si do svých sklenic připevnil tavnou pistolkou své zvířátko nebo postavičku. Sklenice se naplnily vodou a třpytivý sníh se mohl snášet na malá zvířátka. Rodiče, sourozenci nebo i kamarádi budou mít jistě radost, když pod stromečkem najdou vlastnoručně vyrobená krásná sněžítka.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD
Den pozdravů ve školní družince
          Vydáno dne 26. 11. 2013

Minulý týden byl Světový den pozdravů a děti ze školní družinky paní vychovatelky Kotasové si jej také připomněli. Pozdrav je jednou ze zásad správného společenského chování. Pozdravem se vítáme, loučíme a projevujeme tak zdvořilost a přátelství. Společně jsme si ve školní družině vyhledali pozdravy v jednotlivých jazycích. Například v angličtině-Good morning, francouzštině-Bonjour, španělštině-Buenos dias.  Také jsme si pověděli o některých specifických pozdravech u nás. Například pro nás typické „Ahoooj“ patří vodákům, myslivci se zase zdraví „Lesu a Lovu zdar“. Dětem se den pozdravů moc líbil. Dozvěděly se mnoho nových informací a mohly si mezi sebou vyzkoušet i „eskymácký pozdrav“, který je velmi zaujal. Poté si děti vymýšlely různé jiné pozdravy.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Netradiční hrátky ve školní družině
          Vydáno dne 26. 11. 2013

Páteční podzimní odpoledne si děti ze školních družinek paní vychovatelky Leciánové a Kotasové zpříjemnily hezkou vycházkou po městě Zlíně. Děti sice bolely nožičky, ale došly až do cíle, který byl v Alternativě. Zde na děti čekala velká herna plná hraček. Děti zde mohly vyzkoušet všechny možné stavebnice z Lega a Geomatiku. Také si mohly pohrát se stavebnici, se kterou si dříve hráli jejich rodiče – Merkurem. Některé děti byly tak zručné, že si vyrobily krásné origami. Všem dětem se návštěva herny moc líbila a už se těší na další podobnou akci.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD
Podzimní mužíčci
          Vydáno dne 26. 11. 2013

Ve středečním kroužku paní vychovatelky Kotasové děti vyráběly podzimní mužíčky. Inspirací nám byl krásně barevný podzim, který hraje všemi odstíny červené, žluté, oranžové, purpurové i hnědé. Děti trpělivě trhaly malé kousky barevného papíru a olepovaly ruličku z tvrdého papíru. Nakonec dozdobily mužíčka přírodninami. Všem dětem se mužíčci povedli.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Pavoučci pro štěstí
Vydáno dne 25. 11. 2013

Podzim se rozběhl naplno a s ním přišlo i pošmourné depresivní počasí. Aby se nám zlepšila nálada rozhodli jsme si vyrobit pavoučky pro štěstí. Nejdříve jsme si z kartonu vystřihli tělo pavoučka, vyzdobili ho fixy, barvami nebo gelovkami a pak jsme přidělali nožičky a očička z chlupatých drátků. Na závěr jsme vše dodekorovali polystyrénovými kuličky. Jestli i vy potřebujete pavoučka pro štěstí, přijďte si ho koupit na vánoční jarmark k panu vychovateli Michalu Šimrovi.

Michal Šimr

Projekt školní družiny – Bramboriáda 11.11. – 15.11. 2013
 Vydáno dne 22. 11. 2013

Jako každý rok na podzim v naší školní družině probíhá týden, kdy se věnujeme celkem nenápadné, ale velmi důležité plodině – bramboře. Během celého týdne si povídáme o pěstování, historii i důležitosti brambor. Věnujeme se malování brambory, různým soutěžím s bramborami a také si připravujeme dobroty z brambor. Napříč družinami probíhají  soutěže a ochutnávání dobrot připravených z brambor.Paní vychovatelka Leciánová vymyslela soutěže s bramborami ve školním krytu a pan vychovatel Šimr vymyslel soutěživé hry přímo v družině. Paní vychovatelka Úrubová pekla s žáky  bramboráčky a paní vychovatelka Kotasová americké brambory.  Paní vychovatelka Plšková společně se svými žáky naplnila čtyřlitrovou láhev bramborami a všichni žáci hádali kolik je v ní brambor. Ze 150 žáků dva žáci správně určili, že v láhvi je 36 brambor a získali tak odměnu.  Odměna však není důležitá. Důležité je získání znalostí, prohloubení dovedností, rozvoj komunikace a interakce mezi žáky. A v neposlední řadě relaxace a spokojenost žáků školní družiny. Myslím, že to se povedlo a zároveň jsme si všichni užili spoustu legrace.

 

Mgr. Marcela Plšková

Vedoucí vychovatelka


Kouzelné ilustrace
Vydáno dne 22. 11. 2013

Ve čtvrtek 21. listopadu 2013 navštívila školní družina paní vychovatelky Leciánové nově otevřenou knihovnu v 15. budově areálu Svit. Zde na děti čekala paní knihovnice s naučně zábavným programem KOUZELNÉ ILUSTRACE HELENY ZMATLÍKOVÉ.Děti viděly názorné ukázky druhů ilustrací od jednotlivých autorů, zhlédly pohádku s ilustracemi oblíbené autorky, poslechly si písničky hrané na flétnu a skládaly puzzle s obrázkem ilustrace.

Hodina v knihovně nám utekla a děti by rády prošly i oddělení pro děti samotné. Ale to nás společně čeká až v lednu při akci MOJE PRVNÍ CESTA DO KNIHOVNY.

Jana Leciánová

Vychovatelka ŠD


Hasičský zásah
Vydáno dne 22. 11. 2013

Tak to se opravdu poštěstí jen málokomu, aby byl přítomen v hasičské stanici, právě když její členové vyrážejí k požáru. Děti z družiny pana vychovatele Michala Šimra to zažili v pondělí 18. listopadu na vlastní kůži. Zrovna když jsme přišli na exkurzi a byli v budově sotva pět minut, rozezvučel se signál hlášení o vzniklém požáru.Hořet začaly popelnice pod integrovanou střední školou ve Zlíně. Do auta rychle naskákali hasiči a vyrazili k danému požáru. Všichni jsme zůstali jako opaření, protože to nikdo z nás vůbec nečekal.

Poté se nám již naplno mohl věnovat velitel hasičů Jan Klepáč. Nejprve děti seznámil s chodem stanice. Následně žákům ukázal všechno zařízení, které hasičům pomáhá při práci v terénu. Nejvíce se nám líbila termokamera, kamera se světlem, hydraulické nůžky a fukar k odstranění dýmu. Poté si děti sedli i do hasičského vozu a vyzkoušeli si, za jak dlouho by si byly schopny obléknout kalhoty, boty a bundu. Někteří by asi oheň uhasit nestihli.

Pan velitel nám ještě ukázal speciální pračky, horolezeckou stěnu, místnost, kde hasiči spí a na závěr posilovnu. Všem se nám prohlídka moc líbila a těšíme se, kdy se s hasičem Honzou Klepáčem zase setkáme.

Michal Šimr


Padákování ve školní družince
Vydáno dne 20. 11. 2013

Letos nám podzim přinesl mnoho krásných a prosluněných dní, a tak jsme je naplno využili. Vzali jsme si s dětmi barevný padák a společně jsme si zahráli tři hry. Posílání míčků bylo velmi zábavné a dětem se líbilo. Spolupráce dětí při práci s padákem byla moc dobrá a všechny děti se bavily.

Jsem zvědavá, jestli se nám ještě podaří do konce roku přivolat pár tak krásných a slunečných dní!

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD
Výroba třpytivých zápichů do květináčů
Vydáno dne 19. 11. 2013

Společně jsme si v kroužku vyrobili barevná zvířátka a vánoční motivy, které jsme potom připevnili na ozdobné špejle. Některá „zapichovátka“ si děti odnesly domů a jiné nabídneme na školním jarmarku. Sami posuďte, jak se nám to podařilo.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD

Veverka v kroužku
Vydáno dne 19. 11. 2013

Ve středečním kroužku paní vychovatelky Kotasové děti vyráběly veverky. Nejdříve si obkreslily a vystřihly šablonu a pak trpělivě skládaly papírky hnědé barvy jeden za druhým. Veverky se jim moc povedly, posuďte sami.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD 


Zamykání lesa
Vydáno dne 18. 11. 2013

Letošní podzim představuje své poslední nádherné dny, a tak se děti z družinek paní vychovatelky Leciánové a Kotasové rozhodly, že ve čtvrtek dne 14. listopadu půjdou zamknout les nad Burešovem.S velkým nadšením jsme všichni zdolali velký kopec, který vedl do lesa. Potom děti postavily všem lesním skřítkům a obyvatelům lesa domeček. Během maličké chvilky se celý les změnil ve velké sídliště domečků různých tvarů a velikostí. Teď už zbývá úkol pro skřítky, aby si našli svoje obydlí, kde přečkají dlouhou zimu.

S lesem se naše děti rozloučily se slovy:“Zamykám, zamykám les, aby nám někdo cizí do něho nelez!“ Tímto zaklínadlem a lesními klíčky zamkly děti celý les. A jak dlouho bude les spát? No přece celou zimu! Až znovu vykoukne první jarní sluníčko, půjdeme les znovu odemknout. Nebojte se, klíč jsme dobře schovali, aby se nám neztratil.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD
Výroba ozdůbek na vánoční jarmark
 Vydáno dne 18. 11. 2013

Kvapem se blíží vánoční jarmark a děti ze družiny paní vychovatelky Kotasové začaly vyrábět různé ozdůbky na vánoční stromeček. Nechyběly hvězdičky, zvonečky, sobi a různé jiné ozdoby, které se dětem velmi povedly. Děti pracovaly s nadšením a už se těší na další drobnosti, které na jarmark vyrobí.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD
Pletení šál
- Vydáno dne 12. 11. 2013

Ve školní družině paní vychovatelky Plškové vypukla podzimní mánie pletení šál na prstech. Díky hodným maminkám a babičkám, které nám nanosily zbytky vln, mohou děti tvořit šály jednobarevné z jedné vlny nebo barevné ze dvou, tří až deseti barev.Nejprve pletlo jen několik děvčat, ale postupně se přidávala další a další děvčata a dnes pletou i chlapci. Podle informací se pletou šály i doma s maminkami.  Některá děvčata odchází s rozpletenou šálou na prstech  a klubíčkem vlny domů.  Všichni tak společně procvičujeme jemnou motoriku ruky a její koordinaci. Učíme se trpělivosti, pečlivosti a v neposlední řadě rozvíjíme komunikaci se svými spolužáky, protože každý potřebuje občas poradit nebo pomoci. Velmi často se šála stává také dárkem mezi kamarády v naší školní družině.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka ŠD


Turnaj v páce a výroba hříbků - Vydáno dne 11. 11. 2013

Minulý týden se děti ve družince pana vychovatele Šimra utkaly mezi sebou o to, kdo z nich je nejsilnější. Žáci byli rozděleni do dvou skupin. Mezi kluky se v turnaji v páce nejvíce dařilo Michalu Juřenovi, jenž pokořil všechny soupeře. U holek zvítězila Adéla Koupelková.Po tomto vysilujícím klání jsme si pro uvolnění vyrobili hříbky. Děti si nejprve obkreslily vzorovou šablonu a poté si ji vystřihly. Následně dle své fantazie vybarvily, dodělaly oči, nos. secvakli a hříbci byli hotoví.

Mgr. Michal ŠimrOpékání na školní zahradě
- Vydáno dne 31. 10. 2013

Ve středu nám podzim přinesl nádherný slunečný den, kterého jsme naplno využili. Družiny paní vychovatelky Úrubové a Plškové si připravily k ohništi vše potřebné, položily deky a mohlo se začít s rozděláním ohně. Ten se podařilo zapálit hned na první pokus a nic už nám nebránilo v opékání špekáčků či chlebíků.


Všechny děti si postupně pochutnávaly na dobrotách přímo z ohně, povídaly si a vzájemně si pomáhaly při opékání. Nakonec jsme odcházeli spokojeni, s úsměvem na tváři a s plnými bříšky. Těšíme se na další společnou akci obou družinek.

Zdena Úrubová, vychovatelka ŠD


Zvířátka z listí -  Vydáno dne 15. 10. 2013

Podzim nám krásně zbarvil listí a my jsme se rozhodli, že si z nich uděláme koláž. Děti ve družině Michala Šimra si nejprve listy upravily pomocí nůžek do požadovaného tvaru. Poté je natřely lepidlem a vytvořily z nich zvířátko. Náhle jsme měli ve družině slona, lišku, osla a další zástupce zvířecí říše. Jakmile lepidlo zaschlo, mohli si děti svůj výrobek vzít domů a pochlubit se s ním rodičům.

Mgr. Michal ŠimrJežek z přírodnin - Vydáno dne 07. 10. 2013

4Funí, leze a jí hmyz. O kom že je řeč? No přece o ježkovi. A jednoho takového jsme si vyrobili i v družině. Děti u pana vychovatele si nejprve obkreslily šablonu ježka a následně si ji dle libosti vybarvily. Poté slepily k sobě část s bodlinami a jeho tělo. A když žáci ježkovi nalepili bodliny ze sena a na ně přidali šípky nebo jiné podzimní plody, bylo dílo hotovo.

Mgr. Michal Šimr
1-1 of 1