Úvod‎ > ‎

Školní družina 2018/19

Hledání pokladu v ŠD

přidáno: , autor: Zdena Velebová

Ve čtvrtek 14.11.2018 se celá družina zúčastnila hledání pokladu. Aby se děti dostaly k pokladu, musely zdolat řadu úkolů. A protože princeznička na bále poztrácela korále, čekal na děti u prvního stanoviště nelehký úkol. Chlapci a děvčata museli nalepit na nakreslenou šňůrku barevné korálky s písmenky a vytvořit tak slova. Na druhém stanovišti si děti vylosovaly hádanku, na kterou společnými silami hledaly odpověď, kterou pak ztvárnily pomocí víček od PET lahví. Na třetím stanovišti byla pro děti připravena opičí dráha, kde si chlapci a děvčata zasportovali a vzájemně si drželi palce při překonávání překážek. Na závěr nás čekal úkol nejdůležitější – najít poklad. Každé oddělení si s tímto úkolem poradilo velmi dobře. Všem družinkám se podařilo najít truhličku plnou sladkostí, která vykouzlila každému dítku úsměv na tváři. A tak se už společně těšíme na příští rok a na pátrání po ukrytém pokladu.

Bc. Eva Líňová, vychovatelka ŠD 
Prevence ve Městské policii Zlín

přidáno: 8. 11. 2018 23:59, autor: Zdena Velebová

Ve čtvrtek 8. listopadu navštívilo 19 dětí ze školní družinky p. Leciánové Městskou policii na Santražinách, kde na ně čekala preventistka p. Kamila Nováková, aby je formou zhlédnutého filmu o dívence Aničce a její chlupaté kamarádce opičce seznámila nenásilnou formou s těmi nejzákladnějšími pravidly silničního provozu. Slova Aničky a její příběh všechny děti velmi zaujal, protože mluvila jejich řečí, a tak v paměti uvízlo maximum informací.

Po skončení příběhu si děti vše ještě jednou probraly s paní Novákovou. Zaměřily se i na osobní zkušenosti z reálných situací. Aby byly lépe vidět, obdržely reflexní náramky a návdavkem speciální pexeso zdejší městské policie.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠDEkohrátky s Desítkou

přidáno: 6. 11. 2018 2:51, autor: Zdena Velebová


    Ve slunném, teplém, pátém listopadovém odpoledni čekaly děti ze školní družiny p.Leciánové na nové kamarády ze ZŠ Dřevnická, aby si s nimi zasoutěžily s netradičními eko-pomůckami, „obyčejnou“ PET lahví a umělohmotnými barevnými zátkami.

     S nimi lze zažít spoustu legrace, o čemž se děti přesvědčily při přenášení PET lahve pod bradou, samozřejmě bez pomoci rukou. Posléze pak dvojice mezi čely a spojené břichem. Zátky posloužily k co nejrychlejší barevné řadě a na závěr k obrázku dýně.

   Uteklo to velice rychle, příště hurá na „Desítku“.

 

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD


Netradiční Drakiáda

přidáno: 2. 11. 2018 2:39, autor: Zdena Velebová


    Krásné, slunečné a teplé první čtvrteční listopadové odpoledne bylo jako stvořené pro setkání dětí ze družinek p.Leciánové, Kotasové a Líňové při netradiční Drakiádě.

Co obnášela? Nejprve si děti ve družinkách  dokreslily podle osové souměrnosti dráčky. Společně jsme jim pak dotvořili barevné ocásky. Třeťáci si mohli vyzkoušet domalovat speciální dračí pexeso a pak už hurá ven do přírody.

Ta nám posloužila jako skvělá zásobárna listů na výrobu netradičních dráčků. Soutěžili jsme nejprve jako jednotlivci nebo dvojice ve složení co nejdelšího dráčka, poté jsme na rovné ploše dráčka porovnali, uznale odměnili potleskem a už následovalo spojení všech dráčků jednotlivců každého oddělení do jednoho co nejdelšího draka.

Není důležité, kdo zvítězil, děti ostatně kroky přeměřovaly samy, nicméně sladká odměna za snahu čekala všechny. A  o zájmu dětí nejlépe svědčí skutečnost, že si dráčky chtěly odnést domůJ

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD
Bramboriáda ve školní družině

přidáno: 1. 11. 2018 5:20, autor: Zdena Velebová


Koulela se ze dvora, tááákhle velká brambora.

Neviděla, neslyšela, že odněkud ze shora padá na ni závora.

Kam koukáš ty bramboro? Na tebe ty závoro.

Kdyby tudy projel vlak, byl by z tebe bramborák.

 

Každý rok na podzim v naší školní družině probíhá týden, kdy se věnujeme celkem nenápadné, ale velmi důležité plodině – bramboře. Během celého týdne si povídáme o pěstování, historii i důležitosti brambor. Malujeme brambory a soutěžíme s nimi napříč družinami.

Paní vychovatelka Leciánová si s žáky povídala o vzhledu, růstu, sklizni a druzích brambor. Poté následovalo klasické řazení brambor podle velikosti (včetně náhodného přeměření), bramborový souboj s lžícemi dvojic a v krytu hod bramborou na cíl, pošťuchování brambory tyčkou, cvrnkání brambor a přenášení brambory na hlavě. Paní vychovatelka Úrubová vyráběla společně se svými žáky razítka z brambor. Paní vychovatelka Líňová tvořila panáčka Bramboráčka. Žáci tvořili piráty nebo panenky, kterým zaplétali copánky. Paní vychovatelka Kotasová společně  se svými žáky, pomocí brambor sčítali a odčítali matematické příklady.  Žáci z družiny paní vychovatelky Plškové naplnili čtyřlitrovou láhev bramborami a všichni hádali kolik je v ní brambor. Ze 146 žáků 7 žáků správně určilo, že v láhvi je 16 brambor a získali tak sladkou odměnu.  Odměna však není důležitá. Důležité je získání znalostí, prohloubení dovedností, rozvoj komunikace a interakce mezi žáky. A v neposlední řadě relaxace a spokojenost žáků školní družiny. Myslím, že to se povedlo, a zároveň jsme si všichni užili spoustu legrace. 

Mgr. Marcela Plšková

Vedoucí vychovatelka
 

HALLOWEENSKÁ DÍLNA

přidáno: 21. 10. 2018 22:59, autor: Zdena Velebová


Ve čtvrtek 18.10.2018 se děti ze školní družiny paní vychovatelky Plškové, Úrubové a Líňové zúčastnily halloweenské dílny. Cílem bylo přiblížit dětem tento anglosaský svátek, kdy se chlapci a děvčata oblékají do strašidelných kostýmů a se svými kamarády chodí od domu k domu a koledují o sladkosti.

Dnes o Halloweenu slyšíme téměř po celém světě. Ačkoliv v Česku nemá Halloween takovou tradici jako v anglosaských zemích, jeho popularita rok od roku stoupá. A protože se blíží 31. říjen, den oslavy tohoto svátku, zrealizovaly paní vychovatelky a praktikantky ze Střední školy pedagogické a sociální „Halloweenské tvořeníčko“. Chlapci a děvčata mohli tvořit na pěti stanovištích typické halloweenské symboly – dýně, duchy, mumie, netopýří čelenky a pavoučky.

Dobrá nálada nás provázela celé odpoledne a děti odcházely domů s úsměvem na tváři a s krásnými výrobky.

Eva Líňová, vychovatelka ŠD 
Opékání špekáčků ve školní družině

přidáno: 19. 10. 2018 3:58, autor: Zdena Velebová


Ve středu 17. října  2018 nám podzim přinesl teplý a polojasný den, kterého jsme naplno využili. Družiny paní vychovatelky Úrubové a Plškové si připravily k ohništi na školní zahradě vše potřebné. Špekáčky, chleba, hořčici, kečup i marshmallow a mohlo se začít s rozděláním ohně. Ten se podařilo zapálit hned na první pokus a nic už nám nebránilo v opékání špekáčků či chlebíků. S opékáním špekáčků nám pomáhaly dvě studentky na praxi Nicol Löbbová a Míša Geržová.

Všechny děti si postupně pochutnávaly na dobrotách přímo z ohně, povídaly si a vzájemně si pomáhaly při opékání.  Nakonec jsme odcházeli spokojeni, s úsměvem na tváři a s plnými bříšky. Těšíme se na další společnou akci obou družinek.

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka ŠD
Zamykání lesa ve školní družince

přidáno: 7. 10. 2018 22:50, autor: Zdena Velebová


Každý rok, když nastává sychravé podzimní počasí, chodí děti ze školních družin paní vychovatelky Leciánové, Líňové a Kotasové uspávat lesní zvířátka a broučky. V pátek dne 5.10. 2018, kdy ještě svítily poslední paprsky sluníčka, jsme se vydali splnit nelehký úkol – uzamknout kouzelným klíčem les.  Neuspíme jen zvířátka, ale celý les na Burešově, a tím bude v klidu celá živá a neživá příroda.

Děti se na zamykání lesa velmi těšily.  Aby nám rychleji utekla cesta k lesu, tak jsme si velký kopec s paní vychovatelkou s velkým nadšením vyběhli. Poté jsme si povídali, kdo v lese žije a jak se zde máme chovat. Následně se děti rozdělily do skupinek a postavily pro lesní zvířátka krásné domečky. Po úspěšném stavění následovalo zamknutí lesa, ale to neznamená, že bychom v zimě nemohli les navštívit, ba právě naopak. Zvířátka nám prozradila, že pokud se budeme chovat slušně a tiše, budeme zde všichni vítáni. Ale pšššt! Ať je nevzbudíme!

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD


Kaštánkování ve školní družině

přidáno: 1. 10. 2018 22:41, autor: Zdena Velebová

    V pondělí 1. října odpoledne si děti ze školní družinky p.Leciánové vyzkoušely i jiné využití kaštanů než je to nejznámější, tedy k výrobě postaviček a zvířátek za pomoci špejlí. Dozvěděly se něco o zdravotním významu kaštanů, ale hlavně si s nimi zahrály různé pohybové hry, o čemž svědčí přiložené foto.

Děti hra velmi bavila, nicméně posléze kaštany posbíraly a těší se na jejich další využití.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD 


1-9 of 9