Úvod‎ > ‎Školní družina 2017/18‎ > ‎

Čtenářská gramotnost ve školní družině

přidáno: 12. 2. 2018 4:43, autor: Zdena Velebová

Doba se mění a všechno se stále vyvíjí. Dřívější generace si hrála převážně venku a doma ležela takzvaně v kníhách a četla si. Dnešní děti mají počítače a mobily. Číst kníhy se dají i na tabletech, počítačích a mobilech. Přesto dnešní děti mnoho nečtou.

V naší školní družině při ZŠ Komenského I ve Zlíně se snažíme nenápadně děti zaujmout a vychovat z nich čtenáře. Prvním důležitým krokem je umožnit dětem snadný přístup ke knihám. K tomu napomáhají knihovničky ve školní družině. Mnoho dětí přinese do školní družiny své knihy, které již ony samy nečtou, ale ostatní spolužáky mohou zaujmout. Jednou týdně chodí naše školní družina do školní knihovny, kde se nachází na 1500 výtisků. Školní knihovna dostává každoročně finanční příspěvek od spolku rodičů na nákup nových a zajímavých knih.

Navtěvujeme také Krajskou knihovnu Františka Bartoše ve Zlíně, která pořádá během roku mnoho zajímavých akcí.

Již několik let se naše školní družina zapojuje do akce Celé Česko čte dětem. Každý den předčítá paní vychovatelka, spolužáci nebo starší kamarádi ze školy jednu kapitolu z knihy, kterou si děti vyberou. Jedná se o knihy ze školní či městské knihovny. Tituly knih jsou opravdu různorodé.

Příběhy, které si přečteme, využíváme dále například při ilustraci bajek, dramatizaci pohádek, vytváření leporela, kreslení komixů a v různých soutěžích.

Děti si také mohou číst v době svého osobního volna v rámci volnočasové aktivity ve školní družině.

V naší školní družině věříme, že jakákoliv aktivita, která přivede děti k četbě, je velmi důležitá. Ne nadarmo řekl anglický spisovatel John Ruskin: “Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla“.

 

Mgr. Marcela Plšková, vedoucí vychovatelka
Comments