Úvod‎ > ‎

Školní družina 2017/18


Sférické kino ve školní družině

přidáno: 13. 5. 2018 22:40, autor: Zdena Velebová

 

Ve čtvrtek 10. května do všech oddělení našich školních družin zavítalo kino. Tedy ne tak obyčejné kino, ale sférické kino. Sférické kino je velký nafukovací stan, ve kterém se promítá na celé plátno stanu, nejen na strany, ale i na strop. Při promítání můžete sedět nebo si pohodlně lehnout. Byly připraveny dva naučné filmy – o lidském těle a vesmír. Na plátně jsme se s hrdiny filmu dostali do nitra lidského těla. Viděli jsme, jak jsou oči propojeny s mozkem, nebo jak pracuje naše srdce a plíce. Další skupinky se dozvídaly, jak to skutečně probíhá ve vesmíru. Obě představení se dětem moc líbila a všem můžeme návštěvu sférického kina jen doporučit.

 

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Čarodějnický týden

přidáno: 6. 5. 2018 23:16, autor: Zdena Velebová

 

Poslední dubnový týden se nesl ve všech našich družinách ve znamení čarodějnického projektu. Zahájila ho tradiční mezidružinová akce „Čarohrátky“ oddělení p.Leciánové a Kotasové, následovalo pak vymýšlení a tvoření čarodějnic podle fantazie dětí v jednotlivých odděleních. Pověděli jsme si o tradici pálení čarodějnic, zazpívali a vyvrcholením pak byly „EKOČAROHRÁTKY“ ve čtvrtek 3. května na hřišti, nádvoří i na zahradě. Děti ze všech družin si zasoutěžily na čarodějnické téma s ekologickými pomůckami.

Celá akce se vyvedla, o čemž nejlépe svědčí neochota dětí akci ukončit. Čáry máry fuk a za rok zase …..!

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Čarodějnické hrátky ve školní družině

přidáno: 2. 5. 2018 23:45, autor: Zdena Velebová

 

Děti ze školních družinek paní vychovatelky Leciánové a Kotasové se v pondělí 30. dubna, kdy vládlo sluníčkové počasí, rozhodly, že se pustí do tradičních čarodějných disciplín. Nejdůležitější bylo zaklínadlo:

„Špetku mouky, trocha čočky, sedm chlupů z černé kočky, lžička medu, pytlík hrachu a ze skříně trochu prachu, zasypeme pěkně solí, promícháme dlouhou holí“.

Hned poté jsme se pustili do čarodějnických disciplín, např. běh v sedmimílových botách, přenášení dračího vejce, hod kouzelnou čepicí atd. Čas nám rychle utekl, proto se malé čarodějky a malí čarodějové vrátili zpět do školy, kde se budou dobře učit  a  těšit se na další čarování v příštím roce.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Čarohrátky s Desítkou

přidáno: 26. 4. 2018 0:02, autor: Zdena Velebová

 

Děti ze školní družiny p.Leciánové našly nové kamarády na ZŠ Dřevnická, tedy „Desítce“, a poněvadž si rozumí, pozvaly je  tentokrát na Čarohrátky ke Dni čarodějnic.

Na začátku společné akce se děti rozdělily na smíšená družstva a už zkoušely běh s koníkem (viz foto), hod čarodějným vejcem proti větru, běh se zakletým vejcem pod bradou, „zapeklité“ uvazování šátku v souboji s větrem (foto), koníkový šátkový běh či lanový běh všech čarodějnických učňů.

 Že se děti příjemně bavily, prozrazovaly jejich rozzářené obličeje i neochota ukončit náš „slet“.

Za měsíc se s novými kamarády rozloučíme před prázdninami, tentokrát na jejich půdě, v 10.ZŠ.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD 

Den Země ve školní družině

přidáno: 23. 4. 2018 3:13, autor: Zdena Velebová

 

Den Země se každoročně koná 22. dubna. Tento svátek je ovlivněn původními Dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti 21.3. a oslavovaly příchod jara.

V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující obyvatele Země na dopady ničení životního prostředí.

Školní družina se od 16. - 20.4. 2018 zaměřila na pohybové soutěže spojené

s ekologickými kvízy, na vyrábění dekorací z recyklovatelných materiálů, třídění odpadu a úklid odpadků v prostoru Fryštáckého potoka.

Ekologickým projektům se naše školní družina věnuje celoročně.

Mgr. Marcela Plšková

"Odemykání" lesa

přidáno: 23. 4. 2018 2:57, autor: Zdena Velebová   [ aktualizováno 23. 4. 2018 3:01 ]

 

Protože venku sluníčko ukazuje krásnou jarní tvář, rozhodly se p. vychovatelky Leciánová a Kotasová s dětmi ze svých oddělení školní družiny, že je nejvyšší čas „odemknout“ pro letošní rok les pro různé aktivity podle zavedené tradice. Učinily tak v pátek 20. dubna 2018. Jelikož je les zamčený vyšší mocí, která se jmenuje prasečí mor, spokojili jsme se s hřištěm za Janušticí. „Odemykání“ jsme zároveň spojili s jarními hrátkami. Děti obou oddělení nejprve nasbíraly květy pampelišek (prváci se procvičili v matematice, ale i kolektivní spolupráci) a pak následovaly obrázky z nasbíraných úlovků dle fantazie.

Čtyři děti symbolicky a podle světových stran odemknuly les vyrobenými „klíči“ a krátkou básničkou.  Na závěr si všichni vyzkoušeli své stavitelské dovednosti.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Exkurze za hasiči

přidáno: 9. 4. 2018 0:47, autor: Zdena Velebová

Ve čtvrtek 5. dubna 2018 prožily děti ze družinek p.Leciánové a Kotasové báječné odpoledne při  exkurzi za hasiči Zlínského kraje na stanici v Přílucké ulici. Přivítal nás mladý hasič, pan Honza, spolu s kolegou Markem. Podal nám napřed všeobecné informace a pak už hurá přímo na základnu mezi hasičskou výzbroj a výstroj. Děti si vyzkoušely těžké hasičské obleky, viděly ukázku rychlosti nástupu na akci, potěžkaly si kleště na vyprošťování, kyslíkovou bombu, vyzkoušely límec na fixaci zraněných, dokonce i nafukovací lůžko na přepravu zraněného, v rukou měly prášek na odstraňování mastných skvrn z vozovky (Víte, že se skládá z rozemletých mořských korýšů?), zasedly do skutečného hasičského auta, obdivovaly cvičnou horolezeckou stěnu, potěžkaly kufr s první pomocí, prohlédly si prádelnu, jídelnu, posilovnu a dokonce i ložnici. No, zkrátka paráda!

A ještě několik zajímavostí: Jednotka hasičů musí vyjet na zásah do dvou minut od nahlášení akce. Ve voze jezdí čtyři muži, kteří se mnohdy dooblékávají až za jízdy. Zachraňují nejen lidi od požáru, ale i při dopravních nehodách, a ty pak ošetřuje vyškolený člen družstva se speciální výstrojí. Hasičský oblek váží asi 10 kg a ošetřovatelský kufřík je opravdu skvěle vybaven (viděli jsme v akci). Speciální kamera, která nahlíží do kapes a dutin, stojí asi 500 000,-Kč. Tato kamera  umí snímat teplo ve tmě. Děti ji měly v rukou a vyzkoušeli jsme ji také v akci.

Jana Leciánová, vychovatelka ŠD

Velikonoční obilíčko

přidáno: 22. 3. 2018 23:55, autor: Zdena Velebová

Školní družiny paní vychovatelky Plškové a Úrubové využily nádherného prosluněného počasí a s dětmi zasadily obilí. Paní vychovatelky prošly doma půdu a našly úplné poklady - nejrůznější mističky, tácky, talíře, hrnečky a šálky. Děti si mohly vybrat a sázení začalo. Do nádobky, která se dětem nejvíce líbila, si děti nasypaly hlínu a obilí. Doma si budou své velikonoční dekorace zalévat a společně s rodiči mohou pozorovat, jak rychle jim obilí zazelená a vyroste. Všem přejeme veselé Velikonoce!

Beseda s ČČK ve školní družince

přidáno: 20. 3. 2018 2:00, autor: Zdena Velebová

 

Ve dnech 5.3., 12.3., a 19.3. přišly za dětmi ze všech našich družinek dvě lektorky z Oblastního spolku Českého červeného kříže, aby dětem ukázaly předlékařskou pomoc. Měly pro děti připravenou přednášku hravou formou. Děti se dozvěděly o prevenci rizik spojených s mimořádnou událostí a o neodkladném poskytnutí předlékařské první pomoci při stavech ohrožujících život. Vyzkoušely si kompletní postup první pomoci u člověka v bezvědomí a na modelu nepřímou masáž srdce či přetáčení zraněného z břicha na záda. Žáci, kteří  měli zájem, si mohli vyzkoušet, jak probíhá maskování raněných a jejich případné ošetření. Přednáška byla velmi poutavá, akční a dětem se moc líbila.

Jana Kotasová, vychovatelka ŠD

Knihovna a družina - pohodové odpoledne

přidáno: 16. 3. 2018 1:44, autor: Zdena Velebová   [ aktualizováno 16. 3. 2018 1:46 ]

    Ve čtvrtek 15.3.2018 čekala děti ze školní družinky p.Leciánové exkurze do málokým objevené knihovny na Dílech. Usměvavá a pohodová paní knihovnice s dětmi „proplula“ zákoutími mezi knihami, které jim představila, půjčila a dokonce je spolu skamarádila.

Navíc si děti mohly z „obyčejného“ proužku barevného papíru jedním jediným uzlem vytvořit kouzelného jarního ptáčka. No, řekněte, napadlo by vás to? Pomocí 3D brýlí se  děti také ponořily pod mořskou hladinu a odnesly si krásný zážitek. Odcházeli jsme spokojení a s pocitem, že se mezi knižní kamarády zase brzy vrátíme.

J.Leciánová, vychovatelka ŠD

1-10 of 39