Osvětim 2015

přidáno: 22. 11. 2015 23:28, autor: ZŠ Komenského I, Zlín
Tak jako každý rok v listopadu se i letos žáci devátých tříd vydali dne 12. 11. na exkurzi do Osvětimi.

Zajištění celé akce si opět vzala na starost p.uč. Darina Sotolářová, pedagogický doprovod zajistily p.uč. Valerie Úradníková a p.uč. Kamila Všetečková, pro které byla tato návštěva Osvětimi první stejně jako pro jejich žáky.

Všichni zúčastnění se začali scházet před školou kolem čtvrt na šest a po menším zdržení, kvůli jednomu zapomenutému pasu a jednomu zaspání, jsme vyrazili na téměř čtyřhodinovou cestu. Čas do příjezdu na česko-polské hranice jsem využili k dospání a po přejezdu hranic jsme poslouchali poutavé vyprávění našeho pana průvodce o Polsku a o místech, kterými jsme projížděli. Také jsme absolvovali minikurz polštiny.

Po příjezdu do Osvětimi se nás ujali místní průvodci, kteří mluvili plynule česky, rozdělili jsme se na dvě skupiny a se sluchátky na uších se vydali po stopách tragických událostí, které se v těchto místech odehrávaly. Při procházení jednotlivými částmi koncentračního tábora jsme se pouze mlčky míjeli a v očích mnoha z nás byly vidět slzy. I na ty nejotrlejší nakonec dolehla tíha tohoto místa...

Pobyt v areálu koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi a Březince byl psychicky velmi vyčerpávající a náročný, proto jsme ho na závěr odlehčili návštěvou nákupního střediska, abychom se občerstvili, utratili vyměněné zloté a dovezli domů některé tradiční polské výrobky.

Před půl sedmou jsme dorazili zpátky ke škole a rozešli se ke svým blízkým s vědomím, že dnešní návštěva Osvětimi zůstane nesmazatelně zapsaná v našich myslích a že nic podobného nechceme nikdy zažít!

 

V. Úradníková 

Comments