Celé Česko čte dětem

přidáno: 16. 4. 2015 5:18, autor: Zdena Velebová   [ Aktualizováno 20. 4. 2015 23:19 uživatelem ZŠ Komenského I, Zlín ]
Co udělat pro to, aby naše děti měly rády svět kolem sebe? Aby měly bohatou fantazii? Aby dokázaly mluvit s dospěláky? Aby věděly, že kolem nich je i něco víc, než jen to, co vnímají svými smysly? Čtěme dětem!

Většina rodičů naší školy projekt „Celé Česko čte dětem“ zná. Letos byli rodiče vyzváni, aby navštívili třídy, do kterých chodí jejich děti, a předčítali z oblíbené knihy svého dětství. Výzvu přijali s odhodlaností, bojovností, velkou radostí a dávkou odvahy hodnou obdivu.

Učitel ví, jak je někdy těžké zaujmout žáčka prvního stupně. Rodiče našich žáků to dokázali. Dokázali zaujmout, rozesmát i dojmout. Dokázali, že jsou opravdu dobrými maminkami, tatínky, babičkami i sourozenci.

Díky!

A tady je máme:

Třídu 1. A  navštívil pan Lhotka a  pan Löbbel, který předčítal klasické pohádky.

V 1.B četla paní Buch z knihy Slon a mravenec. Kocoura Mikeše představil dědeček malé Zoe. Z knížky Pohádkový dědeček četla paní Kavač. Pan Jelínek a pan Hozík se chystají na další čtení.

Ve 2.A svým čtením nadchla maminka Emy Juříkové s příběhem Pět báječných strýčků. Tajemství Pohádek tisíce a jedné noci odhalila paní Zuzanka od Samíka a Nikolase Koňárkových. Kdo by neznal Astrid Lindgrenovou. Ukázku z knihy Lotta z Rošťácké uličky četla maminka Amálky Bělíčkové.

Babička Lindy Andrýskové z 2.B nás profesionálně provedla knihou Z klenotnice pohádek. Děti se zaposlouchaly do pohádky Bělinka a Růženka. I paní Ondrášová zvolila starší pohádku - Oslí kůže. Zde se děti mohly přesvědčit, že staré příběhy  jsou inspirací pro nová vyprávění. Atmosféru dobrodružství, tajemna i nebezpečí navodila nejen svým čtením, ale i vypravováním z dob, kdy některé knihy byly zakázány, paní Pastuszková. A kniha? Jak jinak než Záhada hlavolamu od Jaroslava Foglara.

Ve třídě 3.B dokázala, že dětem nemusí chodit číst jen dospěláci, Barunka Kubíčková, která své sestřičce a jejím spolužákům četla ukázku od A. Lindgrenové Emil a jiné skopičiny. Jen tak mimochodem, Barunka je bývalá žákyně naší školy. Vedeme si celkem dobře, ne!?

Čtvrtá A a je tu opět fenomenální Astrid Lindgrenová a její Děti z Bullerbynu. Ve své době určitě jedna z nejoblíbenějších knih. Četla paní Toboláková.

Ve 4.B četla krásný příběh Aladinova lampa babička Ester Andrýskové.

Milý příběh štěněte Dášeňky představila paní Holubová v 5.A. Z knihy, při které se musí všichni dobře bavit, měla připravený úryvek paní Buch – Leo Rossten: Pan Kaplan má třídu rád. Z historického románu W. Scotta Ivanhoe četl pan Špendlík. Paní Špendlíková si pro děti vybrala Babičku od B. Němcové.

Co dodat závěrem? Ještě jednou všem díky!

 

Mgr. Pavlína Absolonová

 

Comments