Úvod‎ > ‎

Aktivity Montessori 2017/18

Noc v Montessori

přidáno: 9. 4. 2018 22:58, autor: Zdena Velebová

 

Sherlock  Holmes  a doktor  Watson  si vyjeli  do přírody.  Večer  unaveni  ulehli  do stanu.  Holmes  se v noci  probudil, šťouchl do Watsona, a když se vzbudil, povídá  : „ Drahý Watsone,  vidíte ty jasné hvězdy?  Všiml  jste si, jak  je  jasné nebe?  Co z toho můžete  vyvodit?“  Watson praví : „Tedy  to nám jasně říká, že zítra bude suché a slunečné počasí“.  „ Ne, Watsone, je to mnohem  jednodušší,“ namítne velký detektiv, „někdo nám ukradl stan!“

Stejně  jako  velký  detektiv  jsme si  i my v úterý ustlali na karimatkách téměř pod hvězdami  pod střechou školy.

Tentokrát jsme pátrali po stopách zločinu.  Prožili jsme přímo detektivní večer.

Seznámili jsme se s paní spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou, která píše dětské detektivky.   Jako například „DETEKTIVOVÉ“,  „DETEKTIVOVÉ A  ZACHRÁNĚNÉ PENÍZE“,  „DETEKTIVOVÉ  A  ZLODĚJ KABELEK“,  “ZÁHADA ŠKOLNÍ PŮDY“   a spoustu dalších.  Kousek z jedné knihy jsme si i přečetli.

Rozdělili jsme se do týmů a plnili různé zajímavé úkoly z pracovních listů.  Taky nás čekaly  hry, při kterých jsme si ověřili naše detektivní schopnosti. Dokonce  jsme každý měli svůj detektivní průkaz i s otiskem palce.

Nechybělo ani bohaté občerstvení, které nám připravily  naše maminky.

 A  že nám při tom pátrání vytrávilo, to si dovedete představit!

A víte, jak zní motto této spisovatelky? -  „TEN, KDO RADOST ROZDÁVÁ, TEN JI TAKÉ DOSTÁVÁ!“

V našem případě to bylo přesně tak!

Mgr. Jolana Končáková

Velikonoční jarmark v Montessori

přidáno: 9. 4. 2018 22:55, autor: Zdena Velebová

V posledním březnovém týdnu jsme velmi netrpělivě a nedočkavě vyhlíželi velikonoční svátky jara a pustili se do výroby jarních a velikonočních symbolů, kterými jsme chtěli tak trošku překvapit své rodiče. Část naší usilovné práce byla věnována na školní jarmark, aby si své příbytky mohli vyzdobit i ostatní. Práce nám šla pěkně od ruky a dny ubíhaly rychleji a rychleji….až jsme se dočkali velikonočních prázdnin.

Mgr. Jolana Končáková

Velký příběh o vzniku života na Zemi

přidáno: 23. 3. 2018 1:15, autor: Zdena Velebová

Tento týden jsme v Montessori společně prožili Velký příběh o vzniku života na Zemi. Zjistili jsme, jak dlouho naše planeta připravovala prostředí pro příchod člověka, jak vnikaly přírodní zákony a jací tvorové na Zemi žili. Víme, že jsme nyní součástí tohoto příběhu a je třeba svou modrou planetu chránit.

Mgr. Iveta Zámečníková

100 dní ve škole a vysvědčení s kamarády

přidáno: 1. 2. 2018 5:45, autor: Zdena Velebová

 

Celý týden se připravovali starší kamarádi na slavnostní předávání vysvědčení svým Montessori prváčkům. Vyráběly se dárečky, přáníčka, skládaly se oslavné řeči. Nemohly chybět samozřejmě ani balonky. V den „D“ malí i velcí přiložili ruce k dílu… a mazalo se, krájelo, zdobilo… Připravila se slavnostní tabule, kterou ještě přikrášlili rodiče, kteří nic neponechali náhodě. Stoly se prohýbaly pod dobrůtkami, atmosféra byla lehce napjatá a emoce na nejvyšším stupni…….Ale na velké kamarády je spolehnutí! Vše se skvěle vyvedlo a ti nejmenší – prváčci odcházeli ve středu 31. ledna 2018  hrdě se svým prvním vysvědčením a spoustou nových a krásných dojmů. Aby to nebylo líto druháčkům, pololetní vysvědčení jim předali bývalí žáci Montessori tříd, kteří se nyní vzdělávají na druhém stupni naší školy.

Bylo to setkání velmi dojemné a plné emocí, vzpomínek, legrace a vtipů.

 

Mgr. Jolana Končáková

PREZIDENTSKÉ VOLBY V MONTESSORI TŘÍDÁCH

přidáno: 1. 2. 2018 5:34, autor: Zdena Velebová

 

Že není vůbec jednoduché sehnat dvacet podpisů s adresami, sestavit si program a odprezentovat jej před zraky všech Montessori spolužáků a učitelek, se přesvědčily děti, které se rozhodly utkat o post prezidenta Montessori tříd. Poté následovaly volby, při kterých děti projevily svůj názor vhozením hlasovacího lístku do volební urny.  Souboj byl velmi napínavý, ale vítěz může být jen jeden. Ze čtrnácti kandidátů byl nakonec nejúspěšnější Jakub Salaj z 5.D, který spolužáky přesvědčil nejen jasným, zřetelně proneseným programem, ale také důstojným vystupováním a oblečením. Jak si Jakub ve funkci povede a zda dostojí svým volebním slibům, ukáže čas. Přejeme Jakubovi hodně štěstí.

 

Mgr. Jolana Končáková

Volby v Montessori

přidáno: 20. 10. 2017 3:59, autor: Zdena Velebová

Dny 20. a 21. říjen 2017 byly stanoveny  pro volbu do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. I letos se žáci Montessori  k volbám připojili. Věnovali jim celé dva dny. První den shlédli film Parlament ČR v zrcadle času a dále zaměřili svou pozornost na získání informací o politickém systému, státní správě v ČR a volbách. Vybrali si z množství pracovních listů a připravovali se na nadcházející volbu. Ta proběhla v pátek. Nutností však byly potřebné doklady, a proto si museli řádně vyplnit svůj volební průkaz. Poté obdrželi hlasovací lístky, prostudovali si volební programy jednotlivých stran a netrpělivě vyčkávali v řadě na volební místnost, kde mohli v soukromí za plentou vhodit svůj hlasovací lístek. I letos jsme při sčítání hlasů bohužel vyřadili neplatné hlasovací lístky. S výsledky voleb se budete moci v blízké době seznámit na nástěnce ve vestibulu školy. 

 

Mgr. Karin Frýdlová
 

Montessori v pravěku

přidáno: 20. 10. 2017 3:56, autor: Zdena Velebová

V uplynulých dnech jsme se s Montessori žáky podrobněji věnovali době pravěku. Dozvěděli jsme se řadu informací o tom, jak pravěký člověk žil, čím se živil a jak velmi důležité pro něj byly věci, které jsou pro nás v současné době naprostou samozřejmostí, jako je například opracovaný kámen pazourek a převratný objev ohně. Z nalezených nástěnných maleb a šperků jsme jistili, že se již v této dávné době  lidé věnovali umění, víme, co je náplní práce archeologa a vlastnoručně jsme si vyrobili Věstonickou Venuši. 

 

Mgr. Iveta Zámečníková
 

Den jazyků v Montessori

přidáno: 10. 10. 2017 2:16, autor: Zdena Velebová   [ aktualizováno 11. 10. 2017 1:52 ]

V úterý 26. září si starší děti z Montessori tříd připomněly Evropský den jazyků. V hodinách angličtiny vyhledávaly na internetu informace o různých zemích, hledaly, jakými jazyky  v nich lidé mluví a ve slovnících překládaly některé denně užívané fráze. Pracovaly na pomůckách zaměřených na seznámení s evropskými jazyky a vyplňovaly pracovní listy.

 

Mgr.Iveta Zámečníková
 


Vznik vesmíru a kamarádi

přidáno: 10. 10. 2017 2:09, autor: Zdena Velebová

Během září si děti z Montessori tříd opět zažily prostřednictvím velkých příběhů vznik vesmíru a života na Zemi. Pro prvňáčky to byl nezapomenutelný zážitek a pro starší příležitost objevit něco nového, co v předchozích letech nevnímali. Znovu to byla příležitost pro setkání se v rámci projektu Kamarádi. Příběh si všichni nejen vyslechli, ale i prostřednictvím pokusů, práce na pomůckách či v pracovních knížečkách prožili. 

Toto setkání bylo také příležitostí pro starší kamarády obdarovat své malé kamarády vlastnoručně vyrobenou záložkou. 

Kamarádi se setkávají nejen při práci, ale jak můžete vidět na fotkách i při narozeninových oslavách, kde se blíže seznamují.

Mgr. Iveta Zámečníková
 

Projekt k 28. září

přidáno: 10. 10. 2017 2:07, autor: Zdena Velebová

Ani na tak významný den jako je 28. září v Montessori třídách nezapomněli. Opět si žáci připomněli prostřednictvím tématického dne význam sv.Václava a jeho velkých skutků a zázraků. V hodinách si poslechli některé z legend, zhlédli krátký animovaný příběh, spolu s Jaromírem Nohavicou si zazpívali Legendu o sv.Václavovi, vypracovali množství pracovních listů zaměřených na vyhledávání dalších informací a v pracovních činnostech si pak do hlíny vyryli dvacetikorunu, na které je sv.Václav vyobrazen.

Písničkou Pane prezidente si také připomněli významný den 5. října, kdy by oslavil své narozeniny první porevoluční prezident Václav Havel.

 

Mgr. Iveta Zámečníková

1-10 of 10