Úvod‎ > ‎

Aktivity a soutěže 2017/18


Březen - měsíc knihy na 1. stupni

přidáno: , autor: Zdena Velebová

Jak jinak slavit tento měsíc než s knihou v ruce.  Čtením, hraním si se slovy, pohádkami, seznamováním se s autory dětských knih.

Naši prvňáčci a druháci si v tomto týdnu pohráli s pohádkami více, ale už i méně známými.

V pondělí odpovídaly děti na pohádkové hádanky. Tak třeba:  „Co navařil hrneček v pohádce Hrnečku vař?“,  „Jak se jmenuje v pohádce ten, kdo hodně sní?“  Zdá se Vám to příliš lehké? A co když se zeptám, komu otevřel Budulínek světničku? Jsou to jeskyňky, jezinky nebo bezinky?

V úterý děti vybíraly z pohádkových postaviček. Kroužkovaly jednu ze tří možností. Kterou byste zvolili vy?

Jak se jmenoval starý pán, kterému na hlavě zbyly už jen tři zlaté vlasy?

A)     Slunečník

B)     Děd Vševěd

C)     Měsíčník

Jak se jmenoval malinkatý kominíček s vrtulkou na cylindru?

A)     Sazinek

B)     Štístko

C)     Čertík

Je příjemné vidět pobíhat po chodbách naší školy ty nejmladší a s vážným výrazem řešit tyto důležité otázky. No a když ještě padne štěstěna na správnou stranu a vylosován je právě ON nebo Ona,  pocit blaha je dokonalý.

Už se těším na další akce s knížkami.

Mgr. Pavlína Absolonová

XV. ročník soutěže First Mini Certificate

přidáno: 16. 3. 2018 5:33, autor: ZŠ Komenského I, Zlín

Ve čtvrtek 15.3.2018 se na naší škole konal XV . ročník soutěže v  anglickém jazyce FirstMini Certificate . Soutěž jsme pořádali pro žáky 7. tříd druhého stupně škol zlínského okresu. Zúčastnilo se jí 11 základních škol a soutěžilo 22 žáků. Soutěžící splnili podmínky

k získání našeho mini „c e r t i f i k á t u“ a to v oblasti poslechu, čtení s porozuměním a gramatiky.

Všichni účastníci získali certifikáty, ale ve velké konkurenci mohl vyhrát jen jeden. Vítězkou se stala Lucía Vaňková z Mánesovy základní školy v Otrokovicích.

My jsme ovšem hrdí na Jana Kvapila z naší školy, který o pouhého půl bodu a 2 minuty časové ztráty zaostal za vítězkou. Získal krásné druhé místo. Blahopřejeme.

 

Mgr. Blanka Trojnová


Jazykové animace v NJ

přidáno: 14. 3. 2018 22:57, autor: ZŠ Komenského I, Zlín

V pátek 9. 3. 2018 čekalo na šesťáky a některé sedmáky jazykové překvapení. Na naši školu přišla animátorka organizace Tandem s projektem jazykových animací pro základní školy. Projekt vznikl za účelem motivovat žáky zvolit si jako druhý cizí jazyk němčinu a rozšířit povědomí výhod ovládání tohoto  jazyka pro budoucnost žáků. Provádí se také pro zpestření hodin výuky a tvoření si kladného vztahu k jazyku našich sousedů. Němčina totiž nemusí být vůbec jazyk složitý. Dnešní doba nabízí žákům navíc spoustu možností, jak do německých zemi vycestovat, ať už jde o výměnné pobyty, praxi, studium, později zaměstnání.

Prvním překvapením pro žáky bylo to, že paní animátorka v hodinách vůbec nemluvila česky, jen německy, a to i na žáky 6. tříd, kteří se němčinu nikdy neučili. A přesto si porozuměli! Pokyny byly doprovázeny gesty a obrázky, úkoly se zdály jednoduché, hry celkem známé – ale přece jen vše v němčině! A tak docházelo i k úsměvným nedorozuměním (pokud se chcete dozvědět více, v dalším čísle školního časopisu najdete postřehy účastníků). Další zajímavostí bylo, jak rychle hodiny utekly a že spoustu slov vlastně žáci znají – ať už přejatých z češtiny, angličtiny nebo i jiných jazyků. Všichni tak mohli zažít svůj díl úspěchu.

S paní animátorkou jsme domluveni, že přijde i příští rok s novými napády a už teď se na ni těšíme.

Mgr. Darina Sotolářová a Mgr. Jana Klimecká

11 dnů s J. A. Baťou

přidáno: 8. 3. 2018 0:59, autor: ZŠ Komenského I, Zlín

Jan Antonín Baťa  by 7. 3. 2018 oslavil 120. narozeniny. Všichni naši žáci osmého ročníku se zúčastnili doprovodného programu „11 dnů s J. A. Baťou“.  V úterý 6.3. se žáci mohli osobně setkat s potomky J.A. Bati na besedě, která se uskutečnila v budově MAX32. Po promítnutí filmu Brazilské stopy následovala debata s potomky J.A. Bati. I naše žákyně se neostýchaly a například je zajímalo, jestli nosí boty od Bati. Odpověď byla taková, že každý z nich má doma minimálně dva páry. Byla zodpovězena celá řada dotazů, což dokazuje, že naši žáci jsou zvídaví a že je jméno Bat’a pořád aktuální.

Klimecká, Trojnová
Okresní kolo konverzační soutěže v AJ

přidáno: 12. 2. 2018 2:48, autor: ZŠ Komenského I, Zlín

V pátek 9. 2.2018 reprezentoval naši školu žák Jan Kvapil ze 7. B v okresním kole konverzační soutěže v anglickém jazyce. Soutěž se skládala z písemné a ústní části.

Jan získal plný počet bodů z písemné části. Při ústní části zkoušky si vybral tematický okruh Food and drinks a i s konverzačním tématem si poradil výborně. Honza se nenechal zaskočit a pohotově anglicky reagoval na situaci, kterou měl řešit.

Závěrem měl za úkol popsat náhodně vybraný obrázek. 

V konverzační soutěži se hodnotila jazyková pohotovost a kreativita, bohatost slovní zásoby, výslovnost a gramatická správnost. Jako člen komise konverzační části mohu potvrdit, že výkony všech žáků byly velmi vyrovnané, proto i Honzovo umístění – 5. místo z 13 účastníků – je velmi pěkné. Gratulujeme!

 

Mgr. Jana Klimecká

Školní kolo Zeměpisné olympiády 2018

přidáno: 9. 2. 2018 2:55, autor: Jan Zicha   [ aktualizováno 11. 2. 2018 22:06 ]

Školní kolo Zeměpisné olympiády proběhlo v kategoriích 6, 7. a 8.-9. ročník. V kategorii 6. ročník se na 1. příčce umístili dva žáci, Anna Burdová (6.B) a Lukáš Dvořák (6.B) se ziskem 35 bodů, 3. místo obsadil Adam Ondryáš (6.A) se ziskem 33 bodů. V kategorii 7. ročník zvítězila Denisa Polínková (7.A) se ziskem 21 bodů, na druhém až čtvrtém místě skončili se stejným bodovým ziskem Matěj Zámečník (7.C), Martin Novák (7.A) a Barbora Prchlíková (7.A). V kategorii 8.-9. ročník zvítězil Ondřej Salaj (8.A) se ziskem  17 bodů, druhé místo obsadila Julie Vajďáková (9.C) a třetí byla Andrea Navrátilová (8.B)

Vítězům blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů v okresním kole.

Kompetní výsledky najde na stránkách Zeměpisného webu

J.Zicha

Nové číslo školního časopisu Čtvera

přidáno: 8. 2. 2018 21:39, autor: ZŠ Komenského I, Zlín


Olympiáda z českého jazyka

přidáno: 6. 2. 2018 2:19, autor: ZŠ Komenského I, Zlín

V pondělí 29. ledna 2018 se naše dvě žákyně – Dominika Křenková z 9. C a Michaela Holubová z 8. A – zúčastnily okresního kola Olympiády z českého jazyka. Toto klání navazovalo na jejich postup z kola školního, které se za účasti 16 žáků naší školy konalo na začátku prosince.

Okresní kolo v mnohem náročnější formě proběhlo na Gymnáziu a jazykové škole Zlín a velice nás potěšilo Dominičino umístění, která v konkurenci 60 žáků a studentů z celého okresu dosáhla na 10. místo, a to zejména díky skvělé slohové práci. Ale i Míša jako osmačka se úplně neztratila, byla na 39. místě.

Kdo si myslí, že tato olympiáda je jen nějaké pravopisné či mluvnické cvičení, tak se ohromně plete, žáci řeší zapeklité čestinářské úkoly a také píší slohovou práci, například téma pro školní kolo znělo Stalo se to minulý týden a téma okresního kola Ve škole mi chybí předmět, a to… Koho úkoly zajímají, měl a má možnost si je prohlédnout na nástěnkách v mezipatře.

Děkujeme děvčatům za přípravu na soutěž a přejeme hodně dalších úspěchů v některých dalších češtinářských nebo literárních soubojích.

Mgr. Darina Sotolářová

Zážitková hodina dějepisu

přidáno: 6. 2. 2018 2:17, autor: ZŠ Komenského I, Zlín

Šesťáci si dobu čekání na vydání pololetního vysvědčení ve středu 31. ledna zpestřili netradičním opakováním tematického celku Starověká Indie a Čína. Rozřazovali různé předměty patřící k těmto lokalitám, poznávali neznámé, poslouchali indické písničky a zároveň si při nich zatancovali (dodávám, že hlavně kluci), seznámili se s oslavami čínských svátků. Na konci hodiny zkoušeli při hudbě  i „meditovat“, což se ne všem úplně dařilo. Podle ohlasů se žákům hodina moc líbila, rádi by zapojili tanec i písničky do vyučování a byla jen škoda, že tato hodina dějepisu utekla mnohem rychleji, než jsme všichni očekávali.

Mgr. Darina SotolářováLyžařský kurz 2018

přidáno: 23. 1. 2018 2:31, autor: Jan Zicha   [ aktualizováno 23. 1. 2018 2:38 ]

    V týdnu od 14. do 19. ledna se ve skiareálu Kohútka na chatě Javorka uskutečnil lyžařský výcvik žáků 7. ročníku. Zúčastnilo se ho celkem 46 žáků, které vedli instruktoři z řad učitelů naší školy (K. Gerberyová, L. Doležalová, J. Zicha a R. Steska). O zdraví žáků se starala a na jejich hygienické návyky dohlížela paní M. Plšková, která byla zároveň i intstruktorkou.

    Mezi výhody Skiareálu Kohútka patří umělé zasněžování, sedačková lanovka, dva malé vleky pro začátečníky a mírně pokročilé a také přítomnost horské služby. Sněhové podmínky byly výborné, na umělý sníh napadlo v úterý 15 cm prašanu a sjezdovky byly velmi dobře upravené.

    Žáci byli rozděleni do pěti družstev. Dvě družtva družstva pokročilých lyžařů, jedno družtvo mírně pokročilých a dvě družstva začátečníků. Družstva pokročilých a mírně pokročilých lyžařů využívala dvou tras velké sjezdovky se čtyřsedačkovou lanovkou, družstva začátečníků pak vleku na malé Kohútce vhodného pro začátečníky a zvládli také vyzkoušet velkou sjezdovku a sedačkovou lanovku. Všichni lyžaři začátečníci zvládli základní techniku, dovednost vyjet na vleku a sjíždět oblouky v pluhu nebo paralelním postavením lyží.

    V průběhu kurzu měli žáci možnost získat informace o technice lyžování, lyžařském vybavení a dále o bezpečnosti na sjezdovce (pravidla FIS). Každá ze tří tříd 7. ročníku zorganizovala zábavný večer pro ostatní účastníky. Dva večery proběhla ve společenské místnosti diskotéka. Věřím, že si žáci z kurzu odnesli mnoho pěkných zážitků i nových zkušeností v oblasti sjezdového lyžování. Záleží už jenom na nich, zda je budou nadále rozvíjet a zdokonalovat, aby jim tento zimní sport přinášel do budoucna mnoho radosti a prožitků.

Mgr. Jan Zicha


1-10 of 39