Návštěva v Ústavu chemie na UTB

přidáno: 15. 6. 2017 2:07, autor: Zdena Velebová

 

Dne 14. 6. 2017 navštívily Ústav chemie na Univerzitě T. Bati děti ze Základní školy Komenského I ve Zlíně. Zde bylo pro ně připraveno zábavné chemické dopoledne.

Na děti čekala návštěva laboratoře a pokusy. Postupně díky pokusům děti zjistily, že chemie je hodně barevná (přeměna vody na víno). Viděly nehořlavý kapesník, který i když hořel, tak zůstal v původním stavu. Každé dítě si zkusilo připravit barevný gejzír ve zkumavce za použití střičky. Děti si samostatně zkusily vyrobit blesky pomocí generátoru a snažily se uvést do chodu autíčka na vodíkový pohon. Ovšem nejatraktivnější byla asi chemie ohnivá – pokus Faraonův had, který se vinul z hořícího popela, či hoření směsi síry se zinkem (světelný efekt) děti sledovaly s nadšením. Děti vyzkoušely svoji statečnost při zapálení pěny na dlani. S údivem sledovaly, co se bude dít, když se zapálí nafouknutý balonek. A posledním pokusem byla příprava tzv. sloní pasty, která vypěnila do gigantických rozměrů.

Mgr. Monika Ondrášová Ph.D.

 

Za celou 4. B chci poděkovat za úžasně strávené dopoledne plné vědy a zábavy. Děti si odnášely spoustu nových poznatků, vědomostí a úsměvů na tváři.

Mgr. Šárka Vojáčková

 

Comments