Exkurze Osvětim 2016

přidáno: 15. 11. 2016 3:54, autor: ZŠ Komenského I, Zlín

Osvětim – svědomí lidstva. Tradiční vzdělávací pořad pro žáky 9. tříd naší školy se uskutečnil  ve středu 9. 11. 2016. Podzimní sychravé a velmi brzké ráno (vždyť sraz byl už před pátou hodinou), nedospané, a přitom zvědavé obličeje čtyřiceti žáků a paní učitelek Gerberyové a Onderkové, to byl začátek exkurze, na kterou se žáci sice letmo připravovali už ve škole v posledních hodinách dějepisu, přesto vlastně nevěděli, co mají očekávat.

První informace vstřebávali už cestou od pana průvodce a první zážitky je očekávaly  po vystoupení z autobusu, a to ve formě spousty zahraničních výprav, které tu svou návštěvou uctívají památku tisíců osvětimských mrtvých.

S místními průvodci, mluvícími česky, prošli deváťáci obě části areálu koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi a Březince. Nebylo nikoho, na koho by nedolehla tíha doby sice dávno minulé, ale stále spojené se současností. Výmluvné naučné expozice nebylo třeba představovat dramaticky, napětí cítili všichni kolem. Mrtvé uctili minutou ticha u popravčí zdi, v pošmourném listopadovém tichu přemýšleli o všech zrůdnostech holokaustu. Je zřejmé, že emoce zúčastněných prošly velkou zkouškou a že si všichni odnesli z exkurze nové podněty a náměty k zamyšlení. A i to bylo účelem této exkurze. Koneckonců, „kto nie pamiẹta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie“…

Mgr. Darina Sotolářová

Comments