Zájezd do Anglie

Zájezd do Anglie 2013

Podzim letošního školního roku se mám obzvlášť vydařil. Jeli jsme na zájezd.

„ Hurá! A je to tady, výlet nám začíná!“ zajásali všichni účastníci, když jsme v sobotu přišli ke škole. To bylo radosti! A jaký, že je cíl cesty? No přece – ostrovní země! Vládne zde královna a mluví se tam jen anglicky – ano, jedeme do Velké Británie! Z pohodlného autobusu jsme viděli kus světa.

Ze všeho nejvíce jsme se těšili, až dorazíme do Anglie. Z Francie jsme odplouvali zámořskou lodí na ostrov. Již z trajektu jsme zahlédli krásné bílé Dowerské útesy. Po vylodění byla vidět nádherná anglosaská krajina - cihlové domky a příroda jako z Jamese Bonda.

První zastávku jsme měli v Chathamu, v obrovské loděnici na řece Medway. Prozkoumali jsme si bojové křižníky a jeli dál. Cestu jsme zakončili v krásném malebném městečku Bury St Edmunds. Nadchlo nás nádherné opatství, které se tyčilo uprostřed pěkného parku. Nejvíce nás zaujaly ochočené veverky, které loudily něco k snědku.

Den utekl jako voda. Večer nastal očekávaný okamžik. Vyzvedli si nás hostitelské rodiny a odvezli do svých příbytků. Mě uvítala skvělá paní a odvedla si mě do útlého, typicky britského domečku. Umělý krb, díra ve dveřích pro poštu a voňavé svíčky. To jsou znaky pravého anglického bydlení. Každý večer jsme po večeři s rodinou zpívali anglické písně, dívali jsme se na filmy, povídali si a hráli hry. Myslel jsem si, že první věta, kterou použiji bude: „Could you tell me a wi-fi password, please?“ ale vůbec nebyla potřeba. Užíval jsem si každý večer s rodinou. Naše „hostitelská máma“  nám ukázala cestu do školy a poté jsme chodili sami.

Dopolední výuka s „ national speaker“ byla velmi přirozená a zábavná. Po obědovém balíčku, který obsahoval sandwich, jablko, tyčinku, pití a brambůrky, jsme se každý den vydávali na výlety. Zkoumali jsme, jak by se nám bydlelo a studovalo v Cambridge. Rozhodně jsme si tu díky gondoliérům na řece připadali jako v Benátkách. Zhlédli jsme obrovskou katedrálu v Ely a v Newmarketu, v muzeu dostihů, si mohl každý vyzkoušet na simulátoru jízdu na koni. Skvělý byl i výlet k Severnímu moři do Sea Life a vytoužené nakupování v městě Norwich. Navštívili jsme i luxusní sídlo královny v Sandringhamu. V Duxfordském muzeu letectví jsme měli možnost podívat se do obrovského letadla Concorde.

Ze všeho nejvíce si všichni zamilovali naše Bury. Toto městečko zanedbatelné velikostí jsem vnímal jako živoucí bytost. Při zpracování projektu do zdejší školy jsme si pokecali se skvělými lidmi. To mě bavilo nejvíce. Ochota Britů mě udivovala čím dál více. Jsou neustále v klidu a mají veselou mysl.

Poslední den jsme odjeli do Londýna. Prošli jsme se centrem, zhlédli jeho pamětihodnosti, které nás uchvátily. Poté jsme lodí pluli na Greenwich, vyfotili jsme se u nultého poledníku a naposledy se pokochali pohledem na večerní Londýn. Nasedli do autobusu a ujížděli jsme zpět k domovu.

Při pobytu s námi byla i slečna průvodkyně, která nám poskytla spoustu informací.

Tuto celou akci výborně zorganizovala paní učitelka Dagmar Honsová. Spolu s paní učitelkou Jitkou Palíkovou tvořily sehraný tým. Pečlivě se o nás staraly. A proto jim patří velká pochvala a poděkování.

Mnoho z nás by si zájezd do Spojeného království nejraději zopakovalo opět příští školní rok.

Mgr. Dagmar Honsová

Zájezd do Anglie 2013 - fotografie