Ekologická výchova

EVVO ve škole

• EVVO v průřezových tématech

-    ekosystémy (organismy v ekosystémech – Př, chráněná území a přírodní krajiny – Ze)

-    základní podmínky života (Slunce a tepelné záření, voda a vzduch – Fy, Př)

-    lidské aktivity a problémy život. prostředí (obnovitelné zdroje energie – Fy, plasty – Ch)

-    vztah člověka k prostředí (globální problémy města – VkO)

• EVVO v projektovém vyučování

-  Kamarádi – vytvoření vazby na základě celoroční spolupráce mezi deváťáky a prvňáčky.

-  Den jablka (říjen) – prezentace tříd prostřednictvím stánků s ovocnými dobrotami a recepty.

-  Den naruby (březen) – vybraní žáci 9. ročníku si vyzkouší roli učitelů a učí ostatní žáky.

-  Týden zdraví (duben) – pestrá nabídka sportovních aktivit, zdravá strava, první pomoc.

-  Den Země (duben) – ekologická témata ve tvůrčích dílnách, jarní úklid lokalit ve Zlíně žáky 2. stupně v pracovních činnostech, vystoupení „Flétniček“ na náměstí.

-  Biologické odbourávání odpadů – sledování potravních řetězců v přírodě (na školní zahradě), průřezové téma v přírodopisu 6. ročníku

-  Ekosystémy – živé organismy na školní zahradě, průřezové téma v přírodopisu 7. ročníku.

-  Moje město – Zlín město zeleně (přírodopis 6. ročník), Mapa města (zeměpis 8. ročník), Zlínský region (kulturní dění ve městě, historické a přírodní zajímavosti; 1. stupeň).

-  Biosféra – deštné pralesy Amazonie (zeměpis 6. r.); Cestovní ruch – v ČR (zeměpis 8. r.)

-  Odpady – třídění odpadu ve třídě, ve škole i v domácnosti, možnosti recyklace, využití odpadového materiálu na tvorbu výrobků

-  Sběr pomerančové kůry a vršků z PET lahví

-  celoroční sběr starého pečiva pro krmení vodního ptactva (kachen) na Fryštáckém potoku (školní družina)

-  Sbírka pro psí útulek Vršava (2krát ročně)

-  výchovně vzdělávací projekt „Nejbohatší ekosystémy planety Země“ společnosti Green Life – vzdělávací film, soutěž a beseda na téma přírodní ekosystémy naší planety a divoká příroda, ochrana deštného pralesa v Indonésii a záchrana tygra sumaterského (listopad)

-  Chráníme poklady Země – hlavní celoroční projekt „Ochrana lesa – les vůní, barev a zvuků“ – návštěva výukových programů ZOO Zlín, DDM Astra, Muzea jihovýchodní Moravy a dalších center ekologické výchovy

-  Den padajícího listí – projektový den 1. stupně na téma „Les“

• EVVO ve výukových programech

-  Pohodáři – „Východ Arabského poloostrova - Omán“ (Velké kino ve Zlíně, 2. st., květen)

-  Zubní hygiena (přednáška pro 8. a 9. ročník)

-  Preventivní program o AIDS (přednáška pro 9. ročník)

-  ZOO Zlín – výukové programy ve středisku Tyrol: Africké savany, Amazonská džungle, Život pod mořskou hladinou, Ledové světy

-  Muzeum jihovýchodní Moravy – výukové programy především pro 1. stupeň: Pátrání po místě, Tatrou na černý kontinent a do nového světa (J. Hanzelka a M. Zikmund), Tenkrát na starém venkově, Filmové putování s Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem, Seznamte se s panem Prokoukem, Bádání po středověkém Zlíně, Vycházka mezi stromy, Co je to muzeum, Šupiny, peří, srst, Letem zvířecím světem, Lidové zvyky a tradice.

-  DDM Astra Zlín – nabídka programů: Hurá nakupování, Životní cyklus výrobku, I bioodpad má své místo, Elektroodpad, Odpady v potravinářském průmyslu, Meteorologie, Fenologie, Hadi – želvy – krokodýli, Hlodavci (1. a 2. stupeň)

• Soutěže o tématech EVVO

-  Poznej a chraň – přírodovědná a ekologická soutěž (Ekocentrum Čtyřlístek, březen)

-  Ekoolympiáda (ZŠ Štípa, 8. a 9. ročník, květen)